pondělí 29. dubna, 17:01 Svátek má Robert
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Okrasná zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Okrasná zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Libi
Status:
Výsledné hodnocení: 5
Klikni pro filtrování

Líčidlo jedlé

Datum: 08.04.2008 18:38
 
p1210672.jpg

myslím, že se o něm tady zatím nikdo nezmiňoval winking smiley , mám ho třetím rokem, už ani nevím, kde jsem ho sehnala, první rok se ani nepamatuju, jak to vypadalo, minulý rok, když jsem překopávala truhlík, tak jsem najednou narazila na velkou hlízu, která jsem netušila k čemu patří (nepamatovala jsem si, že bych něco takhle velkého sázela), když to vyrostlo, tak jsem zkoumala, co to vůbec je, loni to mělo dva výhony a zabralo to v míse docela dost místa, letos jsem těch výhonů napočítala 12 confused smiley , takže budu muset všechno ostatní,co bylo u toho v míse přesadit někam jinam a nechat to tam samotné grinning smiley

 

PS: těch kořínků v míse si nevšímejte, to mi tam na dnešek chtěl ten náš čokl zahrabat kost a celé to přeryl angry smiley

 

[cs.wikipedia.org]

citace odsud:

 

Líčidlo jedlé je vytrvalá bylina. V zemi vytváří mohutný, snadno přesaditelný hlavní kořen s tenkými vedlejšími kořeny, z něhož každý rok vyrůstají až 200 cm vysoké lodyhy nesoucí vzpřímený hrozen bílých květů. Listy jsou široce vejčité až eliptické, lysé s žilkami zřetelnými do třetího řádu. Květenstvím je hrozen, z něhož nakonec vzniká souplodí 8 volných, červenofialových peckoviček, které se podobá se ostružině.

 

Plody i další části rostliny obsahují obsahují saponiny phytolaccatoxin a phytolaccigenin, které jsou toxické pro savce (ne však pro ptáky). V plodech líčidla je však jejich obsah nízký, takže vážnější otrava je naprosto nepravděpodobná (na rozdíl od např. líčidla amerického).

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí123 | další
    Aktuální stránka: 2 z 3
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 07.08.2008 12:14
     

    Libi... eye popping smiley já mám takové mrzáky. Nějak mi zasychají. Máš to na slunci nebo někde v polostínu? A co se dělá s těmi plody?

     
  • Autor: Reklama

    Re: Líčidlo jedlé

     
     
  • Autor: Libi
    Status:

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 07.08.2008 12:47
     

    Moni k těm plodům - mám pocit, že jsem četla, že se využívají jako barviva, pro savce jsou jedovaté, pro ptáky nikoliv, takže jsou jejich častou potravou a pokud je konzumují někde v blízkosti obytných ploch, tak je problém v tom, že jejich trus pak dokáže obarvit místo, kam dopadne grinning smiley

     

    Jinak já ho mám v míse na terase, poměrně na sluníčko, musím ho ale přesadit, protože z mnoha puků se dostaly ke slovu pouze dva, ostatní jsou při zemi zakrnělé, včera jsem objevila, že ho mají sousedi, co se na zahradě neobjeví, co je rok dlouhej a tam je toho nádhernej keř, musím to dojít vyfotit winking smiley

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 07.08.2008 13:03
     

    Libi...aha. Tak díky. Já ho mám na zahradě na sluníčku, ale je takové nějaké uťáplé. Budu mu muset udělat větší prostor. eye rolling smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 09.08.2008 10:41
     

    Dostala jsem to líčidlo od hespy a missi, mám ho u našich, musím to u nich omrknout winking smiley

     
  • Autor: hespa
    Status: expert

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 24.08.2008 23:56
     

    Monči, prostor udělej !!!!!!!! grinning smiley

     
  • Autor: Dasa
    Status: expert

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 24.09.2009 21:14
     
    kytky 2009 118.jpg

    já mám letos takovouhle úrodu

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 25.09.2009 07:28
     

    eye popping smiley už to někdo okoštoval? Tudle se mě kolegyňka ptala zrovna na tuhle kyti, že to někde viděla a jestli je to jedovaté, když to děti snědí, že to je jak ostružiny a já na to koukala ja puk. Teď už vím co to je. Budu dělat chytrougrinning smiley coffe smiley

     
  • Autor: Dasa
    Status: expert

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 25.09.2009 14:30
     

    Chutnala jsem cca před 14 dny a nebylo to nic moc. Tak zkusím znova.

     
  • Autor: iriska
    Status: expert

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 25.09.2009 14:40
     

    grinning smiley a přežila...tak je to supergrinning smiley thumbs down

     
  • Autor: lostris
    Status:

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 25.09.2009 19:14
     

    Jejda, tak to mám taky. Vysela jsem mučenku a vzešlo líčidlo, jak já to dělám? winking smiley grinning smileyKuličky mám zatím zelené sad smiley

    Ježíš, ted se dívám na to od hespy, ono je to tak velké? Já mám jednu větvičku v malém květináči stydlin smiley stydlin smiley stydlin smiley, páč jsem vůbec nevěděla, co to je. eye rolling smiley

    A please smiley, co s tím na zimu?

     
  • Autor: Dasa
    Status: expert

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 25.09.2009 21:08
     

    Lostris mám to v zahrádce a na zimu s tím nedělám nic jen to sestřihnu když zavadne a ono to na jaro zase vyleze.

     
  • Autor: lostris
    Status:

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 25.09.2009 22:18
     

    Dáši, dík. Tak já to zatím nechám v tom květináči a pokud přežije, půjde na jaře do zahrádky.

     
  • Autor: hespa
    Status: expert

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 26.06.2010 21:09
     

    Lostris tak co??? Přežilo? Šlo do zahrádky? grinning smiley

    Ten výše vyfocený keř dostal před par dny pěkně na frak od asi 13ti letých parchantů. angry smiley angry smiley angry smiley Úplně ho rozsekali noži. thumbs up angry smiley

     
  • Autor: lostris
    Status:

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 26.06.2010 21:17
     

    Hespo, jo přežil a má se k světu, jen s tím přesazením to nebude tak horké. Je furt v květináči stydlin smiley

     
  • Autor: hespa
    Status: expert

    Re: Líčidlo jedlé

    Datum: 27.06.2010 00:20
     

    grinning smiley chichi to znám grinning smiley

    Já sama mám spoustu kytiček po květináčích a kelímcích až taky 4 roky a stále na ně hledám místo sad smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Okrasná zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.