pátek 3. května, 08:13 Svátek má Alexej
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Okrasná zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Okrasná zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Missi
Status: expert

Netkaná textilie - ano či ne?

Datum: 30.09.2012 10:09
 

Dávat či nedávat na záhony tkanou či netkanou textilii?

Já jsem netkanou již před lety zlikvidovala, zemina pod ní byla udusaná, stále vlhká a vřesovištním rostlinám moc nesvědčila. Naopak ji dávám "na sezonu" mezi rajčata a okurky, tam se pod ní krásně vyhřeje půda, což těmto rostlinám vyhovuje a plevel nemá šanci.

Dost děvčat textilii na zdejším vebu doporučuje, tak jaké máte zkušenosti?

 

Perlou nakonec je mýtus netkané či tkané textilie, která se v posledních letech rozšířila v českých zemích jako mor. Tento ropný produkt je kladen na povrch půdy, do výseků jsou sázeny nebohé rostliny a na textilii je následně sypána dokonce kůra nebo kačírek. Nevím, kdo to vymyslel, viděl jsem to poprvé ve Francii v 90. letech na dálničních výsadbách, kde by to snad mohlo mít nějaké opodstatnění. Textilie funguje jako separační membrána, přestože je na první pohled propustná. Pod ní dochází k omezenému přístupu vduchu, změně koloběhu vody a následně ke ztrátě přirozeného půdního edafonu. Půda se oglejí zálivkou i srážkami, ochudí a ztratí humus během částečně anaerobních procesů, za kterých vzniknou omezeně i rozkladné plyny. Půdy pod textilií zapáchá, nevoní. Celému tomu vévodí ještě jícha z kůry, která celý proces uspíší, napájena knotem textilie začne rychle humifikovat a přebírat úlohu odseparované půdy načež se ihned zaplevelí. Dle mého zahradnického názoru je textilie jen vyhozením peněz. Pokud by se tyto prostředky využily na odplevelení pozemku, hnojení a péči, do dvou let by se výsadby zapojily a fungovaly i nadále. Nevidím tudíž opodstatnění ani pro argument „lenosti“. Textilie vám přinese víc práce, než si kdo myslíte. (autor Ondřej Fous)

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí1234 | další
    Aktuální stránka: 2 z 4
  • Status:

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 12:40
     

    Příspěvky jsem četla s úsměvem na rtech. grinning smiley

    Zahradu mám budovanou a ošetřovanou v přírodním duchu.

    Takže já osobně jednoznačně bez folie, využívám jiné způsoby mulčování. Moje zahrada má asi 3000m2.. Záhony mám po celé délce plotu + trvalkové ostrůvky... Takže bez mulče nebo jiné zábrany proti plevelu bych nedělala nic jiného než plela.

    Využívá sekanou trávu, lupení atd... Kurů chci využít na cestičky, ale to až možná v příštím životě. Tak daleko jsem se ještě nedostala.

    Na jednom záhonu jsem měla netkanou textilii + štěpku... Na pozemnku bojuji s přesličkou, která se pod netkankou nekontrolovatelně rozšířila a v neposlední řadě začala prorůstat. Zem byla tak udusaná a plně souhlasím s panem Ofousem, že určitě nedýchala....

     

    Myslím, že není nic přijemnějšího než vytrhávání plevele s hlíny, která byla pokrytá tenkou vrstvou posekané trávy. Půda je nádherně prokypřená žížalami a podobnými potvorami.

     

    Na poslední místě. kde netkanku mám jsou jahody. Souhlasím s HanouK, jako přínos pro jahody to nevidím, takže do budoucna spíš slámu nebo piliny.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

     
     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 12:40
     

    Aha, já myslela, že rok smiling smiley

    Ono jde možná o chemické reakce, které neuvidíš (asi), ale jak píšeš - každý, jak mu to vyhovuje.

     
  • Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 12:48
     

    Já záhony kartonuju rovnou na louku (nereju, to bych nedala a neumím to) a mulčuju trávou po necelém měsíci už jsem sázela první rostliny tráva pod kartony už nebyla a zemina vlhká a kupodivu kyprá. Samo že někde něco proroste, v překladech kartonů. Nejlepší je to tam kde jsem na mulč po roce znovu dala kartony a pokračovala v mulčování travou. Kytkám se v tom líbí a růže si zrovna lebedí. Teď to nechávám a před posledním sekáním před zimou znovu dám mezi kytky kartony a zasypu. Jediný problém je tam kde se už výsadba zapojila, že se mi tam tráva blbě přidává, plevel tam není už žádný.

     
  • Autor: Lenpel
    Status:

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 13:04
     
    p8220322.jpg
    Další fotografie:

    Zdravím všechny,.. já mám na zahradě oboje,...tzn netkanka s kombinací buď kůra, kačírek, štěpka a nebo namulčováno posečenou trávou pod ní nandané kartony,..

    S kartonama super, ale je teprve letos založeno takže pomalu vysazuju půda pod super nakypřená a jediné co mi stále prorůstá je sem tam pýr a hlavně svlačec ten je děsnej jinak fakt paráda. Podotýkám že tu mám všude jíl ale vyhnojený ( bylo tu leta pole)

    1.foto sázeno 2007 zadní partie - keře netkanka a štěpka přední partie trvalky, cibuloviny - směska bez čehokoli

    2. foto sázeno jaro 2007 val uměle vytvořený, netkanka a kůra

    3. foto sázeno 2008 kačírek a netkanka, krom jehličnanů tam máme borůvky, brusinky, měsíční jahody vřesy a vřesovce,sem tam růže

    4.foto sázeno podzim 2010 netkanka štěpka - směska většina růže, prosperují parádně,..

    5. foto sazeno jaro 2012 netkanka a štěpka rostou super

    ve směs u všeho dělám větší dŕu to znamená určitě na rýč a přidávám do díry směs vyrytého obohaceného o kompost a nějaké tuhé hnojivo - rohovinu, NPK,Cernit co je,.... a netkanku nikdy nevracim tzn nepřihrnuji k rostlině ale rozstřižené rohy podhrnuju pod plachtu vznikne čtverec a namulčuju daným materiálem,..

    Fotky berte jako dokumentační, většinou sou to velké plochy a špatně se to fotí,..

    Jinak jahody mám na netkance, vzhledem k tomu že tu mám ten jíl a docela stále vlhko a pozdní mrazíky, chlad atd,.. je pro ně fajn ta černá textilka která je ohřívá odspodu a plody se pak nepovalují na zemi, myslím že by více hnily.

    flower smiley

     
  • Autor: Lenpel
    Status:

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 13:07
     
    p8220001.jpg

    Ještě přidáím poslední počin svah - pravě z důvodu sjíždění kůry štěpky atd,.. a hlavně také nákladnosti a dostatku trávy jsme šli do kartonů a trávy uvidíme jak se nám to osvědčí zatím to vypadá takto,.. flower smiley mulčujeme i mezi plotem a těmi vzrostlými tujemi winking smiley

     
  • Status:

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 13:23
     

    Netkané textilii ano v jahodách a pod rajčaty. U ostatního raději mulčuju. A svlačec není problém. Natřu lístečky neředěným Roundupem a je pryč. Horší je pýr. On by na něj taky učinkoval, ale když pýrové lístky jsou tak malé. grinning smiley grinning smiley grinning smiley

     
  • Autor: Missi
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 13:33
     

    Tak moje zkušenosti - na písčité půdě - přeslička se rozbujela a po čase si udělala sama díry a bršlice to samé thumbs up . Zemina nebyla tak udusaná, jako doma, kde mám spíš jílovitou zeminu. Na té jílovité to bylo jak beton a drželi se tam slimáci angry smiley . Určitě zemina nedýchá.

    Nyní zvažuju ji dát mezi pevný plot a rostliny na živý plot - abych tam nemusela lézt a plejt. Asi je vhodná dát pod kačírek, aby se nezašlapal do zeminy. confused smiley

     

    Lenpel - tu štěpku kupuješ, nebo si ji sama děláš?

     
  • Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 14:26
     

    Míšo tam by byly ideální ty krabice a trávový mulč, udělala bych to až po hranu záhonu s živým plotem.

     
  • Autor: Lenpel
    Status:

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 14:43
     

    Missi tak polovinu jsme si drtili sami když se loni a předloni dělalo dřevo,byly to listnáče, letos jsme výhodně nakoupili celou avii asi za 600 to bylo taky listnatý konkrétně jabloně a teď jsme doplňovali štěpkou jehličnatou co se výhodně naskytla,..

    Myslím si že už netkanku znovu obnovovat nebudu tam co je nechám být až zetlý a postupně stejně přidávám nějaký mulč,.. Zatím stejně další nový záhonek nepánujeme,.. smiling smiley

     
  • Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 17:42
     
    p9300018.jpg
    Další fotografie:

    Tak jsem vám vyfotila jak vypadá po necelém roce výsadba na textilce a zakůrovaná, zcela bezúdržbová :-)

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 18:29
     

    tak já kdysi měla netkanou pod jahodama a ted ji dávám znova. Nebaví mě to plejt sad smiley . A jahody nebudou od zeminy když bude pršet. Dost jahod mi vžddy uhnilo. Mám ji i pod keříkama a jdou mi dobře. Nemusím se tolik hrbit winking smiley za každým plevelem.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil iriska (30.09.2012 19:16)
     
  • Autor: kaaj
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 19:14
     
    p6180028.jpg

    flower smiley ahoj - já mám na textilce a s kůrou jeden velký půlkruhový záhon s růžemi . je jich tam asi 40 kusů . nedá se říct , že bych měla nějaký problém . ovšem sadila jsem každou růži do díry se speciální zeminou na růže .. . věřím , že normální nebo těžká půda je pod tím ubitá .. pokud jsem přisazovala , tak po odhrnutí to bylo skutečně takové ubité .. ovšem v mém věku a při počtu růží co mám , jsem s tímto záhonem spokojená .taky je pravda , že líp drží vláhu .. semo tamo tam mělce něco zakoření , ale minimum .

    akorát co bych změnila -- je to kůra .. lepší je určitě štěpka . kůra se drtí a odnáší ji vítr .. pořád dosypávám . chodit se do záhonů s růžemi musí - stříhat odkvetlé a tak .. no a to by byla ta štěpka určitě rozumnější .. jenže už je to winking smiley

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 19:23
     

    ... Kaaj, když něco sázím pod textilku, dávám k tomu také kloudnou zeminu winking smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil kordula (30.09.2012 19:24)
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 19:37
     

    Jsem protitextilně zaměřená winking smiley . Často měním stanoviště keřů smiling smiley, dosazuji cibuloviny a to by mě asi kleplo. Jediné místo, kde ji mám, je vedle tří okrasných trav u terasy, tam vím, že to nebudu měnit a nebudu tam nic dosazovat a navíc mám kolem nich kačírek, tak ho textilka drží, aby se nepropadal do půdy. Ale stejně musím čas od času pár kamínků přisypat.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (01.10.2012 04:20)
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 19:42
     

    U známých mám tu zkušenost, že plevel lezl pod textilkou, takže oni byli dva roky spokojení, jak jim nic neprorůstá a když jsem jednou nadzvedla textilku, protože jsme něco přesazovali, byl to pod tím hotový ráj plevele, který vyrážel pak na okrajích záhonu, kde textilka končila... tahala jsem dvoumetrové šlahouny eye rolling smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Okrasná zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.