sobota 27. dubna, 11:02 Svátek má Jaroslav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Dotazy a rady
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Dotazy a rady
Diskutujte! Pro všeobecné rady, které se většinou týkají všech kategorií a dotazy na rostliny
 
 
 
 
Autor: Mona
Status: expert
Klikni pro filtrování

Množení, řízkování...

Datum: 31.08.2006 16:42
 

Množím teď dvojím způsobem. Podle anny v petlahvích, podle Květy v substrátu s pytlíkem přes. Ty petlahve mám venku, ty s mikrotenem na verandě. Chci se zeptat, jestli není čas dát i ty petlahve na verandu, venku už je docela chladno, tak aby to stačilo zakořenit.

A co mám nařízkováno? Oleandry, zlatý déšť, hořcový stromek, tavolník, tavolu, svídu, japonskou vrbu, tu svou modrou-převislou-mámu /prý drchnička) a buxus.

Také množíte? Co a jak?

 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 4 z 9
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Množení, řízkování...

    Datum: 02.08.2008 08:49
     

    Řízkování okrasných keřů
    Během června množíme některé okrasné keříky řízkováním. Někdo s tím začal již minulý měsíc, ani ostatní však ještě moc nezmeškali. V tuto dobu je nejvýhodnější množení zelenými řízky, které s úspěchem využíváme zejména u plaménků, magnolií, drobnokvětých rododendronů, šeříku, hlohyně, hortenzií, kaliny, zanice, kdoulovce a skalníku. Vybereme si k tomu vhodné počasí, kdy příliš nepraží slunce a denní teplota se pohybuje okolo 20 °C. Přesto odebíráme řízky už časně zrána a až do zasazení je uložíme do vlhké tkaniny nebo fóliového sáčku, které opět chráníme před sluncem. Na zastíněném místě by měl být i záhonek se substrátem, kam je mělce zapícháme asi 1,5 cm hluboko. Ten pak přikryjeme fólií, pod níž zůstanou, dokud nezakoření (přibližně 14 dní) a začnou obrůstat novými zelenými výhonky. Nesmíme přitom zapomenout na pravidelné větrání, aby se nám budoucí rostlinky nezapařily a neobalily houbou. K zakrytí můžeme též použít PET láhve s uříznutým dnem, po zakořenění je však nesmíme odstraňovat ze dne na den, ale postupně. Aby si rostlinky zvykaly na otevřené prostředí, budeme kryt nejprve lehce nadzvedávat, odšroubujeme závěr nebo uděláme po stranách otvory.

    Řízky odebíráme z vrcholů jednoletých výhonů, které nemají ještě zatvrdlé dřevo. Nemusí být příliš dlouhé, stačí malá větvička o délce 7 až 10 cm, které odstraníme spodní listy a zapíchneme ji do substrátu. Abychom dosáhli co nejvyšší úspěšnosti, použijeme práškový stimulátor.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Množení, řízkování...

     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Množení, řízkování...

    Datum: 02.08.2008 08:51
     

    Holky, myslíte, že když na těch klackách, co jsem píchla do země, začínají vyrážet nové lístečky, tak se to už jako povedlo??? Nebo ještě třeba zaschnou a zas budu mít houby ?

     
  • Autor: amazonka01
    Status:

    Re: Množení, řízkování...

    Datum: 02.08.2008 18:52
     

    Nezkoušely jste řízkovat perovskii??? Dneska mám nějakou množivou náladu,tak bych to vzala při jednom...

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Množení, řízkování...

    Datum: 02.08.2008 21:56
     

    množivou náladu stydlin smiley ??? Tak to marš do "těhotenský" grinning smiley winking smiley

     
  • Autor: amazonka01
    Status:

    Re: Množení, řízkování...

    Datum: 03.08.2008 09:55
     

    pfff,tak jsem jí nařízkovala taky...mám všechny hortenzie,mateřídoušku,perovskii,tavolu,a taky bezy Gerdu a Evu...jsem zvědavá,co se z toho chytne winking smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Množení, řízkování...

    Datum: 03.08.2008 10:56
     

    amazonko! winking smiley thumbs down tak ať se ti to ujme

     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    miloslav

    Re: Množení, řízkování...

    Datum: 09.08.2008 20:11
     

    jak se prosim rizkuje konopi

    neboli klony za rady predem moc dekuji.krejky

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Množení, řízkování...

    Datum: 13.08.2008 16:05
     
    Další fotografie:

    1. rozesazený vysemeněný živý plot od Drahušky, pod petkama ,,plazivka´´

    2. množení levandule...ta horní je už měsíční, vypadá, že se chytly

    3. dole levandule, která se nechytla, vpravo v kulatách květináčích se chytla

    4. už zakořeněné keříky (tuším brsleny), ale obtěžovala mne při focení sršeň eye rolling smiley

    5. zakořeněná svída, tavola a několik ,,řeckých´´....a kuklíky

     
  • Autor: hespa
    Status: expert

    Re: Množení, řízkování...

    Datum: 13.08.2008 16:22
     

    Už jsem to tu někde psala.

    Strkám řízky pod 3/4l zavařovačky. Pak květináč s řízkem ponořím tak 1/2 cm do hlubší misky nebo neděravého truhlíku, vyplněném asi 3 - 5 cm vrstvou písku. Řízkovanec proleju roztokem Previcuru (rada Květy), tak, aby protékal odtokovými dírkami. Pak už zalévám jen do písku.

    Množím tak všechno, keře, trvalky, některé letničky, pokojovky i balkonovky, včetně fuchsii.

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Množení, řízkování...

    Datum: 26.10.2008 08:39
     

    Namnožené a sotva zakořeněné řízky hořcových stromků začínají kvést. confused smiley Asi je mám zaštipovat, že?

    Anino.susteková a nabo...ozvěte se mi přes sz ohledně adresy, pošlu vám balíček. winking smiley

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Množení, řízkování...

    Datum: 28.10.2008 13:39
     

    Zmiňované hořcové stromky...

     
  • Autor: anny
    Status:

    Re: Množení, řízkování...

    Datum: 28.10.2008 15:03
     

    Myslíte,že by sa dali chryzantémy rozmnožiť řízkovaním?

     
  • Autor: Missi
    Status: expert

    Re: Množení, řízkování...

    Datum: 28.10.2008 15:09
     

    Anny určitě. Jen se většinou množí srpen - září. Ale pokud máš nějakou pěknou (jako květ ve váze), tak to zkus i nyní. Jen to přes zimu mech asi doma (teplý skleník).

     
  • Autor: anny
    Status:

    Re: Množení, řízkování...

    Datum: 28.10.2008 20:04
     

    Missinko,škoda,že ma to nenapadlo skor. No teraz práve kvitnú a dostať skutočné krásky.Já sa teda pokúsim,len bude asi problém udržať ich pri živote počas zimy.

     
  • Autor: Missi
    Status: expert

    Re: Množení, řízkování...

    Datum: 28.10.2008 22:23
     

    Anny, sice na to není doba, ale klidně to zkus. Zde je zajímavý článek o množení:

    [www.chryzantemamorava.webgarden.cz]

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Dotazy a rady (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.