sobota 27. dubna, 23:18 Svátek má Jaroslav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Užitková zahrada
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Užitková zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: Mona
Status: expert

Angrešt

Datum: 28.06.2007 09:10
 

Dva dotazy v jednom:

1. mám na angreštu asi to padlí. Na plodech (tedy ne na všech) mám hnědé skvrny. Je to ono? Co proti tomu dělat?

2. Z druhého (zdravého) stromku jsem obrala dost plodů...co s nimi? Kompot? Džem? Poraďte.

Děkuji.winking smiley

 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 3 z 9
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Angrešt

    Datum: 08.07.2007 09:27
     

    ...asi tento recept davam uz po funuse, ale aspon nabuduce...smoking smiley

    Ja sice egrese nemam vobec rada, ale takto upravene milujem - recept mam od manzelovej tety.

    Egresova pena 

    Do kastrolika sa daju egrese( robievala som to vzdy od oka - teda asi 1l egresov), podleje sa to malym mnozstvom vody, prida 2-3 lyzice kryst.cukru, vanilkovy cukor a egrese sa nechaju kratko rozvarit. Medzitym sa vymiesaju 3-4 zltky s mensim mnoztvom praskoveho cukrom , uslaha sa tuhy sneh tiez s trochou cukru( celkove mnozstvo cukru podla chuti) . Najskor sa do vriacej masy pridaju vymiesane zltky a necha sa to trochu zhustnut a potom sa to odstavi zo sporaka a vmiesa uslahany sneh.

    Vzniknuta egresova pena sa necha dobre vychladit, je to vynikajuci osviezujuci letny dezert - tongue sticking out smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Angrešt

     
     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Angrešt

    Datum: 08.07.2007 21:32
     
    dsc00207.jpg

    Helo, znám tři odrůdy Josty : Jochelbeere, Jostina, Jogranda

    já sama mám nějakou starou bez jména.

    Stačí ji zasadit právě vedle černého rybíru nebo angreštu ( je to jejich kříženec ), pak od každého stačí mít 1 ks - vzájemně si v opylení pomohou.

    na L. je o ní d.:

    [forum.living.cz]

     

    Mono, fotka přiložena. Plody cca 2-3x větší než černý rybíz, podobné chuti,ne tak aromatické. Jen o krapítek (malilinký) kyselejší. Šlupka má slabě angreštový konec.

    zkus najednou sníst angrešt a několik zrnek černého rybízu, dostaneš chuť josty

     
  • Autor: Dasa
    Status: expert

    Re: Angrešt

    Datum: 08.07.2007 23:34
     
    Moni, taky jsme měli staré keříky (domnívám se ještě po Němcích) taky chytily padlí, ale pár se mi jich podařilo zachránit . Dokonce jsem hřížením namnožila kamarádce (tetě Hele-od popínavé růžičky) . Každý rok je prostříhám jak říká Květa a dobrý. Mám sice už jen ais tři keříky protože u nás kompot nikdo nejí a na marmeládu mám dost rybízu tak abychom měli jen na přímou konzumaci -hlavně já. Angrešt můžu ( vzpomínka na dětství, doma jsme kažodoročně kompotovali ).
     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Angrešt

    Datum: 09.07.2007 00:25
     

    Daso, po Němcích mne rozesmálogrinning smiley . Ale fakt je, že ty staré jsou nejlepší. Jostu mám opravdu stařešinku, v životě jsem na ní neměla padlí, jak je možná na fotce vidět, je neopečovávaná, občas ( tak jednou za 5 let grinning smiley ) ji zmladím, nehnojím, nestarám se. Dtto rybízy. Angrešt už nemám žádný , poslední po dědečkovi (ty po Němcích, já po dědovigrinning smiley ) mi kdysi podťál omylem manžel - a ten padlí též nemíval.

     

    Sumo, upřímně se přiznám, že nechápu, proč ten pán v Receptáři dělal směs síry a mědi - ale, jestliže mu to fungovalo.... eye popping smiley

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Angrešt

    Datum: 09.07.2007 07:05
     
    Začínám na to být zvědavá. Letos mám všeho toho drobmého ovoce málo, ale příští rok už doufám budu i zpracovávat.winking smiley
     
  • Autor: HelaF
    Status: nováček

    Re: Angrešt

    Datum: 09.07.2007 19:04
     
    Květo, dík za info. Já mám mrňavý děti, tak sázím všechno, aby se měli kde pást. Až vyletí jednou z hnízda, tak pak budu produkci jedlýho omezovat. Angrešty, josty i rybízy budou u sebe, tak snad to bude fungovat. Nahlásím příští rok.
     
  • Autor: mirca
    Status: nováček

    Re: Angrešt

    Datum: 18.06.2008 23:50
     
    Ahoj,chtěla bych se podělit o návod-jak zlikvidovat americké padlí-s kterým bojuju už skoro 12 let.Každým rokem jsem napadený angrešt ostříhala a i s plody spálila,postřík.postřikem na amer.padlí zakoupené v zahradnictví-každým rokem se objevilo znovu.V loni na podzim jsem si vystříhla z něj.časopisu návod na postřik,který používají v jedné holandské zahr.firmě.Rozmícháme 3 balíčky kypřicího prášku a 50ml řepkového oleje v 5-ti litrech vody.Keříky od května každé 2 týdny stříkat,Vím,že už je docela pozdě,ale čekala jsem na výsledek.Touhle dobou jsem už měla padlí na všech keřících a letos nic,plody jsou už velké a čisté.Doporučují 5 až 8 postřiků,já ho zatím použila 3x.Jestli to opravdu vydrží-zdá se mi to jednoduché a účinné.Přeji hodně úspěchůthumbs down flower smiley
     
  • Autor: hana
    Status: začátečník

    Re: Angrešt

    Datum: 29.07.2009 00:17
     

    Mirco dík za radu příští rok to vyzkouším bojuji s tím na víně stále stříkám ale zase se začíná objevovat a jsem docela naštvaná že se to nedaří.já zase používám pečící prášek na mravence u jahod osvědčilo se mi to

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Angrešt

    Datum: 30.07.2009 07:16
     

    Zajímavá rady, vyzkouším. Angrešt napadený mám. Řeším to tak, že plody, které nejsou moc napadené, namočím a pak nožíkem oškrabuji tu plíseň. Je to piplačka, ale jde to sloupnout. Je mi prostě líto zlikvidovat jinak krásné velké plody. Věra

     
  • Autor: wzteklina
    Status:

    Re: Angrešt

    Datum: 28.04.2010 11:55
     

    Vytahuju....zapomněla jsem na prevenci...teď už je asi pozdě, co? Mám doma Baycor..tam se píše před květem, hm a já už mám angreštíky smiling smiley

    Takže jdu namichat Mirčin "lektvar"....Mirko ozvi se...bylo to účinné?

     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    George G.

    Re: Angrešt - americké padlí na angreštu

    Datum: 27.05.2010 10:54
     

    Koupil jsem si přírodní přípravek AGRO NATURA Symfonie 3 v 1 k hubení škůdců na rostlinách a proti různým jiným chorobám. Přípravek na popisované škůdce perfektně funguje. Vyzkoušela jsem ho však také na angrešt, na kterém mám již několik let americké padlí. Po opakované aplikaci Symfonie je angrešt v perfektní kondici. Tak doporučuju. Jirka

     
  • Status:

    Re: Angrešt

    Datum: 06.06.2012 07:24
     

    Teď, když má angrešt již plody, lze stříkat přípravkem Discus, je to jed s menší ochrannou dobou. Baycor je určitě dobrý, ale na preventivní postřik po odplození angreštu, případně na jarní postřik před kvetením. Ale letos je amerického padlí docela málo, proti předešlým letům. sad smiley

     
  • Status:

    Re: Angrešt

    Datum: 02.07.2012 16:35
     

    Já mám letos úrodu drobného ovoce velmi dobrou. Rybízu až nadprůměrnou, marmeládu mám navařenou na několik let dopředu. Angrešt pomalu zraje a padlího je letos velmi málo. Ani sucho ho nepoškodilo, zálivka pomohla. thumbs down

     
  • Autor: samanka
    Status:

    Re: Angrešt

    Datum: 13.06.2014 15:14
     

    Angrešty jsem mívala stromkový, stříkala jak o život a vždy byly obalený padlím, vždy jsem je zlikvidovala a koupila nový zarušeně odolný . Vše se opakovalo asi 3x. teď mám 8 let keříkový, jeden z lidlu (cca 50kč), 1 z penny (45kč), jeden ze zahradnictví (280kč), nestříkám, 8 let jsem neměla padlí, sousedi kolem ano, mají stromkový - od mých 3-5m

    zatím vždy sežráno , max zbytky (2 -3 hrstičky) přidány do rybízový marmelády

    Rybíz budu dělat jako brusinky, marmošku mám ještě z loňska

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Angrešt

    Datum: 14.07.2014 08:21
     

    nákup odolného angreštu má tytéž rizika jako u všech rostlin, jestli nebyl omylem zaměněn nebo jestli nenabízejí obyč. angrešt jako odolný nono smiley

    podařilo se mi to napotřetí smiling smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Užitková zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.