pátek 26. dubna, 11:56 Svátek má Oto
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: anny
Status:
Klikni pro filtrování

Bylinky

Datum: 31.03.2011 15:53
 

Pestujete bylinky ? U nás je bazalka takmer povinnosťou. A samozrejme máta,na mochito. Chcem sa však opýtať na saturejku. Vlani som ju pestovala. Podla štítku by to mala byť jednoročka,ale já som teraz strihala staré stonky a zdá sa mi,že raší. Je to možné? Alebo je ešte eventualita,že mi raší nejaký plevel ,ktorý vyrástol u saturejky.



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 13 z 21
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 09.03.2016 07:24
     
    6155951-briza-belokora.jpg

    Bříza

    Nejdřív přijde doba na sbírání mladých pupenů. Dokážou tělo zbavovat škodlivých usazenin a zmírňují otoky kloubů a s nimi spojené bolesti svalů. Slouží k léčbě kostních zánětů a zabírají na problémy sleziny, jater a slinivky. Naloží se do lihu, nechají se asi 10 dnů stát a pak si jimi můžete natírat bolavá místa. Vyzkoušeli jsme za vás, funguje to!

    Pak přijde čas na sběr březových listů. Působí jako prevence proti ledvinovým a močovým kamenům. Užívá se také na infekční záněty močových cest a měchýře. Z březového listí se dělá také osvěžující koupel, která rovněž pomůže odstranit vodu z těla a snížit otoky, ale navíc může pomoci při hubnutí a detoxikaci. Čistící účinek břízy má význam i při kloubních onemocněních, jako je revma a artróza. Na kloubní potíže má příznivý vliv i nálev z kůry, dokonce i když jde o projevy dny neboli podagry.

    Využít se dá ale i jako pomocný prostředek pro léčbu akné - jak v podobě pitné kúry, tak k omývání či k obkladům. Používá se k léčení ekzémů, plísňových onemocnění a drobnějších poranění kůže. A pamatujete na nepřekonatelný březový šampón našeho dětství? Odvar z listů břízy vám i dnes pomůže ke krásným lesklým vlasům.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Bylinky

     
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 09.03.2016 07:25
     
    602896m-podbel-lekarsky.jpg

    Podběl

    Jeho žluté hvězdičky uvidíte hned, jak sleze sníh. Pomůže vám zbavit se posledních pozůstatků zimního kašle. Působí jako prostředek k uvolňování hlenů, usnadňuje odkašlávání, je potopudný, močopudný a má protizánětlivé účinky. Čaj z něj můžete pít při nachlazení, při onemocnění horních cest dýchacích, při astmatu, po zápalu plic a vždycky při horečce. Obklad z nálevu pomáhá při zánětu žil, na vředy, na ekzémy a na špatně se hojící rány.

    Nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná doporučuje tzv. suchý zábal do listů podbělu, nejlépe čerstvě trhaných. Trvat má asi jednu hodinu. Působí výrazně proti bolestem kloubů.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 09.03.2016 07:26
     
    6103978-pampeliska.jpg
    Další fotografie:

    Pampeliška

    Další jarní žluté potěšení. Pomáhá zbavovat tělo jedů a toxinů a povzbuzuje funkci trávicích orgánů a jater. Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálních látek pomáhá při únavě. Její listy a kořeny jsou významné nejen pro pročištění organismu, ale i při léčbě revmatizmu a jiných kloubních nemocí. Listy vám budou chutnat i jako salát, který tvarem i chutí připomíná oblíbenou rukolu i s její nahořklou příchutí.

    Květ pampelišky slouží jak pro získání medu či sirupu, tak i jako prevence a lék proti nemocem dýchacích cest, chřipky či angíny. "Příjemným bonusem při využívání léčebných účinků pampelišky je její pozitivní působení na kůži. Je účinná při potíži s akné, pleť čistí a zároveň omlazuje," připomíná Hana Pelikánová z obchodu s bylinkami.

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil SPIKE (09.03.2016 07:29)
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 09.03.2016 07:27
     

    Petržel

    Tu můžete vypěstovat třeba za oknem nebo jen na talířku, kde do trochy vody postavíte skrojek kořene s horní částí. Nať využijete nejen jako ochucovadlo do jídel, ale i jako léčivku. Obsahuje minerály, vitamíny a vlákninu, které mají vliv na vitalitu a zdraví. dokonce se o ní mluví jako o afrodisiaku. Především pomáhá urychlit léčbu při žaludečních a jaterních problémech. Zlepšuje také činnost zažívacího a imunitního systému. Mimo to má močopudné účinky, čímž napomáhá vylučování toxinů i přebytečných tekutin z těla.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 09.03.2016 09:14
     
    pazitka.jpg

    Pažitka

    Pažitka je velmi oblíbenou zeleninou. Obsahuje hodně vitamínů a minerálů, zvláště B2, C, dále sodík, vápník a draslík a jiné. Používá se jedině v syrovém stavu, jakékoliv tepelné zpracování ničí železo a bílkoviny, obsažené v listech, sušením ztrácí své jemné cibulové aroma. Pro delší uchování pažitky je nejlepší metodou jí zamrazit. Povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje trávení. Je skvělá na chléb s máslem, do polévek, k vajíčkům, do salátů, k houbám nebo rybám. Funguje jako krásná ozdoba. Vyžaduje vydatnou zálivku a dostatek slunce. Pro pěstování za oknem nedoporučujeme pažitku ze supermarketů, nýbrž ze zahradnictví, neboť taková pažitka má kvalitnější kořenový bal a vydrží. Můžeme ji samozřejmě vypěstovat i ze semínek. Pažitku sestříháváme několikrát za rok, dle potřeby minimálně 10 – 15 cm nad zemí, aby nám neuschla. Zkuste si dát rozkvetlou pažitku do vázy, budete překvapeni, jak pěkně se tam vyjímá. Sušené květenství se hodí do různých podzimních a zimních aranžmá.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 09.03.2016 09:15
     
    petrzel.jpg

    Petržel 

    Petržel má močopudné účinky, tudíž je velmi vhodná při urologických obtížích a zánětech, prospívá ledvinám, uvolňuje křečovité stažení hladkého svalstva, skvěle funguje proti nadýmání, snižuje krevní tlak, podporuje odkašlávání, účinkuje proti střevním parazitům, upravuje činnost žaludku a poruchy menstruace, podporuje trávení a libido. Je bohatá na draslík, vápník, hořčík, mangan, železo a chlór, provitamin A, vitaminy skupiny B. Obsahuje užitečné množství vitaminu C a železa. Můžeme ji přidat skoro do všech jídel, polévek, salátů, omáček, na maso, do smoothies nebo jako ozdobu. Pro léčitelské účely se používá nálev z kořene, nebo ze sušených semen, které mají větší účinek.

    Tip: Žvýkáním petržele osvěžíte dech a neutralizujete pach po požití česneku.


     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 09.03.2016 09:18
     
    saturejka.jpg

    Saturejka

    Snižuje krevní tlak a tlumí tachykardii. Podporuje trávení, působí proti nadýmání a proti průjmově. Saturejka desinfikuje dýchací cesty a používá se při průduškovém astmatu. Působí baktericidně a zevně přispívá k hojení ran. Saturejkový čaj tlumí pocit žízně u diabetiků. V léčitelství se saturejka využívá hlavně kvůli její schopnosti snižovat krevní tlak, podpoře trávení a účinkům proti nadýmání a průjmu. Dále desinfikuje dýchací cesty a napomáhá při průduškovém astma. V kuchyni nalezne uplatnění všude, kde se používá pepř. Přidává se do luštěnin, k bramborům, slaným pomazánkám. Dále do uzenin, k zelenině, zejména k zelí a kapustě. Saturejka se přidává také do směsi na bylinkové máslo a omáčky.


    Saturejkový čaj

    -při zánětu střev

    Polévkovou lžíci natě saturejky přelijeme šálkem vařící vody, 5 minut necháme vyluhovat a přecedíme. Před jídlem pijeme 3 – 4 krát denně.

    -při poruchách zažívání

    Rovnou polévkovou lžíci natě saturejky přelijeme šálkem vařící vody a necháme 5 až 10 minut vyluhovat. Pijeme po jídle, nálev kromě zlepšení zažívání uvolňuje i žaludeční bolesti.

    Saturejka má ráda slunce a teplo, proto umístíme květináč na parapet, kde bude mít dostatek světla. Daří se jí v lehčích (humózních) půdách, ale není to podmínkou. Sklízíme v době květu (červenec – září) a sušíme ve stínu. Tip: Traduje se, že saturejka, nošená ve váčku na krku, posiluje mysl.

    t

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 09.03.2016 09:20
     
    majoranka.jpg

    Majoránka

    Majoránka obsahuje éterický olej, třísloviny a hořčiny. V léčitelství se využívá jako podpůrný prostředek při nechutenství, k podpoře tvorby žaludečních šťáv a lepšímu trávení a dále při bolestivých křečích ve střevech. Z kvetoucích vrcholů majoránky se dělá čaj při nachlazení a bolestech hlavy, vývar se přidává do koupelí na zklidnění revmatických potíží. Sklízíme nať před rozkvětem, která má nasládlou vůni a používá se do salátů, polévek, bramborových pokrmů, s vejci nebo s masem. Majoránku přidáváme až v poslední třetině tepelné úpravy pokrmu. Vyžaduje slunné a teplé stanoviště, dobře snáší sucho a nesnáší mráz.


    Majoránkový čaj

    Využívá se právě při potížích v oblasti žaludku a střev. Připravíme jej tak, že jednu polévkovou lžíci majoránky přelijeme dvěma šálky horké vody a necháme 10 minut louhovat, poté scedíme. Popíjíme několikrát denně po doušcích.

    Majoránková koupel

    Uvolňuje a uklidňuje. Připravíme stejně, jako čaj a nálev přilijeme do koupele.

     

    Tip: Při bolesti zubů žvýkejte čerstvé lístky majoránky – uleví se vám alespoň dočasně



     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 09.03.2016 09:22
     

    Rozmarýn

    V léčitelství rozmarýn pomáhá lepšímu trávení, dezinfikuje trávicí trakt, podporuje trávení a omezuje nadýmání. Působí proti stresu, zklidňuje nervy a zlepšuje spánek. Zlepšuje krevní oběh, koncentraci a odstraňuje pocit chladu v končetinách, tonizuje cévy a celkově posiluje. Je zvlášť vhodný v rekonvalescenci a geriatrii.

    Pomáhá při ženských onemocněních, upravuje menstruaci. Hraje výraznou úlohu v aromaterapii a je výborný i pro zevní použití, silný odvar slouží k čištění převážně mastné pleti, omývání ekzémů, na rány a pohmožděniny.

    Je součásti provensálského koření, používá se do masitých pokrmů, zvláště do zeleniny a ryb.

    Rozmarýn miluje slunce a vyšší vzdušnou vlhkost, na zimu jej uchováváme na závětrném stanovišti při teplotě 5° až 10°C. Tip: Trpíte migrénou, nebo nespavostí? Vyzkoušejte čaj z rozmarýnu.


     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 09.03.2016 09:23
     
    tymian.jpg

    Tymián

    V lékařství se tymián používá pro své působení proti průjmu a zánětech zažívacího traktu. Podstatný vliv má také na dýchací ústrojí. Mírní i kašel, obecně působí protizánětlivě, proti nachlazení a používá se na bolavé revmatické klouby. Tymián je bylinka s jedním z nejvíce antiseptickým účinkem. Působí proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům. Používá se nať na čaj, kapky a nebo se inhaluje.

    Vzhledem ke svým účinkům v oblasti trávení se používá k ochucení skopového a vepřového masu a také zvěřině. Používá se i do marinád a do svíčkové omáčky. Drobné množství i na ryby, luštěniny, saláty a těstoviny. Tymiánu se daří v polosuché a na živiny chudší půdě. Pro zachování aroma nehnojíme. Pokud chceme opět uchovat jeho výrazné aroma, nepřeháníme to se zálivkou.

    Tip: Koupel z tymiánu je považována jako účinné afrodisiakum. Sliznicím podrážděným pylovou rýmou uleví a potíží s jinými alergiemi vás zbaví pití teplého nálevu z tymiánu.


     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 09.03.2016 09:26
     
    bazalka.jpg

    Bazalka

    V léčitelství se používá nať, která se sbírá v červnu až říjnu seřezáním přibližně 10 – 15 cm nad zemí. Zůstane nám tak část listů a můžeme bazalku sklízet až 3x ročně. Doporučujeme bazalku sušit ve stínu za teploty maximálně 40 °C.

    Bazalka zvyšuje žaludeční činnost (působí proti žaludečním křečím a zvyšuje sekreci trávících šťáv), snižuje nadýmání, působí proti zácpě, uklidňuje ledviny, podporuje chuť k jídlu, usnadňuje odkašlávání, působí protizánětlivě a mírně antibioticky. Jak bylo napsáno v úvodu, bylinka má zklidňující účinky a je tedy vhodná i při nespavosti, migréně, psychické vyčerpanosti či některých formách depresí.

    Bazalka podporuje laktaci a a léčí afty v ústech. Často je vhodná i při léčbě vylučovacího systému a při průduškovém astmatu. V gastronomii se bazalka používá k ochucování pokrmů, jako např. rajčatové saláty, sýry, ryby, také do těstovin a nejrůznějších omáček.

    Čaj z bazalky

    Připravíme jednoduše spařením 1 lžičky sušené bazalky v hrnečku vařící vody a necháme 10 minut odstát.

    Bazalka obsahuje v listech až 3% éterického oleje. Éterický olej je tvořen estragolem, a dále pak linalolem, estragolem a kafrem, taninem, cinoelem a dalšími látkami. Olej je možné vytěžit také ze semínek bazalky lisovaných za studena.

    Bazalka je nenáročná bylinka na pěstování. Daří se jí na teplém, slunném a závětrném místě. Rostlině vyhovuje půda kyprá a bohatá na živiny.

    Tip: Květináček s bazalkou umístěny na okenním parapetu odpuzuje v létě mouchy.

    Více se dočtete na slunecnyzivot.cz/2015/04/11-lecivych-bylinek-pro-domaci-pestovani/ © Slunečný život


     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 09.03.2016 09:29
     
    oregano.jpg

    Oregano – Dobromysl obecná

    V zelené lékárně se využívá při kašli, černém kašli a bronchiálním kataru. Dále při nechutenství, k podpoře trávení a potížích v oblasti žlučníku a střev. Má pozitivní vliv také při průjmech. Uplatnění nalezne i při zánětech v krku, zánětech dásní a nachlazení.

    Dobromyslový čaj

    1 – 2 kávové lžičky sušené dobromysli přelijeme vroucí vodou a necháme 5 minut vylouhovat pod pokličkou, poté scedíme. Využívá se právě při zmíněných obtížích. Jako čaj proti kašli jej navíc osladíme medem.


    Dobromyslová koupel

    100g sušené dobromysli přelijeme 1 l horké vody, 15 minut necháme vylouhovat a přilijeme do koupele. Ideální při nachlazení.

    V kuchyni se hojně využívá jako koření k zelenině, zejména pak k rajčatům, lilku, cuketě a paprice. Přidává se také do polévek, omáček, k těstovinám a k masovým pokrmům. Je typickým kořením na pizzu. Má ráda slunné stanoviště, jinak je nenáročná. Ideálně se jí daří na skalkách.

    Tip: Oreganový olej se nedoporučuje v těhotenství, neboť zvyšuje menstruační krvácení.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 09.03.2016 09:30
     
    koriandr.jpg

    Koriandr

    Koriandr jako jediný dokáže zbavit organismus těžkých kovů, zvláště pak jedovaté rtuti – koupit si můžete kapsle a detoxikační látku k pročištění. Působí proti nadýmání, tlumí migrénu, masti z něj zmírňují bolesti kloubů.

    Je typicky chlebovým kořením (i semena se mohou dát do těsta). Kořen koriandru je nedílnou součástí směsi kari. Koriandr má rád slunečnou a teplou polohu, v takových podmínkách kolem sebe šíří zvláštní směs vůně připomínající šalvěj s borovicí a citronem.

    V kuchyni se používá ke kořenění luštěnin a některých bramborových jídel, hodí se i do polévek.


     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 09.03.2016 09:31
     
    medunka.jpg

    MEDUŇKA

    Velmi dobře funguje na nespavost, bušení srdce, podporuje trávení, dokonce pomáhá od migrény. Kdo si způsobí zhmožděniny, obklady z meduňky urychlí hojení. Pravidelné ranní pití meduňkového čaje s medem „obnoví mládí, posílí ducha a osvěží ochablou povahu“. Tak pravil londýnský lékárník už v sedmnáctém století. Čerstvé listy se přikládají na místa poštípaná hmyzem, případně na různé pleťové defekty. Meduňku najdete ve směsi bylin v karmelitských kapkách a v likéru Benediktinka. Pro včely má neodolatelnou vůni: chcete-li je přilákat do sadu, meduňka vám v tom pomůže.

    Typickou citronově medovou vůní doplňuje chuť zmrzlin, pudinků a nápojů. Přidat se může do majonézy nebo kysaného zelí.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 09.03.2016 09:32
     
    salvej.jpg

    ŠALVĚJ

    Jako bylinka k léčení má šalvěj protiplísňové účinky, tiší průjem, napomáhá trávení. Čaj ze šalvěje zklidňuje kašel a rýmu, snižuje pocení. Šalvěj je považována za bylinku dlouhověkosti. Pěstovaná v nádobě na balkoně je pěkným okrasným keříkem, odpuzuje hmyz. Listy s cibulí jsou výborné do drůbeží nádivky, připravit si můžete i šalvějový ocet nebo máslo. V zeleném stavu se listy užívají při kuchyňské úpravě vnitřností (játra).


     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.