pátek 26. dubna, 08:19 Svátek má Oto
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Dotazy a rady
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Dotazy a rady
Diskutujte! Pro všeobecné rady, které se většinou týkají všech kategorií a dotazy na rostliny
 
 
 
 
Autor: situma
Status: nováček
Klikni pro filtrování

co to je, poradte

Datum: 30.04.2007 09:48
 
p3280341.jpg
Dobrý den, koupila jsem tuhle kytku s tím, že se jedná o trvalku, která může být v létě venku a na podzim ji mám prý dát domů. S tím, že může být celý den na slunci. Já se ale domnívám, že se jedná o nějaký druh fialky a nejsem si jistá, že by měla být celé léto na slunci.Poradí mi někdo, o jakou květinu se jedná a jak s ní zacházet? Děkuji. simona
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 6 z 17
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: co to je, poradte

    Datum: 10.03.2008 07:48
     
    Taky nevím, každopádně vypadá zajímavě thumbs down
     
  • Autor: Reklama

    Re: co to je, poradte

     
     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: co to je, poradte

    Datum: 10.03.2008 08:35
     

    On to jehličnan není. Sice stálezelená je, ale jehličí i opadává. Tyhle bodce jsou vlastně přetvořrné listy. Když zaschne, neopadají jehličky, jako u jehličnanů, ale zaschne celý kousek i s větvičkou a zůstane vše kompaktní, neopadané.

    confused smiley

     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: co to je, poradte

    Datum: 13.03.2008 14:56
     

    Drahuš, prý je to opravdu araucaria.

    Jestli chceš ještě ujištení, nemuselo by být od věci zeptat se znovu na L.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Kveta (13.03.2008 14:56)
     
  • Autor: Missi
    Status: expert

    Re: co to je, poradte

    Datum: 16.03.2008 18:48
     

    Drahuš, odpověď zkušeného botanika smiling smiley . Byla bych ráda, pokud by byla možnost, od švagra získat (zakoupit) oddenek. Díky

     

    Araucaria araucana(Blahočet Chilský).Pochází
    z Jižní Ameriky(Chile a Argentina.)Je dost choulostivý,tuhá zima
    u nás ho může poškodit nebo zahubit-dost se dělá to,že se kolem
    něj na zimu staví bednění.Ve své domovině prej samičí stromy
    dorůstají i více než 70 metrů výšky při průměru kmene 2.5
    metrů.Samčí stromy dorůstají jen do 20 metrů.U nás (v Čechách)
    se občas pěstuje v některé z botanických zahrad,výjmečně ho
    má někdo na zahrádce jako raritu.Rod araucaria má zhruba 10 druhů
    a řadí se mezi jehličnany.Ten druh co se u nás pěstuje jako pokojová
    rostlina se jmenuje Araucaria heterophylla (Blahočet ztepilý).

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: co to je, poradte

    Datum: 16.03.2008 23:53
     

    Vzhledem k tomu, že ho sestra pěstuje minimálně patnáct let (co si pamatuju já) a v té době pár opravdu extrémních mrazů bylo, si myslím, že až tak choulostivý není. Bydlí tak vysoko, že nemůžou pěstovat meruňky ani broskvoně, ale tahle pichlavá potvora roste, jako blázen!

    Ničím strom nechrání - ono by to při jeho velikosti dost dobře nešlo - a daří se mu. grinning smiley grinning smiley grinning smiley

    My meruňky i broskvoně pěstujeme, tak nám snad poroste smiling smiley

    Jinak vám moc děkuju za zjištění, co to vlastně je. flower smiley

     

    Missi, já se zeptám, ale nic neslibuji. Májí hodně známých a všichni chtějí odnož. Pokud vyškemrám, přivezu na sraz, jo?

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil drahus (16.03.2008 23:58)
     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: co to je, poradte

    Datum: 17.03.2008 19:54
     
    _mg_6198.jpg
    Další fotografie:

    Dnes jsem mluvila se sestrou. NENÍ to Araucaria araucana(Blahočet Chilský). Pochází z Číny a název Cunninghamia lanceolata /Ostrolistec kopinatý/ Blahočet je velmi podobný, ale má jinak posazené jehličky.

    To je nová informace.

    Dávám znova foto stromečku, abyste nemuseli listovat zpět winking smiley

    Ještě dodám foto matečné rostliny, jakmile mi bude dodána

     

     

    OSTROLISTEC (CUNNINGHAMIA)
    Čeleď: tisovcovité (Taxodiaceae) Řád: jehličnatotvaré (Pinales)


    Rod ostrolistec zahrnuje 3 druhy rostoucí ve východní Asii.

    Pro naše podmínky má význam pouze jeden a to ostrolistec kopinatý (Cunninghamia lanceolata), který byl objeven anglickým lékařem J. Cunninghamem v Číně již v r.1700. Jedná se o prastarý typ jehličnatých stromů (z doby křídové) připomínajících vzhledem blahočety. Tyto vždyzelené jehličnaté stromy se štíhlým kmenem a rozkladitými větvemi vysoké u nás max. 5 m, dorůstají v domovině až 50 m.

    Jehlice jsou 30-70 mm dlouhé, na okraji jemně pilovité a dlouze přišpičatělé, na větvičce velmi hustě nahloučené. Květy dvoudomé, šištice vejčitě kulovité (3-4 cm dlouhé), vytrvávající na stromě i po vysemenění.

    Nároky se podobá kryptomérii japonské, oproti které je však choulostivější. V parcích arboreta Žampach hrozí tomuto exempláři poškození v případě mimořádně tuhých mrazů.

    Lehké, měkké (a přitom velmi trvanlivé), snadno opracovatelné a vonné dřevo ostrolistce je hospodářsky významné pro jižní a střední Čínu. Používá se na stavbu domů, k výrobě beden a zejména rakví.

     


     
    Upraveno 3 krát. Naposledy upravil drahus (17.03.2008 20:07)
     
  • Autor: Missi
    Status: expert

    Re: co to je, poradte

    Datum: 27.03.2008 12:51
     

    Drahuš, tak se omlouvám za chybnou informaci. Určení přišlo z Botanické zahrady - no holt "odborníci" eye rolling smiley grinning smiley . Sice frflali, že by to chtělo lepší foto, nejlépe větší rostliny, ale shodli se páni učenci na té aurakálii eye rolling smiley .

     

    Nicméně zájem o odkopeček trvá please smiley please smiley .

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: co to je, poradte

    Datum: 27.03.2008 13:46
     
    Missi, připomínáš se moc brzy. připomeň se třeba v SZ před srazem a zkusím ukecat ségru, aby něco odkopla, jestli letos ještě má. winking smiley flower smiley
     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    michal.zk

    Re: co to je, poradte

    Datum: 02.04.2008 12:32
     

    ahojky,

     

    pokud by jste měli někdo zájem o Cunnighamia lanceolata,,,tak se ozvěte....mám ještě 3 rostlinky...michal.zk@seznam.cz

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: co to je, poradte

    Datum: 21.06.2008 20:24
     
    dscn3583.jpg
    Další fotografie:
    Takový ho má sestra. Prý je ale hodně seřezávaný jak do výšky, tak do šířky.
     
  • Autor: Bregenz

    Re: co to je, poradte

    Datum: 25.06.2008 15:07
     

    Prosím, poraďte mi, co jsem si to koupila? Byla u toho cedulka balkónovka, Streptocarpus, ale to je blbost přeci, ne? Díky moc!

     
  • Autor: hana
    Status: začátečník

    Re: co to je, poradte

    Datum: 13.07.2008 21:10
     
    p1000988.jpg

    ta cedulka byla určitě špatná je to fakt blbost,ale co to je nevím přidám taky jednu neznámou

     
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: co to je, poradte

    Datum: 13.07.2008 23:49
     

    Hani - to tvoje je letnicka Godetia grandiflora - parkrat som ju mala tiez - je taka krasna, ze vyzera az neskutocne - az gycovite..flower smiley

    [images.google.cz]

     
  • Autor: LadaB
    Status: moderátor

    Re: co to je, poradte

    Datum: 14.07.2008 09:23
     

    Já ji měla kdysi pod názvem zářivka..či jak a byla různě barevná už si nepamatuju přesně...

     
  • Autor: Neregistrovaný uživatel:
    Jana595

    Re: co to je, poradte

    Datum: 16.08.2008 13:27
     

    Ahoj, tořivku mám také. Letnit přistíněná, ale v podstatě se jedná o hybrid a je to ta samá čeleď jako fialka, ptala jsem se v Botanické zahradě Praha. Roste dobře, vydrží několik let, dobře zakořeňuje ve vodě, jak už ti jedna návštěvnice těchto stránek napsala. Měla by se přes léto přihnojit,j ako fialky. Zalévat do misky. Kvete tak hezky, že jí člověk odpustí, že dělá binec s tím, jak jí kvítky opadávají po odkvětu.

    Ahoj, Jana

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Dotazy a rady (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.