neděle 28. dubna, 11:23 Svátek má Vlastislav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zdraví a krása
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Záliby a volný čas > Zdraví a krása
Diskutujte! Rádi vaříte, nebo naopak vyšíváte? Pak je tato sekce to pravé pro vás..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Libi
Status:
Klikni pro filtrování

Bylinky a babské rady

Datum: 07.01.2007 13:25
 
Víte nějaké osvědčené recepty z bylinek? Co například na takové škábání v krku nebo kašel?
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 6 z 13
  • Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 24.04.2014 07:43
     

    U nás se to nikdy nevařilo, tatínek byl včelař a měli jsme pravý med, opravdu mi tohle přijde moc vařené. Těch prvních 10 min bych jako brala, ale pak 3 hodiny to mi přijde moc.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Bylinky a babské rady

     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 24.04.2014 08:30
     

    Holky, už jsem to tu jednou slibovala a zase zapomněla. Mamka dělávala roky pampeliškový med, pamatuju si, jak jsem jako dítě vyrazila na louku na chalupě, kde to nevidělo lidskou nohu, natož auto a celé dopoledne trhala pampeliškové květy smiling smiley. Nám ten med teda chutnal velmi. Teď dělala jeden švagrová, a ještě do něj přidávala konopí, tak mamce říkala, že po tom bude možná veselá smiling smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (24.04.2014 08:37)
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 29.04.2014 08:23
     

    Šťáva z čerstvých listů smetanky lékařské, meduňky s citrónem a medem


    Šťáva z 1 citronu

    1 lžička medu

    hrst listů smetanky lékařské

    1/3 hrstě meduňky

    1 hrnek vlažné vody



    Nejprve si bylinky opláchneme a poté nasekáme na jemno, přidáme ostatní ingredience včetně vody, ponorným mixérem nasekáme na jemno.
    Pijeme na vytrávený žaludek, velmi dobře detoxikuje, pomáhá lymfatickému systému, pročišťuje játra.

    Tento nápoj také pomáhá pročistit tělo od tučných jídel a ženám při obtížích s otoky prsou, zejména před menstruací.
    Nejpříznivější doba užívání je jaro.

     

     

    čerpáno z [www.ivaveda.eu]

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 29.04.2014 10:10
     

    Každý rok likviduju příšerně rozrostlou mátu. Odryla jsem kus na podzim i na jaře. I tak je jí dost. Zkusím o víkendu mátový sirup. Na netu jsem našla dost receptů, tak zkusím nějaký vybrat. Nemáte někdo nějaký "osvědčený"?

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 29.04.2014 10:13
     

    555: Taky likviduji trsy máty, tak mě napadlo, že ji vrazím do nádoby a nechám ji tam bujet. K tomu nějaký podrost - kopytník, rozchodník nebo vrbinu a bude o stálezelenou nádobu postaráno. winking smiley Už nehodlám platit ty sumy za balkonovky, každý rok dražší a dražší, potom pokaždé novou zeminu... Radši bych už něco trvalého. Loni jsem zasázela do jedné větší nádoby brslen, hakonku, kontryhel a rozchodník a jak to hezky vypadá love smiley

    Máty máme docela velkou spotřebu, v létě každý den natrhám listy máty a meduňky, zaliju vodou, citronovou šťávou, někdy přihodím i květy levandule a máme o pití postaráno mls smiley

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil Anavi (29.04.2014 10:17)
     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 30.04.2014 20:55
     

    Anavi, taky dělám na zahradě nealkoholické mojito (častěji než to alko) smiling smiley

    Co se osázení nádob týká, celých 6 let mám osázené trvalky ve všech nádobách, vloni prvně jsem přidala truhlík letniček uprostřed s heucherou. Ale je fakt, že bylinkovou nádobu nemám žádnou (když pominu pažitku na balkoně). Je to dobrý nápad prostřídat barvy a udělat "okrasnou" bylinkovou nádobu. Díky za typ. I když nevím, nevím s tou mátou- asi by všechno další udusila.

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 05.05.2014 14:30
     

    Jaji, dá se na to nahlížet porůznu. Sama píšeš, že coby dcera včelaře by ses k pampeliškovému "medu" neuchýlila, proč také. Myslím, že tento produkt vznikl pro jistou chuťovou příbuznost, také podle společných senzorických vlastností získal své jméno. Sama mu říkám pampeliškový sirup, přidávala jsem šťávu z mandarinky, pomeranče, zázvor, co mě napadlo a měla jsem doma po ruce. Podle bylinkářů je apriori cokoli ve spojení s řepným cukrem špatně, ale i tak se dělají různé sirupy proti kašli na cukerné bázi a zabírají, odhleňují. Resp. cukr v nich obsažený neruší slizotvornou schopnost účinkujících bylin (jitrocel, sléz). Děti rády sladké, raději než hořké, no a ačkoli jsou hořčiny léčivé, nacpat do dětí nějaké kvantum během zintenzivnělé léčby asi moc úspěchů neslaví a neslavilo.. Med je také lepší podávat přímo stylem oblíznuté lžičky než jej znehodnocovat v horkém čaji, ale o tom můžeš povídat spíš ty než já. I tak se s ním ty čaje s citronem často sladí.. Vyráběla jsem ten pamprlicový ze zvědavosti a přebytku nekontaminovaných pampelišek, krom čaje jsem s ním teď zkusmo zalila cibuli na sirup, k níž jsem přidala jen tak na základě smyšlenky ještě posekanou kopřivu, protože ta je dobrá na ledascos. Chutná to dobře a vypadá to jako tajuplná meducína, ta bílá už je ohraná, víš.

    Pro pylové alergiky asi veškeré tyto šťávy nejsou vhodné, myslím sedmikráskový "med", bezový m. nebo šťáva a tak dál - nebo je to tak, že vadí pyl pouze vdechovaný, konzumovaný a zabalený do tekutiny už být může?

     

    V útlých knížkách, co mám k dispozici, se píše, že ten pyl z pampelišek je hodnotný vysokým obsahem bílkovin.

    Kořen lze využít na pražení jako kávovinovou náhražku nebo jako ekvivalent kořenové zeleniny - vhodnější na podzim pro vyšší obsah inulinu, a tudíž i lepší chuť.

    Mladé listy pěstované ve tmě jako čekanka jsou prý skvělé na salát.

    Já to teda jen přečtu.


    jaja99 napsal(a):

    Holky a zůstane v tom po tom zdlouhavém vaření alespoň něco užitečného?? Přijde mi, že je to jen převařený cukrový sirup bez něčeho zdravého.

     
  • Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 05.05.2014 22:11
     

    Hanul, tuhle jsem poslouchala v rozhlase nějakou paní, co se živí zdravým životním stylem a ta šmahem odmítla nejen řepný, ale i všechny ostatní cukry včetně medu málem jako jed. Tak si vyber, mě tam spíš vadil ten několikahodinový var. Pampeliškový med jsem ochutnala jedinkrát a neoslovil mě, tak asi tak.

    Jitrocelový sirup jsem dělala loni prvně a dětem chutnal a zabíral, dospělého mi dost zbylo. Letos musím založit láhve dvě, bylo ho málo, pro pět dětí to nestačilo. Dospělým taky chutnal ten dětský. Tak asi tak. Cukr budu zase dávat řepný, za prvé je to prý údajně stejně s cukrem otrávené :-) ať je jakýkoliv a navíc z finančních důvodů, neb ho padne šílené množství

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 05.05.2014 22:20
     

    Jájo, jak děláš ten sirup?

    Já zkoušela tenhle a je moc dobrý [www.mimibazar.cz]

     

    A ještě odkaz na rozhovor s kuchařkou ze Svatojánu. Zdá se mi, že je rozumná ženská, co uznává, že skoro vše je dobré, pestrost je důležitá, jen se to musí jíst s mírou. [www.youtube.com]

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil SPIKE (05.05.2014 22:20)
     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 05.05.2014 22:23
     

    Var je vůbec záhada.

    Vzpomenu jen i vícedenní pomalé, táhlé vaření vývarů z kostí, ovšem on stačí i ten "obyčejný" konzumní, a jak umí stavět na nohy. To samé ty cibulačky, kde jde také právě o něj, abys dosáhla kýženého efektu (nejen chuťového říkají). Třebas u těch pampelišek, vzhledem k tomu, že tedy má být cenným zdrojem bílkovin podle výše zmíněného, také není na závadu. Bílkoviny zkrátka varem neničíš.

    Jsem na tom s tím řepným naprosto stejně. Nevím tedy, na kolik vycházel cukr kdysi, ale vnímám ten "med" z pampelišek právě jako náhražku těch, jimž z jiných příčin nebyl včelí dostupný.

    Už jsem psala, minimálně ten ochucený mi sedí, ovšem při volbě mezi ním a pravým včelím se rovněž kloním ke včelímu. Pokud se černého čaje týče, mám-li zvolit mezi přislazením cukrem, medem, pampeliškovým nebo bezovým sirupem, nejvíc mi chutná s tím bezovým, takže také má skrovná produkce zahučela nejdřív, že. Tudíž následně nepohrdnu ani smetánkou. coffe smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Hanule (05.05.2014 22:27)
     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 05.05.2014 22:25
     

    Jo jo, také se jdu ptát na sirup z jitrocele. flower smiley

     
  • Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 05.05.2014 22:36
     

    Dělám tenhle, je nejjednodušší a byl fakt dobrý a hlavně pomáhal, dokud byl, toho dětského, nemajíc dost sil bylo asi jen 1,20l, dospělého bylo asi 3/4 litru, z nalitého litru jabčáku, neměla jsem jiného dostatečně silného alkoholu:-)

     

    Jitrocelový sirup a tinktura

    Recept na jitrocelový sirup i na tinkturu je tak jednoduchý, že ho může zvládnout doslova každý. A i přes tu až neskutečnou jednoduchost je velmi silný a účinný. Často jsme svědky úporných kašlů u dětí i u dospělých, často na ně nic nezabírá, onemocnění jsou vleklá a nepříjemná. Když jsem byl malý, říkávala doktorka, že rýma trvá týden a kašel nejméně tři neděle. Se sirupem z jitrocele začnete velmi brzy vykašlávat, začněte se odhleňovat. Dobré je vykašlané hleny plivat, nepolykat je, při užívání kapek kromě úlevy zaznamenáte i pocity jakoby z jiného soudku. Tím nejsilnějším je závislost na sirupu. Většina léčiv je nevalné chuti a pokud už nějak chutnají, jde zpravidla o syntetickou chemickou chuť. Jitrocelový sirup je stoprocentně přírodní prostředek.

    A jak si sirup a tinkturu připravit? Jak už jsme řekl, je to snadné.

    V čisté lokalitě nasbírejte čerstvé listy jitrocele kopinatého, nechte je trochu oschnout a pak je zvažte, odvažte si i stejný váhový díl cukru, vhodný je cukr třtinový a nebo řepný nebělený, tedy přírodní. Listy jitrocele nastříhejte čistými nůžkami na kousky dlouhé cca 3 cm. Jitrocel vložte na dno sklenice ve vrstvě asi 1,5cm a zasypte jej cukrem a trochu upěchujte, stejným způsobem pokračujte vrstvu za vrstvou. Vrstvy můžete přidávat i v dalších dnech, pokaždé poslední vrstvu jitrocelových listů zasypejte silnější vrstvou cukru. Během několika dnů se hmota začne sesedat a na spodku nádoby se začne tvořit sirup. Hmotu průběžně dále pěchujte a pokud se listy jitrocele objeví na vzduchu, zasypejte je opět malou vrstvičkou cukru. Po poslední vrstvě nechte sklenici stát 2 měsíce na slunci, třeba na okenním parapetu, jen občas hmotu upěchujte. Po dvou měsících slijte přes hadřík, (nesmí být škrobený - pokud vám doslouží prostěradlo a je pak odsouzeno na hadr, naposledy ho vyperte bez škrobu a máte materiál na bylinkové sáčky na sběr bylin i na slévání sirupů, tinktur i mastí vyráběných ze sádla.) v témže hadříku pak jitrocelové listy vyždímejte, budete překvapeni, kolik sirupu ještě listy ukrývají. Užívá se kávová lžička třikrát až pětkrát denně. A ještě důležitá informace.

    A jestli snad chcete i lék na kašel pro dospělé, vraťte vyždímané jitrocelové listy zpátky do sklenice, rozmělněte hroudy vzniklé ždímáním a zalijte listy alespoň padesátiprocentní slivovicí. Směs ponechte louhovat na slunci (na okně) měsíc až šest týdnů a pak ji slijte do menších skleniček. Užívejte čajovou lžičku 3 - 5x denně.

    A to je celé kouzlo...

    A ještě informace na závěr. Sirup i tinkturu uložte do lednice

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 06.05.2014 05:48
     

    Jéé, tak tenhle sirup jsem už taky dělala, jenže odhadem, cukr jsem nevážila.

    Tak teď dotaz na Hanuli - jak děláš bezový sirup?

     

     

    A ještě k tomu slazení medem - asi je lepší alternativa oslazení pampeliškovým medem, než jen cukrem. Pravý med nepatří do vroucího čaje, ale někde vysvětlovali, že když čaj zaleješ vodou, po chvilce si z konvice odleješ do hrnku, tak už má takovou teplotu, že medu neublíží a můžeš v klidu s ním osladit. Já většinou čaje nesladím, ale bylinkové některých druhů mám ráda sladké, tak ten med tam dávám (mám taky zbytek palmového cukru, tak dávám i ten).

    A co úplně nesnáším je čaj s citronem a medem. čaj ztratí barvu a dostane podivnou chuť, brrr. Asi odpor vypěstovaný v dětství, kdy se to snažili do mě při nemoci lít.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil SPIKE (06.05.2014 05:49)
     
  • Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 06.05.2014 07:24
     

    Verko taky ten cukr nevážím zasypávala jsem aby byl jitrocel pod ním schovaný, a jak se začal dělat sirup už to pak šlo samo, měl úžasnou barvu a chuť. Jitrocele mám letos plnou zahradu nějak se rozsemenil, takže už brzo začnu.

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Bylinky a babské rady

    Datum: 06.05.2014 12:35
     

    Věrko, mám na mysli než ten úplně obyčejný z květu - na stejném principu jako všechny pylové cukrové. V převařené pitné vodě vyluhovat květy, přecedit přes plátýnko, totéž s přidávanou citronovou šťávou. Dala jsem i kyselinu, ale myslím, že jen šťáva by stačila, pro mne čím víc (citrusu), tím líp, takže opět jde o tu finanční dostupnost. Cukr a zahřát. Většina receptů má poměr cukru a vody tuším 1 : 1, jde s tím trochu laborovat podle potřeby. Měl by jít i rozpouštět zastudena (popravdě nevím, jak se daří s ohledem na nasycenost roztoku) a skladovat tak, no já jej klasicky v zavařovačkách sterilovala, protože nedisponuji příslušným chladným skladovacím místem.

    Nevyráběla jsem s nějakým ohledem na zdraví a zachování kdovíjakého množství vitaminů, ale s nostalgickou vzpomínkou an oblíbenou chuť dětství.

    Ještě bych se potřebovala dokopat do té šumivé limonády. smiling smiley

    Z plodů nemám zkušenost.

     

    Příjemný poslech to byl, paní Francové, děkuji. flower smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zdraví a krása (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.