pondělí 6. května, 11:52 Svátek má Radoslav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Okrasná zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Okrasná zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Anavi
Status: expert
Výsledné hodnocení: 5
Klikni pro filtrování

Suché zídky

Datum: 07.06.2008 21:55
 

Sháním inspiraci a hledám nápady, tak zakládám nové téma winking smiley

 
Upraveno 2 krát. Naposledy upravil Anavi (23.04.2009 12:21)
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 5 z 11
  • Status: expert

    Re: Suché zídky

    Datum: 09.10.2009 12:17
     

    U nás je přírodní kámen, co vypadá jak z lomu takové kvádry, těžko se pasují, lepší by byly placáky

     
  • Autor: Reklama

    Re: Suché zídky

     
     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Suché zídky

    Datum: 09.10.2009 12:29
     

    Tenhle "náš" sice vypadá přírodně a tvoří i placáky, ale většinou jen z jedné strany, takže odspodu budu muset dost vyrovnávat.

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Suché zídky

    Datum: 09.10.2009 17:24
     

    Tak ten dobrodruh (viz příspěvek na předchozí stránce) jsem byla nakonec já. Pro ty obry jsem na pole jela s peugeotkem já. Prostě jsem to riskla a ono to vyšlothumbs down . Přivezla jsem haldu kamení napoprvé a napodruhé jsem zabrala kufr pouze 2 kameny, z nichž ten větší má cca 70 kg a nakládala jsem ho se sousedem. Manžel by autíčko v poli s takovým nákladem nevydejchal. Je nááádhernej (ten kámen). Rovnej, plochej, velikej. Jen abych ho nezazdila umístěním. Snad mu najdu důstojné místo - buď jako šlapák nebo jako ukončení té zídky. Jediné, co je problém - zkoušet ho dát na různá místa, když s ním hnou těžko 2 lidé. Na to asi nnebude mít nikdo (kromě měgrinning smiley ) dost trpělivosti. Z auta nám musel pomáhat další chlap. Tak držte palce - zítra začnu!eye rolling smiley spinning smiley sticking its tongue out coffe smiley smoking smiley drinking smiley

     
  • Autor: Dasa
    Status: expert

    Re: Suché zídky

    Datum: 10.10.2009 22:04
     

    555 jsi dobrá .... zídku si vybuduj sama, protože chlap bez trpělivosti je úplně na prd při tak důležité akci winking smiley grinning smiley

    jestli můžu tak ze své zkušenosti : musíš každou další řadu kamenů maličko posunout směrem do záhonu-hlína by na rovnou zídku časem tlačila a mohla by ji narušit - jinak mezery a jednotlivé vrstvy dosypávám hlínou . Držím pěsti ať se ti to hezky podaží a příští rok se tady budeme radovat s tebou z kvetoucí zídečky. thumbs down flower smiley

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Suché zídky

    Datum: 12.10.2009 08:01
     
    hpim1903.jpg
    Další fotografie:

    Dášo, díky za podporu. Tohle mé budování zídky by vydalo na esej, ale pokusím se být co nejstručnější.

    V sobotu v 9 ráno jsem nastoupila s ohromným nadšením, ale zároveň s velikou pokorou (před prací, kterou jsem nikdy nedělala a ani naživo neviděla - jen na fotkách). Vytyčila jsem si místo pro rytí základů. Po chvíli jsem zjistila, že v té lajně původní majitelé zazdili nějaké betonové desky, tak jsem posunula základ o kousek dál (fotka č. 1). Když jsem měla už pěkný výkop, narazila jsem na jakési betonové monstrum - odlitek, který byl zřejmě "schován" kdysi dávno do země, aby ho nemuseli nikam vyvážet. Nasadila jsem místo rýče krumpáč a přes hodinu se snažila "tu věc" vyjkopat. ze země. (Fotka č. 2). Bohužel nahoře to bylo širší než delší a dál to zkrátka nešlo. Nechtěla jsem se smířit s tím, že budu muset čekat třeba do dalšího dne na někoho s vrtačkou do betonu a zašla jsem na nedalekou stavbu, jestli by mi dělníci nemohli nějak pomoci. Pomohli - byli moc hodní. Za pár minut beton rozflákali a cesta k pokračování byla volná.Dělala jsem i v dešti, ale vůbec jsem ho nevnímala. Možná jsem udělala nízkou drenážní vrstvu, do které jsem schovala i rozmlácený beton. Drenáž mám jen asi 15 c, ale výška zídky je cca 0,5m (neměřila jsem jí), tak snad to bude stačit. Na štěrk jsem ještě do základu- pod úrovní země dala jednu vrstvu velikých kamenů. Do 18 hodin jsem jakž takž vyskládala ještě další 3 vrstvy. Každý kámen z té hromady jsem měla v ruce při hledání vhodného kousku snad 100xsad smiley .Když jsem ten den končila, zjistila jsem z bočního pohledu, že jednotlivé řady mám až moc uskočené dozadu a že to není ani zídka ani skalka (fotka č. 3 a 4). Takže pro ten den jsem se loučila se zídkou s tím, že druhý den jí holt rozeberu.

    V neděli jsem zjistila, že bude stačit, když sundám jednu vrstvu, dokážu s kamena pohnout kupředu a zezadu jsem je utěsnila dalšími, menšími kameny, aby byla zídka stabilní. Když jsem se dostala k poslední-vrchní vrstvě kamenů, s hrůzou jsem zjistila, že ty, které jsem si pro tento účel dala stranou se tam až tak moc nehodí (sice velké, ale různě vysoké).

    Nezbylo než pozvat manžela, aby mi pomohl nasadit jeden z větší ch kamenů, který jsem věděla, že tam bude pasovat, ale sama jsem ho neunesla. Původně jsem s ním uvažovala jako se "šlapákem".

    Budu upřímná. S výsledkem nejsem úplně spokojená a dopustila jsem se hned několika chyb, ale já už to NEBUDU předělávat. Nemám na to sílu. Ruce mám pořezané, nehty samou štěnici a bolí mě celý člověk.

    Nechala jsem bohužel jen menší spáry - ty větší jsou max 5 cm - sice hluboké, ale o malém průměru. Dášo - co tam mám vysadit?!!!please smiley . Kromě netřesků -. ty plánuju do těch ještě měnších spár, kterých je tam bohužel většina. Mám šanci tam dát nějaký rozchodník, který by se plazil po zídce dolů - bude mu tak malý prostor pro zakořenění stačit?

    Taky vrchní plocha zídky není úplně rovná - snad to nebude tak vidět až tam zasázím rostlinky a ony se trochu rozrostouconfused smiley

    Fotka č. 5 je ze závěru včerejšího dne. Ještě budu muset sehnat zem, abych vyrovnala terén za zídkou, osprchovat kameny od bláta,jak jsem ještě docpávala do spár zem, tak jsem je pořádně umazala. No a dosázet jak zídku tak i prostor za ní. Za zídku jsem zasadila borovice, které jsem měla na prozatímním stanovišti. Viděla bych u nich něco na kmínku do 150 cm, třeba převislý skalník, nebo nějaký převislý jehličňan roubovaný na kmínku. Chci tam dát ještě kapradí, tymián, mateřídoušku..... poraďte. Zatím tam mám fialový kakost, protěž, rozchodníky a netřesky.

    Jo a ten štěrk nasypaný před zídkou postupně vyměním za drobné kamínky z pole.

     
  • Autor: jitkie
    Status: začátečník

    Re: Suché zídky

    Datum: 12.10.2009 08:14
     

    Musím tě pochválit,zídka se ti moc povedla.Nikdy jsem nic takového nedělala,máš můj obdiv,že jsi se do toho pustila.Práce dělaná s láskou, zahřeje u srdcelove smiley

     
  • Status: expert

    Re: Suché zídky

    Datum: 12.10.2009 09:36
     

    Zídečku máš moc hezkou, spáry určitě stačí, rozchodníkům stačí země maličko, taky jsou ve spáře pěkné lewisie. Dala sis řádně do těla, ale výsledek je OK flower smiley

     
  • Autor: Evita
    Status:

    Re: Suché zídky

    Datum: 12.10.2009 14:06
     

    Krása thumbs down , tleskám na dálku, můžeš tam vysadit i skalkové karafiátky, nebo i panašovaný miniaturní brslen, tařici, mateřídoušku, již zmiňované netřesky... doufám, že příští rok tady uvidíme fotky krásně porostlé zídky. Jsi opravdu šikovná...

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Suché zídky

    Datum: 12.10.2009 14:57
     

    Děkuji moc za chválu. Zkusím se uklidnit, že v těch spárách něco zakoření - snad máte pravdu.

     
  • Status: expert

    Re: Suché zídky

    Datum: 12.10.2009 15:06
     

    Neboj určitě zakoření a jak.

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Suché zídky

    Datum: 12.10.2009 15:13
     

    Drahuška radí nechat odtržení sazenic a jejich zasazení do zídky až na jaro, tak asi raději počkám.

    Mám zdroj u syna na jeho zahradě, ale asi už není vhodné období odtrhávat trsíky. Já jsem ale netrpělivá,....grinning smiley

     
  • Autor: Dasa
    Status: expert

    Re: Suché zídky

    Datum: 13.10.2009 00:21
     

    555 počkej až na jaro, vždyť už straší mrazíky tak to nemá cenu se snažit. Jestli budeš chtít tak mám plazivé floxičky a spoustu různých kytiček co by se tam hodily, na jaře můžu poslat ale hlídej si to a připomeň se mi. flower smiley

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Suché zídky

    Datum: 13.10.2009 07:14
     

    Dášo, děkuji, já se ozvu. Osázení opravdu nechám až na jaro.

     
  • Autor: isy
    Status: začátečník

    Re: Suché zídky

    Datum: 30.04.2011 20:48
     
    dscn1633.jpg
    Další fotografie:

    aspon par kyticek

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Suché zídky

    Datum: 30.04.2011 21:20
     

    Isy, krásně ti kvete zídka. To bílé je co? - písečnice?

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Okrasná zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.