neděle 28. dubna, 08:50 Svátek má Vlastislav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: drahus
Status: expert
Výsledné hodnocení: 4.5
Klikni pro filtrování

Vistárie

Datum: 29.04.2009 13:50
 
_mg_3957.jpg
Další fotografie:

Já vím, že jsem asi jediná nebo jedna z mála, kdo ji mají již do květu, ale stále doufám, že nás bude časem víc.

Ta na baráku je v plném květu. Bohužel je jí půlka, protože, jak jsem už někde psala, podařilo se jí vytrhat šrouby, na kterých byla přidělaná karisíť na zeď a tak jsme jí museli upicnout a zhotovit nový, víc odolný upínací systěm....

Vistárie na pergole je rozvitá tak napůl, ale protože budu že nebudu, neuvidím jí v plném květu



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 12 z 21
  • Status: expert

    Re: Vistárie

    Datum: 14.03.2013 12:15
     

    Tašky mně zvedal přísavník, taky mrcha, když se neuhlídá grinning smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil ivik11 (14.03.2013 15:48)
     
  • Autor: Reklama

    Re: Vistárie

     
     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Vistárie

    Datum: 14.03.2013 15:42
     



    Filipka napsal(a):

    No, já se od včerejška vzdělávám ve vistáriích dost aktivně a zjistila jsem, že vistárie jako stromek je práce pro profíky. Dá to ještě více práce, než ji pnout po pergole či po zábradlí. grinning smiley Zkrátka práce na několik let. winking smiley A stejně ta opora musí být. Jen ji můžeme asi po 15 letech odstranit. grinning smiley thumbs down thumbs down Tak nevím, jestli zrovna tohle Monička chtěla. grinning smiley Té stromkovité rostlině se totiž musí stejně dávat opora, a to pořád silnější a odolnější, až do té doby, než její kmen zesílí tak, aby udržel sám sebe i tu těžkou "korunu". On to totiž není vlastně ani tak stromek, je to jen trochu jiná liána, která je schopna tvořit po mnoha letech tak silné kmeny, že drží bez opory. To, že se i i tyto " stromkovité" rostliny musí pěstovat s velmi silnou oporou ostatně zcela narovinu tvrdí i zmíněný Havlis. Jen raději mlčí o době, po kterou je tato opora žádoucí. grinning smiley Přeci jen je to obchodník. To Angličani jsou upřímnější. Rozhodně nejde "o pár let". spinning smiley sticking its tongue out Dokud je to mladá rostlina, ještě to jde. Vypadá v tom květníku dokonce i úhledně a udrží jí i bambusová tyčka. Ovšem potom je to těžší a těžší. smoking smiley

    No a bonsai, ten úplně změní charakter zahrady. Já bych tedy nechtěla pidi vistárii. Její kouzlo je právě v té velikosti a v záplavě květů.

    Vistarie jako bonsaj byla uváděná jako extrém ( protiklad proti liáně na pergole ).

    Samozřejmě netuším, co Monička chce / chtěla. Pouze jsem reagovala na její dotaz, zda se dá v. pěstovat v prostoru, nikoliv jako pnoucí. Dá.

    Pak má zájemce dvě možnosti. Koupit "hotový" stromek ( otázkou je cena - jestli je ochoten/ schopen za ni zaplatit několik tisíc. Takoví v ČR jsou, bezpochyby, ptž. v nabídkách ZC se stromkové vist. vyskytují ) nebo si vist. do takovéto podoby zapěstovat sám. Zas tak složité to není, pouze je zapotřebí respektovat zákonitosti střihu.

    Časová náročnost a nutnost opory není tak dlouhá, jak uvádíš ( při jednokmeni ), samonosný je podstatně dříve. Mmch., pokud si koupíš do zahrady ( okrasný ) strom, také u něj po výsadbě necháváš několik let oporu. Přece jen, není to většinou zrovna levná záležitost a proč riskovat zlomení, vylomení v roubu a pod. že....

    Navíc, ona doba nutná k samonosnosti se dá podstatně zkrátit tím spletením výhonů jedné rostliny do pomlázky, či vysazením několika rostlin blízko u sebe ( i za cenu odstranění části kořenů ) a následným vzájemným splétáním.

    Pokud by někdo chtěl, dají se použít i vist. několika barev, zřejmě asi ne levo a pravo točivé.

    Velikost stromku se dá regulovat, příp. do zahrady japonského rázu kmínek ( větve ) ohýbat.Stářím samozřejmě nabývá na půvabu ( platí i u liánovité, že... )

     

     

    Polemizovala bych s časovou náročností stromku x liáně - myslím tím údržbu v roce. Přece jen, u liány se odstraňuje daleko větší množství dřeva, stromková ( dá se předpokládat ) bude vzrůstově menší a stříhají se zelené ( + slabší ) výhony, netřeba ji vést.

    Časová náročnost by se tudíž dala přirovnat k době, kt. za rok strávíš nad jednou sadovou růží. No, možná nad dvěma, ať nežeru grinning smiley ).

    ------

    Jen pro úplnost - znovu píši, že já bych stromkovou vist. do své zahrady nechtěla.

    ----

    a nakonec - cituji Mikiho, mnohé dámy si jeho stromkovou vist. z L. pamatují.... ( jednokmenová, bez opory )

    Vistárii ve tvaru stromku mám,podívej na Moje zahrada,jestli tam nebude celá,vyfotim a dám do Moje zahrada-5.Tu vistárii jsem už koupil jako 3letý stromek,mám ji 5 let,takže jí je 8 let. Musí se úžasně stříhat,nechávat do dalšího roku max. 3 očka.Na jaře to byla jedna modrá fialová koule.

    .....Letos kvetla potřetí,poprvé měla 3 květy,loni 65 a letos jsem napočítal přes 500.Škoda,že jsem neměl ještě foťák,hned mě něco nenadchne,ale tohle bylo impozantní.Míra

     
  • Autor: Filipka
    Status:

    Re: Vistárie

    Datum: 14.03.2013 17:36
     

    Drahuš, Kájo, ty vaše osobní zkušenosti jsou k nezaplacení. grinning smiley Fakt jste mi pomohly. Člověk pak po té vistárii chvílemi nezměrně touží a pak zase o celém plánu na její výsadbu a ukočírování dost pochybuje. Ale každopádně by to pak kdyžtak chtělo, pořídit jí její vlastní ocelovou pergolu s posezením někde dál od domu. Aby byl čas ....uklidit bordel po odkvětu......spravit střechu pergoly....znovu ukotvit vyrvanou oporu. grinning smiley

    Ale , když je vzrostlá,je to vážně pastva pro oči. Včera jsem trochu slídila na anglických stránkách, mají skvělé fotky. Líbí se mi samozřejmě nejvíc hlavně ty vistárie , co mají už silné kmeny, buď u domu - takže to vypadá, jako by tam byly už celá staletí, nebo ty, co už stojí bez opory jako stromy - jak tady už někdo psal. Kdybych se měla řídit jen podle těchto fotek, tak bych vistárii á la "strom" brala. Tedy - mít obrovskou zahradu, nebo spíše park. Ale těch cca 30 let, jak tam v úvodu píšou, co trvá, než kmen dostatečně zesílí a rostlina unese sama sebe, je tedy dost dlouho.

    Takže už se o ty "stromy" zajímat nebudu, bude mi bohatě stačit, když budu mít časem na pergole alespoň poloviční vistárku než mají Drahuška s Kájou. love smiley love smiley love smiley Já jsem na všechny zázraky v zahradě ochotná čekat maximálně 10 let. smoking smiley Ale jinak je fakt - právě tyto staré obrovské zkroucené kmeny, ať již opřené nebo v prostoru, mají to nej nej charizma.

    Nádherné fotky, modrofialová záplava......mrkněte....pro potěchu duše.....osvěžení zraku flower smiley

    Ewa in the Garden: 33 Amazing Pictures Hand Picked - Vine Wisteria or Wisteria Tree? - Inspirational Monday

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Filipka (14.03.2013 17:36)
     
  • Autor: Filipka
    Status:

    Re: Vistárie

    Datum: 14.03.2013 18:32
     

    Teď jsem ještě na Googlu koukala na bílé vistárie, taková by se mi také líbila. V mojí budoucí "bílé zahradě" podle Vity Sackville-West.

     

    Tak ještě jednou děkuji za všechny krásné snímečky vašich vistárií, které jste tady uveřejnily a za ty rady z osobní zkušenosti.

    Na netu je toho sice spousta, o informace rozhodně nouze není, ale tejně - nejvíce se cení to, co člověk vypozoruje opravdovým "soužitím" s takovou jedinečnou rostlinou. winking smiley 

     

    Tak se tady mějte krásně , až budu mít těsně před koupí sazenice , až pro ni bude vybudované to ocelové zázemí, tak se ještě jednou stavím, abych si dala ještě poslední šanci z celého plánu vycouvat . grinning smiley

     
  • Autor: Vladka
    Status: expert

    Re: Vistárie

    Datum: 06.05.2013 21:34
     
    img_2218.jpg
    Další fotografie:

    Narazila jsem na ni teď na dovolené. Tak se pokochejte taky

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Vistárie

    Datum: 06.05.2013 21:49
     

    Ty jsou Vladko!! thumbs down thumbs down

    Jestli nepřijde mrazík, budu mít abnormálně hodně květů na baráku. Na pergole je jich prozatím míň. Na domě je jedna šištička budoucího kvetení, vedle druhé. Ještě nikdy nebyla tak obsypaná

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Vistárie

    Datum: 07.05.2013 09:29
     

    Květo, smekám před tvými znalostmi a přehledem. Je mi ctí tady takové lidi potkávat... flower smiley

     
  • Autor: Arturka
    Status:

    Re: Vistárie

    Datum: 07.05.2013 11:01
     



    drahus napsal(a):

    Moje zkušenost, když chci mít květy a ne jen roští:

    1) Nikdy ze semene

    2) Ani oplégr

    3) nešetřit a koupit, nejlépe již kvetoucí.

    Jinak se květu ani nemusí dožít. Známá měla vysemeněnou dvacet let a ani prd, jen lupení

    Drahuško, jedna vistárie mě zhynula. Měla jsem ji vsazenou u kořene třešně. Strom žil, ale nebyl nic moc. Vistárie asi uschnula a třešň je v plné parádě.

    Teď řeším koupi nové vistárie, chci se držet tvých rad. Ale eye rolling smiley Před domen mám starou a velikou hrušku. Letos je úplně suchá. Chtěla bych aby ji manžel ořezal jen větve a torzo zanechal, abych po ní mohla pnout tu vistárii. Myslíš si, že když ji šoupnu ke kmeni, tak zas zhyne? Nebo jak to zaonačit, nebo jí přilepšit, aby tam začala růst a časem udělala parádu. Poraď please smiley Možná i jaký druh, barvu. Záleží mě na tom, aby z toho něco bylo. Jestli jsem si vzala do hlavy nesmysl, tak mě to vymluv eye rolling smiley

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Vistárie

    Datum: 07.05.2013 13:23
     

    Víš, já jsem si prostě kdysi koupila dvě vistárky a teprve nedávno zjistila, jakéže to vlastně mám. Všechno, co o vistáriích vím, jsou mé zkušenosti a nic jsem nestudovala. Takže mé vědomosti jsou omezené.

    Ke stromu bych jí bez obav dala, ale chtělo by to vykopat velkou díru a vyplnit jí kvalitním substrátem, aby do prvních let, kdy se zabydluje, měla dostatek dobré zeminy a výživy. Pozor, nepřihnojuj, ona to nemá moc ráda!!

     
  • Autor: hespa
    Status: expert

    Re: Vistárie

    Datum: 07.05.2013 13:29
     

    Arturko, šoupla jsem Vistárii k ořezané borovici. Roste jak blázen, jen květů se furt jaksi nemůžu dočkat angry smiley a to byla kupovaná v renomovaném zahradnictví(starkl).

     
  • Autor: kaaj
    Status: expert

    Re: Vistárie

    Datum: 07.05.2013 19:21
     

    letos je vistárie opravdu samé poupě..bude mít hodně květů . thumbs down

     
  • Autor: Arturka
    Status:

    Re: Vistárie

    Datum: 07.05.2013 19:42
     

    hespo,zkusím dát na radu Drahušky a koupit nějakou v květu. A díru udělám velkou a substrát bude mít taky dobrý. Jenom ještě... Když je to kmen, tak z které strany vistárii zasadit? Je to jedno, nebo nebo ne. Přece jen, je to kmen, né tyč.. Směrem na východ by to bylo nejjednodušší. Ostatní strany jsou už svah. Taky se mě po té staré hrušce pne šlahoun( asi 4m) břečťanu. Mám ho strhnout?

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Vistárie

    Datum: 08.05.2013 11:27
     

    Arturko, bude mít přirozenou tendenci se táhnout na jih, za sluncem, ale v podstatě se dají šlahouny natáhnout, jak budeš potřebovat

     
  • Status:

    Re: Vistárie

    Datum: 12.05.2013 08:19
     
    p1020906.jpg
    Další fotografie:

    ta moje má letos hezky nasazeno na květ

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Vistárie

    Datum: 12.05.2013 09:36
     

    Letošní zima jim přála. to bude pokoukáníčko love smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.