sobota 27. dubna, 10:42 Svátek má Jaroslav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Ovocné stromy a jejich plody
hodnocení: 5.00
Diskutujte! vše co souvisí s tím co na stromech ovocných vyroste.
 
 
 
 
Autor: Mona
Status: expert

Rez hrušková

Datum: 10.09.2006 11:09
 
Návštěva nám včera sdělila, že máme na hrušni rez. Co to je? Co s tím? confused smiley
 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí1234 | další
    Aktuální stránka: 2 z 4
  • Autor: gabca
    Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 12.06.2013 21:50
     

    Mám dotaz. please smiley

    Stejná nebo podobná rez, co se nám objevila na hrušce jsem dnes našla i na převislé vrbě. Je to možný? Přechází to i na jiné stromy? A co s tím? Díky.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Rez hrušková

     
     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 15.06.2013 21:18
     

    rez hrušková je na hrušni a na zimu se stěhuje na jalovec eye rolling smiley , to je vše co o ní vím winking smiley

     
  • Autor: JitkaU2
    Status:

    Re: Rez hrušková

    Datum: 15.06.2013 21:30
     

    ale jen na "šupinatý" jalovec, ne na ten obyč s jehličkami, říkal jednou v TV pan Větvička. V těch šupinách to přezimuje.

    Taky nějaká rez prý zase přezimuje v pryskyřníkovitých rostlinách - taky mají pod zemí nějaké šupinaté oddenky, v sasankách nebo podléškách třeba....

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 15.06.2013 21:43
     

    .... Jalovec obecný rez neprenaší , ale je jejim mezihostitel na kterém prečka zimu , abych byla přesná eye rolling smiley

     
  • Autor: gabca
    Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 25.04.2014 21:57
     
    kaaj napsal(a):

    no to je ta blbá móda -- a všechny hrušně v háji -- ovšem tato diskuze je o růžích . winking smiley

    A já pak lítám s postřikovačem jako debil - abych zachránila aspoň nějakou hrušku angry smiley .

    Omlouvám se ovšem růžindám, ale s prominutím mne to se.e. A to tak, že hodně.

     

     

    Můžete diskutovat tady. Taky jsem na hrušce měla rez. První rok neplodila. Ale další rok jsme koupili postřk Horizon a úroda byla pěkná. Ani jeden lísteček nebyl napadeny. Až jsem se divila.

     
  • Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 25.04.2014 21:58
     

    Nepokáceli v okolí jalovce? To by pomohlo.

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 25.04.2014 22:21
     

    Jájo, to by museli v okolí min. 250 - víc metrů. U nás okolo je dost nových baráků a všichni mají nějaké jalovce. Samo, že stříkám, už několik let, ale 10 m hrušku nikdy nejsem schopna postříkat celou. A navíc, vychytat ten správný okamžik a taky aby nefoukalo, nepálilo moc slunko, nebylo před deštěm ......

     
  • Autor: gabca
    Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 25.04.2014 22:23
     



    jaja99 napsal(a):

    Nepokáceli v okolí jalovce? To by pomohlo.

    A na thujích je to taky? Ty se tady kolem vyskytují na každým kroku. Bohužel i na naší zahradě. sad smiley

     
  • Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 25.04.2014 22:24
     

    Já myslím, že je to jen na jalovcích.

    Taky jsem si loni zasadila hrušeň a běda jalovcům, běda.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil jaja99 (25.04.2014 22:26)
     
  • Autor: gabca
    Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 25.04.2014 22:36
     

    Já teda jehličnanům nerozumím, ale rez jsme na hrušni měli a jalovec? Se musím mrknout přes plot k sousedům.

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 25.04.2014 22:46
     

    Na tůjích rez nepřezimuje , jen na jalovcích a to také jen některých [www.zahrada.cz]

     
  • Status:

    Re: Rez hrušková

    Datum: 26.04.2014 07:37
     

    Rez přezimuje na jalovcích, a to takových těch rozložitých, na těch, co rostou sloupově, na těch ne. Je to omezeno vzdáleností. Ale z mé zkušenosti. Při dnešní módě jehličnanů, se nablízku vždy nějaký jalovec vyskytne. Stříkání má cenu zjara než hrušně začnou kvést. A je pravda, že se rzí je to jako se všemi houbovými chorobami, některý rok je jí moc a jindy je v přijatelných mezích. Žádný fytopatolog neřekne, proč to tak je. Ale určitě má rez vliv na růst stromů, protože rez na listech letorostů způsobuje, že špatně rostou, a proto v následujících letech na nich nejsou květy. U nás už jsme zrušili všechny hrušně a v sousední zahradě mají velký strom a ten už jen živoří, do několika let je po něm. Příčinou je velký jalovec v další zahradě. Oni už jsou vyšlechtěny odrůdy hrušek, které jsou proti rzi odolné. Jestli už jsou k dostání ve školkách, to nevím. eye popping smiley

     
  • Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 26.04.2014 07:49
     

    Alenko ty si zdatný sadař, že? Poraď jak vysoko založit krunku u hrušně? Od pama Pěška byl na kmínku žlutý puntík, zřejmě to je značka odkud korunku založit. Pro mě by byla asi akorát, ale ráda bych slyšela ještě něčí názor, kdysi jsem udělala chybu s třešní a stále se na ni musím dívat jak jsem jí ublížila. Mám ke stříhání stromů veliký respekt a žádnou zkušenost.

     
  • Status:

    Re: Rez hrušková

    Datum: 26.04.2014 09:02
     

    Tak nevím, Jájo, koupila jsi dvouleté stromky se založenou korunkou nebo jednoletý špičák, který ještě nemá korunku založenou. U jednotelých špičáků se odpočítá nejméně 6 oček od vrcholu a vrchol se zastřihne. To záleží, jak je špičák narostlý do výšky, Tím si určíš výšku kmínku. Ale jestli jsou to stromky starší - bývají dvouleté, pak se střihají větvičky odspodu, když chceš vypěsovat vyšší kmen. Nebo je ten kmínek akorát vysoký, pak se zjara zakrátí všechny výhony i ten terminál. Zásadou je, že ta korunka musí být vždy menší než bal kořenů, účelem je vypěstovat dobře zakořeněný stromek. Nejhorší je, nestříhat po výsadbě stromek vůbec, to je ta korunka vždy moc veliká a stromek dobře neroste, kořeny ho prostě neuživí. Jestli to můžeš vyfotit, tak z toho se pozná více.

     
  • Status: expert

    Re: Rez hrušková

    Datum: 26.04.2014 09:48
     
    dscf0021.jpg
    Další fotografie:

    Je to loňský špičák a neustříhla jsem z něj nic sad smiley. Letos jsem zkrátila jedinou větvičku, která se tvářila jako konkurenční výhon, a teď si nejsem jistá co dál a navíc je asi už pozdě, že? Dole asi vylámu ještě nějaké pupeny, zdála by se mi nízko koruna i když jsem malá, a někde kam dostanu bych měla zakrátit terminál, že? Fakt jsem trotl, stromky u nás stříhával tatínek a nikoho k tomu nepustil.

    Tam coje žlutý čtvereček jsem šmikla dlouhou větvičku, musím ji vyhnout a vyvázat vyvázat, pokud tam zustane.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil jaja99 (26.04.2014 09:54)
     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Ovocné stromy a jejich plody (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.