pondělí 22. října, 07:56 Svátek má Sabina
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto
 
 


Navigace: Thajsko
Aktuální kategorie: help   Vše > Cestování > Za exotikou > Asie > Thajsko
Založte si eDeníček! Podělte se se svými přáteli o zážitky z cestování, a nebo naopak získejte cenné rady před caší cestou!
 
 
 
 

THAJSKO 2015 - 1.pokračování

Autor: SPIKE - expert
Datum: 25.11.2016 11:11
 
Bangkok nás přivítal deštěm. Už z letadla jsme viděli velké louže na letištní ploše, černý mrak se pomalu přesouval dál. Vlhké vedro nepřekvapilo, to už jsem čekala. Na letišti jsme se převlékli do kraťasů a na celých 24 dní jsme se rozloučili s mikinami a dalším teplým oblečením. To si počká na dně kufru, až nám bude při návratu chladněji. Přilétli jsme v pravé poledne místního času, průvodce na nás čeká a hned vyrážíme na první prohlídku města. Sprcha, kterou bychom po dlouhém letu uvítali, bude až večer. Kvůli počasí je program hned změněn. Původně jsme se měli pokochat pohledem na velkoměsto z nejvyšší budovy, která má otáčivé horní patro. Platí se tam nemalé vstupné a byly by to v tomto počasí vyhozené peníze.

Tak se vydáme za tím, čeho je v celém Thajsku asi nejvíc, tedy za chrámy. Thajsko je z je převážně zemí budhistickou, ostatní víry se tu vyskytují opravu jen sporadicky. A vidět je to na každém kroky, protože bohatě zdobené chrámy jsou úplně všude. Začneme návštěvou chrámu Phu Khao Thong (Goldem Mount). Chrám je na uměle vytvořeném kopečku, na jehož vrchol vede spirálovitě vedená cesta. Stúpa či chedí (ve stúpě jsou ostatky mnichů, v chedí je relikvie samotného Buddhy) září zlatě do dálky. Je tam mnoho zvonů různých velikostí. Dávají je tam věřící, aby si tím naklonili Buddhu, když potřebují udělat nějaký závažný životní krok. Nápis „wifi free“ tu působí dost nepatřičně, ale s podobnými nesourodými skutečnostmi se tu budeme setkávat častěji.

Po chrámu se vydáme do květinové tržnice. Je to celá dlouhá ulice, kde na chodníku mají prodejci rozložené zboží na jednoduchých pultech. Evropanovi oči přecházejí z toho množství a pestrosti květin, z nichž mnohé nezná ani z luxusních obchodů. Hodně prodejců tvoří z kvítků závěsné věnečky, které nesmí chybět v žádné domácnosti, autě, tuk-tuku… Hodně květin se odnáší do chrámů. Trh nenápadně mění prodávaný tovar, místo květin je na pultech ovoce a zelenina. Něco hned ochutnáváme.

Je to všechno krásné a zajímavé, ale my už se přece jen těšíme do sprchy a na odpočinek. Ubytováni jsme v příjemném malém penzionu na břehu jednoho z kanálů řeky Čao Praya. Po večeři ale ještě spát nepůjdeme, vydáme se do nočního trhu. Všude je ještě živo, trh je plný turistů. Koupit je tu možné kde co, oblečení, suvenýry, jídlo teplé i nějaké rychlé občerstvení… My ochutnáme jen červy a brouky, další nabídku už odmítáme (pavouky, šváby, štíry). Já už jednu zkušenost s touhle potravou mám, tak jsem mohla srovnávat. Tady to dělají spíš jako atrakci pro turisty a všechno bylo příliš ochucené sojovou omáčkou, až to ztratilo původní chuť.

Spánek si už opravdu zasloužíme. Zítra nás čeká celodenní putování po Bangkoku a večer se vlakem přesuneme na sever země. Jo bude to náročná dovolená, denně budeme balit kufry a přesouvat se zas o něco dál.

Po snídani se hned vydáváme mikrobusy do města. Je asi povinností každého turisty navštívit nejproslulejší chrámy. Nejdřív jedeme ke Královskému paláci a tam do Wat Phra Kaeo (Chrámu Smaragdového Buddhy). Je to asi nejuctívanější soška Buddhy v této zemi. Objeven byl úplně náhodou, když do stúpy chrámu v Ching Rai uhodil blesk a objevila se obyčejná soška Buddhy. Umístili ji tedy do místního chrámu, jenže časem se soška začala olupovat a rozpadat, až se uvnitř překvapivě objevila soška smaragdová, která byla pod štukem ukrytá. Po různých bojích s Laosany pak už nastálo byla umístěna v Bangkoku. Není smaragdová, ikdyž se tak nazývá, ale je z jadeitu. Soška není ani nijak extra veliká (66cm), ale svým významem a posvátností předčí všechny další. Sám král ji 3x ročně převléká. Soška má zvláštní obleček pro zimu, léto i pro období dešťů.

Dalším chrámem, kam se přesuneme je Wat Pho (Chrám ležícího Buddhy). To je zase jedno z těch nej. Obří zlatý Buddha je dlouhý 46 metrů a je to opravdu impozantní podívaná.

Obědváme v restauraci na lodi na řece Čao Praya, kde přečkáme další prudký déšť a pak rovnou nastupujeme do dlouhých lodí, které s námi projedou nějaké kanály, abychom viděli město z různých stran. Vidíme krásné chrámy, ale taky úplně chudá a rozpadající se stavení. Krmíme ryby, které se nesmí lovit, tak se tu krásně rozmnožily.

Máme ještě trochu času, tak se přesuneme do Čínské čtvrti a navštívíme tam chrám s obrovskou zlatou sochou Buddhy (má asi 6 tun). Projedeme se i místním autobusem a pak už se jen zastavíme pro kufry v penzionu a jedeme na místní vlakové nádraží. Čeká nás noční přesun do Ching Mai na sever Thajska.

Ještě jsem přidala 3 fotky - na poslední je stromek papáji a na předchozích plod zvaný jack fruit (druh chlebovníku). Uvnitř obřího plodu jesou ukryta semena obalená dužnatým obalem, který se vylupuje a konzumuje. Není to tedy zrovna nic extra, spíš mi to připomíná zeleninu, chuť je sladká, ale nevýrazná.

Galerie:

 
Upraveno 3 krát. Naposledy upravil SPIKE (11.01.2017 13:00)

 

Galerie: Klikněte pro zobrazení
12657921_10204457673476088_8681755222182495385_o.jpg
 

Komentáře a názory

 
 • Re: THAJSKO 2015 - 1.pokračování

  Autor: ivik11
  ( Brno, 250m n.m.)
  - expert
  Datum: 26.11.2016 14:51
   

  Věrko, díky za perfektní připomínku love smiley Ztrávili jsme tam 5 dní, bylo to krásné, ale pak už toho zlata a Budhy bylo až přespříliš grinning smiley Ráda jsem si ale osvěžila vzpomínky. Moc pěkně zdokumentované thumbs down

   
 • Re: THAJSKO 2015 - 1.pokračování

  Autor: FrajerHubert - expert
  Datum: 29.08.2017 10:32
   

  Dobře napsané a určitě i prožité. smiling smiley

   
 
Podobné příspěvky
Diskuze: Ubytování v Chorvatsku Soutěž o nejvyžranější ledni.. Dětský-web
 

Přeji dobrý den všem příznivcům Chorvatska. Tak kam letos pojedete na dovolenou? Bude to Makarska, Omiš či snad někam na Istrii? Doporučte Vaše nejobl

Autor: chorvatsko - 31.05.2006 10:31
Rubrika: Chorvatsko - Komentářů: 24

Vyhlašuji fotografickou soutěž o nejvyžranější ledničku! (Podrobný výpis vítán!) Zároveň se tímto prohlašuji průběžným vítězem.

Autor: Stano - 02.09.2007 18:23
Rubrika: Co se jinam nehodí - Komentářů: 261

Dobrý den,chtěl bych vám představit web určený pro děti www.detsky-web.cz web je nezávadný nenajdete tam žádné závadné hry, ale naleznete zde spoustu

Autor: detskyweb - 08.02.2009 10:42
Rubrika: Záliby a volný čas - Komentářů: 2
Blog: Moje pozitivní zkušenosti s .. Aktuální report z Mölltalu (.. Návod na šitý náramek.
 

Ahoj všichni, jsem moc rád, že tu mohu být a podělit se o své zážitky s cestováním. Už jsem projel pár kontinentů a viděl nespočet podivuhodných přír

Autor: eri - 18.10.2011 10:51
Rubrika: Po Evropě - Komentářů: 3

Za prvním letošním aktuálním reportem jsme vyrazili do rakouských Korutan na ledovec Mölltal. Tento ledovec jsme si zvolili hned z několika důvodů

Autor: rejnok - 26.11.2011 16:26
Rubrika: Rakousko - Komentářů: 0

Autor: chrasteva - 04.01.2015 15:14
Rubrika: Záliby a volný čas - Komentářů: 0
Galerie: Samé zlato... Jak vychází slunce na D1 A pršelo...
  Samé zlato...
Autor: Otazka - 08.05.2008 21:34
Rubrika: Příroda a květena - Komentářů: 6
Jak vychází slunce na D1
Autor: Soutěž - 06.03.2009 21:36
Rubrika: Cesta - Komentářů: 38
A pršelo...
Autor: Otazka - 05.04.2011 21:54
Rubrika: Severní Čechy - Komentářů: 18
Adresář: http://alpy-2005.wz.cz http://www.joblist.cz http://www.hoteltrubska.cz
 

Dovolená v Alpách 2005. Výstupy na místní vrcholy, koupání v průzračných jezerech. Řada užitečných informací.

Autor: supervht - 14.12.2007 16:44
Rubrika: Po Evropě - Komentářů: 0

JOBlist - vaše nová práce, job, jobs, volná pracovní místa, nabídky práce,zaměstnání a kariéra personální server pro on-line nábor nových pracovníků

Autor: netia - 28.07.2008 17:36
Rubrika: Internet a PC - Komentářů: 1

Kočičí hotel Trubská nedaleko Prahy nabízí 3 kategorie ubytování, které pokrývají požadavky i těch nejnáročnějších klientů, nově i venkovní výběhy. Za

Autor: vera.pavlik - 12.01.2014 19:24
Rubrika: Kočky - Komentářů: 0
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.


Doporučujeme: Nutriforum.cz - Diskuzní fórum pro každého, komu záleží na tom, co jí.

RSS vše - RSS vše - Blog - RSS - Thajsko (Blog)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.