neděle 28. dubna, 19:43 Svátek má Vlastislav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Pokojové květiny
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Pokojové květiny
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: drahus
Status: expert

Plumerie

Datum: 03.02.2012 10:23
 

Ty tu chyběly smiling smiley



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 2 z 21
  • Autor: Missi
    Status: expert

    Re: Plumerie

    Datum: 03.02.2012 21:06
     


    vyrkaz napsal(a):

    Plumerka je fakt nenáročná rostlina, pokud sfoukneš pěstovat oleandr, zmákneš plumerii jedna báseň grinning smiley


    No nevím a nechci nikomu brát iluze. Oleandr je opravdu haluz, kterou zvládne pěstovat každý začátečník, o plumeriích bych to netvrdila.

    Vyrkaz, pokud je pěstuješ, budu ráda, když sem dáš jejich fotografie, asi máš skleník či bydlíš v teplých krajích.

    Z mé zkušenosti - plumérky jsou nesmírně náročné na zimování, přelití a pokud se v kilometrové vzdálenosti od Vašeho bydliště vyskytnou svilušky, tak na 100% napadnou i Vaši plumerii. Já se o jejich pěstování pokoušela leta (poslední jsem před lety věnovala zdejší Annywinking smiley ), většinu jsem měla vypěstovanou z řízků z Thajska, ale i zakořeněné z Malajzie. Po většinu roku to je klacek s pár listy winking smiley .

     
  • Autor: Reklama

    Re: Plumerie

     
     
  • Autor: vyrkaz
    Status:

    Re: Plumerie

    Datum: 03.02.2012 22:16
     
    semenace1.jpg
    Další fotografie:

    Missi, marně přemýšlím, jestli opravdu působím tak trochu jako blázen grinning smiley asi jo... o tom je každý koníček braný s vervou grinning smiley

    Mám Plumerky teprve od loňské zimy, roubovance až od začátku léta (přijely jako holé klacky - z Ameriky i Thajska, pak po opětovném prokořenění pěkně obrazily), takže tu melduji zatím zkušenosti cizí, leč viděné vlastníma očima - v Texaském podhůří nějakých 500 nm v Plumeria Nursery makají na tom, aby jim semenáče brzy a dobře kvetly pěstěbní metodou "řízeného přísušku", o které jsem se už několikrát zmiňovala, semenáče i roubovance letní venku - okoukala jsem většinu věcí od těhle šikovných kluků, kterým to pěkně kvete, tak doufám, že se jim tu bude opravdu dařit smoking smiley

    Je pravda, že ne každý semenáč je předurčen k dobrému kvetení, také ne každý semenáč vykazuje odpovídající habitus, správné tvary listů dle mateřské odrůdy, barvu řapíků, stonku atd., je s nimi prostě potřeba jednat jako se satbou mrkve - nepříliš dobré kusy musí ven, aby nezabíraly místo lepším smoking smiley

     
  • Autor: Frantisek
    Status:

    Re: Plumerie

    Datum: 03.02.2012 22:21
     

    Verčo paráda. Ty roubovance jak jsou na tom prostředním fotu, jsou v jiffách anebo rovnou v zemině s perlitem ???? V neděli je chci zasadit ty 4 ks řízků uřízlých .grinning smiley

     
  • Autor: vyrkaz
    Status:

    Re: Plumerie

    Datum: 03.02.2012 22:27
     

    No a přidala bych pár dalších zkušeností, zatímco potvory ibišky už mají za sebou od podzimu mšice, molice a sviluchy, plumerky, které s nimi sdílí pracovnu, chvilku zápasily jen s molicemi, stačil Spruzit grinning smiley 

    Letnila jsem v českém dešťovém létě venku, takže ulitelnost potvrdit nemůžu - do substrátu jim pršelo třeba taky tři dny v kuse smoking smiley 

    ...pravda ale taky je, že na letnění jsem jim dala "vysychatelný" substrát z lesní hrabanky, kokos. vláken, perlitu a pro hutnost trochy říčního písku a drenáž klasický cestářský štěrk grinning smiley 

    Prostě myslím, že s trochou pomoci texaských soudruhů a zdravým selským tady těm krásným holkám pomůžeme ke kvetení winking smiley

     
  • Autor: vyrkaz
    Status:

    Re: Plumerie

    Datum: 03.02.2012 22:34
     

    Franti, chraň tě ruka páně cpát řízek z Plumerky do jiffu grinning smiley

    ...to zkus radši substrát pro malé orchidky (doma máš pěknou sbírku, tak se tam určitě něco najde) napůl s perlitem grinning smiley

    ...ale bacha, řízek z Plumerky nechej tak alespoň čtyři pět dní osychat volně ložený nejlíp tak v 16-18C (dobré jsou na to v baráku chladné chodby), on pak vytvoří na konci tzv. "mozol", pak konec řízku vyválej v klasickém stimulátoru na podporu kořenění smiling smiley , dej do substrátu, zalij, dej na teplou desku nad radiátor a alespoň čtrnáct dní, líp tři týdny ji ingoruj, jen kdyžtak trochu rosit smiling smiley

     
  • Autor: Missi
    Status: expert

    Re: Plumerie

    Datum: 03.02.2012 22:44
     


    vyrkaz napsal(a):

    Missi, marně přemýšlím, jestli opravdu působím tak trochu jako blázen grinning smiley asi jo... o tom je každý koníček braný s vervou grinning smiley


    grinning smiley nee Verčo, působíš naprosto normálně ...jako většina zde smoking smiley .. prostě mezi náma zapadneš grinning smiley smoking smiley . Také mám doma botanickou zahradu stydlin smiley .

    Ty roubovance máš parádní, jsem zvědavá, jak ti budou kvést. Já měla největší úhyn pravidelně v zimním období a také v té době nejvíce napadených. Jinak jsem na vlastní oči viděla leta pěstovanou plumerku v paneláku, nikdy neletněnou, pravidelně kvetoucí ve velikosti stromu 2,5 x 2,5metru.

     
  • Autor: vyrkaz
    Status:

    Re: Plumerie

    Datum: 04.02.2012 00:38
     

    Díky, Missi, thumbs down já jsem sem přišla původně na ibiškové forum, ale Plumerky jsou snad ještě větší srdcovka winking smiley , taky mi před chvílí došlo, že tak trochu kecám, když říkám, že Plumerky pěstuju druhým rokem, je to už třetím, ale ty předloňské semenáče posloužily jako podnože, takže se s jejich původními květy či schopností kvést už asi nepotkám grinning smiley 

    Chudáky starší semenáče jsem jako podnože použít musela, protože některé dovezené Thajky vypadaly dost bídně - měly mizerně udělané rouby atd., tak jsem to vzala do vlastních rukou winking smiley Na semenáčích vypěstovaných tady je roubům zjevně daleko líp smiling smiley Všichni se mi doma smáli, protože jsem se učila techniky roubování plumerií z Youtube a trénovala jsem to na mrkvi grinning smiley, kteroužto jsem pak nutila konzumovat své malé potomky, od té doby nemají rádi mrkev ani v polívce smiling smiley

    Já věřím, že ty správné semenáče se tu budou mít jako ve vatičce, v tuhle chvíli mám doma nasyslováno semenáče zhruba z osmdesáti odrůd grinning smiley - a to ne eBay, ale pěkně po mnoha hodinách prochozených fór na gardenwebu, Dave's gardenu a dalších jsem si poctivě našla dodavatele výborného odrůdového osiva smiling smiley

    Kucííí z Texasu se mnou probírali kultivary, protože ty vzrůstné, které byly šlechtěné pro volnou půdu, ve květináčích kvetou málo nebo vůbec, takže jsem si založila poznámkový blok ke vlastnostem kultivarů, péči ve vztahu k podnebí, počasí a pásmu ve Wordu - už má přes dvěstě stránek eye rolling smiley

    Chtěla bych, abysme to tu zkusili zmáknout navíc i v té volné půdě - v Coloradu a Texasu často pracují s Plumeriemi jako my s jiřinami, na jaře zakopou, na podzim vykopou a hodí do garáže nebo sklepa, a to většinou jen tak s holými kořeny eye popping smiley

    Prostě to s těmihle holkami myslím celkem vážně grinning smiley

     
  • Autor: Frantisek
    Status:

    Re: Plumerie

    Datum: 04.02.2012 09:50
     

    Verčo plumerie NEMÁM a nechci, ale adenium. Jo a mrkev jsem si dnes koupil pro sebe a papoucha , tak nedostane nic , budu se tedy na ní učit roubovat Počkám až zase mrkev sroste a vyrazí nať.A na radiátoru v pokoji už není místo ani na semínka co přijdou další, v dalších pokojích je hned nad radiátorem parapet, asi jej všude odsekámgrinning smiley grinning smiley grinning smiley Taky mě tu překáží dvě postele, nejraději bych z nich udělal poličky na řízkygrinning smiley grinning smiley grinning smiley grinning smiley

     
  • Autor: Missi
    Status: expert

    Re: Plumerie

    Datum: 04.02.2012 12:52
     


    vyrkaz napsal(a):

    Chtěla bych, abysme to tu zkusili zmáknout navíc i v té volné půdě - v Coloradu a Texasu často pracují s Plumeriemi jako my s jiřinami, na jaře zakopou, na podzim vykopou a hodí do garáže nebo sklepa, a to většinou jen tak s holými kořeny eye popping smiley

    Prostě to s těmihle holkami myslím celkem vážně grinning smiley


    Jen to vyzkoušej, když to půjde tak od tebe časem jednu rostlinku vymámím winking smiley . Kdyby to tak šlo, bylo by to fajn - v které části Čr bydlíš? Já jsem z Prahy a loňské léto bylo spíš na nošení teplých zimních svetrů winking smiley sad smiley. Co si pamatuju, tak mým plumkám se moc chladné období venku nelíbilo.

     
  • Autor: vyrkaz
    Status:

    Re: Plumerie

    Datum: 04.02.2012 14:29
     

    V Praze jsem bydlela skoro dvacet let, teď tři roky Vysočina kvůli dětem, a už se radostí klepu, že se letos stěhujeme zase ku Praze grinning smiley 

    Zakořeněné řízky z Plumerek mají v našich podmínkách vyšší náchylnost k chycení houby - on ten kořenící kalus není vždycky zatažený úplně, dávám proto přednost roubovancům na semenáčích, nejlíp na těch vyrostlých tady v Čechách, tam si myslím, že je největší budoucnost pro ty málo vzrůstné odrůdy vhodné do bytových podmínek, k letnění atd.

    Ale spousta semenáčů z toho odrůdového osiva má tak krásné květy (často hezčí než mateřská odrůda), že pod vedením texaských kámošů při správném způsobu pěstění a selekce doufám, že i ty tu budou na jedna z hvězdičkou smiling smiley

    Venku tu budu zkoušet jen semenáče - budou nejodolnější, bude potřeba vybírat středně vzrůstné záležitosti s výbornou schopností prokořenění (aby je futeř nevylomila grinning smiley ), a v našich teplotních podmínkách brát nejradši hodně tmavé kultivary, aby se nám kvítka pěkně vybarvila winking smiley

     
  • Autor: Frantisek
    Status:

    Re: Plumerie

    Datum: 04.02.2012 17:24
     

    Je tvrdá s konkterním bydlištěm jak Manuel grinning smiley grinning smiley grinning smiley grinning smiley grinning smiley To aby jsi Verčo tady měla vilku se zimní, na ty své rostlinky.thumbs down thumbs down thumbs down

     
  • Autor: vyrkaz
    Status:

    Re: Plumerie

    Datum: 04.02.2012 18:00
     

    Franti, teď jsem z vísky v kopcích Posázaví smiling smiley V Úvalech na mě čeká pozemek jedenáctset metrů, tam se mi vejde regulérní skleník winking smiley , tedy až na to mužíkovi zbudou síly grinning smiley

    ...a Plumerky budou jednou lemovat alespoň půlku pozemku místo živého plotu grinning smiley grinning smiley grinning smiley

     
  • Autor: Frantisek
    Status:

    Re: Plumerie

    Datum: 04.02.2012 18:35
     

    Ne ne ne ne , jednou ti tom zbudují golfové hřiště , ne ne ne ne grinning smiley grinning smiley grinning smiley grinning smiley grinning smiley grinning smiley

     
  • Autor: vyrkaz
    Status:

    Re: Plumerie

    Datum: 04.02.2012 18:45
     

    jj, golfové hřiště budeme mít kousek od baráku, asi začnu znovu sportovat grinning smiley

     
  • Autor: Missi
    Status: expert

    Re: Plumerie

    Datum: 05.02.2012 02:01
     


    vyrkaz napsal(a):

    Franti, teď jsem z vísky v kopcích Posázaví smiling smiley V Úvalech na mě čeká pozemek jedenáctset metrů, tam se mi vejde regulérní skleník winking smiley , tedy až na to mužíkovi zbudou síly grinning smiley

    ...a Plumerky budou jednou lemovat alespoň půlku pozemku místo živého plotu grinning smiley grinning smiley grinning smiley

    No supééér, budem od sebe "co by kamenem ...." winking smiley , pozvu se na exkurzi.

    Ten živej plot z plumerek ale bude dost řídkej, bude tam foukat.smoking smiley grinning smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Pokojové květiny (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.