pátek 3. května, 06:43 Svátek má Alexej
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: simsima
Status: nováček

Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

Datum: 20.08.2008 14:26
 

Jsem nováček a totální antitalent na kytky...a přesto se snažím založit zahrádku. Vždycky, když se mi nějaká kytka, nebo keř líbí, tak zadávám do vyhledavače a pokaždé mě to naviguje sem smiling smiley, myslím, že za dobu, co jen čtu, to naprosto chápu- jste všechny moc šikovné.

Ale já stejně nechápu confused smiley. Prostě se mi to v té palici všechno motá a už nevím vůbec nic. A proto jsem se konečně odvážila i napsat. Během tří týdnů budeme mít zarovnaný pozemek a na něm konečně i pěknou ornici a oplocení. Vzhledem k tomu, že máme rohový pozemek, taky bych plot chtěla nechat nějak "kultivovaně" prorůst keři, které by jednou /kéž by co nejdříve/ vytvořily clonu, aby na nás nebylo vidět. Jenže-někde se mi něco líbí, tak buď je to jedovaté, nebo má trny- a já mám malé děti a plánujeme kočku sad smiley.

Tak bych chtěla poprosit o radu- co k plotu? A jde vůbec sázet keře ještě koncem září, začátkem října? Vím, ptám se jako totální "pako"....ale když já jsem kytkami fakt nepolíbená a na bytě, kde zatím bydlíme mi taky skoro nic nejde....vlastně jo, na balkoně mám krásný netřesky grinning smiley

Moc děkuji za rady....pokud budu moct budu se ptát dál...zase někdy příště.

Jooo a zahrádka je orientovaná na jihozápad a je fakt pidi- má rozměry 12,5 x 18,5m-kdy ta delší strana je podél domu.

 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 17 z 20
  • Autor: hope
    Status: nováček

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 01.03.2013 10:40
     
    zahrada.jpg

    Ahoj, tak vkládam moje dielo. Vstup na pozemok máme z tej strany D -16m, ostatné je pletivový plot. na Strane B-38m, jak sú označené šipky, tak tam máme zasadené túje. Inak tam nič nie je. Nakreslila som tam kompost a zeleninový záhon - jak to plánujem. Proste na tej časti zahrady chcem mať takú malú úžitkovú zahradu. Chcela by som vyriešiť predzahrádku, označila som to ako 1,2,3 aby to bolo prehladnejšie a ďalej okrasnú zahradu smer od terasy k strane A.

    Celkovo si zahradu predstavujem ako modernú, tuším, že to bude moja vášeň, tak može byť aj náročná na údržbu.

    Predzahrádka: mala by plniť reprezentatívnu úlohu. No neviem ako sa toho zhostiť. Tie jednotlivé časti predzahrádky sú samé o sebe menšie a sú orientované na S, tak by som tam chcela vytvoriť niečo ako vresoviště. Bude to dosť reprezentatívne? Nejaké menšie konifery, kapradiny, trávy? No neviem. A ešte mám takú predstavu o tej časti 2, tam jak je tá dvojka, že tam bude nejaký ihličnan, na ktorý dám v zime vianočné sviečky. Už tam mám kabel na zásuvku. Ale keď tak na to teraz pozerám, tak neviem, či ten strom nebude vadiť tej jímke??

    Druhý ciel: Je práve tá strana A - 21m. Za tým plotom je volná parcela a cez ňu je vidieť na cestu. To mi dosť vadí. Ten plot by som chcela nechať porásť psím vínom a pred to zasadiť habry, aby to zarástlo a nebolo cez to vidieť. ďalej pred to smerom k domu nejaké vyššie rastliny/stromy, potom ďalej nejaké kríky. Ale vobec neviem čo a v akej vzdialenosti to sadiť atď. Do rohov strán B/A a A/E niečo fakt vyššie a širšie.

     

    No a to najlepšie na koniec. Včera som v lidlu kúpila 3 rhododendrony. Tak neviem kam ich dám, asi najskor bude hotová predzahrádka, tak asi pojdu tam. Ale neviem, či by sa to do vresovišťa hodí. eye rolling smiley

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil hope (01.03.2013 10:52)
     
  • Autor: Reklama

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 01.03.2013 11:04
     

    Nemám čas to te´d dopodrobna studovat - jen takový základ : vypozoruj, kde je polostinné nebo stinější místo, tam půjdou ty ron´dáky. Kolem nich můžeš pak vysadit další kyselomilné - azalky, vřesy apod. Ale daří se v jejich blízkosti i kapradinám a hostám. Dám ti odkaz na jednu zdejší diskuzi, kde je o stinných záhonech psáno více.

    [www.week.cz]

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (01.03.2013 11:08)
     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 01.03.2013 12:31
     

    hope - pěkný velký pozemek - tam se vyřádíš. Taky teď nemám moc času to studovat a přispět nějakým nápadem. Zatím jen tolik:

    Miluju habry a tak ti s nima fandím, ale nedávala bych za ně na plot psí víno - je to úplně zbytečné. Vím o čem mluvím,. Na své zahrádce mám na jednom plotu psí víno, na jiné straně mám před plotem habry. S obojím jsem spokojená, ale je zbytečnost je dávat k sobě (za sebe). Habry rostou opravdu rychle. Za 3 roky udělaly v pohodě výšku asi 160 cm. Do země jsem je sázela jako 40 cm proutky, které jsem hned o 10 cm zkracovala kvůli rozvětvení. Každý rok jsem je trochu přistřihovala po obvodu kvůli rozvětvení. Máš dost prostoru a tak nešetři místem a nech mezi plotem a habrama určitě 1 m. Ze začátku se ti to bude zdát praštěný, ale až se habry rozkošatí a budeš je muset fest zastřihávat, musíš prolézt mezi hradbou a habrama s el.nůžkama.

    Vřesoviště je skvělé a určitě s ním na zahrádce počítej - konefery, azalky, ronďasy, travičky, vřesovce, vřesy, libavka, hosty,

    Jestli jsem ten plánek správně pochopila, tak na SZ straně by se jim mělo dařit.

    Neplánujete do budoucna bazén?

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 01.03.2013 12:41
     

    Za vzdálenost od plotu se přimlouvám též. My kdysi přesázeli živý plot z ptačího zobu z původních 40 cm na 60 a nakonec bude i ten metr málo. Ono když to jsou pěticentimetrové proutky, tak to člověku přijde úsměvné, ale po 7 letech to je živý plot jak hrom.

     
  • Status:

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 01.03.2013 12:43
     

    Hope, já si ohřeju svoji polívčičku, já pěstuji clematisy. Na takhle dlouhé drátěné ploty, tam se jich vejde. Nejsou moc pracné a nadělají parády moc a moc. flower smiley A hlavně se moc nedej nachytat na krásné obrázky z barevných kalalogů. Tam je mnoho rostlin dovezených z teplých krajů a ty taky nevypěstuješ. Raději se poraď, ať se vyvaruješ chyb, kterými mnohé z nás prošly.

    Ale nevěš hlavu, všechny jsme nějak začínaly a chybami se člověk učí. Přeju mnoho úspěchů. flower smiley

     
  • Autor: hope
    Status: nováček

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 04.03.2013 08:47
     

    555, bazén neplánujeme. Nevieš, tie habry sú náročné na podu? Naša nie je nič super, v podstate jíl. Hnojila si ich niečím? Miesta mám dosť, tak 1m od plotu ich dám určite.

     
  • Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 04.03.2013 09:02
     

    taky mám habrový plot, dávali jsme 10 cm proutky, na dvě šířky rýče od sebe.Nejdříve to vypadalo směšně, a už ho mám makačku stříhat.

    [www.week.cz]

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 04.03.2013 09:03
     

    jaké máte podloží (=jaký kámen je v podloží)?

    Habr je nenáročný, hnojit můžeš třeba NPK , Hydrokomplexem či jiným komplexním hnojivem, pozor, nejpozději do června, pak by nevyzrály letorosty.

    A fakt nemilosrdně přistřihuj, nebo si vypěstuješ ŽP na "vysoké noze" smiling smiley

    K tomu vánočnímu stromku u jímky - ta jímka je pod zemí asi větší a to kolečko je jenom dekl, že ano? Zkus dokreslit (třeba čárkovaně) skutečné rozměry jímky.

    Myslím, že jímka bude z plastu a tedy by jí stromek nad ní neměl škodit, spíš jde o to, jestli tam není třeba půl metru zeminy, to by nemuselo stačit pro růst stromku.

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 04.03.2013 09:49
     

    Hope, mám hnusný jíl a asi jim to tak vyhovuje, protože rostou jako z vody. Máme je 4,5 roku a nikdy jsem je nehnojila.

    Chce to opravdu nelitovat je a zastřihávat hned od malička ze všech stran, stačí střihnout kousek, aby se podpořilo větvení. Mám je pěkně husté už od spodu.

    V létě jim občas nasypu trochu posekané trávy, takže jsou zamulčované.

     
  • Autor: hope
    Status: nováček

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 04.03.2013 09:58
     
    p4010002.jpg

    Hani, v podloží máme pískovec. Posielam foto pre predstavu, není to konkrétne na našom pozemku ale zo susedstva. Ta jímka jak je zakreslená, tak to tak sedí, je plastová, priemer má tuším 1m a ten poklop je menší cca 60cm a je to cca 40cm pod zemou, potom začína priemer ten vačší 1m.

    Tak stačí zasadiť ten strom 1m od jímky (od toho vačšieho priemeru)? Ten strom chcem nejaký, čo moc nenarasie. Je to dosť blízko domu. Asi nejaký smrek alebo jedličku.

    Inak momentálně, je živý plot na " vysoké noze" moj sen smiling smiley

     
  • Autor: hope
    Status: nováček

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 04.03.2013 10:03
     

    555 myslím, že najhnusnejší jíl máme my.

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 04.03.2013 11:39
     



    hope napsal(a):

    555 myslím, že najhnusnejší jíl máme my.


    Tak tomu nevěřím grinning smiley

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 04.03.2013 11:42
     

    Při pohledu na ten plánek (ještě než jsem si přečetla tvůj záměr) mě na tom plácku s jímkou taky napadl nějaký nižší jehličňan.

    HanaK by ti mohla nějaký nízkovzrůstný smrk doporučit. Já jsempřed pár lety koupila nějaký bezejmenný modrý smrk k synovi. Měl by být údajně roubovný a neměl by moc vyrůst. Je stříbrnomodrý, krásně kuželovitý tvar a je pravda, že přirůstá hodně pomalu. Na vánoční ozdobení ideální smiling smiley

     
  • Autor: hope
    Status: nováček

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 04.03.2013 13:43
     

    555, myslím, že presne to potrebujem. Hlavne, aby moc nerástol. Tú jímku sme dali čo najbližšie k chodníku, aby ostalo čo najviac miesta pre vianočný strom

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 04.03.2013 13:55
     

    Hope, vyhlídni si nějaké zahradnictví, kde najdeš odborníky, kteří ti poradí. Není zahradnictví jako zahradnictví... Dnes jsou zahrádkáři velký byznys a na prodej rostlin se dal kde kdo - ať rostlinám rozumí nebo ne. Proto pečlivě vybírej, aby se ti nestalo, že za 10 let vás strom přeroste.

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.