pondělí 29. dubna, 08:56 Svátek má Robert
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahradní povídání
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahradní povídání
Diskutujte! pro takové všeobecné povídání
 
 
 
 
Autor: Anavi
Status: expert
Výsledné hodnocení: 5
Klikni pro filtrování

Co děláte na zahradě v zimě?

Datum: 22.11.2007 11:14
 
Práce na zahradě v prosinci
Rubrika: ZAHRADNÍ KALENDÁŘ
Je prosinec - začátek zimy. „Bude zima, bude mráz, kam se ptáčku, kam schováš“. Není ovšem pravdou, že v zimně není na zahradě co dělat. I v zimních měsících je nutné se zahradě věnovat.

Obrázek prosinec 2Za mírnější zimy můžeme začít s průklestem okrasných dřevin. Kopeme jámy pro jarní výsadby.


Pokud není sníh prohlédneme ploty, aby zajíci a drobná zvěř nemohli do zahrady a neprovedli nějakou škodu. Pravidelně kontrolujeme uložené ovoce a zeleninu. Je čas na opravu nářadí. Nezapomeňte ani na užitečné ptactvo, které je třeba celou zimu přikrmovat, aby zůstalo našimi stálými hosty i v době, kdy sbírají škůdce. V ovocné zahradě by jste měli oškrábat starou a odlupující se kůru, mechy a lišejníky z kmenů stromů a odstranit ze stromů plesnivé a seschlé plody. Tyto zbytky spálíme, protože by mohly být na jaře zdrojem nebezpečných plísní. Z ovocných stromů můžeme nařezat rouby jádrovin, peckovin i drobného ovoce pro jarní roubování.

 

I v zimně máte na zahradě úrodu. Příkladem je petržel kadeřavá, kapusta růžičková, špenát, pórek, kadeřávek, špenát, cibule sibiřská, hlíva ústřičná a zimní salát. Zkuste také vysévat řeřichu zahradní, zdroj vitaminu C. Vystačíte i s miskou za oknem na teple a světle a vrstvičkou zvlhčené buničité vaty. Osivo klíčí dva dny a nať vyroste za týden asi pět centimetrů. Další zdroj vitamínů si můžete zajistit odkopnutím drnu pažitky a zasazením do květináče umístěného na okno. I v zimních měsících máme tak po ruce čerstvou pažitku.Obrázek prosinec 1

 

U růží přihrneme všechna očka, na které výhony zjara sestřihneme. Ke kořenům parkových růží přihrneme listí. Zmlazujeme přestárlé okrasné keře. Důležité je včas stáhnout koruny okrasných dřevin. Nadbytečný sníh musíme setřásat zvláště pak u jehličnanů. Tuje a vysoké jalovce je vhodnější je vhodnější opatrně ovázat, aby se nezohýbaly pod tíhou sněhu.

 

Citlivější okrasné rostliny musíme mírně zastínit nebo zakrýt vhodným materiálem. Jde především o Kalmiu, Cryptomeriu, Abies Grandis, některé pivoňky, hortenzie, z cibulovin některé lilie a tulipány, ale i trvalky sázené na podzim. Pokud ovšem Obrázek zazivováníleží přiměřená sněhová pokrývka, není přikrývání nutné. Květinám v bytě dopřejeme buď vegetační klid, nebo naopak je udržujeme ve vegetaci.

 

V době, kdy povolí mrazy, doplňujeme vláhu k rostlinám v nádobách a za suchých zim také jehličnanům a stálezeleným keřům na zahradě. Zálivku přizpůsobíme druhu rostlin. Spíše se osvědčilo zalévat méně než přelévat. Čím je místnost chladnější a rostlina má méně světla, tím potřebuje méně vody.

 

Kontrolujeme stav uložených cibulí a hlíz (jiřinky a mečíky). Nemocné odstraníme, aby se nešířila hniloba nebo plíseň.

 

Za příznivého počasí rozhazujeme po záhonech a trávnících kompost.

 

 

 

Pozor! Chodníky na zahradě v žádném případě nesypeme solí, ale použijeme např. písek.

 

 

 

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí123456 | další
    Aktuální stránka: 5 z 6
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Co děláte na zahradě v zimě?

    Datum: 09.01.2009 17:58
     

    Kontroluju kytky a množící se řízky na verandě. Opět se mi chytla jedna buganvilka...mám radost. Oleandry bohužel zatím nic...množím ty dva žluté. Hořcové stromky se chytly všechny, dokonce je musím oždibovat, mají tendenci kvést.

    Na zahradě musíme teď kontrolovat stopy...zajíci začínají svůj útok. angry smiley Co nevidět budu muset naklusat s pletivem....okolo keříků, stromků.... eye rolling smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Co děláte na zahradě v zimě?

     
     
  • Autor: hespa
    Status: expert

    Re: Co děláte na zahradě v zimě?

    Datum: 09.01.2009 20:09
     

    Tedy Moni, ty jsi neúnavná.thumbs down grinning smiley 

    Já na všechno kašlu. množit budu až na jaře, až zjistím napáchané škody. A určitě to nebudou kytky, který zařvou v týhle zimě.grinning smiley

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Co děláte na zahradě v zimě?

    Datum: 09.01.2009 22:57
     

    hespo...kdepak neúnavná...vždyť to jsou řízky někdy ze září... eye rolling smiley A určitě se nechytnou všechny. Postupně vyhazuju ty uschlé nebo plesnivé.

     
  • Status:

    Re: Co děláte na zahradě v zimě?

    Datum: 09.01.2009 23:06
     

    Mona : já mám taky řízky založené, uvidím až odkryju na jaře pařeniště, jak na tom budou. Ale zkusila jsem vysít bavlník. Dostala jsem k svátku kytici a jako dekorace sušiny tam byla větev bavlníku. Zkusmo jsem rozebrala jeden lusk ( kvet má lusků pět) a bylo tam 8 semen. Tak jsem je zahrábla do země, dala je k topení pod folii a do tři dnů vyrašily rostliny. Tak jsem zvědavá, jestli to do podzimu vykvete a uzraje. POdle mě bavlník potřebuje hodně slunce a tady nebude mít dostaetčně dlouhé slunečné vegetační období.

     
  • Autor: hespa
    Status: expert

    Re: Co děláte na zahradě v zimě?

    Datum: 09.01.2009 23:31
     

    Jé, koukám, že jsi taky dobrá experimentátorka. flower smiley grinning smiley

     
  • Status:

    Re: Co děláte na zahradě v zimě?

    Datum: 10.01.2009 00:25
     

    jo , to je pravda, co jde zahrabat tak zahrabu grinning smiley grinning smiley flower smiley, myslím semínka. Teď jsem dokončila výsev Acantolimonu a protěže. Baví mě vysévat skalničky., Předloni nebyla žádná zima a saxifragy potřebují přemrznout, tak jsem semena trápila v mrazáku grinning smiley. tohle zo toho vyšlo

    saxifraga cotyledon

     
  • Status:

    Re: Co děláte na zahradě v zimě?

    Datum: 10.01.2009 00:29
     

    No a taky ještě v zimě fotím winking smiley

    primule auricula

     

    koniklec

     

    aubrieta

     

    koniklec

     

    opuncie

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Co děláte na zahradě v zimě?

    Datum: 10.01.2009 07:40
     

    petrli...paráda!! thumbs down Já takhle loni vypěstovala ze semínek katalpy. Některé už byly docela pěkné...na zimu jsem je ale (nána) zahrnula do záhonu....a nevím nevím, jestli to přežijí. Prý jsou mladé dost náchylné. Přinejhorším mě to čeká znovu, semínka ještě mám. winking smiley

     
  • Autor: hespa
    Status: expert

    Re: Co děláte na zahradě v zimě?

    Datum: 10.01.2009 23:11
     
    acantholimon.jpg

    Petrli,

    Acantholimon jsem zkoušela řízkovat, ale bohužel se mi to nepovedlo. Seminka mi nějak neudělal.sad smiley

     
  • Status:

    Re: Co děláte na zahradě v zimě?

    Datum: 11.01.2009 05:50
     

    Hespa : Řízkování jsem vzdala, nemám na to podmínky. S těmi semeny si taky nejsem jistá. Něco jsem tam posbírala, tak uvidím. Teď jsem vysela první dávku a záložn balíček jsem nechala na jaro do pařeniště. POkud nic nevyklíčí, tak budu pokračovat se semny co se vytvoří letos. On Acantholimon je poměrně problematický, proto se téměř nikde nenabízí, stejně jako dryadky. Vloni jsem získala 50 rostlin ze školky která produkuje sazenice pro Rakousko a byly hned pryč. jenže to byla drahá sranda. Doprava z jižních čech k nám na roudnicko nebyla nejlevnější.

    Ten Tvůj acantholimon je zajímavý. Co je to za druh? Já mám glumaceum - růžový.nd.blog.cz]" border="0" alt="acantholimon" width="412" height="276" />

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Co děláte na zahradě v zimě?

    Datum: 11.01.2009 12:10
     

    Moni, mám tu tvoji malou katalpu v květináči a zahrnutou do země. Taky venku... Myslíš teda, že bude po ní?confused smiley sad smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Co děláte na zahradě v zimě?

    Datum: 11.01.2009 13:13
     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Co děláte na zahradě v zimě?

    Datum: 29.01.2009 08:10
     

    Včera jsem ostříhala květenství rozchodníků, rudbeckie a listopadů. winking smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Co děláte na zahradě v zimě?

    Datum: 07.02.2009 14:58
     

    Vpravdě jarní počasí mě vytáhlo na zahradu, abych obhlédla, jestli už vylézají krokusy. V zimě jsem na zahradu moc nechodila a když jsem dneska viděla, co všechno za tu dobu stihl pes zlikvidovat, tak jsem na jeho adresu vyslala několik veřejně nepublikovatelných nadávek a šla jsem skřípat zubama domů. angry smiley sad smiley

     
  • Autor: Mona
    Status: expert

    Re: Co děláte na zahradě v zimě?

    Datum: 07.02.2009 15:06
     

    Anavi...nevím s tou katalpou. Já se tedy pořád modlím, že přežily. confused smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahradní povídání (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.