pátek 26. dubna, 22:23 Svátek má Oto
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Libi
Status:

Hebe

Datum: 05.04.2007 12:57
 
Nakoupila jsem si letos několik odrůd Hebe. Hrozně se mi v zahradnictví líbili a chtěla jsem, abych měla na terase kromě konifer ještě něco stálezeleného. Nenašla jsem však o nich skoro žádné info, jen to že většinou by se jim mělo podařit přezimovat. Máte nějaké praktické rady? Teď o víkendu by měl být už hotový dřevěný truhlík, kam bych je ráda nějak zajímavě sesadila. Představovala jsem si i mezi nimi sem tam položený kámen. Máte někdo inspiraci, jak by to mohlo vypadat - nějaký odkaz či foto? Děkuji.
 

Komentáře a názory

 
    Stránky: 123 | další
    Aktuální stránka: 1 z 3
  • Autor: evelina
    Status:

    Re: Hebe

    Datum: 05.04.2007 13:03
     
    Nasla som ti stranky:

    Hebe

    Rod Hebe sa skladá z viac než sto druhov, ale aj početných hybridov. Zahŕňa kvitnúce vždyzelené kry s menšími či väčšími, úzkymi alebo širokými listami a hustými strapcami drobných modrých, ružových alebo bielych kvetov...

    Hebe

    Rod Hebe sa skladá z viac než sto druhov, ale aj početných hybridov. Zahŕňa kvitnúce vždyzelené kry s menšími či väčšími, úzkymi alebo širokými listami a hustými strapcami drobných modrých, ružových alebo bielych kvetov.

    Väčšina druhov pochádza z Nového Zélandu, sú však ojedinele rozšírené aj v Južnej Amerike. V našich klimatických podmienkach je veľa druhov citlivých na mráz, takže pred zimou vyžadujú ochranu.

    Na týchto rastlinách si najviac ceníme ich úhľadný krovitý vzhľad. Všeobecne sú považované za vhodné na vypĺňanie medzier medzi záhonmi.

    Pretože všetky hebe dávajú prednosť mierne zásaditému prostrediu pred kyslým, vyhovuje im piesočnatá, dobre priepustná záhradná pôda. Často sa uspokoja aj s pôdou chudobnejšou na živiny. Najlepšie sa im darí na svetlom slnečnom mieste, ale neprekáža im ani mierny tieň.

    Obľúbené odrody
    Tí, ktorí chcú, aby mali hebe veľkolepé kvety, určite siahnu po odrode „Great Orme“ s dlhými kvetnými klasmi ružovej farby, ktoré sa v dospelosti zafarbujú do sýtoružova, alebo po odrode „Evelin“ s ešte dlhšími klasovitými kvetmi ružovej farby s nádychom do fialova. Obe kvitnú od polovice leta až do jesene a spestrujú záhradu v období, keď ostatné rastliny už odkvitli. Napríklad „Autumn Glory“ kvitne až do novembra. Pýši sa fialovomodrými kvetmi, purpurovočervenými výhonkami a tmavozelenými okrúhlastými listami. Má neobyčajne dobrý vzhľad. Dorastá do výšky deväťdesiat centimetrov. „Great Orme“ je o trochu väčšia, dorastá do výšky až stodvadsať centimetrov.

    Rez a rozmnožovanie
    Kým nie sú rastliny staré a krehké, riedke alebo nemajú pomerne dlhé výhonky, tak ich nerežeme. Začiatkom jari odstraňujeme len konáriky, ktoré kazia celkový vzhľad kra. Po zrezaní vyrastú čoskoro nové, mladé výhonky. Ak je načasovanie rezu správne, výsledkom je hustejší zmladený ker.

    Výbornou vlastnosťou hebe je veľmi ľahké zakoreňovanie odrezkov. V júli alebo v auguste odrežeme asi desať centimetrov dlhé nekvitnúce konáriky tesne pod párom listov. Najspodnejšie listy z nich odstránime a stonku ponoríme do stimulátora. Na dobré zakorenenie je vhodný piesočnatý kompost a teplé, mierne zatienené miesto.

    Rastlina viacerých podôb
    Niektoré odrody hebe môžeme použiť aj na vysoké živé ploty. „Midsummer Beauty“ s fialovými stonkami, úzkymi lesklými jasnozelenými listami a fialovými kvetmi narastie až do výšky a šírky dvoch metrov. „Mrs. Winder“ s listami vínovočervenej farby a fialovomodrými kvetmi dorastá do výšky a šírky deväťdesiat centimetrov. Tieto odrody pestujeme najmä pre štvorlaločnaté, pestrofarebné kvety vyrastajúce vo veľkých klasoch. Existujú však druhy, ktoré pestujeme iba pre bohaté olistenie. Ich listy sú tenké, priliehajúce tesne k stonkám a rastlina nadobúda vzhľad krížencov medzi ihličnatými drevinami a vresmi.

    Hebe ochrancea „James Stirling“ vytvára šupinovitým olistením zlatisté fontány. Okrovožlté listy vyzerajú dobre po celý rok, ale výnimočné sú najmä v zime. Kvitne koncom jari a začiatkom leta drobnými bielymi súkvetiami.

    Nekvitnúcou, vždyzelenou odrodu s cyprusovitými listami je Hebe cupressoides „Boughton Dome“. V dospelosti dorastá do tvaru gule sviežozelenej farby bez toho, aby sme použili nožnice.

    Veľmi často používanou odrodou na pôdopokryvné účely je Hebe pinguifolia „Pagei“. Tento poloplazivý ker s modrosivými listami vytvára koncom jari a začiatkom leta krátke súkvetia bielych kvetov. Po odkvitnutí, keď sa farba mení na tmavomodrú, zvykneme kvety zrezať.

    Skvelí spoločníci v črepníkoch
    Ak niektorí záhradkári uvažujú o pestovaní týchto rastlín v črepníkoch, okrem Hebe x franciscana „Variegata“ je tu rad ďalších druhov, ktorým sa dobre darí aj v obmedzených podmienkach, napríklad Hebe speciosa „La Seduisante“. Ide o vzpriamený ker s oválnymi tmavozelenými listami s nádychom do fialova a purpurovočervenými kvetmi, ktoré kvitnú od leta do jesene. Aj keď vonku rastie do výšky deväťdesiat centimetrov, v črepníku ho môžeme udržať v kompaktnejšej forme.

    Na podporu hustejšieho vzrastu počas prvého roka odstrihávame vyčnievajúce výhonky.

    Trpasličie formy sú ako stvorené do skaliek, kde vyžadujú nielen slnko a výbornú drenáž, ale sú vďačné aj za povrchové hnojenie.

    Žiadne pripomienkyPlochaStrom Najprv staréNajprv nové
     
  • Autor: Reklama

    Re: Hebe

     
     
  • Autor: Libi
    Status:

    Re: Hebe

    Datum: 05.04.2007 13:12
     

    ještě pár odkazů, co jsem našla

     

    1. [www.abecedazahrady.cz]

    2. [www.hobbyzahrada.cz]

     

    a teď se mi podařilo nalézt tento článek, kde je toho trochu více:

    [www.floranazahrade.cz] =) jdu ho nastudovat smiling smiley (bohužel u těch keříčků, co jsem si koupila není označení odrůd sad smiley )

     

    Ještě jedna otázka. Máte někdo zkušenosti s množením?

     
  • Autor: Libi
    Status:

    Re: Hebe

    Datum: 05.04.2007 13:15
     
    Jéé, tak jsme se Evelino strefili do stejného odkazu. Díky. Studuji. Kdyžtak nafotím, ty, co jsem si nakoupila.
     
  • Autor: Majka
    Status: moderátor
    www.majkaj.webg..

    Re: Hebe

    Datum: 05.04.2007 16:35
     
    Já si loni pořídila 3 druhy, zimu nepřežil žádný sad smiley Ségře v pařníku dva druhy přežily. Je to krásná rostlina, ale asi ne pro mě.
     
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Hebe

    Datum: 05.04.2007 17:11
     

    Ja mam niekolko druhov. hebe ....dam sem par fotiek, co mam odskusane., pripadne aj nejake nazvy ..

    V podstate hebe pestujem podobne ako vresy a vresovce...na jar ich vzdy trochu skracujem, aby boli kompaktne ..ale hlavne aby sa moc nerozrastli, lebo mam len miniskalku...najvacsi trs som mala asi 40cm ( v UK som videla to iste skoro metrove).

    Prave v pondelok som tiez sadila hebe do zahonu , ktore som na jesen kupila do truhlikov na zimu a este aj to, co som z nich na jesen stihla namnozit....

    So sadenim novych rastliniek ( do truhlikov i do zahonu) mam skusenost, ze je treba korenovy bal po vybrani z kontajneru trochu "rozobrat" a odstranit trochu povodneho substratu a zasypat zase lahkym substratom - ja pouzivam raselinu - podpori to lepsie zakorenenie rastlinky...( hlavne to treba urobit vtedy, ak je korenovy bal v kontajneri uz velmi husty -podobne to robievam aj s ostatnymi rastlinkami z konajnerov, vzdy uvolnujem trochu korene)

    Hebe sa mnozia bezne odrezkami, alebo rozdelenim trsu (prave vcera som "postup" davala na L. )

    Znovu upozornujem na polievanie - tyka sa to hlavne novozasadenych rastliniek - prvy rok naozaj nenechat preschnut korenovy bal, pred zimou aj starsie rastlinky je potrebne dobre poliat ...pripadne pocas bezmrazych dni obcas znovu polievat...Prave vyschnutie je najcastejsim dovodom, ze neprziju zimu a ani nie tak mraz...Prvy rok po vysadeni zvycajne tie mladsie a novovysadene, ale aj starsie na plnom slnku trochu priclonujem cacinou ako ochranu pred slnkom..

     
  • Autor: evelina
    Status:

    Re: Hebe

    Datum: 05.04.2007 17:55
     
    hebe.jpg
    Toto shebe.jpgom fotila v Irsku.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil evelina (10.04.2007 13:50)
     
  • Autor: evelina
    Status:

    Re: Hebe

    Datum: 05.04.2007 17:57
     
    No a je to v haji ved sa mi to neda zvacsit!
     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Hebe

    Datum: 05.04.2007 19:09
     

    Právě proto, že Hebe je tak moc druhů, je to s nimi poněkud problematické. Jak píše Kérie, jsou druhy, kt. jsou u nás schopny přezimovat, ale jsou též takové, které toho schopny nejsou.

    Např. Hebe ochracea James Stirling ( zmiňované v úvodním článku : Hebe ochrancea „James Stirling“ vytvára šupinovitým olistením zlatisté fontány. Okrovožlté listy vyzerajú dobre po celý rok, ale výnimočné sú najmä v zime. Kvitne koncom jari a začiatkom leta drobnými bielymi súkvetiami.)

     

    [www.backyardgardener.com]

    [www.countyparknursery.co.uk]

    Na prvním odkazu mají všechna hebe zona 9 - 10, na druhém přežijí ( opět všechna -15 )

    Takže, pokud si koupíte hebe ( a nejsou nijak drahá ) je lépe počítat s tím, že je to letnička. Pak aspoň člověk nepláče.

    Nebo vyhledat už ověřené ( přezimovatelné ) druhy. Jako ty od Kérie smiling smiley winking smiley

    Mně vymrzlo.. nějaké..podarované, řízkované ( řízkovat fakt jde snadno )

     
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Hebe

    Datum: 05.04.2007 21:08
     
    p8280002.jpg
    Další fotografie:

    hm...Kveta to napisala presne, ze ich je kooopec...a kto sa ma v tych nazvoch vyznat..parkrat som skusala nieco identifikovat, ale...zvycajne som to nechala, lebo aj tak som si nebola ista...

    Takze radsej davam bez nazvov....hihi ( alibista).., ale presne takto som ich par aj kupila - len s nazvom Hebe - bez blizsieho urcenia..

    Inak s Kvetou az tak nesuhlasim s tym, ze to prezimovanie je take problematicke, da sa to zvladnut...je pravda, ze aj mne obcas nieco v zime odislo,ale...Ja vzdy ked si kupim nieco nove, tak si trs rozdelim a cast odlozim niekde na chranene miesto, lebo fakt mam skalku na velmi silnom slnku(aj v zime), co moze byt pre ne problem...A tak ked nieco odide, mam vzdy zalohu...vlastne niekolko...pretoze v jednom kuse niekde nieco mnozim - mam popichane nejake konariky z hebe, ktore ostrihavam pri skracovani...(ani neviem kolko trsov, minitrsikov hebe mam...urcite cez 20. ks.)

    Na uvod davam tie 3 druhy co mam najdlhsie...tieto druhy pestujem asi 10r. Stare trsy vzdy po niekolkych rokoch "zmladzujem"- delim na viac casti a znovu sadim, aby neboli prilis velke..

    Dalsie su 2 obrazky su z leta, ten tmavy z odrezku(co som nasla na zemi v jednom gardencentre v Angl.) a svelejsi kupeny..

    ....a tiez jedna celkom prehladna adresa pre hebe: [www.hebesoc.org]

     
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Hebe

    Datum: 05.04.2007 21:23
     
    p4050013.jpg
    Další fotografie:

    Este pridavam tie nove hebe z jesenne, co prezili cez zimu v truhliku a takisto sa velmi dobre zakorenili aj odrezky ..Na obrazku vyzeraju dost podobne, ale jeden druh ma vacsie a riedsie listky, druhy je kompaktnejsi a nizsi...

    Zakorenujem ich tak, ze odlomim, alebo odstrihnem 2-3 ks asi 7cm konariky, odstranim spodne listky, pouzijem stimulator a davam zakorenit bud niekde k niecomu do velkeho crepnika na terase( v tieni), alebo priamo na jedno tieniste miesto v zahrade..

    Posledna fotka nie je hebe, ale santolina, kvitne na zlto, mam ju dto z jedneho 10cm odrezku predvlani a uz som z neho namnozila 5-6 dalsich malych trsov...Pridavam sem, lebo je tiez celkom vdacna farbou i strukturou listkov do skaliek, alebo aj truhlikov... pestuje sa podobne ako ostatne minikricky( vresovce, alebo levandula)..

     
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Hebe

    Datum: 05.04.2007 21:41
     
    p9100006.jpg
    Další fotografie:

    Tuto zimu som predsa len prisla o jeden kusok - Hebe heartbreaker ..to som si tiez doniesla konarik od dcery, ktora ma moc pekny trs...celkom dobre sa zakorenil , len zial na zimu som ho dala do garaze, lebo som si myslela, ze je este maly ...ale v garazi neprezil..(na obrazku to vpravo, nie je este tak pekne vyfarbeny ako byva v "dospelosti", preto pridavam nieco z netu...)

    ( ...ale srdce mi nezlomil, lebo urcite si obstaram nahraduspinning smiley sticking its tongue out )

     
  • Autor: lenka01
    Status:

    Re: Hebe

    Datum: 06.04.2007 06:29
     
    hebe.jpg
    Další fotografie:

    Keri,máš je nádherné,já mám na hebe takovou nějakou úchylku,vždy,když nějaký uvidím,koupím.Jinak k té mruvzdornosti,kupuji hebe většinou pouze v zahradnictví nebo mladé výpěstky od pěstitelů,zasadím do rašeliny na zahradu.A i když by to měla být kytka spíše do polostínu,roste mi krásně i na sluníčku,na kterém se navíc lépe vybarvuje.Na zimu přikryji mírně chvojím,o zbytek se postará sněhová peřina,ktará u nás bývá každý rok.Z obchodu kupuji vyjímečně,jedná se většinou o rychlé holandské výpěstky,které vůbec nejsou zvyklé na naše podmínky a hodně jich odchází.I když letos mi dva kultivary vydržely.

     
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Hebe

    Datum: 06.04.2007 08:59
     

    Lenko, vidim, ze sme na tom rovnakosmoking smiley , aj sortami...

    Ta moja rada , ze treba trochu rozobrat korenovy bal a presadit kontajnerovane rastliny sa presne tyka tych kupovanych z dovozu od velkopestovatelov..Tam ked si vsimnes, je u vacsiny korenovy bal zvycajne husta kompaktna gundza jemnych korienkov. . Citala som o tom, ze je to vysledok rychleho pestovania v spec.podmienkach a preto je tazka adaptacia na nase normalne podmienky.....

    Tiez som byvala nestastna, ze ked som si nieco kupila do truhliku na zimu( vresy, drobne ihlicniny, aj spominane hebe....) a do jara z toho zvycajne nic nebolo...ale teraz posledne roky ,ked ich uz sadim tak ako som opisala, skoro vsetko mozem na jar presadit do zahrady a rastie.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Hebe

    Datum: 06.04.2007 09:03
     
    Já mám pouze dva kousky - kdyžtak přidám foto, taky se mi moc líbí, ale v zahradnictví mě pokaždé varují, že vydrží tak maximálně minus osm stupňů a je potřeba je na zimu přikrývat. Což já nemůžu, pes by chvojí stejně roztahal. Ty dva přežívají už druhou zimu, takže jsou odolnější - to jedno je zřejmě santolina, druhé nevím, ale hádám, že je to taky jeden z druhů, které máte.
     
Stránky:  123 | další komentáře>>
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.