sobota 27. dubna, 23:37 Svátek má Jaroslav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: simsima
Status: nováček

Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

Datum: 20.08.2008 14:26
 

Jsem nováček a totální antitalent na kytky...a přesto se snažím založit zahrádku. Vždycky, když se mi nějaká kytka, nebo keř líbí, tak zadávám do vyhledavače a pokaždé mě to naviguje sem smiling smiley, myslím, že za dobu, co jen čtu, to naprosto chápu- jste všechny moc šikovné.

Ale já stejně nechápu confused smiley. Prostě se mi to v té palici všechno motá a už nevím vůbec nic. A proto jsem se konečně odvážila i napsat. Během tří týdnů budeme mít zarovnaný pozemek a na něm konečně i pěknou ornici a oplocení. Vzhledem k tomu, že máme rohový pozemek, taky bych plot chtěla nechat nějak "kultivovaně" prorůst keři, které by jednou /kéž by co nejdříve/ vytvořily clonu, aby na nás nebylo vidět. Jenže-někde se mi něco líbí, tak buď je to jedovaté, nebo má trny- a já mám malé děti a plánujeme kočku sad smiley.

Tak bych chtěla poprosit o radu- co k plotu? A jde vůbec sázet keře ještě koncem září, začátkem října? Vím, ptám se jako totální "pako"....ale když já jsem kytkami fakt nepolíbená a na bytě, kde zatím bydlíme mi taky skoro nic nejde....vlastně jo, na balkoně mám krásný netřesky grinning smiley

Moc děkuji za rady....pokud budu moct budu se ptát dál...zase někdy příště.

Jooo a zahrádka je orientovaná na jihozápad a je fakt pidi- má rozměry 12,5 x 18,5m-kdy ta delší strana je podél domu.

 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 8 z 20
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 19.03.2009 13:40
     

    Já jsem někde viděla obrázky zahrady, která mě fascinovala. Blbec - měla jsem si fotku nějak vytisknout nebo alespoň zapamatovat ,kde to bylo. Možná to bylo někde na tomto foru. Jenže najít tu fotku.... Doma nemám net, tak až někdy budu u kluka, zkusím se podívat, ale to dřív asi budu mít osázeno. Byl to takový typ mezi venkovskou zahradou a nebo "blízkolesní zahradou někde u hájenky" - to je přirovnání co?grinning smiley Ta naše zahrádka je v ne moc zahuštěné zahrádkářské kolonii kousek od lesa a moderní styl zahrady by se sem nehodil.

    Nechtěla jsem do právě realizovaného záhonu studené barvy květů, ale nemůžu sehnat "teplou"smiling smiley azalku. Líbí se mi takové drobnolisté nižší kompaktní trsíky a ty jsou prý jen ve studenějších barvách.

    Taky jsem usoudila, že ořechoplodec je docela pěkný keřík i když má modré květy (a navíc není drahý) a zdá se, že rychle roste,....spinning smiley sticking its tongue out , tak nevím,....

     
  • Autor: Reklama

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 19.03.2009 13:55
     
    conifers.jpg
    Další fotografie:

    Něco takového máš na mysli?? Tou jsem pro změnu fascinována já thumbs down

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 19.03.2009 14:01
     

    To je nádhera, ale na něco takového bych si netroufala a taky nemám dost prostoru. Tamto bylo trochu víc do venkovska. Zkrástka vrstvení keřů a trvalek od plotu od nejvyšších do nejnižších a přitom ten záhon nebyl moc široky. To bylo uhranutí č. 2 (a zatím poslední). První uhranutí bylo něco na ten způsob těch fotek, které jsi v posledním příspěvku přiložila. Jenže obávám se, že skutečnost bude na hony vzdálená jakémukoli uhranutígrinning smiley confused smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 19.03.2009 14:01
     

    Krásný ořechoplodec má "ilka" - foto někde na této straně:

    [www.week.cz]

     

    Kdysi jsem ho měla v návrhu zahrady taky, ale nakonec mi ho v zahradnictví rozmluvili, že pro "pár minut slávy", kdy modře kvete, asi není nutné ho v zahradě mít. Že po zbytek roku to není příliš atraktivní keřík a pokud není ve skupině, tak ztrácí na kráse úplně. Já tomu názoru tenkrát podlehla, takže ho na zahradě nemám. Musel by se vyjádřit někdo jiný, jeslti stojí za to ho mít nebo ne.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 19.03.2009 14:02
     
    sunny october.jpg

    555. Tak tento člověk se tomu celoživotně věnuje a myslím, že do toho dává dost velké finance, takže ani z tohoto pohledu není možné se tomu byť jen vzdáleně přiblížit winking smiley

     

    Jan Sláma: [wbgarden.com]

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (19.03.2009 14:04)
     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 19.03.2009 14:12
     

    Jo,jo. Pan Sláma je machr a má nádhernou zahradu. Nádherné čarověníky a vůbec všechno.

    Ten ořechoplodec by údajně měl kvést od 7. do 10. měsíce. Slunné stanoviště jsem schopná mu zajistit, ale chce alkalickou půdu a vím já co to je?

    Vzhledem k tomu, jak velké (2 x 2,5 m) jsou na naší zahrádce 2 rhododendrony a jsme kousek od lesa, tak bych soudila na kyselou půdu. Ale co je alkalická půda, to nevím.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 19.03.2009 14:19
     

    Co prozradí hodnota pH?

    Napoví, kolik vápníku, obvykle ve formě uhličitanu vápenatého, se nachází v půdě. Hodnoty pH kolem 7 se přitom označují jako neutrální reakce, nižší pH představuje kyselé půdy, vyšší naopak alkalické.

    Stupnice chemického rozboru

     

    Hodnota pH půdy

    Reakce

    do 4,5 extrémně kyselá

    4,6 až 5 silně kyselá

    5,1 až 5,5 kyselá

    5,6 až 6,5 slabě kyselá

    6,6 až 7,2 neutrální

    7,3 až 7,7 alkalická

    nad 7,7 silně alkalická



    Zjišťování půdní reakce je součástí agrochemických rozborů. Ze vzorku půdy vyschlé na vzduchu se připraví suspenze a v ní se měří pH buď elektronicky s poměrně velkou přesností, nebo pomocí indikátorových papírků. Ty se dají koupit ve specializovaných prodejnách se zahrádkářskými potřebami. Udávají pouze přibližné hodnoty s odchylkou 0,5 pH. Půdní reakci lze také odhadnout podle výskytu plevelů. Na kyselých půdách roste třeba šťovík, přeslička nebo jitrocel, na půdách zásaditých zase hlaváček, komonice nebo hořčice.

    Která reakce je optimální

    Většině rostlin pěstovaných v českých zahrádkách vyhovují půdy s neutrální až mírně kyselou reakcí pH. Ale například borůvky a některé další druhy jsou výjimkou potvrzující pravidlo: Vyžadují kyselou půdu. Záhonům s košťálovou zeleninou postiženou nádorovitostí zase prospěje alkalické prostředí. Houba, která zmíněnou chorobu způsobuje, je totiž citlivá vůči vysoké hodnotě pH a proto se doporučuje silné vápnění, aby se půdní reakce pH pohybovala nad hodnotou 7. Také půdy zatížené znečistěním od tzv. těžkých kovů by měly vykazovat alkalickou reakci. V opačném případě by kadmium, rtuť, olovo či další prvky, jejichž nadměrná koncentrace vážně ohrožuje lidské zdraví, snadno vstoupily do pěstovaných plodin.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (19.03.2009 14:20)
     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 19.03.2009 14:23
     

    Uf, to je vyčerpávající rozbor. Díky.

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 25.03.2009 14:39
     

    Prosím poradí mi někdo? Koupila jsem borovičku roubovanou na kmínku asi 70 cm. Korunka zatím není velká, ale kmínek je dost slabý. U kmínku není opora a bojím se, že by se mohl při větším větru zlomit. Jak hluboko zapustit nějakou oporu vedle kmínku a jak ohlídat, aby se neporušily kořeny?

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 25.03.2009 14:57
     

    Neumím si představit, jak je ten kmínek tenký. Mám borovici na kmínku v nádobě, jako oporu tam mám zatím jen bambusovou tyč a je to dostatečné. Tyč jsem prostě zatloukla vedle kmínku, myslím, že se mezi těmi kořeny lehce protlačila a ničemu to nevadí. Dala jsem ji co nejhlouběji to šlo a přivázala širším provázkem (aby se nezařezával do kmínku).

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 26.03.2009 07:20
     

    Anavi, díky. Já to taky tak udělám, Zkusím někde sehnat bambusovou tyčku. Pravděpodobně taky půjde do nádoby. Tam, kam jsem s ní původně počítala jde slunce jen dopoledne a Wintergold by byla raději na celodenním sluníčku. Ale když jsem jí v tom zahradnictví viděla, nemohla jsem odolatwinking smiley . Teď jí mám zatím schovanou u sousedky v otevřeném altánu, aby jí vítr neodfoukl než jí přesadím a než připravím manžela na to, že máme zase další rostlinkugrinning smiley .

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 26.03.2009 09:19
     

    555: já věděla předem, že ji nebudu mít kam dát winking smiley, ale já ji tam, chuděrku, taky nemohla nechat!!! love smiley Zvláš´t, když mi prodávající řekl, že snese i -40 stupňů, tak jsem byla klidná, že přežije i krutou zimu v nádobě.

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 26.03.2009 09:22
     

    Nemáš jí fešandu vyfocenou? Já až tu svojí (zatím chudinku s malou hlavou) vyfotím, dám jí sem.

    Ani jsem netušila, že je tak mrazuvzdorná.

    Poslala jsem ti SZ.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 26.03.2009 09:36
     

    Ona ta mrazuvzdornost bude asi druh od druhu, ta, co mám já údajně vydrží takhle hodně.

    Foto nemám, už ji tady slibuju bůhvíjak dlouho a vždycky zapomenu stydlin smiley confused smiley

    Na sz už jsem odpověděla.

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Nováček-antitalent- jak na založení zahrádky?

    Datum: 03.04.2009 13:59
     

    Mám v úmyslu udělat z koutku zahrady, kde tůje tvoří pravý úhel takové koniferové zákoutí, jen malé, se zakrslými či nízce vzrůstnými jehličňany. Probém je v tom, že tam svítí slunce jen tak do cca 13 hodin.

    Poradíte co osázet? Navíc jedna strana tůjí je tmavě zelená a svírá úhel s tůjema do žluta (předchozí majitelé se tam opravdu vyřádili - tůjí je tam bohatě a navíc spouuuuuusty druhů a barev).Bohužel jsou tak vzrostlé, že manžela na jejich likvidaci nepřesvědčím).

     

    Zatím jsem tam frkla před ty nažloutlé thůje malinkou coniku a taky nějaký trs trávy, co jsem dostala darem (je to takový ten vysoký dost odnožující nezmar).

    Pro ilustraci dávám foto (vsadím se, že zas bude duplicitně).

    p1010616.jpg

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.