neděle 28. dubna, 20:15 Svátek má Vlastislav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: drahus
Status: expert
Výsledné hodnocení: 4.5
Klikni pro filtrování

Vistárie

Datum: 29.04.2009 13:50
 
_mg_3957.jpg
Další fotografie:

Já vím, že jsem asi jediná nebo jedna z mála, kdo ji mají již do květu, ale stále doufám, že nás bude časem víc.

Ta na baráku je v plném květu. Bohužel je jí půlka, protože, jak jsem už někde psala, podařilo se jí vytrhat šrouby, na kterých byla přidělaná karisíť na zeď a tak jsme jí museli upicnout a zhotovit nový, víc odolný upínací systěm....

Vistárie na pergole je rozvitá tak napůl, ale protože budu že nebudu, neuvidím jí v plném květu



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 11 z 21
  • Autor: Romi
    Status:
    www.chlupatarad..

    Re: Vistárie

    Datum: 13.03.2013 11:39
     

    kdysi jsem viděla na fotce i volně rostlou, bez opory, ale byl to takový paskvil, pokroucený kmen, nevypadalo to pěkně...potřebuje narůst, na něčem, aby ty květy visely dolů a dělaly parádu.....

     
  • Autor: Reklama

    Re: Vistárie

     
     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Vistárie

    Datum: 13.03.2013 15:08
     



    monicka napsal(a):

    Ahojky.Může být vistárie zasazená třeba na trávě volně na zahradě nebo musí být jen u nějaké opory?Chtěla bych si ji pořídit,má krásné květy. Moc děkuji za odpovědˇ. smiling smiley

     

    samozřejmě se dá do volného prostranství umístit, dá se pěstovat jako stromek. Chce to pouze určité zahradnické znalosti.

    Dokonce se jako stromek u nás i prodává.

    [www.havlis.cz]

    [fficial&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&hl=en&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=U4ZAUYuCPc2OswaU8YHABQ&biw=1067&bih=705&sei=qYdAUf7hDNCP4gTwv4GQAQ">www.google.cz]

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Vistárie

    Datum: 13.03.2013 15:41
     

    Květo, nějak si nedovedu představit, jak jí ukočírovat, jako stromek eye popping smiley

    Já mám na pergole tuto: Wisteria floribunda ("Macrobotrys") "MULTIJUGA"

    Jaká je ta na baráku, to nevím. Má kratší laty, větší květy a hustší kvetení. Přijde mi, jako tato Wisteria sinensis "AMETHYST" , ale mám ji skoro s půlmetrovými květenstvími

     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Vistárie

    Datum: 13.03.2013 15:52
     

    Drahuš, kdysi chodíval na L. pán, kt. takto vist. pěstoval ( jako stromek ), dával k tomu i návod. Já jich viděla několik kultivarů právě u Havliše v této podobě v květníku.

    Nechtěla bych ji tak, nemyslím si, že to bude úplně snadné ji v nějakém hodně umenšeném stavu udržet. S těmi nůžkami bych na ni neměla nervy.

     

    ... dávala jsem odkazy jako zajímavost, jako důkaz, "že to lze". Chá, když z ní dělají bonsaje....

     

    Mmch., teď jsme na KR zaznamenaly několik případů, kdy vist. po těch blbých zimách byla napadená houbou ( takové ty oranž. krupičky na dřevě ) - nejedná se o jeden výskyt.

    Svou jsem napadenou měla, vykopána jest.

    Tvoje je krásná.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Kveta (13.03.2013 15:53)
     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Vistárie

    Datum: 13.03.2013 16:20
     

    Mé venkovní porosty (vistárie, břečťan a tříprsťák) zase trpí puklicí. Nemůžu k nim dávat letnit pokojovky thumbs up Ona vždycky přes zimu vychcípá, ale pak se objeví. Některý rok minimálně nebo vůbec, některý rok docela dost, ale neřeším ji

     
  • Autor: Filipka
    Status:

    Re: Vistárie

    Datum: 13.03.2013 18:20
     

    No, já se od včerejška vzdělávám ve vistáriích dost aktivně a zjistila jsem, že vistárie jako stromek je práce pro profíky. Dá to ještě více práce, než ji pnout po pergole či po zábradlí. grinning smiley Zkrátka práce na několik let. winking smiley A stejně ta opora musí být. Jen ji můžeme asi po 15 letech odstranit. grinning smiley thumbs down thumbs down Tak nevím, jestli zrovna tohle Monička chtěla. grinning smiley Té stromkovité rostlině se totiž musí stejně dávat opora, a to pořád silnější a odolnější, až do té doby, než její kmen zesílí tak, aby udržel sám sebe i tu těžkou "korunu". On to totiž není vlastně ani tak stromek, je to jen trochu jiná liána, která je schopna tvořit po mnoha letech tak silné kmeny, že drží bez opory. To, že se i i tyto " stromkovité" rostliny musí pěstovat s velmi silnou oporou ostatně zcela narovinu tvrdí i zmíněný Havlis. Jen raději mlčí o době, po kterou je tato opora žádoucí. grinning smiley Přeci jen je to obchodník. To Angličani jsou upřímnější. Rozhodně nejde "o pár let". spinning smiley sticking its tongue out Dokud je to mladá rostlina, ještě to jde. Vypadá v tom květníku dokonce i úhledně a udrží jí i bambusová tyčka. Ovšem potom je to těžší a těžší. smoking smiley

    No a bonsai, ten úplně změní charakter zahrady. Já bych tedy nechtěla pidi vistárii. Její kouzlo je právě v té velikosti a v záplavě květů.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Filipka (13.03.2013 18:21)
     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Vistárie

    Datum: 13.03.2013 18:56
     

    Ona každá vistárie po letech udělá silný kmen. Jenže tím, že se pne na jednu stranu (na pergole), tak samozřejmě nemá tolik síly, aby mohla být bez opory. Podle mne to nemusí být žádná spešl. Prostě jen roky čekání a stříhání, což teda není nic pro mne

     
  • Autor: Filipka
    Status:

    Re: Vistárie

    Datum: 13.03.2013 19:01
     

    Je vidět, že máš dlouholeté zkušenosti, Drahuš. A že máš ty potvůrky přečtené. thumbs down Však se mi ty tvoje příspěvky včera velmi dobře četly. Přínosné a praktické rady. Okořeněné humorem a nadhledem. Díky. flower smiley

     
  • Status: expert

    Re: Vistárie

    Datum: 13.03.2013 21:23
     

    Ten stromek se dá řešit tak, že se od mládí splete (nebo spíš oplete bambusová tyčka více proutky, (nevím, kolika to oplétají-tak to mají u nás v zahradnictví), v určité výšce svážou a pak stříhají na 1-2 očka. Vypadá to pěkně, ta tyčka to ze začátku udrží a pak to drží to propletení. Po pár letech je z toho pevný propletený kmínek a každý rok je obsypaný květy jako krásný strom, taková splývavá koruna smiling smileyjestli mně rozumíte grinning smiley

     
  • Autor: Missi
    Status: expert

    Re: Vistárie

    Datum: 14.03.2013 01:02
     

    Iviku, podobně mají zapěstovanou vistárku u Chládka - ovšem je to na úkor velikosti. winking smiley

     
  • Status:

    Re: Vistárie

    Datum: 14.03.2013 06:07
     

    Doktor Větvička říkal v Receptáři, že jim v jakémsi výzkumném ústavu vistárie rozebírá střechu. Když jí zapomněli stříhat, dostala se pod tašky a začala je nadzvedávat. Taky nic, co by si člověk přál. tongue sticking out smiley tongue sticking out smiley tongue sticking out smiley

     
  • Autor: kaaj
    Status: expert

    Re: Vistárie

    Datum: 14.03.2013 06:16
     

    jj - je to Adéla a musí se na ni dávat pozor ..dcera na ni nekoukala a pak zjistili , že přes mezery desek ve štítě vlezla na půdu , kde ji bylo ještě tak 5 m vyšisovaných , světle zelených výhonů smiling smiley spinning smiley sticking its tongue out

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Vistárie

    Datum: 14.03.2013 07:38
     

    Tak to měli kliku, že nezničila střechu thumbs down

     
  • Autor: kaaj
    Status: expert

    Re: Vistárie

    Datum: 14.03.2013 07:42
     

    jo Drahuš - to víš mladí - nevšimnou si . ted´ už ale vyzdili štít a zvedli barák grinning smiley winking smiley . taky vistarii pořádně stříhají .jsem zvědava na moji chudinku na oblouku . moc ji nenechávám narůstat . není místo a loni už byla ve vedllejší jabloni .

    jo a dneska je v hobby na Novinkách zahrada s vistárií .. thumbs down

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil kaaj (14.03.2013 07:43)
     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Vistárie

    Datum: 14.03.2013 08:22
     

    Nám zase, jako pravá Adéla obkrouží celý krb (venku) a snaží se ho udusit. grinning smiley Pak zatopíme a je klid grinning smiley Horší je, že se sápe k sousedům. Tam to musíme hlídat, protože mají hned za plotem altánek a ona by jim ho rozebrala, mrcha grinning smiley Ale mám jí ráda, love smiley byť dělá bordel po odkvětu a na podzim, jako málokterá rostlina, ale to kvetení je úžasné a stín pod pergolou taky, protože největších parnech není pod ní dusno - krásně přes listí odtahuje horký vzduch mimo stín, mimo pergolu thumbs down

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.