čtvrtek 2. května, 12:28 Svátek má Zikmund
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Okrasná zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Okrasná zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: silvia
Status: začátečník

dreviny na kmienku

Datum: 17.02.2009 14:09
 

Dievčatá máte nejaké dreviny na kmienku? dobre sa pestujú? treba ich aj stále tvarovať?ukážte prosím fotky. Ďakujem úplne som podľahla kmienkovým formám drevín.

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí12345 | další
    Aktuální stránka: 3 z 5
  • Autor: anny
    Status:

    Re: dreviny na kmienku

    Datum: 11.03.2009 12:58
     

    Ivy,máš nejaké zkúsenosti s tým dřezovcom? Neviem,či existuje nejaký kultúrny kultivar,ale normálne je to veliký strom,V Lednicko-Valtickom areály je ich plno. Dosť sa podobá akátu,len semená sú vo velikom lusku.Já by som ho do záhrady normálných rozmerov nedávala.

     
  • Autor: Reklama

    Re: dreviny na kmienku

     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: dreviny na kmienku

    Datum: 11.03.2009 13:00
     

    anny, já ho tam mám smiling smiley, úplně v rohu, prý když budu razantně stříhat, dá se udržet ve výšce 1,5-2 m a obdobné šířce. Což mi neva, na to v tom rohu zahrady místo má. Mám ho tam právě z toho důvodu, že je to strana od cesty a vůbec mi nevadí, když pohledově zakryje zrovna příjezdovou cestu.

     

    Vyhlédla jsem si ho právě na jedné zahradě, kolem které jezdím. Mají tam ten dřezovec několik let a stále v přiměřené velikosti. Tak jsem ho vyfotila a šla s tím do zahradnictví, že "tohle chci". Tak mám winking smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (11.03.2009 13:02)
     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: dreviny na kmienku

    Datum: 11.03.2009 13:01
     

    Jsem já to ale makovička stydlin smiley - já jsem zapomněla uvést ve výčtu rostlin, které budu kupovat taky skalník. Moc, moc se mi ten od Libi líbí. Hihi, to se to rýmuje.

    Ten dřezovec má krásné listy i barvu, ale dívala jsem se na rozměry v dospělosti a asi bychom se na zahrádku nevešli. Jen pro představu. Plot přímo u cesty je dlouhý 7,5 m a ten od cesty směrem do zahrady je asi 8,5 m.

    Až pohnu s touhle částí zahrádky, vložím další fotky z jiných zákoutí zahrady, které budou potřebovat zkulturnit.flower smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: dreviny na kmienku

    Datum: 11.03.2009 13:07
     

    anny, přečetla jsem o něm toto (mám nějaký Sunburst):

    středně vysoký strom roubovaný na kmínku nebo zavětvený od země, který během 20 let nedoroste výše než cca 5 metrů. Atraktivní 1-2x zpeřené listy jsou světle zelené až jasně žluté a připomínají list kapradiny. Květy jsou nenápadné pro člověka, zato velmi vábivé pro hmyz, jsou totiž medonosné a voní po perníku. Narozdíl od svého jména je tento kultivar beztrnný. Olistěný strom působí velmi exoticky a v teplejších oblastech se právem řadí k okrasám zahrad hned vedle palem a barevně kvetoucích keřů. Vzhledem ke své mrazu-odolnosti si zaslouží být více sázen i u nás. Snáší jakoukoli půdu a znečištěné ovzduší, ale odvděčí se vám za zem bohatou na živiny většími a jasněji vybarvenými listy. Plně mrazuvzdorný.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (11.03.2009 13:07)
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: dreviny na kmienku

    Datum: 11.03.2009 13:08
     

    A taky mi v zahradnictví řekli, že když ho budu udržovat na kmínku, tak si z něj můžu udělat takovou kouli - ale on má zatím pár větviček, zatím se teda netváří, že by z něj měl být velký strom smiling smiley.

     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: dreviny na kmienku

    Datum: 11.03.2009 13:21
     

    Vymazala jsem část příspěvku o subtr. čilimníku.

     

    Anavi, ano, vyvázat se dá i ten roubovaný modřín. ( podobně jako píšu vedle o tom buku )

     

    555 - ono je těžké doporučovat něco, když neznám tvůj vkus a záměr, kt. chceš dosáhnout.

    Kvetoucí x nekvetoucí ?

    co nejdéle hezký

    půda ?

    slunečné stanoviště ?

    kmínkový ?

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: dreviny na kmienku

    Datum: 11.03.2009 13:30
     

    Květo, ten rozměr zahrádky je dost malý - dávala jsem fotky do vlákna "pro začátečníky". Sluníčko tam jde celý den. Jaká je složen půdy vůbec netuším, ale je to cca 100 m od lesa, tak by mohla být kyselejší? Nebo plácám blbosti? Malý prostor k osázení mi našeptává, že by to chtělo spíš menší keře nebo stromky, spíš roubovance na kmínku. Výškově bych šla tak max. do 2,5 m.

    Vzhledem ke světlému habrovému plotu by mělo být olistění tmavě zelené nebo červené. První rostlina, kterou jsem koupila kromě těch habrů, je berberis th. atropurpurea. Viděla jsem nádherný exemplář, krásně vybarvený a úplně jsem se do něj zbláznila. Původní moje myšlenka byla osázet trávama, keřema, stromkama a trvalky mě nenapadly. Teprve když jsem si uvědomila, že bude xx let trvat než se vše rozroste a zapojí, tak pak jsem usoudila, že "díry" mezi vyplním trvalkama. Takže původní záměr - pestré osázení jen skrze barvy listů jsem už upustila a přibudou i nějaké trvalky.

     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: dreviny na kmienku

    Datum: 11.03.2009 14:06
     

    Zkus si vzít hrst země a nalít na ní ocet. Když zašumí = půda vápenitá. Nebo koupit lakmusový papírek a postupovat podle návodu ( mívají ho v lékarně, rybářských potřebách, event. drogerie )

     

    no, nenapsalas co tedy preferuješ.Listy nebo květy ( nebo já tomu nerozumím ).

     

    Napíšu ti své preferenční keře, budu se snažit o kmínkové.

    - kaliny ( květ, podzimní barva listů ) je jich hrozně moc na výběr. Nejvíc se mi líbí Viburnum plicatum

    - jilm (Ulmus parviflora Geisha ) . Ten je nádherný, na jaře má nové lístky úplně bílé, pak jsou tmavě zelené, droboučké a na okrajích s bílou linkou, tenoučkou.

    - ibišek syrský. Nevýhodou je pozdní olistění.

    - při troše stínu - hydrangea paniculata. Loni jsem si koupila roubovance, stromkového. Jinak se stromek dá udělat i z neroubovaného ( bude zase mít větší rozměry koruny )

    - euonymus alatus ( Compactus ). Normálně zelený, v průběhu roku nic zázračného, listí má ale tmavé, dělá hezké pozadí kvetoucím. Na podzim krásné bobule a hlavně.... rudé listy...

    - prunus kojonomai ( ko-jo-no-mai ). Hanela ji má kmínkovou, já obyč. Má cikcak vetývky ( zima), kvete růž. ( jaro ) hnědé listy ( podzim )

    cornus controversa variegata - krásné bílozelené listy, horizontální větve. Roste pomalu.

    a tak by se dalo pokračovat.....

    ( pak jsou také ne tak běžné keře... sehnat se dají... ale chtějí přece jen trochu zkušeností )

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Kveta (11.03.2009 17:45)
     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: dreviny na kmienku

    Datum: 11.03.2009 14:18
     

    Květo, moc děkuju. Všechno si vyhledám na netu, abych viděla jak to vypadá.

    K těm preferencím:. Původně jsem chtěla jen keře a stromy, které budou krásné různými tvary a barvou listů. Do doby, než by se rozrostly jsem si říkala, že vpolná místa vyplním kytkama, ale to mě napadlo až v poslední době.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: dreviny na kmienku

    Datum: 11.03.2009 14:30
     
    alatus.jpg
    Další fotografie:

    euonymus alatus mám, potvrzuji, že přes rok nic úchvatného, ale na podzim to člověku vynahradí thumbs down

     

    Z nižších keříků, které se dají použít na podsázení vyšších, bych uvedla eonymus Fortuneův a zimolez. Jdu najít fota.

    [www.katalog-rostlin.cz]

    [images.google.com]

    lonicera nitida (zimolez lesklý)

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil Anavi (11.03.2009 14:35)
     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: dreviny na kmienku

    Datum: 11.03.2009 14:54
     

    Ježíšku, to je nádhery............a teď babo raď co koupit nejdřív............

    Jo,jo, to bude přemýšlení a přehodnocování......Díky moc.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: dreviny na kmienku

    Datum: 11.03.2009 14:59
     

    Jak píše květa, syrský ibišek se olisťuje dlouho,, ale vynahradí to pak, když kvete:

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: dreviny na kmienku

    Datum: 13.03.2009 08:01
     

    Anavi netušíš kolik let trvá než se vytvoří keř o velikosti toho na obrázku? Docela vážně o něm začínám uvažovat místo toho čilimníku. Nikdy jsem v zahradnictvím po něm nekoukala, tak ani nevím, jak velké rostliny prodávají a v jakých cenových relacích a jak velké jsou rozdíly v cenách klasického keříku a roubovance na kmínku.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: dreviny na kmienku

    Datum: 13.03.2009 08:33
     

    Ptáš se na ten ibišek?

    To se musíš obrátit spíš na Ladu nebo Missi... Mám ho teprve třetím rokem, vzrůstu nevelkého, ale prý přirůstá rychle.

     
  • Autor: hanela
    Status:

    Re: dreviny na kmienku

    Datum: 13.03.2009 09:06
     

    555 - mně darovaný odkopek ibišku vyrostl do takového keříku za 4 roky. winking smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Okrasná zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.