sobota 27. dubna, 16:00 Svátek má Jaroslav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahradní povídání
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahradní povídání
Diskutujte! pro takové všeobecné povídání
 
 
 
 
Autor: Didi
Status: expert

Nenarocny zivy plot

Datum: 30.05.2011 14:08
 

Poradte prosim nejaky, co jeste ke vsemu rychle roste. Jelikoz jsem se rozhodli pro pozemek, ktery neni na samote, mame tudiz sousedy a chteli bychom nas pozemek zakryt pred zvedavci, coz neni tak jednoduche.

Mate dobre zkusenosti s nejakym druhem ziveho plotu? Hlavne taky, aby nebyl moc narocny na udrzbu, casu ani chuti moc neni a je to moooc m.

 

Diky flower smiley

 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 7 z 10
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 14.09.2016 13:40
     

    K habru - je to skutečně skvělá volba, jenom upozorňuju, že ve vyšších nadm. výškách (+500 m nm) bude na zimu holý. Podobně lze využít i buk. Nejlevnější je pozdě na podzim nebo brzo na jaře prostokořen v lesních školkách, obalovaná sadba je dražší.

    Dává se 2,5 ks na bm, hustší je zbytečný, je to drahé a později příliš hustý plot míň vydrží. Nejhezčí je dvouřadý, ale je samozřejmě širší.

    Je to velmi vzrůstná dřevina, aby vypadal dobře abyl hustý, řežou se 2/3 přírůstu.

    Tip: větvičky lze vyvazovat tak, aby co nejdřív udělal stěnu. Čili místo ustřihnutí nasměrovat přes díru.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil HanaK (14.09.2016 13:42)
     
  • Autor: Reklama

    Re: Nenarocny zivy plot

     
     
  • Autor: vimrova
    Status:

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 14.09.2016 15:03
     

    U nás ve srážkovém stínu jsou habry holé už v srpnu. Až teď, po cca 15 letech, kdy přežila jen ta část habrového živého plotu, která je od západu stíněná švestkou, mají konečně zřejmě kořeny tak hluboko, že jim to sucho nevadí a neopadávají. Ale prvních 7-8 let po výsadbě, každoročně v srpnu holé, jakmile se ochladilo a zapršelo, znovu se snažily vyrašit. Ve výsledku jich půlka pochcípala ( ta, co byla celý den na slunci).

     

    U nás živý plot bez pravidelní závlahy jen z ptačího zobu eye rolling smiley .

     
  • Status: expert

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 14.09.2016 22:39
     



    kordula napsal(a):

    já mám dřišťál s hlohyní,... zloděj nemá šanci

    Hlohyně jsou ted snad jediné, co mi dělá radost. Se zlodějem souhlas. Něco na tom upravit je masakr.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 15.09.2016 08:28
     

    Hlohyni a dřištál mám v jednom místě taky. Nejhorší je, když to po stríhání poctivě neuklidím a ta větvička uschne. pak doplňuji kůru, hrábnu tam rukou a neštěstí je hotovo! Popíchaná jak blázen.

     
  • Status: expert

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 15.09.2016 18:39
     



    vimrova napsal(a):

    U nás ve srážkovém stínu jsou habry holé už v srpnu. Až teď, po cca 15 letech, kdy přežila jen ta část habrového živého plotu, která je od západu stíněná švestkou, mají konečně zřejmě kořeny tak hluboko, že jim to sucho nevadí a neopadávají. Ale prvních 7-8 let po výsadbě, každoročně v srpnu holé, jakmile se ochladilo a zapršelo, znovu se snažily vyrašit. Ve výsledku jich půlka pochcípala ( ta, co byla celý den na slunci).

     

    U nás živý plot bez pravidelní závlahy jen z ptačího zobu eye rolling smiley .

    Hodně a bez závlahy vydrží tisy. Rostou pomalu, bohužel. Někdo je nemá rád pro jejich hřbitovní vzhled. Stejně jako různé thůje. Něco na tom trochu je. Ale dá se předsadbou dost odbourat. A pokud to má být skutečně plot, který má něco pohledově oddělit, je u listnáčů dost těžká volba.

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 16.09.2016 09:52
     

    soudím, že vzhledem k tomu, že přes zimu lidi na zahradě netráví tolik času, není zimní neprůhlednost nezbytná

     

    předsadba před jehličnatá živý plot by musela být zase jehličnatá, na "styku" živého plotu a předsadby nebude živý plot olistěný a v zimě by to bylo vidět

     
  • Status: expert

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 16.09.2016 10:09
     

    Hano, mám na chalupě z tisů. Nemáme se sousedy plot. Keřové, stříhané nepravidelně, aby to nebyla rovina. a nevypadalo moc upravěně.Druh uřž si nepamatuju Je to hrozné dávno, rosta pomalu. Na Vánoce ostříhám na výzdoby. Obrosotu i relativně silné větve.Dělá to pozadí cibulovinám. Původní plán byl ještě třeba růže a dalšího něco kvetoucího. Teď už nestíháme. Ale je to hodně věc názoru a toho, co od plotu vlatně požaduju. Krásný je třeba buxus. Ale tam to není bez vody.

     
  • Autor: Romi
    Status:
    www.chlupatarad..

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 16.09.2016 10:17
     

    co bambus? mám na zahradě dva, rostou závratnou rychlostí bez údržby, v létě jsem sem tam zalila....v zimě jsou zelené, neopadávají, mám fargesia rufa - neměl by dělat šílené odnože daleko od matky, a je fakt, že je to spíš širší keř, ale nikam daleko se nerozpíná....

    mám ho částečně pod pergolou, když tam sedíme a pofukuje, krásně šustí....ševelí.... winking smiley

     
  • Status: expert

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 16.09.2016 14:53
     



    Romi napsal(a):

    co bambus? mám na zahradě dva, rostou závratnou rychlostí bez údržby, v létě jsem sem tam zalila....v zimě jsou zelené, neopadávají, mám fargesia rufa - neměl by dělat šílené odnože daleko od matky, a je fakt, že je to spíš širší keř, ale nikam daleko se nerozpíná....

    mám ho částečně pod pergolou, když tam sedíme a pofukuje, krásně šustí....ševelí.... winking smiley

    ........a dělá děsný bordel, jak mění listy grinning smiley Ale souhlasím, je moc pěkný a nijak daleko neodnožuje, spíše zahusťuje. Zvládá sucho, jenom stočí lístky, zalévaný je hezčí love smiley

     
  • Status: expert

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 16.09.2016 15:14
     

    Určitě by to asi šlo. Největší radost by z něj měla panda , pokud si někdo pořídí smiling smiley . Je to její hlavní potrava. Je to krásná ale dost specifická rostlina. Ostatně jako každý bambus u nás. Pokud by odpovídal charakter zahrady, určitě by nemuselo vypadat špatně.Šustění ve větru vytváří krásnou atmosféru.

     
  • Status: expert

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 17.09.2016 17:27
     

    Kdybych byla věděla jaké budou roky, bylo jich tu víc.Většina na chalupě, protože jsou nenáročné na péči. Dneska už je to stejně pomalu jedno.

     
  • Status: expert

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 18.09.2016 18:50
     
    vel6.jpg

    Tohle už je jediný, čemu věřím, že vydrží jako nenáročný živý plot. Po letech sucha mi odešly asi i dvě thuje. Kus se táhne i pod velikými ořechy, které berou vodu. Kdysi nám spadl se sousedy na chalupě plot. Řešili jsme co s tím. Pak jsme usoudili proč za skoro stejné peníze nezasadit společný živý. Protože nikdo z nás nevěděl, co bude za deset let, jestli budeme jako nadšenci stále stříhat, taky jsou události, kdy třeba rok není nálada a možnosti a ploty bývají povětšinou nadlouho, vyrazila jsem kdysi dávno do zahradnictví. Už dávno nebožka mi doporučila tis. Jde s ním všechno. Vysoce formální úprava, snese i několik let bez zásahu, i dost silné větve obráží.Mají krásně zelenou barvu. Řeší vánoční zdobení. Dobře se s ním pracuje. Nepíchá a dlouho vydrží. Zjara dělá krásné pozadí narciskám.Soused kdysi svou stranu pečlivě upravoval. Teď je už několik let po infarktu. Chválí dodnes.Vodu z hadice neviděl už nejméně 15 let.Měla jsem všechno možné. Japonské tavolníčky vypadaly po několika suchých letech uboze.Samozřejmě se nehodí všude.

     
  • Status: expert

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 18.09.2016 20:04
     

    Mám ho jako soliteru pod stříbrným smrkem a potvrzuji, přežívá v koukatelné podobě. Ten smrk ho dávno přerostl, byl už velký, teď je obrovský a tis to pořád dává thumbs down love smiley

    Sousedi z něho mají živý plot, moc nestříhají, i když by měli, leze do silnice. Jako mladý, nerostl moc rychle, čím starší, tím větší přírustky winking smiley

     
  • Autor: Sindi123
    Status: začátečník

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 05.10.2017 17:51
     

    tak my máme živý plot z buků a vypadá moc hezky, sice se musí stříhat, ale není skrz něj vůbec vidět thumbs down a ještě zadržuje hodně prach ze silnice, usuzuji dle oken, které se mi moc nešpiní thumbs down a co jsem vyčetla tak nemá rád hnojení, zalévat ho taky nemusím, takže pro mě ideální, ale je pravda, že nevím jak dlouho to trvalo než narostl do této výšky

     

    (momentálně 1,8 m) koupili jsme ho teprve min. rok s domem.

     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 01.04.2018 22:21
     

    Ahoj holky, mam prosbu. Muzu ridky a slaby cca 1,7m vysoky plot z turkestanskeho brestu radikalne zmladit ostrihanim treba na 15cm? Da to a obrazi?

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahradní povídání (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.