sobota 27. dubna, 18:42 Svátek má Jaroslav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Vaření
hodnocení: 4.90
Aktuální kategorie: help   Vše > Záliby a volný čas > Vaření
Diskutujte! Rádi vaříte? Pak je tato sekce to pravé pro vás..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: SPIKE
Status: expert

VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

Datum: 02.02.2014 10:47
 

Zakládám tuhle diskuzi, abychom poznatky o škodlivinách ve stravě, nebo naopak nápady, jak vařit zdravěji, měli pěkně na jednom místě

 

 

CÍLEM POTRAVINÁŘSKÉHO PRŮMYSLU JE ZISK, NIKOLI ZDRAVÍ ČLOVĚKA.

 
Upraveno 2 krát. Naposledy upravil SPIKE (10.04.2014 00:26)
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 3 z 11
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 19:07
     

     

    Enzymy, éčka a rychlá zkáza. Co možná nevíte o chlebu, který jste si koupili.

    Co jsou schválně nedopečené, pytle nacpané enzymy a přídavnými látkami (tzv. éčka) ve skladech a starý chléb rozemletý do těsta. Tohle všechno najdete v průměrné české pekárně. Za posledních dvacet let došlo k dramatickému úpadku kvality tradičního českého chleba. Tuzemští pekaři hromadně opustili tradiční způsob výroby a místo z kvásku, mouky a vody pecny připravují z předchystaných směsí a umrtvených průmyslových kvasů. Původní receptury se drží už jen malé procento podniků.

    Chléb tak sice vypadá stále stejně jako dřív, ale tvar, barva i chuť bochníků jsou vyhnané enzymy a různými "éčky". Díky nim se výroba chleba zkrátila o víc než polovinu času.

    "Když uberete z výroby chleba čas, ubíráte i všechny jeho kvality včetně vůně a chuti," říká Josef Příhoda, který se na Vysoké škole chemicko-technologické věnuje výrobě chleba většinu svého života. "Dnes pekaři nahrazují čas enzymy a dalšími přídavnými látkami."

    Kromě toho, že se z chleba vytratily přirozená chuť a vůně, mnohem rychleji podléhá zkáze. Plesnivá střída není nijak výjimečná už po třech dnech. Ještě před dvaceti lety přitom potravinářské normy určovaly, že chleba musí vydržet poživatelný čtyři dny. Dnes se "záruční lhůta" u většiny chlebů smrskla na čtyřiadvacet hodin od upečení.

    "Každý chleba je dobrý, když je čerstvý. Ale jde taky o to, aby byl k jídlu ještě druhý nebo třetí den. A to už je dnes řada chlebů plesnivá anebo úplně ztvrdlá," říká docent Josef Příhoda z VŠCHT.

    Běžnou praxí je v českých pekárnách přidávání rozmočených neprodaných pecnů do nového těsta. "Starý chleba může tvořit klidně desetinu objemu toho nového," potvrzuje Vladimír Doležal z České zemědělské univerzity.

    Nijak výjimečné není ani úmyslné nedopékání chleba. Ten je pak měkčí a zákazníci jej považují za čerstvější. "Hodně lidí vybírá chleba tak, že ho ohmatají a vyberou ten měkký, protože to je pro ně synonymum čerstvého. No, a když necháte chleba místo padesáti minut péct pětačtyřicet, tak je měkčí na omak. A právě tohle někteří pekaři dělají," vysvětluje používané postupy Jaromír Dřízal z pekařského svazu.

    Pekaři s pytli předmíchaných směsí a pecny, co plesnivějí za tři dny, ale nepředstavují jediné záporné hrdiny tohoto příběhu. Dalšími jsou supermarkety. Tlačí pekárny k co nejnižším cenám, vybírají od nich různé poplatky a smlouvami nutí pekaře k dost nevšednímu počínání. Český chléb schází na úbytě...

    Týdenní nákup nacestoval 68 077 km

    Kopr z Izraele, hrozinky z Chile, holandská rajčata a salát ze Španělska. Potraviny z nákupu, jaký děláte každý týden, toho najezdily víc než vy za celý život. A vy si díky tomu můžete u regálů užívat svět bez ročních období. Jenže něco v tom světě je strašně špatně. Zmizela chuť, vůně a vitamíny.

    iHNed.cz

     
  • Autor: Reklama

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

     
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 19:08
     

    Hypermarketové rajče

     

    Rajče se sklízí ještě zelené. Pak je uloženo do velkoskladů, kde je podchlazeno při teplotě do deseti stupňů. Cílem je zpomalit proces dozrávání o zhruba dva týdny a tím oddálit krajní termín ideální konzumace. Jenže následný osud rajčete je mnohem závažnější a také méně známý. Aby byla rajčata zbavena eventuelních bakterií, projdou chlorovou koupelí. I když v ní pobudou jenom dvě minuty, přesto část této tekutiny vstřebají. Absorpce se usnadňuje zejména tehdy, je-li na některém místě porušena slupka. Pak přichází dvou až třítýdenní pobyt v komoře pro dozrávání. A právě v tomto ovzduší naplněném etylénovým plynem nabírá rajče, podobně jako mnohé další plody, charakteristickou barvu. Doporučuje se, aby tato fáze zrání nepřesáhla 72 hodin, protože pak by se na plodech mohly objevit houby. Jenomže toto doporučení je velmi často porušováno, protože je třeba dosáhnout přijatelné barvy u plodů sklízených ve stále ranější fázi vývoje, čili zelenější a zelenější. Nyní začíná kosmetická fáze celého procesu. Aby rajče vypadalo lépe a lákavěji, využívá se umělého barviva. Než se rajčata vydají na pulty obchodů, je jim do kůže vstříknuto barvivo, které jim dodá jednotný vzhled. Ještě než se rajče dostane na náš stůl a dřív než je položeno na pult, musí projít další procedurou, voskováním. Tím se zabrání vypařování vody, scvrkávání a vráskám a dužina rajčete se uchová tak dlouho, jak je to jen možné. Některé deriváty vosků jsou z petroleje a další mohou být pro zjemnění obohaceny mýdlem. O tom, co jíme, rozhodujeme sami. Fuj - a to nám dávají bez ostychu. Já věděl, proč se plahočím, proč ohýbám hřbet na zahrádce ... ať žije zlatý venkov !!!!!!! a domácí zahrádky !!!!!!! Tak " dobrou chuť " ....... brrrrrrrr .......

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 19:10
     
    pochoutka - moderni uprava masa.doc
    Další fotografie:

    Snad tohle půjde otevřít, ikdyž dobře nám z toho nebude sad smiley

     
  • Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 19:26
     

    Otevře se to když se dá otevřít v novém okně angry smiley

    Já nikdy u Mac Donalda a ni jinde nebyla, nugetky jsem nikdy nejedla :-).

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 19:42
     

    eye popping smiley ....šmarjá tak co budem jíst? Rajský v zimě konzumuju jen na chlebíčkách a to občas a v mekáči jsem nikdy nic nejedla. To pivo jsem si dala párkrát, ale teď už dlouho ne a už si ho nedám nono smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil iriska (02.02.2014 19:45)
     
  • Autor: Majka
    Status: moderátor
    www.majkaj.webg..

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 19:47
     

    Moje kolegyně používá na sladkou chuť různého pečiva slad. Momentálně nás zásobuje takovýma burizonovýma hrudkama s ořechy, rozinkami a sladem. Je to moc dobré.

     
  • Autor: Sheila112
    Status:

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 19:47
     

    Ta rajčata eye popping smiley thumbs up odkud to SPIKE taháš ty informace? Jsou poměrně šokující confused smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 19:54
     

    Tohle mi teď přišlo v mailu od kamarádky a ty tuky mám z FB, kde často něco o stravování má na svém profilu Kuchařka ze Svatojánu (ta má teď v únorovém čísle F.O.O.D. celou dvoustranu). Opravdu už hodně lidí se snaží změnit stravování a nebrat to, co nám vnucují reklamy a obchody. Jakou sílu má typ stravování je dobře vidět na rozvojových zemích, kam tzv. civilizovaný svět" napere levné a nezdravé hnusy. Pak jsou ze štíhlých domorodců tučné koule prolezlé civilizačními chorobami. Oni bohužel po tom skočí, protože je to pro ně vytoužený vzor dostatku a bohatsví. Je to zločin těchto zemí vůči nim, zneužítí jejich nevědomosti a neinformovanosti.

     
  • Autor: Sheila112
    Status:

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 20:21
     

    Kuchařku ze Svatojánu mám taky na FB, skvělé recepty a nápady thumbs downhodně od ní čerpám...

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 21:33
     

    Já všeobecně solím velmi málo už 37 let, kdy mi při prvním těhotenství otékaly šíleným způsobem nohy a omezení soli byla tehdy jediná a sktečně účinná pomoc a zvykla jsem si velmi rychle. Kořením málo, protože mám ráda když suroviny, ze kterých vařím, si zachovávají svou půdvodní chuť - moji chlapi tomu sice říkají miminkovské vaření, ale zvykli si - když je jim moc málo, dosolí či přikoření si sami. Ovšem nedosolené jakékoliv kynuté pečivo (od chleba po koláče) je pro mne téměř nepoživatelné - i tohle dosolení lze brát s rezervou s ohledem na moji navyklost málo soleného. Jednou za čas (max. 2x do roka) mne ale přepadne obrovská chuť na slané brambůrky a to jich jsem schopna sníst na posezení celý pytlík (pokud je mám, normálně je totiž nekupujeme).

    Přihodím odkaz na tabulku obsahu vápníku v potravinách - někde tu byla zmínka o nutnosti jíst tvrdé sýry právě kvůli vápníku - [www.osteoporoza.cz] .

    A ještě něco k potřebě či nepotřebě soli (potažmo sodíku) [cs.medixa.org] (na netu lze dohledat i více) - nezdá se mi totiž, že bychom měli sůl vynechat úplně, i zvířatům a zvěři se totiž sůl ve formě lizu podává.

    A když jsme u toho co ano, či ne - něco o tolik proklamovaném a doporučovaném pitném režimu [ona.idnes.cz] (mne totiž docela iritují lidé, co nejsou schopni vydržet i cestu v MHD bez pití).

    No, už toho nechám - vadí mi totiž docela takový ten odzdikezdizmus - jednou máslo sádlo nejhorší, co může být, podruhé jsou to ztužené roslinné tuky, potom vadí cukry, potom nejvhodnější je jíst odtučněné potraviny, nejíst maso, odkyselovat organismus, hodně antioxidantů a ..... Myslím, že nejleší je dostatečně pestrá strava a všeho s mírou.

     
    Upraveno 3 krát. Naposledy upravil babkaela (02.02.2014 22:29)
     
  • Autor: daga
    Status:

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 03.02.2014 08:47
     



    babkaela napsal(a):

    No, už toho nechám - vadí mi totiž docela takový ten odzdikezdizmus - jednou máslo sádlo nejhorší, co může být, podruhé jsou to ztužené roslinné tuky, potom vadí cukry, potom nejvhodnější je jíst odtučněné potraviny, nejíst maso, odkyselovat organismus, hodně antioxidantů a ..... Myslím, že nejleší je dostatečně pestrá strava a všeho s mírou.

    Tohle se mi moc líbí thumbs down flower smiley

     

    Zlatá střední cesta, souhlasím, že sůl je ve všem a je dobré solit málo ... méně .... taky si myslím, žedoma solíme méně ...nikde si polévku nedosoluju, spíš máme problém též , že nám spousta jídel přijde přesolených nebo na hraně .. Ale nedat špetičku soli do kynutého těsta je zbytečné šetření solí, jednou jsem zapomněla osolit těsto na mazanec a fakt to bylo nedobré ... tongue sticking out smiley

    To samé tuky .. všeho s mírou ... ať je to máslo ... nebo sádlo ... nebo olej, ať olivový nebo řepný ....

    Cukry taky .... moc sladkého škodí, ale pokud se tím člověk necpe každý den...

    Zelenina , v zimě je určitě uměle dozrávané .. to to vesměs všechno exotické ovoce .. tropické ... atd ...

    Ale zase s tím dobarvováním a voskováním není až tak pravda .. prý to jsou hoaxy...

    Bohužel ... a taky každý nemá možnost si doma vše pěstovat ... my třeba máme zahradu, ale nemáme studnu a zalévat vodou z vodovodního řádu je finanční nesmysl a taky to je kolikrát zakázané ... a taky bychom nemohli mít své koníčky, to bychom museli přijet z práce doma a věnovat se užitkové zahradě a neříkejte , že nespolyká šíleně času ... pokud by si chtěl člověk vypěstovat a být soběstačný v zelenině i se zazásobovat na zimu..

    A vyhývat se éčkovým "s*račkám" souhlas ... ale nejvíce mě štvou ty pidi nápisy na zboží .. to nepřečte ani ten, kdo má zrak jak ostříž, natož kdo už nosí brýle, bo ani s brýlema to není čitelné. angry smiley

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 03.02.2014 09:57
     

    souhlas - všeho s mírou flower smiley

    nesolené kynuté těsto není dobré a taky ovocné knedlíky - když se trošku, podtrhuju trošku, neosolí těsto a voda na vaření, tak se to projeví jak na chuti, tak na blemcané konzistenci thumbs up

     
  • Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 03.02.2014 10:07
     

    Tady je o soli velice zajímavě psané

    [m.ceskatelevize.cz]

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 03.02.2014 12:36
     

    Míšo, mám to jako ty... jediné, co osolit musím,je právě kynuté těsto, a to i když ho pak dělám nasladko, vodu na brambory a vodu na těstoviny. To zase nechápu, že někdo vaří těstoviny jen ve vodě bez soli, to je pro mě nepoživatelné. Zrovna tak ovocné bramborové knedlíky vařím v osolené vodě. Ale jinak máme pytlík soli na rok, možná na dýl...to opravdu nepřeháním. U nás sůl moc nefrčí. Zeleninu jíme téměř všechnu neosolenou, chleba s máslem nesolím, chleba s vajíčkem natvrdo nesolím. Největší spotřebu asi mám na nasolení masa a to zase skoro nejíme, takže myslím, že do sebe moc té soli celkově nedostaneme.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 03.02.2014 12:41
     


    Rajčata jsem radši ani číst neměla, na těch my bohužel "ujíždíme" a když nejsou už ze zahrady, tak kupujeme a to skutečně na kila... troufám si říct, že kilo rajčat denně u nás zařve s přehledem, někdy možná víc... Třeba jen tak u telky spořádají děti tři balíčky cherry rajčat... zase jsem nějak radši, že si vyžádají tohle, než chipsy, ale po přečtení článku nevím, nevím, na co je přesměrovat confused smiley

    Sheila112 napsal(a):

    Ta rajčata eye popping smiley thumbs up odkud to SPIKE taháš ty informace? Jsou poměrně šokující confused smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Vaření (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.