pátek 26. dubna, 18:43 Svátek má Oto
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Anavi
Status: expert

Vyvýšené záhony

Datum: 10.06.2016 11:35
 
Další fotografie:

winking smiley

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí1234 | další
    Aktuální stránka: 2 z 4
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 12.06.2016 21:34
     

    Jo, a tuto informaci nemám vlastní praxí prověřenu, ale cukety a dýně není dobré mít spolu, ony se totiž prý vzájemně spráší. Cuketa dýni... Jsem to nevěděla, bylo mi řečeno jako varování, komu se tak stalo.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Hanule (12.06.2016 21:34)
     
  • Autor: Reklama

    Re: Vyvýšené záhony

     
     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 12.06.2016 21:40
     

    Prosté kopy tedy nejsou nic pro přísné estetiky, ovšem jsou skvělé mimojiné tam, kde nemáte potřebu nebo možnost investic do ohrazení.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Hanule (12.06.2016 21:41)
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 12.06.2016 21:49
     

    Taku,takhle presne to maji resene nasi,jen to neni tak sofistikovane winking smiley

     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 12.06.2016 21:55
     

    Hanule, fakt? Tak ja prave nasadila dyni a cuketu na jeden kompost sad smiley

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 12.06.2016 22:06
     

    Viz, co píši. Víc k tomu říci nedokáži, nepročítala jsem na základě sděleného poznatku z praxe zkušenosti druhých nějak plošně. Toto je zkrátka jedna jediná z reality, jednorázová. Byla mi sdělena než jako varování na nápad obdobný tvému... ať zkusím, ale že se může stát, co dotyčným. Absolutní jistotu z toho těžko bez dalších informací odvodit.

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 12.06.2016 22:19
     
    img_5013.jpg

    ohradníky nosím z práce. Buď stavíme na sebe a je to super kompostér nebo prvně jsme udělali záhon na okrasné dýně. Zaplnili zemí z kompostéru. Žádná nádhera, ale když je tu řeč, tak taky přidám zkušenost.

     
  • Autor: tak63
    Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 12.06.2016 22:26
     

    eye popping smiley teď mi to docvaklo, já jsem výše zmíněný záhon nevědomky, že jde o takovouto exluzivitu vytvářel v potu tváře babotchýni . Oddělil jsem část kompostu a hromadil hromadu s plochým vrcholem pod dohledem babičky a ta holka šikovná (její dcera je ještě lepší) na to umístila okurky, které z části já sežeru, protože ona je má nejlepší thumbs down . A to je zavařuje v troubě na chatě, kde topí dřevem.

     
  • Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 12.06.2016 22:29
     

    Jako rostlinám to nevadí když jsou spolu, ale pokud by se používala semínka z těch plodů na další setí příští rok tak z těch pak vyrostou kříženci.

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 12.06.2016 22:30
     

    vlastně něco podbného jsem měla*) na své "koloniální" zahradě, dvě napůl zapuštěné studniční skruže o poloviční výšce, tedy kolem půl metru, z toho +25 nahoru a -25 do hloubky). Do jedné jsem házela odpad, trávu, listí. V druhé bylo totéž od loňska a rostly na tom cukety a hokaido. Na jaře jsem hotový kompost zpod cuket zaryla do záhonů apod, přeházela kompost odvedle, to aby se málo zetlelé seshora dostalo dospod a nasázela ty adély. Atd.

    Nyní buduju totéž z bedniček od munice. Nic moc vzhled, ale zdarma, teda skoro, 1 Kč/ks plus hrst hřebíků.

     

    *) zůstalo to na půlce, kterou jsem se pokusila, zatím neúspěšně, někomu udat, protože jsem nestíhala a vyhrála u mne půlka se vzrostlou švestkou. smiling smiley smiling smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil HanaK (12.06.2016 23:01)
     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 12.06.2016 22:32
     

    Je to super, irisko. flower smiley

    Betko... pak prosím s určitostí poreferuj, jak to dopadlo s cuketami a dýněmi u vás. Kdyby to nebyla zákonitost, ať víme. Děkuji.

    Též buduji jen méně exkluzivní, taku. No, a okurky, ty musejí být, zasněný smajlík.. kdo umí, ten umí.

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil Hanule (13.06.2016 07:03)
     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 12.06.2016 23:41
     
    dsc00057.jpg

    Ad cukety a dýně vedle sebe - opravdu, jak píše Jája - rostlinám to nevadí, plody budou takové jak mají být, případné sprášení se projeví až v následujícím roce, pokud použijete semene z těchto plodů.

    Tady je o vyvýšených záhonech docela dost [leva-net.webnode.cz]

    A takové měli v klášteře v Klosterneuburgu ...

     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 13.06.2016 08:15
     

    Dekuju, tak snad to klapne, kdyz je to muj prvni jidlo-pestitelsky pokus ;-) Uz se nemuzu dockat a porad okukuji zarodky v pazdi listu. No jak mala :-) Dyne a cukety my totiz moc radi mls smiley

    Mozna pozor na pouzivani ruznych bednicek. Docetla jsem se, ze i palety maji nejaky nater a proto nejsou vhodne ani na kompost, ta chemie prechazi do kompostu a pak i plodin. No a ja samozrejme mela 2 kompostery prave z palet, vubec me to nenapadlo stydlin smiley

    Pak taky folie, co se dava dovnitr, treba i ta nopkova, aby drevo tak netrpelo a dele vydrzelo, taky by mely byt urcene pro styk s pitnou vodou..

    Jeste dalsi dotaz - kdyz to neni vyvyseny zahon v pravem slova smyslu, ale spis pestovani na kompostu - je pak po sezone tento kompost jiz zcela zbaveny zivin, nehodnotny? Co s nim? Der v travniku mam hodne, takze vyrovnavat s nim muzu do haleluja, ale jen jestli je to opravdu tak vycucane a nema smysl ho davat treba k rostlinam, jak tvrdi muj soused..

     
  • Autor: Hanule
    Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 13.06.2016 08:49
     

    I když by byl vycucaný, pořád je to organická složka půdy, takže smysl to má. Ředit s ní tu nerostnou.

     

    Ruku do ohně za to nedám, ale europalety naopak žádnými nátěry být opatřeny nesmějí, mají i nějaký regulativ pro stupenň vysušení dřeva, kterým by právě měly být konzervovány - který se následně fofrem znehodnocuje, třeba použitím ve vlhku, v mrazírenském prostředí atp., o tom žádná. Každopádně vzhledem k tomu, že jde o produkt určený taktéž k přepravě potravin, je to definováno.

    Spíš je otázkou, kterak by se dalo docílit toho, aby nebyly ve smíšeném oběhu přepravy čehokoli a také těžko zabránit v kontaktu s naprosto čímkoli na plochách, kam se skládají. jako všichni víme, jak vypadají různé provozy, různá úložiště... atp.

     

    Ještě ad to pěstování, ona je různá výživová náročnost rostlin, říká se tomu pěstování v první, druhé a třetí trati, podle toho se klasicky osazovalo. Od plně vyhnojené půdy až po vyžití. Tří až čtyřletý cyklus záhonů, takže prostě po prvním roce to určitě bez živin není. Naopak nevyzrálý kompost se takto žravými plodinami osazuje právě z těchto příčin, méně náročným by v masivním množství zřejmě neprospíval, možná by jejich růst i brzdil.. Je to celé o tom přebytku dusíku nebo naopak jiných složek.

    V čerstvé hmotě bude víc dusíkatých složek, v suché, tj, pokud se zkompostová suchý odpad, tam už asi uhlík. I proto se míchá, pro optimum vlhkosti i prvků. Berte to bez záruky, třeba přečíst..

     

    Dá se přihnojovat i v průběhu, zálivkami, zákvasy. Podle toho, jak to kdo prožívá a stíhá.

    Osobně jsem typický lajdák a stavím se k věci tak, že buďto vyroste nebo ne. Já jí budu prospívat, kroupy mi ji umlátí, ne, to mi za tu složitou kombinatoriku fakt nestojí.

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil Hanule (13.06.2016 08:57)
     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 13.06.2016 12:02
     

    záleží na poměru velikosti kompostu a množství rostlin, ale určitě část živin zůstane atd. viz výše.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 14.06.2016 09:10
     

    Naši to takhle praktikují opravdu roky... výsledky skvostné. A navíc mi to opravdu přijde i velmi užitečné... Předloni mě holky odrazovaly od kompostování listů okrasných trav, že to nezetlí. Tak jsem na dno vyházeného vyvýšeného záhonu naházela snad dva pytle stébel trav, na to zbytky všeho možného ze zahrady, sem tam prohodila, pískem, hlínou, dala tam posekanou trávu, odkvetlé balkonovky, prostě jsme na podzim "uklidily" s mamkou zahradu. Na to jsme daly asi 20 cm zeminy, prolily vodou. Na jaře jsme přes ten vyvýšený záhon přehodily sklo, aby se to ohřívalo už od prvních slunečních paprsků... no a věřte nebo ne, hrábla jsem na dno a prostě jsem nenašla nic nerozloženého. A dobré je, že jsme tam házely i rajčata, která už byla seschlá nebo by nedozrála. Na jaře se z těch semínek "vyrojily" sazenice rajčat. Dvě jsme nechaly jako pokusné, jestli budou "česatelné" a něco se urodí. Pokud ano, byl by to ideální způsob, než se s tím od února crcat na oknech grinning smiley.

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.