pátek 3. května, 09:12 Svátek má Alexej
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: simsima
Status: nováček

Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

Datum: 20.08.2008 14:26
 

Jsem nováček a totální antitalent na kytky...a přesto se snažím založit zahrádku. Vždycky, když se mi nějaká kytka, nebo keř líbí, tak zadávám do vyhledavače a pokaždé mě to naviguje sem smiling smiley, myslím, že za dobu, co jen čtu, to naprosto chápu- jste všechny moc šikovné.

Ale já stejně nechápu confused smiley. Prostě se mi to v té palici všechno motá a už nevím vůbec nic. A proto jsem se konečně odvážila i napsat. Během tří týdnů budeme mít zarovnaný pozemek a na něm konečně i pěknou ornici a oplocení. Vzhledem k tomu, že máme rohový pozemek, taky bych plot chtěla nechat nějak "kultivovaně" prorůst keři, které by jednou /kéž by co nejdříve/ vytvořily clonu, aby na nás nebylo vidět. Jenže-někde se mi něco líbí, tak buď je to jedovaté, nebo má trny- a já mám malé děti a plánujeme kočku sad smiley.

Tak bych chtěla poprosit o radu- co k plotu? A jde vůbec sázet keře ještě koncem září, začátkem října? Vím, ptám se jako totální "pako"....ale když já jsem kytkami fakt nepolíbená a na bytě, kde zatím bydlíme mi taky skoro nic nejde....vlastně jo, na balkoně mám krásný netřesky grinning smiley

Moc děkuji za rady....pokud budu moct budu se ptát dál...zase někdy příště.

Jooo a zahrádka je orientovaná na jihozápad a je fakt pidi- má rozměry 12,5 x 18,5m-kdy ta delší strana je podél domu.

 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 18 z 20
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 04.03.2013 18:24
     

    a jak teda smí být vánoční stromek velký (šířku odhaduju podle nákresu na 2 m)?

     

    S těmi pomalu rostoucími stromky je jeden problém. Buď je to pomalu rostoucí strom a do žádoucí výšky dorůstá mnoho let nebo roste rychle, ale v žádném případě se nezastaví např. na dvou metrech, ale pokračuje...až do nebes.

    Rychle rostoucí jehličnatý strom, co se zastaví třeba na 2 metrech neexistuje, tohle příroda neumí.

    Takže buď koupíte drobek a budete čekat nebo rychle rostoucí strom a po nějaké době vyříznete a nahradíte dalším (s tím musí být srozuměni všichno spolubydlící, ať nenastane revoluce,až budeš chtít kácet) nebo investujete větší částku do vzrostlého exempláře nějakého pomalu rostoucího jehličnanu. (vyšší cena je logická, rostl do prodejní výšky mnoho let)

    Pokud zvolíš investici do většího stromku, nemá moc cenu vyjmenovávat kultivary, spíš si něco vyhlídni a zkontroluj na netu či v encyklopedii (nebo to napiš tady a já otevřu chytrou knihu), jestli dorůstá do kýžené výšky a má žádoucí tvar kužele.

    Může to být i borovice nebo jenom jedle a smrk?

    (přímo kultivary napíšu zítra v práci, tam mám chytré knihy)

     
  • Autor: Reklama

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

     
     
  • Autor: hope
    Status: nováček

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 05.03.2013 09:31
     

    HaniK, Na šírku max. 2m. A borovicu určite nie, susedia okolo majú tu už dosť borovíc. Takže radšej jedličku alebo smrek.

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 05.03.2013 10:11
     

    a ta výška?

     
  • Autor: hope
    Status: nováček

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 05.03.2013 10:32
     

    Tak na tú som zabudla, tak 2,5m.

     
  • Autor: Vladka
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 05.03.2013 16:58
     
    Další fotografie:

    A co něco takového? Roste hoddně pomalu. Na první fotce je patnáctiletý a má asi metr a půl a na druhé ,ten má přes třicet let a na výšku tak zhruba dva a půl metru.

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 05.03.2013 18:11
     

    Já se v práci nedostala k těm kultivarům

     

    Ten smrk sivý "Conica" (Picea glauca "Conica") je dobrá volba, roste pomalu a vzorně kuželovitě, jenom asi bude potřebovat ochranu proti sviluškám (=postřik Mospilanem).

    Jako všechny jehličnany nesnese psí moč a posypovou sůl....

     
  • Autor: Vladka
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 05.03.2013 18:32
     

    Hani. já s nima nemám sebemenší problém.Po zahradě mi lítají cizí psi. lezou mi sem srnky, Jen ta posypová sůl nehrozí. Za celou dobu co je mám jsem je ničím nestříkala a ani jsem na nich neviděla žádné známky nějakého napadení.

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 06.03.2013 07:50
     

    my je prodáváme a udržet je v květináči bez svilušek je boj + nakupující chodí plakat, že jim reznou a dotazováním vesměs zjistím, že takové pavučinky by se našly.

    Možná jsou teda náchylné v obalu a těsně po přesazení a když zakoření, tak jsou ok.

    (máš krasavce thumbs down )

    JEDLE

    Abies concolor Archers Dwarf (10 let...1,5 m)

    Abies concolor Compacta (roční přírůst 3-5 cm, ovšem po desítkách let 5 m výška, 1,5 m šířka - pouze ty s ponechanou špičkou, bez špičky roste jako keřík)

    Abies concolor Hexe (2 m výška, 1,5 m šířka)

    Abies koreana Luminetta (až 3 m výšky a 1,5 m šířky)

    Abies lasiocarpa Compacta (5 cm ročně, až 4 m výšky a 1,5 m šířky)

    Abies procera Compacta (1,5 m výška, 1 m šířka)


    Tak to je z jedlí vše, většina kultivarů v katalogu roste kulovitě nebo rozprostřeně. Další dřeviny později.

    Zjednodušeně se dá říct, že cv. Compacta (jakéhokoliv jehličnanu) by měl být to pravé. Ovšem zahradníci vypěstovali tisíce druhů jehličnanů a je pravděpodobné, že ti v zahradnictví nabídnou jiné, než píšu. Osvědčilo se napsat si název a vygůglit jak stromek poroste a pak koupit. Prodavač ti pravděpodobně odsouhlasí cokoliv, jenom aby prodal.

    Aby ti rostl krásně kuželovitě, musí mít pěknou špičku, bez špičky poroste spíš jako keřík - zkontroluj při nákupu.

    Pokud v průběhu růstu z nějakého důvodu nevyraší špička či ji něco poškodí, dá se vyvázat boční větvička (třeba u smrku), u jedle zkušenost říká, že se vyplatí spíš počkat, až příští rok vyraší náhradní.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil HanaK (06.03.2013 08:14)
     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 06.03.2013 08:13
     

    Tvarem a neopadavostí by mohly vyhovovat některé kultivary cypřišků a tůjí.

     

    Hodily by se i tisy, rostou pomalu, jsou odolné a sloupovité kultivary by mohly vhodně využít prostor - jenom nebudou mís bez střihu žádaný tvar kužele.

    (ano tis je jedovatý-přibližně stejně jako tuje a cypřišky a jalovce)

     

    Kultivary smrku později.

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 06.03.2013 09:52
     

    SMRKY

    Picea abies Acrocona (rozprostřené až převislé větve, 3 m výšky a 2 m šířky)

    Picea glauca Conica

    Picea glauca Biesenthaler Frühling (jako Conica, vyraší žlutě a pak výhony zezelenají)

    Picea glauca Rainbow´s End (v překladu konec duhy, podobný jako Conica, o něco užší, vyraší žlutě a pak výhony zezelenají)

    Picea glauca Zuckerhut (1,5 m výška, 70 cm šířka)

    Picea omorica Frohnleiten (nejdřív roste kulovitě, pak kuželovitě, 2 m výška, 1 m šířka)

     

    Ostatní kultivary nevyhovovaly výškou nebo tvarem.

    Výšky jsou u dospělých stromů, po několika desítkách let.

     
  • Autor: hope
    Status: nováček

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 06.03.2013 23:48
     

    Hani, ďakujem, idem študovať. Ten smrk sivý "Conica" (Picea glauca "Conica") myslím, že majú naši asi 4ks. Majú ich už asi 20-25 rokov a nemali žiaden problém, čo sa týka chorob. No rozmýšľam, že by som im jeden čmajzla. smiling smiley

    Mám tu vedľa jedno zahradníctvo, tak sa pojdem pozriet, čo majú v ponuke. Ale majú otvorené až od dubna.

     

    Tie rastlinky na vřesoviště by som chcela od Najmanových. Čo je lepšie - objendať si to, alebo tam zájsť osobne?

     
  • Autor: Missi
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 07.03.2013 00:59
     

    Hope - pokud máš možnost, tak si k Najmanovům zajeď, oba jsou fajn a vybereš si rostlinky s jejich pomocí. thumbs down

     
  • Autor: Missi
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 07.03.2013 01:02
     

    HanaK, prosím tě mám dost mokrý pozemek. Bývalé pole, jen cca 60 cm jakžtakž slušný zeminy a pod tím nepropustný jíl - myslíš, že mi tam porostou jedle? Chtěla bych nějakou tu concolorku a pak černý borovice confused smiley .

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 07.03.2013 05:09
     
    p1010002.jpg

    ........ Conika , ale dost prosychá, u mě skončila jako " mráčky", borovička Ti vyroste, jak ji dovolíš, musíš ale zaštipovat

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 07.03.2013 10:06
     

    u borovice záleží hlavně na světle, pokud je ho dost, toleruje i horší půdou.

     

    Jedli by nevadila vlhkost sama o sobě, ale často bývají vlhčí místa zároveń mrazové kotliny a pozdní mrazy je citelně poškozují.

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.