čtvrtek 2. května, 20:49 Svátek má Zikmund
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Arturka
Status:

Rady pro zahradníky

Datum: 25.08.2010 19:08
 

Pokud si nevíte s něčím rady na vaší zahradě, poraďte se. Určitě se najde někdo, kdo má víc zkušeností.

 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 2 z 19
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Rady pro zahradníky

    Datum: 26.08.2010 20:37
     

    [hobby.idnes.cz]

     

    přidávám další inspiraci smiling smiley. Mě úplně svrběj ruce smiling smiley - mít takovýhle prostory, byla bych unešená... ještě by mi určitě chybělo místo winking smiley grinning smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Rady pro zahradníky

     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Rady pro zahradníky

    Datum: 26.08.2010 21:05
     
     
  • Autor: Dasa
    Status: expert

    Re: Rady pro zahradníky

    Datum: 26.08.2010 22:22
     

    thumbs down thumbs down

     
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Rady pro zahradníky

    Datum: 27.08.2010 08:14
     
    Anavi, ten odkaz na Hobby je uzasny! thumbs down
    Arturko, ked mozem svoj pohlad na tvoju fantasticku stran flower a predstavu venkovskej zahrady...tak by som asi zacala tym co je na okoli - aky je zvysok zahrady, ale aj to za plotom....a podla toho potom zacala planovat...
    Ja by som bola za vytvorenie takej "prirodnej" zahrady...rozplanovala par cesticiek a zakouti, kde by sa dalo v intimnom tichu posediet v tieni, alebo natiahnut sa lavicu v lucoch slnka.....a zvysok zaplnila hustou bujnou zelenou - urobila by som asi viac ostrovcekov s tym, ze niektore partie by boli viac prirodne, ine skor k parkovej uprave..Plocha je velka, tak by sa to dalo usporiadat aj s postupnym nenasilnym prechodom......
    -----------
    Hm...a kedze som tvor setrny, tak....ked by som zacinala so stromami - by som sa popozerala po okoli a vybrala aj nieco co rastie v prirode smoking smiley...napr. nejaku brezu... alebo borovicu, smrekovec...atd. (cerveny smrek - ten som si tiez raz takto doniesla z vyletu...da sa casto vybrat aj krasny kusok niekde zo samovysevu bez toho, aby clovek zasahol necitlivo prilis do prirody ).Nooo...a pripadne az toto miestami doplnit niecim slachtenym ...sice v stromoch sa moc neorientujem...ale napr. by som "pracovala" jednak s tvarom,strukturou olistenia ale aj farebnostou ...aby sa dosiahli celorocne pekne kombinacie..
    Noooo..a podsadba by potom bola zalezitost kombinovania...z lesa paprade, niektore velke i mensie traviny, mach...a pod....a zase doplnene klasickou zahradnou kvetenou ( hosty, astilbe do tiena, heuchery...kopretiny, astrovky na slnecne okraje...atd.)
     
  • Autor: Arturka
    Status:

    Re: Rady pro zahradníky

    Datum: 27.08.2010 18:36
     

    Ty odkazy jsou úžasný flower smiley Pořád hledám inspiraci a toto mě uniklo. A taky ty zahradnické chyby eye rolling smiley Už bych v tom lítala. Takže podle vašich rad začnu členěním. Přez zahradu se chodí, takže cestičky jsou skoro daný. Ten štěrk je moc hezký, ale nevím jestli by to bylo vhodné. Voda by ho splavovala a navíc by byl v zimě problém, protože ty cestičky skrz ten plácek prohrnujeme aspoň na šířku lopaty. To bych měla kačírek všude... Doufám, že se rozhoupu a konečně začnu. Trochu mě to zavazuje, abych vám na jaře měla co ukázat. Moje zahrádka v přední části vznikala stylem pokus- omyl. Pořád něco překopávám, jinak by mě to ani nebavilo. Toto bude asi stejné grinning smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Rady pro zahradníky

    Datum: 27.08.2010 22:50
     

    Keri, mluvíš mi z duše, lépe bych to neřekla!!! thumbs down

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Rady pro zahradníky

    Datum: 27.08.2010 22:52
     


    Arturka napsal(a):

    Moje zahrádka v přední části vznikala stylem pokus- omyl. Pořád něco překopávám, jinak by mě to ani nebavilo. Toto bude asi stejné grinning smiley

    A jakým stylem asi vznikala ta moje??? smiling smiley A nebojím se říct, že zahrádky většiny z nás? Ale těší mě, že jsem si vše vymyslela a zasázela pak vlastníma rukama. Když si někdo nechá udělat projekt, pak si ještě pozve zahradníky... nic pro mě nono smiley

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Rady pro zahradníky

    Datum: 01.09.2010 08:09
     

    K výběru dominanty (pokud si vybereš kvoutoucí strom/keř) - vzhledem k velkému množství ovocných stromů v okolí by to chtělo, aby kvetl jindy než ovocné stromy nebo aby nekvetl bíle (narůžovělě) smiling smiley

    Sazenice lesních dřevin se dají vybrat v lese z náletu (je to teda majetek majitele pozemku nono smiley, takže se zeptat nebo se nenechat chytit smiling smiley)

    Ceny v zahradních centrech jsou nadoblačné eye rolling smiley, ale v lesních školkách se dají koupit při výšce od 35 cm za 20 - 30 Kč/ks obalované (v květináčku) a do 15 kč/ks prostokořenné sazenice běžných lesních dřevin (výhradně na jaře).

    (Jaká bude ochota personálu prodat pár kusů nevím.... , chtělo by se to předem zeptat)

    Kalkulace (cena stromku + cena dopravy) x (k přesazování vhodnější kořenový systém u stromků ve školce - možná větší velikost stromků z náletu) je na každém. smiling smiley

     
  • Autor: Arturka
    Status:

    Re: Rady pro zahradníky

    Datum: 20.09.2010 18:54
     

    Prosím o radu někoho, kdo pěstuje rododendrony. Na jaře jsem vysadila 3 kusy, krásně kvetly. Teď jeden z nich vypadá, že nepřežije angry smiley Listy má bez šťávy svěšené, žloutnou, červenají, opadávají a celá rostlina zasychá. Vykopala jsem ho a jeho kořeny byly jako jedna houba eye popping smiley Vážně to tak vypadalo. Čekala jsem nějaký kořenový systém a nic. Myslíte, že se dá teď před zimou ještě nějak zachránit, nebo je to marná práce. Foťák nemám.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Rady pro zahradníky

    Datum: 21.09.2010 20:31
     

    Zkus se obrátit na Míšu (Missi) v sz, třeba něco vymyslí.

     
  • Autor: gabca
    Status: expert

    Re: Rady pro zahradníky

    Datum: 21.09.2010 20:45
     


    Arturka napsal(a):

    Prosím o radu někoho, kdo pěstuje rododendrony. Na jaře jsem vysadila 3 kusy, krásně kvetly. Teď jeden z nich vypadá, že nepřežije angry smiley Listy má bez šťávy svěšené, žloutnou, červenají, opadávají a celá rostlina zasychá. Vykopala jsem ho a jeho kořeny byly jako jedna houba eye popping smiley Vážně to tak vypadalo. Čekala jsem nějaký kořenový systém a nic. Myslíte, že se dá teď před zimou ještě nějak zachránit, nebo je to marná práce. Foťák nemám.


    Arturko, přesně takhle vypadá náš letitý rododendron, který jsme se letos snažili ( asi bezúspěšně ) přesadit. Listy jsou úplně do oranžova ( což o to, vypadá to podzimně ), a postupně opadávají. Myslím, že bude po něm. My jsme mu totiž při dolování z jílovky museli přeseknout pár kořenů.eye rolling smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Rady pro zahradníky

    Datum: 21.09.2010 20:49
     

    HOlky, Míša mi kdysi radila, abych vykopala opravdu velkou jámu, když jdu sázet ronďák a ještě dno vysypala drobným štěrkem. Dala jsem štěrk, pro jistotu ještě prosypala pískem a musím říct, že ronďáčkům se i v jílovce dařilo náramně. Občas jsem prosypala rašelinou, zalila hnojivem a úžasně kvetly. Občas taky svěsily listy, ale zase se vzpamatovaly.

     
  • Autor: gabca
    Status: expert

    Re: Rady pro zahradníky

    Datum: 21.09.2010 20:53
     

    No, Anavi, u mě to bude určo tím přesazením. Prostě jsme to riskli a bohužel se to nepodařilo. Ale tak nějak jsme s tím počítali. I když mě to mrzí, protože jsme mu vytvořili mnohem příznivější podmínky.sad smiley

     
  • Autor: Missi
    Status: expert

    Re: Rady pro zahradníky

    Datum: 23.09.2010 01:47
     

    co je třeba si uvědomit

    - ronďák koření mělce - proto není vhodné okopávání, ale spíš dosypávání substrátem s přídavkem rašeliny

    - koupená rostlina je pěstovaná JEN v rašelinov. substrátu - ten jak známo velice rychle vysychá - pokud jednou proschne, tak se ho již málokdy povede při normálním zasazení provlhčit. R. pak normálně uschne i když se zdá, že zemina kolem je vlhká.

    Já když sázím R., tak se snažím co nejvíce porušit kořenový bal - v kýblu s vodou, abych nesázela "kořeny ve tvaru květináče" winking smiley . Konečky kořínků pak zastřihnu, abych podpořila růst nových.

    Je nutno dbát na to, aby nemohlo dojít k zamokření kořenů. Lze tomu odpomoci drenáží např. ze štěrku; přebytečná voda musí mít možnost se vsáknout.
    Zemina by měla být neustále mírně vlhká, ale ne trvale zamokřená!!!

    Výsadbová jáma by měla být 3x širší a 2x tak hluboká než je kořenový bal. Je dobře dno výsadbové jámy vyplnit hrubým štěrkem jako drenáž. Rašelinu smícháme s hrabankou nebo drcenou, nejlépe borovou, kůrou, pískem (perlitem) a kompostovou zeminou. Zemina by měla mít pH 4,5 - 5,5

     
  • Autor: wzteklina
    Status:

    Re: Rady pro zahradníky

    Datum: 23.09.2010 01:49
     

    Koukám koukám taky jeden nespavec...:-)

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.