pátek 26. dubna, 15:58 Svátek má Oto
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Pokojové květiny
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Pokojové květiny
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: evelina
Status:
Výsledné hodnocení: 4.6
Klikni pro filtrování

Pestovanie orchidei

Datum: 11.04.2007 14:26
 

Orchidea - druhy - rody - skupiny

Phalaenopsis – exotika jednoducho a na dlho

Phalaenopsis je veľmi vhodná orchidea hlavne pre začiatočníkov.

Substrát:
Rastlina sa sadí do špeciálneho substrátu na orchidey, ktorý nesmie byť v žiadnom prípade príliš vlhký, pretože Phalaenopsis tvorí vzdušné korene, ktoré začínajú pri vysokej vlhkosti hniť.

Zálievka:
Phalaenopsis vyžaduje ako epifitická rastlina vysokú vlhkosť vzduchu. Ak jej to nemôžete zabezpečiť, musíte ju každý deň postrekovať mäkkou vodou. Zmäkčiť ju môžete i modrým hnojivom Engo. Nesmie sa však polievať srdiečko listov. Počas letného obdobia sa polieva najviac 2x týždenne, v zime 1 -2x v mesiaci - rozhodne vždy mäkkou vodou. Nadbytočnú vodu musíte z misky pod črepníkom vyliať.

Svetlo:
Rastlina uprednostňuje svetlé stanovište, v žiadnom prípade však priame poludňajšie slnko, pretože v tom prípade sa na listoch vytvoria hnedé spálené fľaky. Nevhodné je južné okno, ideálna je východná a severná strana.

Teplota:
Počas dňa je odporúčaná teplota 20 - 30°C, v noci by nemala prekročiť 15°C.

Hnojenie:
Počas rastovej fázy sa pridáva hnojivo do zálievky 1x týždenne, alebo ak použijete listové hnojivo, stačí i menej. Ideálne je postrekovanie listov, koreňov a substrátu. V zime stačí 1x mesačne, ak stojí rastlina na teplom stanovišti, ešte menej, ak stojí na chladnejšom stanovišti.

Kvitnutie:
Rastlina kvitne od jesene do jari (október - marec). Metliny sa nesmú príliš skracovať, ponechajte dĺžku minimálne 12 - 16 cm. Hybridy môžu kvitnúť i po celý rok.

Obdobie kľudu:
V zimnom období sa spomaľuje rast, no rastlina nemá klasické obdobie kľudu.

Presádzanie:
Presádza sa na začiatku jari, prípadne po odkvitnutí. Nesmie sa presádzať vtedy, ak rastline začína rastové obdobie, pretože nové listy by boli príliš malé. Ich rast sa môže úplne zastaviť.

Rozmnožovanie:
Dcérskymi rastlinami.

Choroby a škodcovia:
Nepriateľom číslo jeden sú vlnatky a štítničky. Vysávajú šťavu z listov a tieto následkom toho odumierajú. V prvom rade izolujte napadnutú rastlinu. Neošetrujte rastliny prípravkom, ktorý obsahuje olej. Tento upchá póry a listy nemôžu "dýchať". Pretože orchidey sú citlivé na agresívne roztoky, nanášajte ich štetcom na škodcu. Použiť môžete i prípravok z mazľavého mydla (15g), alkoholu (10 ml) a teplej vody (1liter). Zvýšte vlhkosť vzduchu.

Zvláštnosti:
Po prvom kvitnutí sa rastlina rozvetví a predĺžia sa staré výhonky. Tieto treba odstrániť vtedy, keď uschnú.



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 5 z 21
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 22.12.2018 11:23
     
    20181222_093125.jpg

    Bohužel nemůžu vymyslet lepší vázičku, ale už jí mám doma

     
  • Autor: Reklama

    Re: Pestovanie orchidei

     
     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 23.12.2018 12:25
     
    orch..jpg

    Drahus, parádní kousek. thumbs down S vázami na ně to bývá horší. Jednodušší na aranžování bývá ampule, jak se v nich i prodávají. Pak se s tím dá líp pracovat.

    Přidám fotku ještě sem i když jsem s ní už gratulovala. love smiley A velice nadějně vypadá pantoflíček.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil ''.phorum_html_encode('regina.mocova@gmail.com').'' (23.12.2018 12:30)
     
  • Autor: kaaj
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 23.12.2018 12:38
     

    krásně vám kvetou thumbs down - moje prozatím jen jeden výhon ,ještě dost malý - asi 20 cm winking smiley

     
  • Autor: alenak
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 23.12.2018 19:24
     

    Krásné vánoční kvetení thumbs down thumbs down ,moje vypadá na únor grinning smiley ,

    Pantoflíčky měly v HB, ale byly pouze obří po 1 květu a přišly mi předražené. Moc se mi líbí, zkoušela jsem je, nejdéle vydržely asi 2 roky. Nemám pro ně dobré místo, tak už ani nezkouším. smiling smiley

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 23.12.2018 20:23
     

    Aleno, v životě jsem je nepěstovala. Dostala jsem od Pinky maličký. Přišel v obálce. Ani jsem nevěřila, že mi přežije. love smiley

     
  • Autor: alenak
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 23.12.2018 22:18
     

    Regi, tak se jim u tebe daří. Můžeš experimentovat, měla jsem co měl přirůstající poupata, kvetl asi 1/2 roku, už jsem na něj nikdy nepřišla. Koupila jsem letos mamce v únoru k narozkám orchidejku v HB nějaký druh dendrobia, od února není bez květů, teď jich má snad 30, nádhera, sobě jsem si nevzala. Už jsem na ni nikde nepřišla. Moje blbost. winking smiley

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 29.12.2018 11:13
     
    Další fotografie:

    A už je to tady. love smiley

    A ještě jednou děkuju Pince.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil ''.phorum_html_encode('regina.mocova@gmail.com').'' (29.12.2018 11:14)
     
  • Autor: Pinka
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 29.12.2018 12:18
     

    regi, jsem strašne ráda, že ti tak brzo vykvetl. Já když ho dostala od bráchy, tak mi poprve kvetl asi za 4 roky. Prostě u tebe je prima thumbs down love smiley

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 29.12.2018 12:26
     

    Mně se do rána zlomil výhon cymbidka a ještě nejsou všechny květy rozvité sad smiley To jsem zvědavá, jestli se aspoň něco rozvine ve váze. U prvního šlahounu jsem nechala vykvést všechny, teď se bohužel nezadařilo. Máš krásné květy Regi thumbs down

     
  • Autor: alenak
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 29.12.2018 13:52
     

    Regi, ten je thumbs down , bílý jsem snad ještě neviděla, oni nejsou moc v prodeji.

    Včera jsem zalévala a objevila u cymbidia ve sklepě 5 prutů, je růžový, bílý nic nemá. Asi růžové ochotněji kvetou, tj. moje zkušenost. Mám drobnější nazelenalé, možná 5 let, to mi od zakoupení nevykvetlo, i když je hodně narostlé.

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 29.12.2018 17:10
     
    c.jpg

    Pinko, nevím, jestli tak prima. Ale snažila jsem se řídit tvou radou, moc si ho nevšímat. I když v poslední fáyi to bylo dost obtížné. smiling smiley Stále jsem si říkala, když začíná kvést, měl by mít asi víc vody a zase abych ho neulila. eye rolling smiley

    Drahus, jsem zvědavá, jak to s ním dopadne. Aspoň, když už se stalo, tak vyzkoušíme.

    Snad už nic nezakřiknu, chystá se mi druhé, co je na fotce. A to by mělo být žlutozelené.To už mi jednou nebo dvakrát kvetlo ale ne tolik prutů. A asi jsem ho přemístila předčasně do tepla.Tentokrát to vypadá, že se zadaří.

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 29.12.2018 17:15
     

    Počkej, vy dáváte cymbidka do tepla? Já je mám od jara venku a pak v chladné chodbě confused smiley

     
  • Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 29.12.2018 18:31
     

    Drahus, já je mám venku a pak nahoře na zimovišti muškátů atd. Tam je kolem pěti stupňů. Určitě by jim to nevadilo a vykvetla by. Ale nic bych z nich neměla. Takže když už jsou tak akorát, musít mít větší poupata, snesu je dolů. Taky do chodby. Ale je v ní tepleji. Tak kolem 18ti stupňů. Když jsem to uspěchala, většinou klásek uschnul nebo se nějak zhatilo.

    Nahoru musí, mám jich asi 8 nebo 9 rostlin. To bychom dole neprošli. A bez květů to zase není až taková paráda a jsou dost velká. Jak to máš ty, to je optimální stav.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil ''.phorum_html_encode('regina.mocova@gmail.com').'' (29.12.2018 18:33)
     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 29.12.2018 18:48
     

    Regi, otvírají se na ní vchodové dveře. asi teď, když je už bez květů, tak jí dáme také nahoru k muškátům. Tam je kolem deseti, v mrazech kolem sedmi stupňů, ale tady je necelé dva metry od hlavního vchodu. Jo a zdá se, že poupata ve váze rozkvetou. Tři už pukla a ostatní se nalévají.

     
  • Autor: Missi
    Status: expert

    Re: Pestovanie orchidei

    Datum: 30.12.2018 06:10
     
    pantof002.jpg
    Další fotografie:

    Drahučko, krásná bílá barva thumbs down .

    Letos mi udělal radost pantoflíček, 3 květy love smiley .

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Pokojové květiny (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.