čtvrtek 2. května, 01:53 Svátek má Zikmund
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Okrasná zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Okrasná zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Status: nováček

Přísavník pěticípý

Datum: 10.07.2008 12:32
 

Dobrý den mám dotaz. please smiley Velice se nám líbí přísavník trojcípý. Chtěli bychom jej vysadit tak, aby se pnul po staré plechové stavební buňce. Buňku je však nutné z venkovní strany opravit. Přemýšleli jsme o plastových obkladových panelech, ale nejsme si jisti, jestli se přísavník na tomto materiálu udrží. Nemáte s tím někdo zkušenost? Případně bychom byli vděčni za radu, jakým materiálem buňku opravit, aby se přísavník mohl bezpečně přisávat. Díky moc za radu. smiling smiley

 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 5 z 10
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Přísavník pěticípý

    Datum: 04.07.2009 09:41
     

    Opravuji tedy na: AliceC musí mít vždycky něco extra winking smiley eye popping smiley thumbs down

     
  • Autor: Reklama

    Re: Přísavník pěticípý

     
     
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Přísavník pěticípý

    Datum: 04.07.2009 09:46
     
    smoking smiley...radradom...kazda mate plno...toho EXTRA!!
    Moniiiiii...juch, samozrejme mnoz!..dufam, ze raz sa prizivim! flower
     
  • Autor: amazonka01
    Status:

    Re: Přísavník pěticípý

    Datum: 04.07.2009 13:58
     

    Tak já mám jednu poznámku, myslím, že se tu zase zaměnily dvě rostliny:

    Přísavník pětilistý - Parthenocissus quinquefolia

    Loubinec popínavý - Parthenocissus ( Ampelopsis) inserta (vitacea)

     

    Přísavník má příčepivé kořínky, šplhá sám po zdi, loubinec ovíjivé úponky porůstá ploty, pergoly.

    Používám rozlišení na loubinec a přísavník kvůli zjednodušení, ono se to tak nějak všechno pomotalo dohromady a celkem problém občas koupit to, co fakt chcete.

    Jedna citace z článku o P. inserta, aby bylo vidět, jaký je v tom chaos:

     

    Okolo tohoto loubince je hodně zmatků, jak napovídá už množství synonym. Zaměňuje se totiž s loubincem pětičetným (Parthenocissus quinquefolia). Liší se od něj množstvím semen v plodech, má 3–4, loubinec pětičetný 2–3, barvou mladých výhonů a pupenů (loubinec pětičetný je má načervenalé), počtem ramen úponků (loubinec pětičetný 5–8), ale hlavně absencí přísavných destiček. Loubinec popínavý se proto nedá použít k popnutí zdí, nepřichytí se na ní, nemá čím. Potřebuje oporu, ideálně pletivo, které může omotat úponky. Tato vlastnost může být ale velkou výhodou, když naopak nechceme, aby se loubinec pnul přímo po zdi a poškozoval ji svými přísavnými terčíky. V zahradnických prodejnách se prodával (a snad i stále prodává) Parthenocissus quinquefolia ´Engelmanii´, který nevytvářel přísavky. V poslední době se má za to, že tento „kultivar“ je ve skutečnosti Parthenocissus inserta a že všechny kultivary Parthenocissus quinquefolia terčíky vytvářejí.

     

    Jinak Insertu mám na karisíti a šeříku, z toho jsem jí po nastěhování servala (i se zmlazením toho šeříku), byly toho kilometry. Quinquefolii jsem šoupla ke zdi, kde se mi válí po zemí břečťan. ten se prostě odmítá pnout po zdi (jediné, čeho se chytí, je paradoxně okenní sklo), takže zkouším výměnu.

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Přísavník pěticípý

    Datum: 04.07.2009 14:58
     

    amazonko...ty tedy myslíš, že mám loubinec? confused smiley

     
  • Autor: amazonka01
    Status:

    Re: Přísavník pěticípý

    Datum: 04.07.2009 16:38
     

    Pokud se to vypadá jako víno a chytá se to jako víno, je to "psí" víno, tedy "loubinec"(porůstá loubí). Pokud se to přicucává ke zdi jako trojcípý a má to ty "placičky" na přisávání, je to "přísavník".

     

    Jsem si to zjednodušila, ale jak je jinak odlišit, když se oběma může říkat přísavník i loubinec, oba mají podobné listy, plody a barví se na podzim.

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Přísavník pěticípý

    Datum: 04.07.2009 16:41
     

    No jo, ale tak mi vysvětli, proč můj přicucávací, když se dostane na karisíť, začne se omotávat (viz foto) confused smiley

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Přísavník pěticípý

    Datum: 04.07.2009 16:47
     

    Tak jsem z toho jelen...ale fakt je, že přísavky na něm hledám marně... confused smiley

     
  • Autor: amazonka01
    Status:

    Re: Přísavník pěticípý

    Datum: 04.07.2009 17:47
     

    Drahuš, to on se ale začne i břečťan sunout po pletivu, základní budou ty přísavky, pokud je má, je to ten přisávací přísavník. Ten můj na kari síti je nemá, ten řízek, co jsem ho šoupla k baráku (odjinud) je má. Jinak jsou stejné (pecičky v plodech jsem nezkoumala.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Přísavník pěticípý

    Datum: 04.07.2009 20:26
     

    Díky všem za vysvětlení, teď už v tom mám totální, s prominutím, bordel grinning smiley grinning smiley grinning smiley

     
  • Autor: amazonka01
    Status:

    Re: Přísavník pěticípý

    Datum: 05.07.2009 09:30
     

    Anavi grinning smiley grinning smiley grinning smiley

     
  • Autor: Dasa
    Status: expert

    Re: Přísavník pěticípý

    Datum: 07.07.2009 21:41
     

    Ivčo v klidu, mám hezky roustoucí pětíprsťák ale nějak se mu nechce uchytávat na zdi takže to budeme muset jistit sítí nebo čím. Nově zkouším zakořeněný třípsrťák ale zatím nevím jak to dopadne. No je to honička když se v tom člověk moc neorientuje. Ale snad to nějak dopadne, držme si pěsti.

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Přísavník pěticípý

    Datum: 09.07.2009 10:00
     

    Dávala jsem dotaz do vlákna popínavé rostliny - jak lze namnožit přísavník trojcípý. Nakonec jsem se v nějaké netové diskuzi dočetla, že pokud by se to i "náhodou" povedlo, málo vydrží. V zahradnictvích se prodávají roubovance (je to roubováno na podnoži z pětiprstého, který je prý odolnější).

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Přísavník pěticípý

    Datum: 09.07.2009 16:41
     

    Nikdy se mi to množení nepovedlo sad smiley

     
  • Autor: lostris
    Status:

    Re: Přísavník pěticípý

    Datum: 09.07.2009 17:36
     

    mně se to kdysi podařilo,ale z plného kýblu řízků /kterých se milerád zbavil soused / zakořenily 2 a ty máme doted.

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Přísavník pěticípý

    Datum: 21.07.2009 07:39
     

    Keria...množení se podařilo...mám jednu rostlinku namnoženou. Až víc prokoření, můžu poslat. winking smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Okrasná zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.