pondělí 29. dubna, 09:16 Svátek má Robert
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Ostatní a volné téma
hodnocení: 4.70
Aktuální kategorie: help   Vše > Ostatní a volné téma
Diskutujte! Ostatní a volné téma. Aneb co se nikam nevešlo..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Ram
Status:
www.bmprofit.cz
Klikni pro filtrování
Tagy: blb

Globální oteplování, ochlazování nebo co vlastně?

Datum: 02.09.2010 14:58
 
Anketa
V anketě již hlasovalo 14 uživatelů.
Ankety se mohou účastnit všichni uživatelé.
Myslím, že v příštích letech převládne


Když tak pozoruji vývoj počasí v posledních letech, nejsem schopen dost dobře určit, kčemu se přiklonit, jestli jde o globální oteplování, ochlazování, nebo co to vlastně je. Rozhodně mám pocit, že v počasí všeobecně narostly extrémy. Co si o tom myslíte?

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí123 | další
    Aktuální stránka: 2 z 3
  • Autor: Ram
    Status:
    www.bmprofit.cz

    Re: Globální oteplování, ochlazování nebo co vlastně?

    Datum: 03.09.2010 15:08
     


    anny napsal(a):

    " ....úbytek extrémních mrazů umožňující přežít spoustě choulostivých druhů na mé zahradě...."

    Chápem to dobre? Tebe prežila spústa chúlostivých druhov? Mne teda naopak-i statné rastlinky,spoľahlivo prežívajúce predošlé zimy,mi toho roku vymrzli. sad smiley

    Chápeš to dobře. Nevím jak u vás ale u nás letos,žádné extrémní mrazy nebyly, takže mi nezmrzlo nic. Araukárie přežila, cedry přežily, ostrolistec přežil, bambusy přežily naprosto bez jakéhokoli krytí, magnolia grandiflora přežila v pohodě, citronečník je OK, fíkovník a jujuba taky. Jestli něco nepřežilo, tak to rozhodně nebylo kvůli mrazům, ale proto, že to vyležela ta spousta sněhu jako třeba moje hebe,

    Zima u nás byla extrémní svou sněhovou pokrývkou, nikoliv mrazy. Já za celou zimu nenaměřil víc jak sedmnáct a to jen jednou nebo dvakrát.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Globální oteplování, ochlazování nebo co vlastně?

     
     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Globální oteplování, ochlazování nebo co vlastně?

    Datum: 03.09.2010 15:15
     

    Tak u nás minulou zimu taky vymrzlo kde co. Jednak na severu republiky nebylo sněhu až zas tak moc... Jednak byly silné pozdní mrazy - nějak začátkem dubna, kdy už sníh odtál a rostliny začínaly ožívat, bylo podle lokality 5 - 7 st mínus a to stačilo. sad smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil HanaK (03.09.2010 15:16)
     
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Globální oteplování, ochlazování nebo co vlastně?

    Datum: 03.09.2010 15:18
     

    Anny - mne moj znamy skalnickar tiez vykladal o tejto uplynulej zime ako o "extremnej".... ze o tom rozpraval v rozhlase aj nejaky znamy ovocinarsky slachtitel, ktory za svoju 45r. prax nemal nikdy take starty, ako tuto zimu..

    Skusim to len laicky reprodukovat, ze to bolo zapricinene nedostatok vzduchu pre korene rastlin...lebo sa striedali obdobia kedy napadlo vela snehu, potom prislo silne oteplenie, kedy sa sneh roztopil...a potom nasledne velke mrazy, kedy ta nadmiera vlahy v zemi zamrznutim uzavrela pristup vzduchu ku korenom rastlin....a islo o pomerne dlhe obdobie - ktore mnohe rastliny neprezili...

    Ten pan skalnickar hovoril tiez o 1/3 strate sadenic, pritom islo o druhy, ktore zarucene mu ine roky vydrzali vselijake ine zimy ......

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Keria (03.09.2010 15:19)
     
  • Autor: Ram
    Status:
    www.bmprofit.cz

    Re: Globální oteplování, ochlazování nebo co vlastně?

    Datum: 03.09.2010 15:19
     

    Tak to nebyly extrémní teploty ale extrém v průběhu teplot v čase. To je to o čem jsem psal.

     
  • Autor: Ram
    Status:
    www.bmprofit.cz

    Re: Globální oteplování, ochlazování nebo co vlastně?

    Datum: 03.09.2010 15:24
     

    Rostliny mohou v zimě zahynout z více důvodů a ty je potřeba rozlišovat.

    1 Vymrznou (to je vlivem extrémně nízkých teplot a ty alespoň u nás na zahradě letos nebyly.)

    2 Mrazy přijdou na rašící rostliny, které jsou v té době extrémně choulostivé, i když spící vydrží mnohem víc.

    3. Uschnou to je tehdy, když jim zamrznou na dlouhou dobu kořeny a zabrání tak rostlině přijímat odpovídající množství vody, které odpaří listy - tím trpí třeba bambusy.

    4 Vyleží je sníh. Nízké zasněžené stálezelené rostliny nemají dost světla a proto uhynou (hebe)

    5 Sníh způsobí zaplísnění rostlin, které následně uhynou (plíseň sněžná)

     

    Psát pořád dokola, že letos mi kvůli zimě uhynulo nejvíc rostlin je zbytečné, když neuvedete jasnou příčinu. Letos to u nás mrazy rozhodně nebyly. Byl to hlavně sníh a dlouhotrvající zmrzlá půda.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Ram (03.09.2010 15:57)
     
  • Autor: Ram
    Status:
    www.bmprofit.cz

    Re: Globální oteplování, ochlazování nebo co vlastně?

    Datum: 05.09.2010 20:44
     

    Je fakt, že ty pozorované extrémy v počasí se netýkaly jen zimy. Magnolia grandiflora, která zimu přežila docela v pohodě, shodila všechny listy a "odešla" během suchého počasí počátku prázdnin, kdy jsem byl mimo domov a nezalévalo se. Stejně tak uschla jedle vznešená, která už nějaký rok na zahradě vydržela, takže v tom počasí a podnebí to podle mého názoru není ani tolik otázka ochlazování či oteplování, ale extrémů počasí obecně. Pokud někoho netrkla častost povodní a přičítá je spoustě jiných vlivů jako špatnému hospodaření na polích, neudržování vodních toků a podobně, tak o tom tvrdím, že jsou jen faktory napomáhající. Příčinou jsou extrémní prudké srážky na jednom místě. Letos v létě se mi podařilo 3x naměřit srážky 50 a více milimetrů za jediný den, což se mi nikdy předtím nepovedlo. Nemyslím si o tom, že je to nějaká náhoda.

    Přírodu je potřeba nejprve pozorovat, pak se jí snažit pochopit a teprve pak je možno ji přetvářet.

     
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Globální oteplování, ochlazování nebo co vlastně?

    Datum: 05.09.2010 23:34
     
    ...ale v konecnom dosledku...chvalabohu, ze clovek v prirode ese stale "taha" za kratsi koniec!
     
  • Autor: Ram
    Status:
    www.bmprofit.cz

    Re: Globální oteplování, ochlazování nebo co vlastně?

    Datum: 06.09.2010 00:05
     

    Chválabohu? Jak kdy.

    Já jsem rád, že tahá za stále delší konec. Nechtěl bych se vracet ke kojenecké či dětské úmrtnosti jaká byla třeba před dvěma stoletími. Takže bych to takhle obecně nevyjadřoval. Jsem rád za každý pokrok. Ale to už jsme od podnebí někde jinde.

     

    U podnebí je to podobné. Jsem rád, když umíme stále přesněji předpovídat počasí, modelovat průtoky řek na počítačích a tím zachraňovat lidské životy, takže zaplaťpámbu za každý delší konec lana, za který taháme.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Ram (06.09.2010 07:33)
     
  • Autor: Ram
    Status:
    www.bmprofit.cz

    Re: Globální oteplování, ochlazování nebo co vlastně?

    Datum: 07.01.2011 13:00
     

    Průběh letošní zimy znovu ukazuje svou extrémnější tvář. Sníh leží docela dlouho a těch ledovek je na můj vkus taky docela dost a na velikém území.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Ram (07.01.2011 13:03)
     
  • Autor: hespa
    Status: expert

    Re: Globální oteplování, ochlazování nebo co vlastně?

    Datum: 07.01.2011 14:42
     

    Že by přeci jen začla ta doba ledová?

     
  • Autor: Trixinka
    Status:

    Re: Globální oteplování, ochlazování nebo co vlastně?

    Datum: 07.01.2011 15:23
     

    Menší doby ledové se prý opakují pravidelně, také jsem četla, že by to mohl být letos následek ropné havárky v Mexickém zálivu, ale taky by to mohla být prostě jen zima.

     
  • Status: expert

    Re: Globální oteplování, ochlazování nebo co vlastně?

    Datum: 07.01.2011 16:13
     

    Myslím si prostě je jen zima jaká bývala, jen ty výkyvy si mohli nechat, mohla být do konce ledna klidná mrazivá zima a pak pomalé oteplování :-), ale to už kdosi chtěl, poručit větru, dešti a nějak se jim to zvrtlo, že?

     
  • Autor: Ram
    Status:
    www.bmprofit.cz

    Re: Globální oteplování, ochlazování nebo co vlastně?

    Datum: 07.01.2011 16:14
     

    No ten led nejspíše zimou asi bude. winking smiley

    Ale vydatnost a nárazovost srážek jak v létě tak nyní v zimě v posledních dvou letech nabrala na síle.

    A to je docela zajímavý a dobře pozorovatelný jev.

     
  • Autor: Majka
    Status: moderátor
    www.majkaj.webg..

    Re: Globální oteplování, ochlazování nebo co vlastně?

    Datum: 07.01.2011 16:34
     

    Dle mě je čas globálního zateplování.

     
  • Autor: Ram
    Status:
    www.bmprofit.cz

    Re: Globální oteplování, ochlazování nebo co vlastně?

    Datum: 07.01.2011 16:48
     

    Dle mě spíš čas globálního blbnutí,

    ale to do téhle diskuse nepatří...

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Ostatní a volné téma (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.