pátek 3. května, 09:45 Svátek má Alexej
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Okrasná zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Okrasná zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Missi
Status: expert

Netkaná textilie - ano či ne?

Datum: 30.09.2012 10:09
 

Dávat či nedávat na záhony tkanou či netkanou textilii?

Já jsem netkanou již před lety zlikvidovala, zemina pod ní byla udusaná, stále vlhká a vřesovištním rostlinám moc nesvědčila. Naopak ji dávám "na sezonu" mezi rajčata a okurky, tam se pod ní krásně vyhřeje půda, což těmto rostlinám vyhovuje a plevel nemá šanci.

Dost děvčat textilii na zdejším vebu doporučuje, tak jaké máte zkušenosti?

 

Perlou nakonec je mýtus netkané či tkané textilie, která se v posledních letech rozšířila v českých zemích jako mor. Tento ropný produkt je kladen na povrch půdy, do výseků jsou sázeny nebohé rostliny a na textilii je následně sypána dokonce kůra nebo kačírek. Nevím, kdo to vymyslel, viděl jsem to poprvé ve Francii v 90. letech na dálničních výsadbách, kde by to snad mohlo mít nějaké opodstatnění. Textilie funguje jako separační membrána, přestože je na první pohled propustná. Pod ní dochází k omezenému přístupu vduchu, změně koloběhu vody a následně ke ztrátě přirozeného půdního edafonu. Půda se oglejí zálivkou i srážkami, ochudí a ztratí humus během částečně anaerobních procesů, za kterých vzniknou omezeně i rozkladné plyny. Půdy pod textilií zapáchá, nevoní. Celému tomu vévodí ještě jícha z kůry, která celý proces uspíší, napájena knotem textilie začne rychle humifikovat a přebírat úlohu odseparované půdy načež se ihned zaplevelí. Dle mého zahradnického názoru je textilie jen vyhozením peněz. Pokud by se tyto prostředky využily na odplevelení pozemku, hnojení a péči, do dvou let by se výsadby zapojily a fungovaly i nadále. Nevidím tudíž opodstatnění ani pro argument „lenosti“. Textilie vám přinese víc práce, než si kdo myslíte. (autor Ondřej Fous)

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí1234 | další
    Aktuální stránka: 3 z 4
  • Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 19:48
     

    Já bez textilky taky ani ťuk thumbs downVětšina plevele neproroste, ten co zakoření na povrchu, jde snadno vyplít. Půda pod ní dýchá v pohodě, my nemáme moc kvalitní půdu, musím ji vylehčovat, ale mám naopak pocit, že pod netkankou je půda lepší

     
  • Autor: Reklama

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

     
     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 20:06
     

    mě pod netkanou taky plevel neroste, už jsem se párkrát přesvědčila.

     
  • Status:

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 30.09.2012 20:34
     
    dsc04051.jpg
    Další fotografie:

    ...textilku mám jen pod kačírkem. Zahrada není velká - stačím vyplejt.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 01.10.2012 04:24
     

    Dočetla jsem to celé - asi záleží na tom, kdo jaké máme podmínky - vlhkost, typ půdy, plevely. Jak píšu opakovaně - už bych do textilky nešla, na obecních placech mám podobnou zkušenost jak nafotila jaja. U našich teď osázeli nové prostory za barákem, dali textilku a po dvou měsících není vidět výsadba kvůli plevelu. Tak nevím... Ono to možná jde uhlídat doma, kdy si člověk ten plevílek vytrhne, sotva vyleze. Ale jak se to rozbují, myslím, že je to jedno - textilka-netextilka. Vylejzá to hlavně těma dírama v bezprostřední blízkosti sázené rostliny.

    Od doby, co mě holky navedly na to mulčování kartony a trávou, si to nemůžu vynachválit. Hrozná půda bez života je po půl roce plná žížal a tvořící se kvalitní zeminy thumbs down Jen teda u mě neplatí, že by se v tom nedrželi slimáci - řekla bych, že se tam stahují confused smiley , ale teď mi nevadí, že něco ožrali, když už je konec sezony a příští rok budu dávat menší vrstvu posekané trávy a prosypu sem tam něčím hrubším a uvidíme.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (01.10.2012 04:25)
     
  • Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 01.10.2012 07:42
     

    Anavi prosýpám to krtinami a kde to nevadí zak dřevěnným popelem. JJ slimáky taky najdu sadila jsem do dolního záhonu ozdobné zelí a ožírajenom to. Hehké tedy není. Teď už proti nim nesypu, dalo se to zvládnout tím drahým sypáním, hmm němec mi to teď ukradl. Tady bylo letos slimáků jeko ještě nikdy, byl to boj.

     
  • Status:

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 01.10.2012 08:57
     

    Já říkám netkané textilii ano na záhonech s jahodami a okolo rajčat. Nejen, že si nehrbím záda nad plevelem, ale netkaná textilie drží pod sebou vláhu. thumbs down

    Že je to ropný produkt a že se ho příští generace nezbaví desetiletí je pravda, ale to je problém všech reciklovaných plastů. To mi s netkanou textili nevyřešíme. thumbs up

     
  • Autor: Amee
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 01.10.2012 20:59
     

    Já bych i mulčovala, trávy mám jak nasrato. Většinou 12 velkých pytlů, když jo posekám. Ale to jste mi měly poradit a přijít s tím dřív. Copa můžu mulčovat kameny? grinning smiley A nechtějte po mně, když je tři roky rozvážím, abych je odvozila.

    Ale počkejte placu dost, já ještě něco založím a tam už budu mulčovat, protože to pro mě bude i záchrana, kdybyste viděly jakou dálku tu trávu vozíme na hnůj.

     
  • Autor: peefko
    Status:

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 01.10.2012 22:09
     

    Já mulčuji trávou krátce, chystám si výhledově záhon, zdá se mi to fajn. Ale jak tráva tleje, tak to moc nevoní a není to moc vzhledné, takže na pohledové místo bych to asi nedávala. Anavi, a ty tam dáváš kromě trávy i listí? Toho bych mohla mít teď velkou zásobu.

     
  • Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 01.10.2012 22:11
     

    Listí je naprosto ideální, to je to nejlepší hnojení když zetlí.

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 01.10.2012 22:38
     

    mulčování je fajn, ovšem nesmí k tomu být na zahrádce chlap a slepice. eye rolling smiley Chlap z lásky (z vajíčkům, ne ke slepicím smiling smiley ) ty mrchy pustí na zajhradu, aby se poměly a ony za odměnu mulč komplet vyhrabou. thumbs up

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 02.10.2012 08:37
     

    Slepice? Mně totéž udělali kosáci. Mulč rozházený po celé zahradě angry smiley

     
  • Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 02.10.2012 09:14
     



    jaja99 napsal(a):

    Listí je naprosto ideální, to je to nejlepší hnojení když zetlí.

    To listí je dobré napřed posbírat sekačkou, aby se rozmělnilo a teprve potom sypat na záhon

     
  • Status:

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 02.10.2012 09:23
     

    Ano, listí je nejlepší mulč na zimu. A dokonalé to je, když se listí přejede sekačkou. Ty rozsekané kousky do jara krásně zetlí. Ale slepičky k tomu, to určitě nejde, stačí škody, které nadělají kosáci.Posekaná tráva nevoní, to máte pravdu, ale když se jí nedá příliš velká vrstva, tak se to dá snést. Je lepší dávat menší, tak 10 cm vrstvy, raději víckrát za sebou. Do dalšího sekání to předešlé uschne nebo se už rozpadá a půda je pod mulčí krásně kyprá a plzáci se v ní nedrží, snad někde v úplném stínu. Na sluníčku je pro ně tráva příliš teplá a to oni nesnáší. thumbs down

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 02.10.2012 14:05
     



    peefko napsal(a):

    Já mulčuji trávou krátce, chystám si výhledově záhon, zdá se mi to fajn. Ale jak tráva tleje, tak to moc nevoní a není to moc vzhledné, takže na pohledové místo bych to asi nedávala. Anavi, a ty tam dáváš kromě trávy i listí? Toho bych mohla mít teď velkou zásobu.


    peefko, já takhle "upravuju" záhony na obecním plácku. Takže tam "vůně-nevůně" tolik nevadí. A teď, aby to líp vypadalo, tak jsem shrabala listí a rozvezla to mezi keříky, na tu posekanou trávu. Já jsem teda taková divoška, že tam dávám i nastříhané odkvetlé trvalky a balkonovky a tak. Jen nevím, zda to na jaře vyhrabat, zkompostovat a začít nanovo nebo nechat.. uvidím, jak to bude vypadat, až to vyleze zpod sněhu. confused smiley

     
  • Status: expert

    Re: Netkaná textilie - ano či ne?

    Datum: 02.10.2012 14:10
     

    Anavko když najdeš krtinu, popel z krbu(ze dříví a tak) všechno tam syp. Dojara to úpně zmizelo zůstala jen malá vrstvička, když jsem měla kartony dala jsem další vrstvu a pokračovala trávou. Dává se to mezi kytky blbě, ale šlo to , teď už v tom starém kartony nejsou, letos zakládaná tam ještě kartony má, už střádám na další vrstvu.

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Okrasná zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.