neděle 28. dubna, 19:52 Svátek má Vlastislav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Co se jinam nehodí
hodnocení: 4.60
Aktuální kategorie: help   Vše > Ostatní a volné téma > Co se jinam nehodí
Diskutujte! Je spousta věcí na které tu není chlíveček
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: ulitka
Status: nováček

Dokumentární pořad Norró - historie ženské obřízky

Datum: 07.12.2007 15:55
 
Od té doby, co jsem se včera na tento dokument dodívala na záznamu z videa nad ním často přemýšlím! Viděli jste to někdo? Jaký to ve vás zanechalo pocit? Já jsem konec dokumentu doslova prořvala, jak mi bylo obou děvčat líto a proklínala jsem ty "stařešiny", co tak lpěli na dodržování nesmyslných rituálů! Přála jsem jim, aby sami zažili taková muka, jaké připravovali svým ženám!!! Utvrzovalo mě to v tom, že pro "víru" se často páchají taková zvěrstva a muka, nad kterými zůstává rozum stát!. angry smiley
 

Komentáře a názory

 
  • Autor: Jack
    Status:

    Re: Dokumentární pořad Norró - historie ženské obřízky

    Datum: 07.12.2007 19:26
     

    Ahoj, ten pořad jsem taky viděl. A moje pocity? Nic příjemného a doufám, že takové kulturní tradice brzy úplně vymizí. I když oni to vidí podstatně jinak, bohužel. Jestli sis ale všimla, tak si obřízku vychvalovaly i ženy, které ji také v dětství absolvovaly, a taky to byly právě jen ženy, kdo obřízku dívkám dělaly a muži se jí aktivně neúčastnili.

    Taky nemyslím, že má obřízka až tolik společného s vírou, ve smyslu náboženství, ale spíš souvisí s postavením dívek a žen v tamní společnosti. Druhá verze, kterou tam zmiňovali ale také uváděla, že kdyby se dívkám obřízka neudělala, že by zemřely.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Dokumentární pořad Norró - historie ženské obřízky

     
     
  • Autor: lostris
    Status:

    Re: Dokumentární pořad Norró - historie ženské obřízky

    Datum: 08.12.2007 15:05
     
    na tento pořad rozhodně stálo zato si počkat.shodou okolností jsem před týdnem dočetla knihu od Waris Dirrie,která před obřízkou ve 12 letech utekla z rodného Somálska.Dostala se do anglie a později do USA,kde po mnoha zaměstnáních začla karieru modelky.Ted pracuje pro OSN a zabývá se právě ženskou obřízkou.Pořádá konference,semináře a snaží se změnit pohled afrických žen i mužů na tuto problematiku.
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Dokumentární pořad Norró - historie ženské obřízky

    Datum: 09.12.2007 23:50
     
    Kdysi jsem na toto téma četla rozsáhlý článek někde v Reflexu, tuším.... Dost hrozné thumbs up
     
  • Autor: lostris
    Status:

    Re: Dokumentární pořad Norró - historie ženské obřízky

    Datum: 10.12.2007 19:51
     
    myslím,že nejhorší jsou podmínky, ve kterých se zákrok provádí a hlavně nástroje a celá "odborná "péče o ty holčičky.thumbs up angry smiley
     
  • Autor: ulitka
    Status: nováček

    Re: Dokumentární pořad Norró - historie ženské obřízky

    Datum: 11.12.2007 14:32
     

    Díky, že jste se ozvali. Nedá mi to zapomenout.

    Jacku - no myslím, že ty ženy ji ani nijak nevychvalovaly. Ony to braly jako nutnost. Ale myslím, že v tomhle právě z hlediska "společenského postavení" v podstatě hlavně vyhovovaly "nejvyšší třídě mužů". V dokumentu bylo řečeno, že muži "postupují ještě do 4 nejvyšší skupiny - stařešinové", ženy měly nejvyšší skupinu třetí - vdané! A právě stařešinové to všechno rozhodovali a všichni se podřizovali. Jediné z žen, které obřízku "vychvalovaly" byly ty dvě "odbornice". No ta stará byla tak děsivá, že bych se od ní bála si jen nechat stříhat nehty, natož něco řezat! angry smiley eye popping smiley angry smiley

     

    Lostris - přesně!!! Přímo mě děsilo to nebezpečí infekce apod. Ta "čistota" nástroje, vody, kožešina, do které se měla Norró zabalit!!!! Hrůůůza! To pak musí být ještě utrpení.

     

    Bylo mě těch holek tááááák líto, jak pak "seděly" a v obličeji bylo vidět to šílené utrpení" sad smiley

     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    Korsa

    Moolaadé je taky "výborné"

    Datum: 29.05.2008 18:21
     

    A viděli jste Moolaadé?Senegalsko-francouzké koprodukční drama o ženské obřízce, které získalo ocenění na festivalu v Cannes. Je to výborný film, na rozdíl od Norró v celé linii příběhu je cítit vzdor jedné sebevědomé ženy, která odmítne dát svou dceru obřezat a poskytne azyl dalším dívkám, které obřízku nechtějí. Za to je samozřejmě lynčována, veřejně bita manželem karabáčem, ale ona se nevzdává a vydrží. A za to si zaslouží obdiv žen, které se všechny spojí a postaví se za ní- první krok k zavržení tohoto barbarského rituálu!Konec je pak už otevřený, ale je jasné, že získali sebedůvěru a dál jen nebudou poslouchat stařešiny, protože ony mají vlastní hlavu. Opravdu doporučuji, já u toho skoro nedýchala, jak jsem do toho byla zažraná a v duchu nadávala té omezenosti...

    thumbs down thumbs down thumbs down smiling smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Co se jinam nehodí (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.