neděle 28. dubna, 08:16 Svátek má Vlastislav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Co se jinam nehodí
hodnocení: 4.60
Aktuální kategorie: help   Vše > Ostatní a volné téma > Co se jinam nehodí
Diskutujte! Je spousta věcí na které tu není chlíveček
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Majka
Status: moderátor
www.majkaj.webg..

Slušnost versus právo

Datum: 10.01.2008 10:50
 
Vyskytl se v mé blízkosti zajímavý problém a ráda bych znala váš názor.

Jedna organizace, jeden zaměstnanec pravidelně marodí a po letech, kdy mu chodily prachy za nemocenskou složenkou, začal je dostávat na účet. Ale teď, kdy před Vánoci dlouhodobě marodil, začal se shánět po penězích. Při té příležitosti se zjistilo, že peníze byly omylem odeslány na účet jiného zaměstnanance ve stejné organizaci. A světe podrž se, takhle to chodilo už skoro rok, takže to celkem dělá sumičku kolem 15 tisíc. Neptejte se, jak je možné, že si toho nevšiml ani jeden. Já bych si toho nevšimla zřejmě taky, neboť nejsem v situaci, kdy mám na účtě peníze od výplaty k výplatě a výpis z banky je na tři listy, tudíž kontrolu dělám fakt namátkově. Ale nemocenskou bych si asi ohlídala, zejména, když marodím imrvére.

No a paní, co to na sociálce popletla chce, aby si to ti zaměstnanci vyrovnali mezi sebou. Já tvrdím, že povinností organizace je vyplatit celou částku poškozené straně a domluvit se na splátkovém kalendáři s tím, co mu ty prachy omylem posílali. Oni apelujou na slušnost, ale slušnost by měli mít především oni a neházet svoji zodpovědnost na někoho jiného. I když chápu, že chyba se stát může, tohle mi prostě připadá jako vychcanost a po právní stránce je to špatně.

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí12
    Aktuální stránka: 2 z 2
  • Autor: LadaB
    Status: moderátor

    Re: Slušnost versus právo

    Datum: 10.01.2008 19:56
     

    No já bych teda také nikomu ty prachy jen tak neposílala, né že bych se chtěla obohatit, ale jak psala Majka zpětně přes onen úřad...To by za mnou moh někdo za rok přijít, po nějaké kontrole tam, že se stala chyba a chtít to po mně znovu...A nejspíš bych byla v pr... a ještě bych se někde musela vláčet po soudech...

     
  • Autor: Reklama

    Re: Slušnost versus právo

     
     
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Slušnost versus právo

    Datum: 10.01.2008 20:38
     

    Drahus..hihi, ja som bola takmer cely zivot socialna pracovnicewinking smiley .

    ... tiez beriem, ze clovek je tvor omylny, ale fakt toto riesenie aby sa vyrovnali medzi sebou je len zametenie problemu pod koberec..aby to dotycna mala naoko v suchu...Lenze po pravnej stranke to "stopro" nesedi..takze ziadne z rucky do rucky - nech to urad doriesi uradnou cestou...

    Este jedna poznamka - .uz roky som mimo, ale predtym platilo, ak na socialnej davke vznikol preplatok ( aj ked z viny uradu), tak do 3r. bol spatne vymahatelny...teda poberatel bol povinny neopravnene peniaze vratit...

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Slušnost versus právo

    Datum: 10.01.2008 21:31
     
    Majko, naprostý souhlas.
     
  • Autor: Otazka
    Status: expert

    Re: Slušnost versus právo

    Datum: 11.01.2008 09:39
     

    Jen ještě malý dodatek, mezi sociální a nemocenskou dávkou je dost podstatný rozdíl. Dávky nemocenského pojištění jsou nemocenská, ošetřování člena rodiny (tzv.paragraf), vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství a peněžitá pomoc v mateřství. A přeplatky na těchto dávkách nejsou právně vymahatelné.

    [www.cssz.cz]

     
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Slušnost versus právo

    Datum: 11.01.2008 09:47
     
    Otazko, ahaaa..... takze je uplne "pochopitelne", preco ta pracovnicka uradu navrhuje toto riesenie...smiling smiley - je asi v riadnom "prusvihu" ..Takze nazov diskusie je na mieste "Slušnost versus právo"..
     
  • Autor: LadaB
    Status: moderátor

    Re: Slušnost versus právo

    Datum: 11.01.2008 10:10
     

    No vždyť víte jaké jsou u nás v paragrafech kličky...eye rolling smiley

    Tady jde také o to jak si to vyložit....Pokud mi blbě spočítaj nemocenskou a budu dostávat o nějakou stovku víc, tak bych to pochopila, že nelze vymáhat zpět. Pokud se spletou a budou mi to posílat místo někomu jinému....já marodit nebudu...tak to nevím....tam bych viděla onen paragraf, že jsem povinna vrátit...

     
  • Autor: Otazka
    Status: expert

    Re: Slušnost versus právo

    Datum: 11.01.2008 10:16
     
    Kerio, ale v tomhle konkrétním případě by byla neoprávněně vyplacená nemocenská vymahatelná, protože ten dotyčný nebyl v pracovní neschopnosti. Nevymahatelné přeplatky jsou v případě, že nemocnému je vyplaceno víc, než mu náleželo např. nějakým chybným výpočtem, tady on nemůže vědět, že dostal víc, než mu náleželo, peníze přijme v dobré víře a zda je při zjištění přeplatku vrátí nebo nevrátí, záleží na něm. Když nevrátí, musí peníze vrátit ten, kdo chyboval. I ve velkých firmách, kde vyplácejí nemocenskou sami, totiž tyto prostředky nejdou z peněz podniku, nýbrž z prostředků státu, organizace si o vyplacené nemocenské ponižuje odvod pojistného na sociální pojištění, a pravidelně každé dva roky na tuto oblast chodí kontroly, takže chybovat v nemocenské je docela průšvih.
     
  • Autor: LadaB
    Status: moderátor

    Re: Slušnost versus právo

    Datum: 11.01.2008 10:31
     
    Tak jsem si to odvodila správně....jsem teda dobrá....grinning smiley grinning smiley grinning smiley
     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Slušnost versus právo

    Datum: 11.01.2008 12:50
     
    Keria: ale už nejsi, ne? grinning smiley grinning smiley grinning smiley flower smiley
     
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Slušnost versus právo

    Datum: 11.01.2008 15:14
     

    Drahus...noooo, sekla som s tym o takomto case presne pred 10r....potom som nejaku dobu bola nieco ine( JUPIIIIII...chvalabohu, ze som sa trhla), inak by som nebola medzi vami...love smiley ( nalepilo sa na mna nieco aj uplne ine..)..

    ....grinning smiley ale poslednych par rokov si zase pripadam ako "socialna pracovnicka" - ale taka naozaj v uvodzovkach!!!!!

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Slušnost versus právo

    Datum: 21.01.2008 09:49
     
    Majko, tak co - vyvíjí se to nějak?
     
  • Autor: Majka
    Status: moderátor
    www.majkaj.webg..

    Re: Slušnost versus právo

    Datum: 21.01.2008 19:45
     
    Vyvinulo se to tak, že to jeden splácí tomu druhému. Tak jsem upozornila na nutnost dokladovat ty splátky, aby se nestalo, že to nakonec třeba partner zapře, kdyby k něčemu došlo, člověk nikdy neví. Takové to z ručky do ručky by nemuselo dopadnout zrovna dobře. Každopádně je to dost nestandardní postup a já bych na něj rozhodně nepřistoupila.
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Slušnost versus právo

    Datum: 21.01.2008 21:56
     
    Majko, tak já hlavně z těch "bezpečnostních" důvodů asi taky ne. Lidi jsou všelijaký a abych ještě kvůli něčí blbosti byla tahaná po soudech... nebrat!!!thumbs up
     
Stránky:  12 | <<předchozí komentáře
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Co se jinam nehodí (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.