pondělí 29. dubna, 04:56 Svátek má Robert
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: anny
Status:
Klikni pro filtrování

Bylinky

Datum: 31.03.2011 15:53
 

Pestujete bylinky ? U nás je bazalka takmer povinnosťou. A samozrejme máta,na mochito. Chcem sa však opýtať na saturejku. Vlani som ju pestovala. Podla štítku by to mala byť jednoročka,ale já som teraz strihala staré stonky a zdá sa mi,že raší. Je to možné? Alebo je ešte eventualita,že mi raší nejaký plevel ,ktorý vyrástol u saturejky.



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 15 z 21
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Bylinky

    Datum: 27.07.2016 13:29
     

    Taky dobry!!!! thumbs down grinning smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Bylinky

     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 27.07.2016 13:43
     

    Děti mají takhle pro mé zahradničení daleko větší pochopení. Když už musej přeskakovat na terase nádoby a chodit s konví, tak ať z toho je aspoň užitek smiling smiley.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 17.08.2016 07:23
     
    13920916_615096968651302_3291282199837781814_n.jpg
    Další fotografie:

    Takhle se suší bylinky asi moc dobře. thumbs down

     
  • Autor: cancourek
    Status:

    Re: Bylinky

    Datum: 17.08.2016 08:02
     

    Jůůů thumbs down podobné závěsy mají holky na hračky, jen nemají tolik pater a jsou užší. Tyhle vypadají dost velké.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 17.08.2016 12:02
     

    Jo je to asi podobný systém, ale doteď mě nenapdlo, že by to šlo udělat takhle a využít na sušení.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 13.09.2016 08:49
     
    dsc_b001 (15).jpg

    Tyhle bylinkové květináče se mi moc líbí (z hrnčířských trhů v Berouně).

    Jsou spojené 3 dohromady, ale měli i samostatné, dvojité a dokonce "čtyřčata".

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 05.11.2016 05:11
     
    480.jpg

    Kurkuma

     

    Kurkuma je žlutě kvetoucí rostlina příbuzná zázvoru. Pěstuje se v Číně, Indonésii a Indii. Z rostliny se využívá kořen, aktivní složkou je kurkumin – žlutooranžové přírodní barvivo.

     

    Kurkuma má protizánětlivé účinky, zmírňuje bolesti kloubů, snižuje cholesterol a zmenšuje sklon k trombóze. Její protizánětlivý účinek spočívá ve schopnosti potlačovat srážlivost krevních destiček, navíc a tlumí uvolňování zánětlivých faktorů. Stimuluje tvorbu kortizonu v nadledvinkách, který přímo podporuje léčivé procesy.

    Výtažky z kurkumy se používají i k léčbě rakoviny, převážně rakoviny tlustého střeva. Poslední vědecké studie zjistily, že také podporuje mozkové funkce. Ve směsi kari koření je to skvělý mozkový doping.

     

    Kurkuma je po staletí využívána v ajurvédské a čínské medicíně, proti infekcím a zánětům vně i uvnitř těla.

    Kurkumu nemusíte používat jenom při vaření, můžete si udělat i domácí vynikající kurkumové želatinové bonbony pro zdravé mlsání.

    Domácí kurkumové želatinové bonbony

    Budete potřebovat:

    2 šálky vody 1 lžíci mleté kurkumy 3 lžíce medu 2 lžíce kokosového oleje (volitelné - viz poznámka níže) 4 lžíce želatina v prášku (neochucené)

    Postup:

    V hrnci smíchejte vodu, kurkumu, med a kokosový olej. Zahřívejte na středně vysoké teplotě po dobu 5 minut za stálého míchání. Ochutnejte roztok a případně doslaďte medem podle chuti. Odstraňte z tepla a postupně vmíchejte želatinový prášek. Míchejte metličkou, dokud se želatina nerozpustí. Nalijte do mělké mističky nebo na mělký plech vyložený pečicím papírem a nechce zcela ztuhnout. Ztuhlé želé nakrájejte na malé kostky. Skladujte v uzavřené nádobě v lednici, trvanlivost je přibližně 7 dní.

    Poznámka: Kokosový olej je v tomto receptu volitelný. Používá se pro zvýšení absorpce kurkumy, ale může vytvořit tenkou bílou vrstvu na povrchu želé. Pokud by vám vzhled vadil, stačí olej vynechat.

     
  • Autor: Kirsten
    Status:

    Re: Bylinky

    Datum: 12.02.2017 15:52
     

    O mnoha popisovaných bylinkách už se tady psalo, ale třeba tam objevíte i něco, co ještě neznáte:

     

    [recepty-ze-sumavske-vesnice.webnode.cz]

     
  • Autor: Pinka
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 26.03.2017 10:21
     

    Už si nevím rady s rozmarýnem eye rolling smiley . Několik zim po sobě jsem ho měla v bytě a na jaře vždycky odešel. Tak jsem si koupila nevymrzající, přes léto namnožila a dopadlo to tak, že zazimovaný v pařeništi přikrytý listím zašel a všechno ostatní tam přežilo. Další jsem zimovala ve skleníku a taky zašel. Nevíte, kde dělám chybu? please smiley

     
  • Status: nováček

    Re: Bylinky

    Datum: 22.04.2017 15:39
     

    Ahojky, já bylinky nepěstuji ale začala jsem používat bylinku kurkumujak v kuchyni, tak jsem začala pít z ní i čaj.

     
  • Autor: vimrova
    Status:

    Re: Bylinky

    Datum: 22.04.2017 16:39
     

    Pinko, mám nějaký obyčejný a dělala jsem z něj 6 mláďat a zimovala část ve skleníku a část jsem na kritický dny ( na měsíc) přenesla do tmavé garáže ( stabilních +8). Přežily v obou případech, přesto mi 1 ks ve skleníku odešel na nějakou houbovou chorobu a jeden v garáži na uschnutí eye rolling smiley. Zbylé žijí. Matka chcípla hned první zimu na tu houbovou chorobu thumbs up

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 23.04.2017 16:08
     

    Pinko, možná ti uschnul. Já ho zimovala párkrát v nevytápěné prádelně, ale zapomínala jsem ho zalít, tak mi vždycky odešel. Teď už ho druhým rokem mám přes zimu ve skleníku, zapuštěný s květináčem v zemi. Letos tam s ním byla i bylinky zvaná "magi". Oboje vypadá dobře. I ty velké mrazy přežily dobře.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 24.04.2017 20:09
     
    dsc_0077.jpg
    Další fotografie:

    Rozmarýna a magi (tedy smil italský) ještě ve skleníku, libeček na záhonku už je obří, nevím, co s ním budu dělat.

    Medvědí česnek - původní trs, co jsem si přinesla z přírody a další malé rostlinky, které se tam vysemenily (a taky spousta plevelu winking smiley).

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 25.04.2017 06:53
     
    041379_05_333289.jpg

    Smetanka lékařská

    Pampeliška je v trávnících často považovaná za plevel, ačkoli krásně kvete, sytí včely i čmeláky a všechny její části můžeme využít ku vlastnímu prospěchu. Kořen díky obsahu inulinu prospívá diabetikůma a je elixírem pro játra. Náš ústřední detoxikační orgán ozdravují i hořké listy a stonky. Hojí také žaludeční sliznici, dezinfikují močové cesty, prospívají při žloutence. Jedlé jsou i květy, kterými můžeme ozdobit saláty a chlebíčky. Mladé nahořklé listy jsou ideální do salátů a smoothies.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky

    Datum: 25.04.2017 06:54
     
    041374_05_333234.jpg

    Bršlice kozí noha

    Na záhonech její odolné oddenky nevidíme rádi, ale v louce pod stromy může být celkem pohledná i velmi užitečná. Mladé listy bršlice mají jemnou chuť, poslouží i jako základ salátu. Právě se rozvíjející, jasně zelené a křehké lístky jsou skutečnou pochoutkou. Zároveň jsou stejně jako ostatní plané bylinky zdrojem vitamínů, minerálů, stopových prvků, chlorofylu a dalších prospěšných látek. Bršlice pročišťuje organismus, díky salátu ze zelené kozí nohy nás jarní únava z nedostatku vitamínu nepostihne.

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.