neděle 28. dubna, 03:30 Svátek má Vlastislav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Růže
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Okrasná zahrada > Růže
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: Kveta
Status:
Výsledné hodnocení: 5
Klikni pro filtrování

Kotviště pro osazenstvo Krásnorůžařské

Datum: 30.04.2013 13:58
 

Nechtěla jsem se míchat do stávajících zde otevřených růžařských diskusí, proto otevírám Kotviště pro osazenstvo KR.

Snad dočasné... sad smiley.... aspoň doufám.



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 5 z 14
  • Autor: Kirsten
    Status:

    Re: Kotviště pro osazenstvo Krásnorůžařské

    Datum: 29.01.2014 13:49
     

    Přesně tak - modré a modrofialové trvalky dělají zázraky.

     

    Chtěla jsem se poradit - nějaké spolehlivé a odolné trvalky, která se nemusí předpěstovávat (nemám to zatím jak řešit) a rovnou se dá zasít na místo určení? Děkuji.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Kotviště pro osazenstvo Krásnorůžařské

     
     
  • Autor: vimrova
    Status:

    Re: Kotviště pro osazenstvo Krásnorůžařské

    Datum: 29.01.2014 19:11
     

    Kirsten, v tomhle asi neporadím, zkoušela jsem sít rovnou na místo několikrát, ale nikdy se mi to nepovedlo ( chyba mohla být i ve mě, možná jsem neuhlídala zálivku, plevel apod.). Ale spousta trvalek se pěkně semení sama, takže to řeším tak, že koupím jednu, zasadím do záhonku a za rok už sbírám a přepichuji semenáčky ( mám vyzkoušeno např. u levandule, yzopu, šalvěje, mavuně).

    Výsev přímo do půdy by možná šel vyřešit tak, že bys to vysela do extra záhonku do řádku jako ředkvičky, tím by se to dobře hlídalo, pak to lehce projednotit a následně popřesazovat na nová místa.

     
  • Autor: Kirsten
    Status:

    Re: Kotviště pro osazenstvo Krásnorůžařské

    Datum: 30.01.2014 10:56
     

    Děkuji, vimrova smiling smiley, zkusím to nějak vymyslet podle tvé rady. Mně se tu kromě měsíčků, máku, řimbaby a planých orlíčků nechce nic samo od sebe vysemeňovat (ostrožky, šalvěje, levandule, hledíky atd.). A ještě zkusím těch pár šalvějí a levanduli, co zatím mám, na jaře nařízkovat.

     
  • Autor: vimrova
    Status:

    Re: Kotviště pro osazenstvo Krásnorůžařské

    Datum: 30.01.2014 11:54
     

    Kirsten, jestli Ty nejsi moc "estét" a nesestříháváš brzy odkvetlé květy nono smiley grinning smiley grinning smiley . Já se totiž semenáčků levandule a izopu prakticky nemůžu zbavit.... eye rolling smiley .

    Salvia nemorosa jde na jaře krásně řízkovat z bazálních řízků. Už jsem popisovala na KR. Až začnou na jaře rašit a budou tak cca 8 cm vysoké výhony, zkus vydloubnout celý trs. U modrých ( u bílých méně) mi krásně od spodu na těch nových výhonech začínají růst kořínky. Stačilo opatrně odthnout ten nový výhonek i s kořínkem ( asi by možná i bylo lepší použít malý nožík), zaštípnout špičku a zasadit na chráněnější místo a trochu o ně pečovat. V létě už tyhle řízky kvetly. Podobně jsem zkoušela veronica spicata a astry novi- angl. , šlo to výborně, ale měla jsem je v květináčích, ne ve volné půdě.

    Levandule jsem zkoušela z výsevu, ale do květináčků, asi by i koncem léta kvetly, ale zaštipovala jsem je, aby se rozvětvily. Počítám, že letos už budou pořádné a v záhonech nepřehlédnutelné.

     

    Taky se mi loni osvědčilo, co jsem odkoukala z pořadů Alana Titm. na youtube. Vždycky jsem měla radost, když mi trs trvalky hezky narostl a bylo mi líto jí dělit. Byla to chyba nono smiley .

    Dle rady A.T. jsem vzala velký trs, rozdělila na co nejvíc částí a zasázela do jednoho chumlu vedle sebe s cca 10 cm odstupy. Výsledek úžasný love smiley .

    Zaprvé, ten trs pak vypadal ještě mnohem bohatší, a zadruhé, ty rozdělené rostliny se mohou rozrůstat do všech směrů, kdežto ten celý trs přirůstal jen na kraji, takže celkově narostlo mnohem víc hmoty thumbs down .

     

    Všichni to asi děláme s oddenkatými trvalkami ( spíš z nouze, aby nás ty Adély nevystrnadily ze zahrady).

    Jde ale to výborně i u trsnatých trvalek jako astry ( nízké i vysoké), trávy ( miscantusy i peniseta), sedum ( Matrona i to obyčejné), vysoké ostrožky ( tam brzy na jaře, dokud jsou lístky ještě malé a výhonky cca 10-15cm musí se opatrně rozříznout nožem), solidago ( mám to nízké, to nedělá ty šílené oddenky), veronica spicata a dlaší a další. Prakticky jsem to zkusila snad u všeho, co mám a nepamatuji se, že by něco pošlo ( samozřejmě s výjimkou kůlových kořenů, do těch jsem samozřejmě nesahala).

    Potřebovala jsem totiž osázet nový záhon a řekla jsem si, že krom růží si vystačím s tím co mám a povedlo se ( tedy samozřejmě jsem neodolala a pořídila pár novinek, ale to jsou jen kapky v moři winking smiley ).

    Kde zbylo místo jsem nacpala letničky ( koupila jsem si čistě bílé hledíky, a slézovce - vypadaly úžasně). TAky jsem porozdělovala kosatce a denivky, které jsem měla už starší trsy a popřesazovala semenáčky všeho možného ( orlíčky, jirnice, mavuň adt....).

     
  • Autor: Kirsten
    Status:

    Re: Kotviště pro osazenstvo Krásnorůžařské

    Datum: 30.01.2014 12:10
     

    Tedy vinmrova, moc děkuji!!! Super rady. Určitě jsem toho spoustu na KR četla, ale jak si to neuložím k sobě na PC, musím hledat znovu. Takže s dovolením kopíruji a ukládám.

     

    Estét? spinning smiley sticking its tongue out Jo, ale jak na co, rozhodně nestříhám a nechávám až do jarního stříhání (levandule) a odpadnutí (vše ostatní), krom některých ostrožek, které chytly padlí. Ty jsem vloni šmikla.

     
  • Autor: mispule1
    Status:

    Re: Kotviště pro osazenstvo Krásnorůžařské

    Datum: 30.01.2014 21:39
     
    25.jpg
    Další fotografie:

    Dělám to jako V.Samovýsevem se mi množí mavuně,kontryhel,šanta,hledíky,krásenky a lobelky a to velmi.Jsou po celé zahradě.Moc se mi líbí bílý sléz od Honzy-vysít na místo a vyjednotit.Je zdobný i po odkvětu.Na f. s Cybelle.

    Před domem maskuju telefonní sloupek slézem maurským.Předloni vysetá semínka.Po odkvětu šmiknu,obrazí,kvete nižší.Květy jsou dobré na čaj.Na druhém konci nezmar pupalka missurská.Dvakrát jsem ji chtěla zlikvidovat,bezúspěšně.Musím ji zastřihovat,aby se lidi nezabili,leze přes celý chodník.

    Mavuň a pupalka,jak se dostanou do nějaké spáry,jsou nevyhubitelné.Mavuně jsem v kamenné zídce stříkala Dominátorem,marně.Zeď rozebírat se mi nechce,musím něco vymyslet.

    Hojný samovýsev má i Verbenna Hastata.Z předloňské nitky v K9,byla vloni taky všude.A bude zas.Mám růžovou a modrou.

    To jsou takoví nezmaři,co mě v rychlosti napadli

     
  • Autor: Kirsten
    Status:

    Re: Kotviště pro osazenstvo Krásnorůžařské

    Datum: 31.01.2014 14:44
     

    Mišpule, také děkuji moc za tipy na nezmary. Už se těším na jaro! :-)

     
  • Autor: Kirsten
    Status:

    Re: Kotviště pro osazenstvo Krásnorůžařské

    Datum: 01.02.2014 16:06
     

    Tipuji správně, že ta kytka napravo s drobnými růžovými kvítky je nějaký tužebník? Žádný nemám, znám jen z obrázků. Moc se mi v téhle kombinaci líbí, ale jinak mám trochu strach, jestli tenhle typ květů nebude potenciální silný alergen.

     

     
  • Autor: lafina
    Status: nováček

    Re: Kotviště pro osazenstvo Krásnorůžařské

    Datum: 01.02.2014 16:51
     

    Kirsten není to tužebník , ale keř ceanothus pallidus odrůda marie simon. Také jsem ho měla( i jiné barvy) , ale pokaždé mi

    vymrznul.

     
  • Autor: Kirsten
    Status:

    Re: Kotviště pro osazenstvo Krásnorůžařské

    Datum: 01.02.2014 17:31
     

    Lafino, děkuji. To je škoda, koukala jsem teď na google, že je to nádherný keř, ale podle všeho méně než -10°C je pro něj fatální. :-(

     
  • Autor: vimrova
    Status:

    Re: Kotviště pro osazenstvo Krásnorůžařské

    Datum: 01.02.2014 19:20
     

    KIrsten, teď jsem si vzpomněla, že vlastně dělám něco jako výsev přímo do půdy. Když totiž dozrajou tobolky na zvoncích broskvolistých, orlíčcích a semínka na jirnicích, kontryhelu a mavuních , tak chodím a "trousím" do různých záhonů, abych to roznesla na co nejvíc míst. Kde se tomu daří, tam se uchytí, kde ne, nic se nechytne. Ale to dělám těsně po odkvětu a dozrání semen.

    Tyhle vysemeněné rosltinky mi celkem dobře prosperujou, jen je třeba si je nevyplít eye rolling smiley , což dá docela práci, protože je třeba z nich vypreparovat plevel.

     

    Nenapadlo mě to předtím, protože jsem pochopila, že sít chceš teď na jaře a to jsem nezkoušela.....

     
  • Status: expert

    Re: Kotviště pro osazenstvo Krásnorůžařské

    Datum: 02.02.2014 10:46
     

    Mně nejlépe klíčí semínka všeho, co se dostane do kačírku winking smiley

     
  • Autor: Kirsten
    Status:

    Re: Kotviště pro osazenstvo Krásnorůžařské

    Datum: 02.02.2014 16:53
     

    Vimrova, ono to tak bylo původně myšleno - jarní výsev. :-)

     

    Taky takhle trousím ;-), ale právěže většinou neúspěšně. Pleju, až když je jasné, co je co, takže přílišnou plecí pílí to nebude.

     
  • Autor: vimrova
    Status:

    Re: Kotviště pro osazenstvo Krásnorůžařské

    Datum: 02.02.2014 21:20
     

    Kirsten, tak co zkusit nadělat do záhonků hromádky kačírku, třeba se to chytí v tom.

    Je pravda, že i mě se ve skalce chytne kdeco, dokonce i tam, kde mám pod kačírkem černou textilii eye rolling smiley .

     
  • Autor: daew
    Status: nováček

    Re: Kotviště pro osazenstvo Krásnorůžařské

    Datum: 03.02.2014 09:27
     

    Ahoj, omlouvám se za OT příspěvek. Manželka si "kdysi" někde na krasneruzecz vyhlédla na doporučení kniku Brickell: A-Z encyklopedie zahradních rostlin. Chtěl bych jí ji dát jako dárek, ale je všude na netu vyprodána. Dopátral jsem, že diskutující z uvedeného webu jste nyní zde. Tak bych se chtěl zeptat, zda někdo neznáte nějaký zastrčený krámek či antikvariát, kde by mohla být nebo (což asi těžko) se jí chcete někdo zbavit. Děkuji za jakoukoliv radu, přeji pěkný den.

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Růže (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.