sobota 27. dubna, 06:15 Svátek má Jaroslav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Fotografování
 
Autor: drahus
Status: expert
Výsledné hodnocení: 5

Fotoporadna?

Datum: 26.06.2007 21:58
 
Co kdybychom v tomto příspěvku občas poradili těm méně zdatným, jak upravit fotografie, alespoň základy. Co Ty na to Laduš?


Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 10 z 14
  • Autor: tak63
    Status: expert

    Re: Fotoporadna?

    Datum: 23.09.2015 19:20
     

    Drahuš, určitě levnější varianta než kupovat nový foťák, ale při množství fotek např. z dovolené - to by bolelo smiling smiley thumbs down .

     

    Carlosi ! Díky za názorný příklad - lepší než obsáhlý popis od výrobce. thumbs down Díky !

    Omlouvám se, že reaguji až nyní, ale nějak mi to uteklo stydlin smiley.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Fotoporadna?

     
     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Fotoporadna?

    Datum: 24.11.2015 08:33
     

    z vyšší dívčí ohnisek a polarizačních filtrů se vrátím svým dotazem do první obecné: Jak fotit automatem v protisvětle, třeba záběr v lese, kde mezi stromy prosvítá obloha? confused smiley Hrátky s tlačítkem tuším expozice (ten dělený obdélníček s plusem a mínusem) dopadají špatně, výsledkem je kompletní "vyblitost" barev.
    (myslím záběr jako třeba portrét toho lopatáče, jak jsem si právě v galerii dovolila pomluvit kompozici stydlin smiley )

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil HanaK (24.11.2015 08:43)
     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Fotoporadna?

    Datum: 24.11.2015 08:58
     

    Hani, kompakry neznám, ale nemáš tam třeba přímo program na focení v protisvětle? Ten čtvereček, je myslím vyrovnání bílé, ten ti nepomůže (ale jen tuším co to je)

    Tam se musí hýbat expozicí, což samostatně, podle mne kompakty neumí. Zkus pohledat v kreativních programech, co všechno nabízí, ale jsou tu větší odborníci. Snad poradí líp. Můj kompakt je telefon a ten neumí téměř nic, takže je jen nouzovka pro zachycení důležitého nebo nezvyklého momentu, když s sebou nemám bágl s foťákem. Manža má kompakt, ale nic takového tam tuším nemá. Nemůže fotit v protisvětle. Někdy to automat srovná, ale většinou ne.

     
  • Autor: carlos
    Status: expert
    https://eu.zone..

    Re: Fotoporadna?

    Datum: 24.11.2015 09:31
     

    Hani, napiš co máš za foťák, kouknu na to a dám vědět. Jak říkala Drahuška, kompakty nejsou urřeny pro náročnější kreativní focení. Nastavená automatika v kompaktu pro určité kompozice ti sice pomoci může, ale manuální nastavení (tedy takové aby ti vyhovovalo podle potřreby) ti nic nenahradí. Napiš, uvidíme .... Ale přiznám se, že se zdrojem světla bojuju taky stydlin smiley

     

    P.S. +/- ve čtverečku je ke korekci světelnosti snímku, tzv. EV. Stisknutím tlačítka pak nějakým voličem (asi rolovací kolečko), do plusových hodnot získáš snímek světlejší, do mínusových zase snímek tmavší.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil carlos (24.11.2015 09:40)
     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Fotoporadna?

    Datum: 24.11.2015 11:47
     

    dík moc flower smiley , foťák mám Lumix (nebo možná Lumia, pletu si to s mobilem)

    Budu zkoušet režimy a uvidím.

     
  • Autor: carlos
    Status: expert
    https://eu.zone..

    Re: Fotoporadna?

    Datum: 24.11.2015 13:38
     

    LUMIX je příliš široký pojem, potřebuji typové označení, např. DMC-TZ55. Najdeš ho na výrobním štíku ze spodu foťáku winking smiley

     
  • Autor: LadaB
    Status: moderátor

    Re: Fotoporadna?

    Datum: 24.11.2015 14:12
     

    Hani bude chtít kouknout jak je nastavené měření..uvidíme podle typu foťáku,zda to umí..myslím, že určitě jo..nevybavuju si přesně co máš..Většinou je nastavené celoplošné, to si pak zprůměruje.., na tyto přechody tmavé - světlé je to blbé..Jsou tam ještě asi 2,3 možnosti..lépe se to pak koriguje. Když si zaměříš na světlé, budeš to mít akondr a to tmavé tmavší, obráceně akondr to tmavé a světlá místa světlější...to lze dobře doladit v PC..Myslím, že to by mohlo pomoci, aniž bys musela laborovat s manuálním nastavením..chce to vyzkoušet stejnou fotku nafotit všemi možnostmi nastavení měření a porovnat, pomocí kterého to vypadne nejlépe.

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Fotoporadna?

    Datum: 24.11.2015 21:25
     
    p1120803.jpg

    Mám LUMIX DMC-LS60

    Pokusy zamířit na tmavé či světlé, zaostřit a podržet "zelený puntík" taky dělávám, výsledek různý.

    Třeba tady se mi podařilo místo černočerných buků a zářivého zapadajícího slunce dosáhnout úspěchu, ale je to náhoda.

     
  • Autor: LadaB
    Status: moderátor

    Re: Fotoporadna?

    Datum: 24.11.2015 22:55
     

    No to jo, ale to je kvůlivá ostření..Množství světla si odečte foťák sám a podle toho nastaví clonu ku času (při plném automatu)

    Většinou lze nastavením ovlivnit odkud si to odečítá..jak je nastavené ve foťáku měření..Ráno kouknu ja ten tvůj foťák, zda a kde má možnost tohoto nastavení.

     
  • Autor: LadaB
    Status: moderátor

    Re: Fotoporadna?

    Datum: 25.11.2015 17:43
     

    Tak jsem koukala, je to plnoautomat, nemá možnost nastavení měření..Musíš odzkoušet nějaké režimy, víc neporadím...

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Fotoporadna?

    Datum: 25.11.2015 19:59
     

    Moc vám všem děkuju. flower smiley

    Našla jsem v nastavení vyvážení bílé, prosím jak se s tím zachází? Podle čeho se to nastavuje, při pokusech jsem měla max hnusné fotky.

     
  • Autor: carlos
    Status: expert
    https://eu.zone..

    Re: Fotoporadna?

    Datum: 25.11.2015 22:07
     
    152026_detail.jpg
    Další fotografie:

    Nastavení bílé je Hani pro focení za jiných světelných podmínek než je běžné denní světo. S tím vůbec neexperimentuj, tohle nikam nepovede. Jde totiž o to, změnit barevné tóny, které vydávají jednotlivé světelné zdroje, např. sodíkové výbojky pouličního osvětlení (žluto-oranžové), nebo zářivka (ledově bílá až modrá), stará dobrá volframová žárovka (červeno-oranžová) atd. A cílem vyvážení bílé je aby skutečně bílá, byla reálně na fotce bílá. Při denním světle nemá nastavení žádné opodstatnění.

     

    Jinak jsem se koukal na ten tvůj foťák a našel jsem jednu recenzi. Bohužel Lada má pravdu, manuální nastavení ve tvém případě možné není. I přes to dokázal fotograf uděla snímky s tímto foťákem s protisvětlem. Ty fotky jsem stáhl a ve EXIF infortmacích jsem si zjistil jak to fotil. Ovšem netuším do jaké míry měl možnost expozici korigovat, když foťák nemá manuální nastavení. I přes to ty fotky sem dávám. To proto, že by to jít mělo winking smiley

     

    Moje doporučení je jen jedno. Vzhledem k tomu, že manuál nemáš, dá se automatika tak trochu "očůrat". Já jsem to tak praktikoval, když jsem neměl příliš času na korekci expozice. Pokud se mi zdá že protisvětlo je příliš na fotce "rozplizlé" (jako by rozlitý bílý iknoust), zaměřím před expozicí na světlejsí místo kompozice. Automat to vyhodnotí jako vysoce světelné a víc zacloní, nebo ubere ISO, případně zkrátí čas závěrky.

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Fotoporadna?

    Datum: 26.11.2015 08:07
     

    Carlosi, moc děkuju flower smiley

     
  • Autor: LadaB
    Status: moderátor

    Re: Fotoporadna?

    Datum: 26.11.2015 18:32
     

    Na tom foťáku je i režim západ slunce, tak by to možná fungovalo i na to protisvětlo..Musíš vyzkoušet..

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Fotoporadna?

    Datum: 26.11.2015 19:40
     

    Lado, dík flower smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Fotografování (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.