středa 8. května, 02:12 Svátek má Statní svátek
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Okrasná zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Okrasná zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Laura
Status: nováček

Stříhání okrasných keřů

Datum: 21.01.2008 08:42
 
Byl by už čas na prosříhávání okrasných keřů a stromků? Většinou to dělávám až v druhé polovině února, ale když je letos takové teplo... Jak jste na tom vy ostatní s předjarními pracemi?
 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí12345678 | další
    Aktuální stránka: 2 z 8
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Stříhání okrasných keřů

    Datum: 21.01.2008 16:19
     

    eye popping smiley ...dnes bolo mesto plno strihacov okrasnych krikov a stromov...Naozaj som to videla na viacerych miestach ako orezavali stromy , prestrihavali a skracovali kriky..

    Bol celkom pekny slnecny den...teplo tak akorat...sneh uz vacsinou zliezol, ale v tieni a na kopach je ho este stale dost..(aj metrove kopy som videla..)

     
  • Autor: Reklama

    Re: Stříhání okrasných keřů

     
     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Stříhání okrasných keřů

    Datum: 21.01.2008 17:50
     

    Bezva...podobnou diskuzi jsem chtěla založit.

    Takže: co takhle souhrn toho, co se kdy stříhá a o kolik? Tak mne třeba zajímá vajgélie, trojpuk, mandlovník, komule davodova, keria.... winking smiley Díky za rady.

     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Stříhání okrasných keřů

    Datum: 21.01.2008 18:39
     

    Mono, záleží na tom, čeho chceš střihem docílit, jak je keř starý ( tvarovat nebo zmlazovat ) .

    Vajgélie - v létě, na jaře pouze omrzlé, poškozené výhony

    komule - každoročně v zimě na 30 - 40 cm komplet celá

    trojpuk - po odkvětu , pokud je potřeba pro udržení tvaru keře

    mandloň, kérie - dtto

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Stříhání okrasných keřů

    Datum: 21.01.2008 18:44
     

    Květo...jsem hrozná, každý rok se ptám na totéž. grinning smiley

    Já mám veškeré keře mladé...takže asi jen tak sestřihnout, aby víc rozkošatěly, že jo. Tu komuli už můžu tedy teď? Vajgélie mám loňské zakořeněné, takže ostříhám jen ty poškozené...ale to poznám až vypučí.

    Na ostatní keře se neptám, neb ty mi okousali zajíci...čili je po střihu. eye rolling smiley grinning smiley

     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Stříhání okrasných keřů

    Datum: 21.01.2008 20:05
     

    Mono, já si myslela, že vypisuji zbytečně grinning smiley .

    V tvém případě tj. ještě nezapěstovaný ( nevytvarovaný ) keřík bych stříhala všechno teď. Obětovala bych příp. květy pro tvar.

     

     

    clematis :

    nestříhá se clematis alpina a montana

    Pokud se ti chce, bylo by možné. Sousedka je proti všem pravidlům stříhá na podzim a taky jí kvetou winking smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Stříhání okrasných keřů

    Datum: 21.01.2008 22:07
     

    Moni, pro vajgélii jsem se naučila jednoduché pravidlo: stříhat po odkvětu, zkrátit větve na jednu třetinu. Čili dvě třetiny větve pryč, jedna třetina zůstává. Zdá se, že je to o velký kus, ale ta vajgelie to docela rychle dožene a ještě podruhé vykvete (tedy aspoň dle loňské zkušenosti).

     

    Jinak, já jsem takový střihoruký Edward, lítám s nůžkama v ruce po zahradě pořád. Dřišťály, brsleny, skalníky - na ty se vrhám průběžně, vždycky, když něco "čouhá" a mě se to nelíbí smiling smiley , tak to upravím do požadovaného tvaru.

    Ilex, hlohyně a mahon stříhám před zimou, beru si z toho větve na tvoření truhlíků.

     

    Ovšem to vše bez záruky, že je to tak správně winking smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Stříhání okrasných keřů

    Datum: 21.01.2008 22:08
     
    amazonko, tak na nás nezapomeň s fotkou! (viz diskuze Co nám právě kvete smiling smiley )!winking smiley Dík.
     
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Stříhání okrasných keřů

    Datum: 22.01.2008 00:27
     

    Od Kerie grinning smiley ...ako na keriu..

    Na zaciatku jari odstranim omrznute konce ....pripadne aj cele nepekne tenke a deformovane vyhony...

    Hlavny rez - vlastne prestrihanie - robim po odkvitnuti - vtedy nechavam len silne mlade vyhony a vsetko ostatne odstranim az u zemi.. krik nechavam casto len 5-7 vyhonov..Takto prestrihany ker jednak je tvarove krajsi, ma dlhsie silne rovne vyhony - aj cez 1,8m a zaroven sa stale objavuju na nom kvety - sice len zopar - az do konca sezony...

    (Keria je riadna "potvora" - rozrasta sa do sirky silnymi podzemnymi vyhonmi - mne sa dost tazko udrzuje, lebo nemam pre nu vela miesta - aj ked dookola mam zabrany po par rokoch ju musim vybrat , "osekat".. inak by jej bolo pol zahonu..)

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Stříhání okrasných keřů

    Datum: 22.01.2008 13:29
     
    Keria: to samé se všude píše o svídě, že se roztahuje do šířky. Tak proto ji chci nějak udržet v rozumných rozměrech a stříhám a stříhám a stříhám.
     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Stříhání okrasných keřů

    Datum: 22.01.2008 14:33
     

    Kérijko, jsem chtěla být včera ftipná a napsat... o střihu kérie by nejvíc měla vědět Kérie grinning smiley grinning smiley .

     

    Amazonko - jaká kalina ? vonná ?

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Stříhání okrasných keřů

    Datum: 22.01.2008 15:15
     
    Děkuji. O víkendu vlítnu na zahradu s nůžkama a pak podám zprávu. winking smiley
     
  • Autor: Libi
    Status:

    Re: Stříhání okrasných keřů

    Datum: 22.01.2008 19:54
     
    jen abys Mono nemusela s hrablem na sníh si proklestit cestu grinning smiley
     
  • Autor: amazonka01
    Status:

    Re: Stříhání okrasných keřů

    Datum: 22.01.2008 20:28
     

    Květo,přesně tak...V.farerri...je tříletá,manžel jí jednou posekal...a teprve letos nasadila poupata...

     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Stříhání okrasných keřů

    Datum: 22.01.2008 22:16
     

    Amazonko, ta je moje zamilovaná. Mám Viburnum farerri ( nana ). Chi, malinko mne udivil skoro metrový přírůstek za rok.grinning smiley

    Ještě mi nekvetla.

     
  • Autor: Dasa
    Status: expert

    Re: Stříhání okrasných keřů

    Datum: 23.01.2008 00:38
     
    Holky mně kalinu minulou zimu totálně rozlámal sníh tak začínáme znova od malého keříčku. Ale nevadí , kvést už jsem ji viděla několikrát a tak ráda počkám znova.
     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Okrasná zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.