neděle 28. dubna, 01:25 Svátek má Vlastislav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahradní povídání
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahradní povídání
Diskutujte! pro takové všeobecné povídání
 
 
 
 
Autor: Didi
Status: expert

Nenarocny zivy plot

Datum: 30.05.2011 14:08
 

Poradte prosim nejaky, co jeste ke vsemu rychle roste. Jelikoz jsem se rozhodli pro pozemek, ktery neni na samote, mame tudiz sousedy a chteli bychom nas pozemek zakryt pred zvedavci, coz neni tak jednoduche.

Mate dobre zkusenosti s nejakym druhem ziveho plotu? Hlavne taky, aby nebyl moc narocny na udrzbu, casu ani chuti moc neni a je to moooc m.

 

Diky flower smiley

 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 8 z 10
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 02.04.2018 09:08
     

    "turkestánský brest" je jilm sibiřský. smiling smiley Kolik stříhat takhle neodhadnu, dej fotku.

    Obecně každoročně 2/3 přírůstu musí pryč, do budoucna to bude hodně náročné, stříhat a likvidovat takové množství hmoty

     
  • Autor: Reklama

    Re: Nenarocny zivy plot

     
     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 02.04.2018 09:46
     

    Hanko, nemam extra fotku toho plotu, tak jsem ted nasla par pracovnich lonskych, kde je vzdy pred tim drevenym plotem :-) Na nekterych mistech je silny, husty. Ale cely ten prostredek je desne tenoucky uz od spodu. Nejdriv se mu nedarilo, oziraly ho srny. A ja si hlavne myslim, ze ty nejhorsi casti vadil vysoky smrk, ze jim stinil a bral vodu. Ted na podzim jsme smrk pokaceli, takze by se snad jilm mohl rozjet. Proto jsem myslela, nez aby byl holy od spodu, ze bych mu pomohla, at se znovu zahusti uz od spodu...

     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 02.04.2018 09:48
     
    img_9948.png

    Pro zmenu me zlobi nahravani fotek, tak zkusim postupne..

     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 02.04.2018 09:50
     
    img_9949.png

    Zde pohled na tu nejridsi cast...

     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 02.04.2018 10:04
     

    Zkratka a dobre, myslim si, ze jsme podcenili strihani od zacatku... protoze nejdriv nam to prave porad nechtene zkracovaly srny, kdyz se oplotilo, byla jsem rada, ze uz konecne neco roste a pak tomu asi neprospival ten smrk. I tak jsem ale vzdy strihala 2x rocne.. U nas se zadny zazracne rychle rostouci jilm nekona, v tech nasich horskych podminkach roste i toto hlemyzdim tempem..

    Navic za nim mam jeste nasazene smrky, ktere by v budoucnu mely prevzit hlavni clonici funkci celorocni..

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 02.04.2018 11:55
     

    vadil jak ten smrk, co už není, tak ten sm žp v pozadí. Oba pěkné být nemůžou, kradou si živiny a vodu. I ten stínící plot přispívá k řídkému vzhledu.

    Mně osobně se tam zdá být ten jilm navíc, už tam je málo průhledný plot z odkorků a zbytečně si konkuruje s keři v popředí.

    Stříhala bych (podle fotky, v reálu se to může jevit jinak) asi tak o 1/3.

    Pozor, listnáč se stříhá 4+8 (jehličnan 4+6), tedy duben a srpen, spousta lidí stříhá pozdě na podzim, to není správný termín.

     

    U žp ze smrku je NUTNÝ každoroční pečlivý střih, poprvé v tuto dobu a pak v červnu - červenci podle nadmořské výšky, tak aby se nestříhalo, ale zalamovaly křehké nové výhony. Vynechaný střih se obtížně nahrazuje, smrk naprosto neobráží ze starého dřeva. nono smiley

     

    Máte krásnou zahradu v krásném prostředí flower smiley

     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 03.04.2018 09:30
     
    img_5006.jpg
    Další fotografie:

    Dekuju moc Hanko! Dreveny plot nestini, je od vychodu, naopak ze strany jilmu jde skoro cely den slunicko.

    Ja jsem totiz jako prvni zasadila jilm.... Jenomze zadny zazrak se nekonal, nerostl, oziraly ho srny, listy rasi pozde a schazuji zas relativne brzo, takze zeleny je max 5 mesicu v roce. Tak jsem se nastvala a do mezery jsem postupne zacla sazet male smrcky, ze postupne nahradi zivy plot, navic jako stalezelene.. Vim, ze to neni idealni, ale myslela jsem, ze nez dorostou ty smrky, poslouzi jilm. Z jinych stran pozemku mame taky plot ze smrcku, ale samostatny a pravidelne striham ;-)

     

    Myslis, ze strih jen o 1/3 staci? Tim by asi vic od spodu neobrazil, ne?

     

    U nas nic stalezeleneho pred zveri neobstoji grinning smiley Ikdyz letos poprve jsem zaznamenala ohryzane prave i smrky od zajicu... angry smiley

    Hanko, trosku nechapu, proc by se mel zp ze sm strihat 2x rocne, kdyz rasi jen jednou rocne? Zatim ho striham jednou rocne v srpnu..

     
  • Status: expert

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 03.04.2018 09:35
     

    Mě se líbí ten plot z odkorů, nezlob se, ale smrky bych ze zahrady šupačila fofrem pryč. Znám jen jeden pěkný, jinak hrůza.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil jaja99 (03.04.2018 11:15)
     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 03.04.2018 11:13
     

    Když budeš stříhat na začátku prázdnin, tak se na těch ustřižených konečcích udělají náhradní pupeny a bude to vypadat, jakoby ta větvička takhle krátká narostla, po srpnovém střihu na konci větvičky pupen není, trčí tam klacek. Navíc se udělá více pupenů, větvička se rozvětví a plot zahustí.

    Po základním střihu v 6/7 můžou ještě nějaké větvičky povyrůst a ty se zakrátí v druhém kole příští rok koncem zimy, pokud netrváte na dokonalé geometrii, měl by jeden střih stačit.

     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 03.04.2018 13:11
     
    img_9988.png
    Další fotografie:

    Jajo, u nas maji smrky snad vsichni... Ty znas nejaky jiny stalezeleny, ktery vydrzi nase podminky a zver?

     

    Hanko, jestli muzu jeste poprosit a byt uplne konkretni... Casove podle mesicu se u nas asi nejde ridit, vse mame posunute. Spis bych se potrebovala orientovat treba podle delky tech novych, cerstve zelenych vyhonku... Jakou cca delku by mely mit v dobe strihu?

    Napr. prvni fotka je loni z 30.5. a ta druha ze 17.8... Lepsi foto nemam, nevedela jsem, ze bych potrebovala :-)

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 03.04.2018 13:35
     

    Betas a jak jste vysoko?

    Na plantážích vánočních stromku cca 550 m n.m. byl vhodný termín na začátku prázdnin, níž bude dřív, pokud jste výš, tak cca v červenci.

    Dle Tvých fotek něco mezi tím, tedy ve chvíli, kdy už mají délku jako na obrázku č. 2, ale když ho zkusíš zlomit, tak snadno křupne.

     

    (pro pobavení, borovici kleč na ploše mnoha m2 "zastřihovaly" na mém minulém pracovišti dělnice tak, že ve správném termínu otřískaly nové výhonky bambuskami, pohled pro bohy, když tělnaté starší dámy buší do keře klackem a baví se výkřiky "hajzle chcípni". grinning smiley )

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 03.04.2018 14:21
     

    Dodávám, že terminál nech zatím růst, pokud nebude mít kýženou velikost. Do horského prostředí asi vzhledově i nároky na prostředí z jehličnanů kromě smrku hodí možná ještě borovice kleč.

    Jája asi naráží na náročnost péče o smrkový žp, když přeroste, nelze napravit.

     

    Otázka je, jestli to nutně musí být neopadavý strom, v zimě většinou to soukromí na zahradě není příliš naléhavé.

    Otázka číslo dvě, jestli musíte mít nutně zahradu, dle fotek odhaduju celkem skrovné velikosti, obklíčenou živým plotem. Možná by stačilo kolem zahradního posezení nasázet pár větších keřů, ať na vás sousedé nekoukají, když pijete kafe, směrem k frekventované veřejné cestě něco nasázet a jinak si spíš užívat volný prostor, to je jedno, že v sousední zahradě.

    Výše uvedenými otázkami se ti nehodlám montovat do osázení vaší zahrady, předkládám jenom ke zvážení. flower smiley

     

    (já sama ze zahrady 1/3 ha, kolem pole a les, přesídlila do řadovek, zahrádečka jako dlaň a vysoké tůjové žp mne nětěší, připadám si jak v krabici. Kolem terasy mám víno, takže se rozvaluju u kafe nepozorována a upřednostnila bych 1,5 m od domu plot, ať si nečumíme do huby a dál už společný volný prostor.)

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil HanaK (03.04.2018 14:24)
     
  • Status: expert

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 03.04.2018 15:06
     

    Hani většina smrkových žp je neupravených a děsivých. Posbírám v okolí fotodokumentaci.

     
  • Status: expert

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 03.04.2018 15:09
     

    Betas, stejně jako Hana se nechci montovat do osázení. Jestli ale dobře vidím ne fotce, tak máš smrčky, plot a pak ty jilmy. Smrčky s jilmem si budou konkurovat.

     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Nenarocny zivy plot

    Datum: 03.04.2018 16:05
     

    My jsme ve vysce 770m n m.

    Takze vyhonky nemaji byt jeste tak svetloucke a kratke, ale ani ne uz zdrevnatele, aby sly jeste rukou zlomit drinking smiley .. A pokud tedy v tomto obdobi, tak staci jen jednou rocne? S hlavnim terminalem je pozde eye popping smiley Na netu jsem se docetla, ze strihat od mala, aby prave co nejvice zhoustnul..

     

    Ano, mame malou zahradku (necelych 600m2), ale kdyz ja touzim po soukromi a klidu stydlin smiley stydlin smiley Navic ze dvou stran mame cestu.. thumbs up

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahradní povídání (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.