sobota 27. dubna, 05:36 Svátek má Jaroslav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Okrasná zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada > Okrasná zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Ram
Status:
www.bmprofit.cz

Moje osvědčené trvalky

Datum: 13.09.2010 15:58
 

V diskusi o trvalkách se objevil nápad, který by neměl zapadnout. Aby se každý, kdo bude mít zájem pochlubil se svými nejoblíbenějšími trvalkami, které zaujmou, potěší a nezklamou. A tohle vlákno, by se mohlo stát návodem těm méně zkušenějším pěstitelům.

Pokud bych měl začínat tak já bych mezi takové moje stálice řadil srdcovku nádhernou a kokořík. Srdcovku pěstovávala už kdysi moje maminka, takže je to pro mne spíš srdeční záležitost a kokořík jsem zachránil ze smetiště za naší zahrádkářskou osadou, takže vlastně taky srdeční záležitost. Obě nezklamou svým zajímavým květem a hlavně jsou vhodné do polostínu a stínu, kde pravidelně kvetou.flower smiley



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 
Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Ram (13.09.2010 16:04)
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 3 z 21
  • Status: expert

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 10:37
     

    Já spoustu kytek zimuju v květníku zahrnuté do kompostu s nebo záhonu.

    Já ani nevím proč ty jehličmany tak nesnáším v globálu, prostě je na zahradu nechci a sázet nebudu. Jediné dva jehličnyny miluju gingko a modřín.

    To co mám na zahradě jsou pozůstatky po mém dědečkov, který smrčky sázel všude a uznejte, že smrků po dědovi se zbavovat nemůžu love smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Moje osvědčené trvalky

     
     
  • Autor: Keria
    Status: expert

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 10:54
     

    Jajo, my teda asi nakoniec segry nie smewinking smiley ...ked ja taaaaaaak strasne milujem ihlicnate lesy...a preto ma blazi aj ten kusok prirody preneseny do zahrady....a vobec ma nelakaju ziadne exoticke druhy...aj jednoducha borovica, jedla, smrekovec....sikovne vysadene v zahrade su pre mna prekrasne.( hm..ale u smrekoch davam prednost uz zahradn. druhom).

    Hm...ale velmi dobre viem aj preco mam takyto vztah k ihlicnanom... ale to je na dlhuuuu debatu....

    Hihi, tak aspon jedna moja uchylka - ze na mna uuuuuuzasne dobre posobi vo velkych ihlicnatych horach ta ich "uhladnost a cistota" - rovne kmene v pravidelnych rozostupoch, pod nimi na zemi len koberce ihlicia semtam preruseny ostrovcekom machu, trav, papradi.... uff, na rozdiel od luznych lesov, kde je to chaos, ktory ma "depta"...

    smoking smiley ...ono kazdy sme nejaky, no nieeee?!

     
  • Status: expert

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 11:04
     

    Hiii Keri proti lesům nemám nic, ty miluju, ale nějak nemusím jehličnany na zahradě,. Ty je umíš zkrotit a na Tvoji zahradu pasujou jak prd.l na nočník. (Představ si že tohle říkala jedna holka z Košic co bydlela vedle mě na svobodárce, ona říkala šerbel??? nevím jestli si to pamatuju dobře ). Každý jsme jiný a máme rádi něco jiného, proto je na světě tak hezky :-)

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 11:23
     
    hpim1642.jpg

    Já jsem udělala na zahradě jehličňatý koutek a teď jsem z toho na rozpacích. Spolehla jsem se při nákupu na sdělení prodejce, že cedr atlas. (nějak upravený) by měl mít do 4 m (což je pro menší zahrádku výška tak akorát), bylo to i na originál cedulce, ale nějak tomu poté co jsem googlila nemůžu uvěřit. Ještě že já už budu prdět do hlíny až se provalí ten průšvih se vzrůstností. Jinak mojí srdeční záležitostí jsou borovičky. Mám kleče a čarověníky na kmínku. Já je prostě miluju. Listnáče (i keře) mám ráda pro jejich barevnost a změny které je provázejí v různých ročních obdobích.

    Keria, já to snad s těma heucherama risknu. Květník obalím něčím proti zimě. Dám jen odkopky a uvidíme (záloha bude v záhonech). Mohlo by to klapnout, protože jednu červenou heucheru mám zasazenou ve dřevěném samorostu, zem s bídou přikrývá kořínky a už ustála 2 zimy. Dlužno říct, že ostatní - mateřídouška i rozchodníky pochcípaly.

     
  • Autor: Ram
    Status:
    www.bmprofit.cz

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 20:23
     


    555 napsal(a):

    Já jsem udělala na zahradě jehličňatý koutek a teď jsem z toho na rozpacích. Spolehla jsem se při nákupu na sdělení prodejce, že cedr atlas. (nějak upravený) by měl mít do 4 m (což je pro menší zahrádku výška tak akorát), bylo to i na originál cedulce, ale nějak tomu poté co jsem googlila nemůžu uvěřit. Ještě že já už budu prdět do hlíny až se provalí ten průšvih se vzrůstností.

    Nevím jak brzo se chystáš prdět do hlíny ani jaký kultivar cedru atlaského máš. Mohu tě uklidnit, vzrůstné kultivary cedrů rostou docela rychle. Můj C. a. 'Glauca' ročně vyroste tak o třičtvrtě metru. Takže se to možná provalí ještě o něco dříve.

    Je dobré se zajímat, co a jak poroste ještě než to zasadím. Prodejcům zásadně nevěř, jsou to hlavně prodejci a jen málokdy odborníci.

     
  • Autor: 555
    Status: expert

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 20:42
     

    Rame, to už vím taky.

    S cedrem to zatím není taková hrůza, přirostl jak na špičce tak na větvičkách o cca 10 cm za rok. Ale možná se to bude zrychlovat......... Dost kouřím, tak nevím, kdo bude rychlejšítongue sticking out smiley

     
  • Autor: Ram
    Status:
    www.bmprofit.cz

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 21:24
     

    Nic si z toho nedělej i veliký cedr je krásný. A cigarety nekuř, to není zdravý.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 21:55
     
    p1130786x.jpg
    Další fotografie:
    555 napsal(a):

    Já mám prosbičku na Kerii. Jaruško, jak přezimováváš heuchery v nádobách? Díky tobě jsem si je zamilovala. Máš úžasné kompozice. Teď budu s heucherama na záhoně hýbat a tůůůůze ráda bych si vytvořila nějakou parádu z nich v květníku.

    555: jestli mohu něco i já... Heucherky mám v nádobách už druhý rok, přezimování bez problémů - celou zimu byly v nádobě venku. Jedna zašla, ale spíš proto, že jsem nezalévala sad smiley, nikoli, že by pomrzla...

    Ty moje...

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 21:59
     

    Proti jehličnanům nic nemám, líbí se mi, když je to na zahradách "na střídačku"... že v zimě není jen holo.

     

    Vztah k mateřídoušce jsem získala asi hlavně díky Kerii a hanele, nedám na ni dopustit, krásně vypadá jako podsadba dřevin na kmínku thumbs down love smiley, o sagině nemluvě winking smiley.

     

    Růži mám jednu jedinou. Říkala jsem si, že by na mé zahradě tahle "královna" neměla chybět, ale naši mají celý záhon růží a když vidím tu práci s tím, tak bych jich stejně jako Keria větší množství nechtěla nono smiley.

     

    Ze stromů jsem tady zapomněla zmínit ruj. Taky moje srdeční záležitost.

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 22:31
     


    Kveta napsal(a):

    Hanko, ahoj, kde máš + 3 ? grinning smiley

    Moje milované 3 ks jsou v pelechu smiling smiley

    Ahóóój flower smiley

     
  • Autor: maxynka
    Status:

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 23:15
     
    sedum.jpg
    Další fotografie:

    moje trvalky

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 15.09.2010 23:18
     

    [www.week.cz]

     

    jedna diskuze o nethujových živých plotech, jsou tam pěkné fotky, tak vytahuji winking smiley

     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 16.09.2010 02:58
     
    Keria napsal(a):
    Kvetus, vsak sa pozname, tak dik za stuchnutie... spinning smiley sticking its tongue out Hm...ale nic v zlom, ja na rozdiel od mnohych z vas nie som takto zatazena ziadnymi odmietavymi predsudkami, ale ani opacne, zberatelstvom nejakeho druhu rastliniek...preto mam k rastlinam vytvoreny len "vseobecny postoj" - ci sa mi paci, alebo nie.. A preto podla mna rastlinka nemoze byt ani "funeralna"( uff, Kvetus prepac, ale nad tymto, v urcitych zahradkarskych kruhoch s oblubou pouzivanym "modnym" vyrazom, krutim nosom winking smiley )ani symbolom cistoty ako napr.biela lalia, lasky - cervena ruza......ani nijaka ina. Rastlinka sama o sebe totiz nema v pravom zmysle ziadne predurcenie ...to len clovek moze vhodnym , alebo necitlivym pristupom ju vhodne, alebo nevhodne pouzit...hocikedy -hockde! ( hihi,u rastlin "poznam" len botanicke delenie spinning smiley sticking its tongue out .. Ale na druhej uplne chapem, v com je to odmietanie niekoho niektorych rastlin...jednoducho vo vnemoch a pocitoch, ktore si clovek ku ktorej rastline v priebehu svojho zivota vytvoril! ----------------------- Ja osobne napr. 20r. som sice suhlasila, ze ruza je "kralovna kvetin", aj obdivujem ich krasu...Brrrr...ale do mojej zahrady ani za svet (...i ked som mala po pravde jednu jedinu - cervenu tahavu)...To pramenilo z toho, ze v starej zahrade sme mali asi 30korenov eye rolling smiley...a bol to pre mna horor starat sa o ne...Boli uz velmi stare, svokra to s nimi vobec nevedela a boli priserne neforemne...a ked som to po nej prebrala ja, bola to riadna fuska skusit z nich zas nieco pekne urobit(hlavne ako zacinajuci zahradnik)- po rokoch sa mi to sice postupne zacalo darit, ale vecne som bola cela doskrabana, vecne bojovala so msicami, striekala proti skvrnitosti,hrdzi...preto som fakt mala totalnu averziu dotiahnut si nejaku dalsiu takuto potvoru do mojej zahrady!! Predvlani som sa vsak zlomila a v zahrade vysadila nove...uff, ale po tomto nestastnom roku, kedy vyzeraju az na jednu vynimku vsetky moje ruze prachbiedne( ale nielen u mna, aj v mnohych okolitych zahradach), tak som asi na dalsich 20or. vyliecene z tuzby po dalsej ruzi.. -------------------- Este raz k tujam...zase je to o osobnych skusenostiach. U mna totiz nie su vytvorene asociacie v spojitosti s cintorinmi, lebo asi som mala na rozdiel stastie, ze...tych par cintorinov co poznam vlastne ziadne tuje ani nemaju (ale zas az tak moc ich nepoznam..preto nemozem zovseobecnovat, pravidelnejsie som chodila len na 3)...Napr. u nas na velkom mestskom cintorine rastu len velikanske listnate stromy,hlavne buky...ale aj ine druhy, niekde ako podsadba tis..a samozrejme buxus...i ked mozno v niektorej inej casti sa aj nejaka tuja najde.. ---------------- Preto sa u mna tuja vobec nespaja s cintorinmi, jej pouzitie vsak hodnotim vzdy skor z dizajnoveho hladiska...a tu veru sa tiez priznam, ze absolutne nie som milovnik tujovych plotov- s vynimkou tvarovanych -strihanych, kde tvoria jednoliatu stenu-proti tomu nemam vyhrady....Preto darmo ma napr.If krasne osadzane zahony...ale...tie spicky tuju na pozadi ma totalne rusia....Uff...ale to uz je na inu debatu...o dizajne a ponimani zahrad, o vhodnom a estetickom pouzit rastlin atd.. ---------- Hm...a este ku spominanej averzii k chryzantemam ..to je presne to, co som pisala uplne hore....Moja kamaratka napr. takto neznasala materinu dusku...lebo si pamatala z detstva, ze v ich kraji sa daval zomrelemu do truhly vankus naplneny materinou duskou...a ta vona jej navzdy ostala spata so smrtou...Uff, ale uz dost o takychto morbitnostiach...kvetinky su predsa o niecom inom...

    Předem se omlouvám, že reaguji přednostně na Kérijku, mám několik postřehů o zde zmiňovaných kytkách, snad na nic nezapomenu. Keře někdy jindy.

    Kérijko, jj, malé, dobromyslné šťouchnutí, připomenutí časů minulých - jo ? winking smiley

    ad "moderní" - nevím o tom, zda ( jestli ) je funerální zeleň používaným výrazem v určitých zahrádkářských kruzích, fakt je, že v okruhu lidí se kt. si kytkově povídám ano. Považuju to za zkratku ( pojmenování ) - podobný výraz jako " vohlodek", "nerost", "furtkvetoucí" a pod. Asi si někdy rozumíme už jen sami. winking smiley

    ad sbírání - samo že je to jen výmluva. Pro Berana či špatně narozeného Berana = hamounka. Fakt je, že mne nějaké druhy rostlin zaujaly, někt. hromadím cíleně ( nesystematická sbírka, páč např. u heucher FAKT už si rozmýšlím, jestli si pořídím ještě nějakou další. Mám jich moc, našť. nové Terranovácké jsou na mne moc barevné - až kýčovité. Jen Francouzi mne "zlobí", ti produkují krasavice a těžko jim odolávám ). Pak jsou rostliny, od kt. si pořídím jednu, je krásná a tak si chci prozkoumat jaké jsou ty druhé. Šance, abych je viděla v nějaké zahradě je téměř nulová, musím si je nechat dovézt ( - u si je ).. no a co kdyby nějaká jiná ( nová ) nabízená byla lepší, že ?

    ad růže - vidíš, také jsem předmětem šťouchání, páč v živé paměti pamětníků je ještě můj výrok na téma.. růže ? ke mně ? proč ? nemusím...

    dneska jich mám hodně, stále přibývají ( mám nový sluníčkový záhonek, pro jistotu, aby vydržel několik let jsem se rozmáchla se šířkou.. tam se jich ještě vejde grinning smiley ), znám ovšem lidi, proti kterým jsem pouze malopěstitel. Ano, máš pravdu, nedávno mi přišla fotka ruky po pletí růží, pohled nic moc. Při výběru růží se snažím řídit oceneními( ADR růže ), referencemi - abych stříkat nemusela. Letošní rok byl houbovo/plísňový velmi silný tlak, stříkala jsem jednou, ťuk,ťuk, růže mám zdravé.

    Naprosto s tebou souhlasím, letošní rok růže ( nejen je) prověřuje. Nejdříve extrémní mrazy, dlouho ležící sněhová pokrývka způsobily omrznutí až odúmrtě někt. keříků. Pak přišlo chladné a studené jaro ( v Hradci odkládali DOD, růže v plánovaném termínu nebyly nakvetlé ). Když konečně rozkvetly, uhodila horka + sucha, velmi rychle odkvétaly. Propršený srpen a studenější září remontování také nepřejí. Zejména na angličankách ( naducané talířky květů ) se dost tato nepřízeň počasí ( u mne ) projevila.

    Někt. jsou i přes toto super, zejména si pochvaluju růže s jednoduchým květem ( jako u plané růže ) nebo s drobnějšími květy. Kvetou neúnavně, déšť nedéšť, horko nehorko.

    ---

    krásnoočko - mám dojem, že je to krátkověká trvalka, lepší je sesbírat semena, pro jistotu.

    klejicha - pozor, oddénkatá

    denivky + slimáci : Pospíšku, se máš... sad smiley Mám jeden kultivar, kt. jsem pečlivě obsypávala, každou noc sesbírala z poměrně mohutného trsu cca 40 kousků těch slizoňů a přesto jsem květy viděla pouze jeden den. Na jiných trsech bylo tak 7 ks, to šlo přežít...

    na jedné fotce máš skoro bílý kultivar seda - jedná se o vybělenou Matronu nebo naopak trochu zrůžovělý jinak bělokvětý kultivar ( Stardust, Iceberg ? )

    seda ( rozchodníkovce ) mám také v oblibě, celoročně krásná kytka. Pouze mám trochu výhrady ke kultivaru Sedum telephium Herbstfreude ( v angl. Autumn Joy ) - neotvírají se mu květy. Zase se barevně mění - od růžových poupat po bordo při odkvětu.

    jo, zapomněla jsem do naprosto slimákům neodolných kytek uvést šater ( gypsophilla ) - sežrali mi všechny, jak G. paniculatu tak G.repens

     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 16.09.2010 03:10
     

    Anny, jj, rozrazil. Ten vysoký ? ( Veronica longifolia ) po odkvětu po seříznutí vykvete znovu + navíc se krásně semení. Moje semenáčky pak následně mají trochu jinou barvu než matka, jsou natónované v odstínech modré.

    Phloxy - subulata - mám, nějaké, krásná obruba, jarní kytka, polštářovitá, po odkvětu zůstane hezká. Vysoké phloxy - paniculata, maculata - letos jsem byla u ofouse na phloxové výstavě, měl ke koukání ( a koupi ) cca 100 soret. Užila jsem si.

    Mám je ráda i když podmínky u mne nemají nejlepší ( moc vlhko ). Jejich problémem je náchylnost k padlí, snažím se vybírat kultivary padlíodolné ( např. David ) . U někt. mám problém s tím, abych je udržela první zimu.

     
  • Autor: Kveta
    Status:

    Re: Moje osvědčené trvalky

    Datum: 16.09.2010 03:12
     

    Jajo, rodgerzie zůstaly nájezdu slimáků ušetřeny. Asi u mne mají lepší. grinning smiley

    Pouze mi horký vzduch ( sluníčko nemají ) při teplotách nad + 30 st. opálil listy. Se nedá nic dělat, př. rok bude líp.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Kveta (16.09.2010 03:23)
     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Okrasná zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.