pátek 10. května, 23:04 Svátek má Blažena
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Ostatní a volné téma
hodnocení: 4.70
Aktuální kategorie: help   Vše > Ostatní a volné téma
Diskutujte! Ostatní a volné téma. Aneb co se nikam nevešlo..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Mona
Status: expert
Výsledné hodnocení: 5

Chráněné bydlení

Datum: 16.02.2008 13:14
 
Vadilo by vám, kdyby ve vašem okolí vznikly byty či domy se službou chráněné bydlení? Jaký typ postižení by vám tam vadil a proč? (mentálně, zrakově, sluchově, tělesně postižení...)
 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí123 | další
    Aktuální stránka: 2 z 3
  • Autor: Jack
    Status:

    Re: Chráněné bydlení

    Datum: 17.02.2008 07:49
     
    To máš pravdu, bohužel, a nejhorší je, že je to začarovaný kruh, ze kterého bude těžké uniknout, respektive to bude hodně dlouho trvat. Ale myslím si, že tak jako už se o hodně zlepšil názor lidí třeba na homosexuály, tak se časem zlepší i na tělesně či jinak postižené. Jen to chce hodně času a hodně o tom mluvit, zejména v médiích.
     
  • Autor: Reklama

    Re: Chráněné bydlení

     
     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Chráněné bydlení

    Datum: 17.02.2008 08:04
     
    To máš pravdu. Ale myslím, že třeba na tělesně či smyslově postižené už se kouká lépe. Nejproblematičtější budou asi Romové a třeba drogově závislí. Tam to bude trvat myslím dýl.
     
  • Autor: Jack
    Status:

    Re: Chráněné bydlení

    Datum: 17.02.2008 08:13
     

    Moni, myslím, že Romové je kapitola sama pro sebe, tam bude největší strach lidí z toho, že budou Romové v okolí svého bydliště krást a pochybuji, že se v tomto směru něco zlepší. Tedy rozhodně ne v jedné generaci.

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Chráněné bydlení

    Datum: 17.02.2008 08:16
     

    Jacku...s tím souhlasím, je to na generace. eye rolling smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Chráněné bydlení

    Datum: 17.02.2008 11:32
     
    Tak v tomhle předsudky mám, jedna romská rodina jako sousedi - to by mi asi neva, ale kdyby mi jich tam chtěli "integrovat" desítky, tak bych se asi rosila sad smiley, to se přiznám.
     
  • Status:

    Re: Chráněné bydlení

    Datum: 17.02.2008 11:53
     

    Souhlasím s Jackem. Lidi víceméně neví co čekat a nechtěj na ně koukat.

    Je to kruté, ale když se podíváte do přírody, tak tam to funguje úplně stejně. Odlišný jedinec je prostě vypuzen ze skupiny. Viděla jsem to i doma u slepic. Když byla mezi nimi jedna odlišná, tak ji prostě odháněly a klovaly.

    Stejné jsou poznatky ze ZOO, když se samice přestane starat o jedno ze svých potomků.

    Je odchováno uměle a nakonec se zjistí, že mládě je nemocné či má nějakou anomálii v chování. Jak to může ta samice vědět, to nechápu.

    My jsme ale lidi, bohužel zatíženi tímto dědictvím, kteří by ovšem měli používat mozek. A pomáhat slabším a nemohoucím by mělo být samozřejmostí. V džungli už přeci jen nežijeme, i když v poslední době ....... ale to už je na jinou debatu.

     
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Chráněné bydlení

    Datum: 17.02.2008 15:04
     

    U nas v 70-tych rokoch zacali stavat v centre mesta malometrazne byty pre dochodcov (od 55r.), neskor v 80-tych r. pribudol aj bezbarierovy blok, dalsie podobne este v dvoch mestskych castiach...moze to byt okolo 750 bytov pre tieto skupiny ludi..
    Na jednej strane je to dobre riesenie kvoli dostupnosti vsetkych sluzieb, na ktore su tieto skupiny ludi odkazane - zdravotnicke, socialne - jedalen, opatrovatelska sluzba, klubovne atd.....( areal bol plne vybaveny...)
    Na druhej strane ide zase o urcite separovanie a vyclennie tychto ludi z tzv. normalneho prostredia spojene s urcitymi negativami ( napr.prilisna koncentracia - problemy v ich spolunazivani!!)
    Priznam sa, ze po mojich skusenostiach vlastne by som nevedela uplne jednoznacne povedat co je lepsie...
    Pretoze mnohi tito ludia su naozaj odkazani na pomoc druhych ..a nechat ich odkazanych samych na seba v svojom domacom prostredi pre mnohych znamenalo takmer to najhorsie...Zazila som to v mnohych pripadoch - a zial aj ich rodiny casto jednoducho ako pstrosy vopchali hlavu do piesku...a robili sa, ze nic nevidia, nepocuju... lenze ...kto dokaze uchranit takeho clovek obcas 24h a 7 dni v tyzdni???

    Viete, ze sa ani nedivim obyvatelov domu, ze mali obavy - ked vlastne nevedia do coho idu...Obcas ide aj o znacne problematickych ludi, s ktorymi spolunazivanie nemusi byt vobec idylicke, o tom by som vedela tiez rozpravat az az....

    Tiez uplne suhlasim s nazorom,ktory ste tu viacere prezentovali, ze tzv. "zdravi a normalni " ludia sa podvedome vyhybaju tym , ktori su nejak "odlisni"...

    Ono je to fakt dane "prirodou".... ale nielen tym...Na mnohych totiz dolieha pocit frustacie, ze...vidia v podstate utrpenie niekoho a vedia, ze mu nedokazu pomoct zbavit sa ho...a toto v nich vyvolava pocity bezmocnosti, dokonca viny....UF...ale toto je uz na moc dlhu debatu !

    Riesit take otazky nie je vobec lahke.... a ani jednoznacne, tazko vystihnut tu pravu mieru... a pravu hranicu, kedy uz prestava ist o pomoc.. a zasahuje sa do prav toho druheho cloveka...

    Hodi sa na to citat taoistickeho majstera Lao-c´:

    Jednej bez zasahovani,

    uskutecnuj bez vmesovani,

    chutnej bez vychutnavani.....

    ..ale aj tak by malo platit, ze cim vyspelejsia spolocnost, tym viac ma povinnost!! pomahat bezbrannym, tym ktori to potrebuju...

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Chráněné bydlení

    Datum: 17.02.2008 15:15
     

    [www.portus.cz]

    [www.portus.cz]

    Ony vůbec jsou ty stránky zajímavé.

    Mně se to líbí. thumbs down

     
  • Status:

    Re: Chráněné bydlení

    Datum: 17.02.2008 19:25
     

    Aha ! Tak já myslela, že do takového bydlení jdou jen vybraní jedinci, kteří to zvládnou.

    Zvládne to ten středně nebo těžce postižený ?

    Vždyť i pro zdravého člověka je každodenní běžný život někdy záhul.

    Aby tam pak nedávali nějaké "nepohodlné", sakra!

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Chráněné bydlení

    Datum: 18.02.2008 15:25
     
    Kofilo...já myslím, že ti s těžším postižením budou mít toho asistenta. A s jeho pomocí se bude učit to co nejvíc zvládat. winking smiley
     
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Chráněné bydlení

    Datum: 21.02.2008 12:23
     

    Moni..este sa vraciam znovu k tej tvojej teme...Pekny odkaz.....Fakt je ten trend vytvarat podmienky pre cast postihnutych urcitu formu osamostatnenia aj nutnostou....Je totiz nutne uvazovat nad tym , ze aj to domace zazemie - moze raz skoncit a co potom ..Potom su uz jedinou alternitvou len ustavy socialnej starostlivosti..

    Prave v pondelok som sa v ordinacii s nasou obv. lekarkou bavila o jednej pani, ktora sa stara o dospelu dceru po DMO - vozickarku , teraz ta pani je vazne chora, musi na operaciu a je otazne co bude dalej.... co s dcerou, v rodine nie je nikdo, kto by sa o nu mohol natrvalo postarat...

    V mojej praxi som poznala zopar skutocne moc obetavych rodicov, ktori sa zamyslali prave nad tym - co bude s ich postihnutymi detmi, kde sa oni pominu ...a snazili sa , aby pokial sa da, boli tieto ich deti co najviac samostatne....Napr. jeden otecko naucil svojho syna s pomerne tazkym mozgovym postihnutim - IQ65 - uplnej samostatnosti co sa tyka zakladnych ukonov , mimo ine napr. pomahat upratovat, varit, dokonca vedel zvladnut aj mensie nakupy...naucil ho bicyklovat, kupil mu psa aby sa o neho staral( ale to sa im velmi nepodarilo, psik ho velmi nezaujimal.)..

    U nas v meste fungovalo aj super denne zariadenie pre mentalne postinute "deti" do 26r., kde chodili velmi radi a aj sa vela naucili, bola to velka pomoc aj pre rodicov, lebo mohli byt normalne zamestnani....Rozpravala mi jedna mamicka, ze jej 18r. dcera s Downovym syndromom sa vzdy cez vikend tesila, kedy uz zase pojde do svojej "skolky", lebo tam mali plno aktivit a doma jej nevedela pripravit taky zaujimavy program.....Organizovali pre deti spolocne akcie, vylety, rekreacie- boli napr. pri mori, v Tatrach...

    Ja viem, ze to chce vsetko vela obetavosti, napr. ta funkcia osobnych asistentov je fantasticka vec...len...vsetko je o ludoch, aby urcite veci sa stale neodsuvali na okraj spolocnosti...

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Chráněné bydlení

    Datum: 21.02.2008 14:27
     

    Keria...když onemocní člověk, který se stará o postiženou osobu (ale i třeba o seniora), nebo když musí odjet pryč nebo si chtějí jen odpočinout, existuje teď tzv.odlehčovací služba.

    [www.horice.org]

    To je podle mne také moc užitečná věc. thumbs down Bývá to při domovech důchodců i při jiných sociálních službách.

     
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Chráněné bydlení

    Datum: 21.02.2008 18:03
     

    Moni...viem, aj u nas to je - predtym to boli tzv. SOS-ky( stanice opatrovatelskej sluzby) , dnes je toho naozaj viac druhov -ale aj tak kapacita na take velke mesto nestaci ...UF..a casto je to len docasne riesenie ...a co potom....

    ...boli ...a aj nadalej su dlhe cakacie doby, stale sa este v tejto oblasti nerobi tolko, kolko by bolo treba, ale ked je to zial v mnohom hlavne o peniazoch. kde na to vziatconfused smiley .....

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Chráněné bydlení

    Datum: 21.02.2008 18:12
     

    Keria...přesně. Tyhle odlehčovací služby jsou pořád obsazené...tedy ta místa.

    Bude hůř...populace stárne...asi bude zapotřebí tuto oblast pořádně rozjet.

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Chráněné bydlení

    Datum: 04.11.2009 18:21
     

    teď jsem narazila na tuhle diskuzi a zrovinka dneska přišel náš cancák.....městské listy...a v něm píší, že zahájili stavbu chráněného bydlení uprostřed města. 8 bytů pro postižené s 2ma asistenty. No je to zajímavé. Máme tu ústav sociální péče a stále přistavují pavilony. Zároveň tu máme dva domovy důchodců a teď chráněné bydlení i s obchody, kde budou mít pekárnu a cukrárnu ti postižení. Jsem na to teda zvědavá, jak se to tu chytne. Ale já za sebe můžu říct, že když ty děti z ústavu chodí na vycházky okolo nás......je mi hrozně ouzko. Nemohla bych být ošetřovatelka, nezvládla bych to psychicky. Hrozně to na mě působí.

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Ostatní a volné téma (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.