Re: Balza

Autor: Libi, Datum: 24.03.2007 10:12

Nástroje k řezání

K řezání používáme výsuvný modelářský nůž, jemnou listovou pilku, lupenkovou pilku případně skalpely, žiletky a pod. Často používaným nástrojem je balzoříz (viz. obrázek), který si můžete sami vyrobit a nebo si jej koupit. Základní deska (A1 a A2) balzořízu má zasazeny ostré a tenké nože za sebou tak, aby postupně vystupovaly víc a víc. U měkterých balzořízů se dá jejich výška nastavit. Na základní desku přiléhá pravítko (B), které je nastavitelné a tak můžeme řezat různě široké lišty či menší hranolky. Právě k tomu je balzoříz určen. Přiložíme prkémko na desku tak, aby doléhalo k pravítku a posunujeme jej proti ostří nožů. Pozor na prsty ! Současně prkýnko tlačíme k základní desce. Řežeme vždy po směru let dřeva. Chce to trochu cviku, ale výsledek je pak perfektní.

Dalším velmi často používaným nástrojem je výsuvný zalamovací modelářský nůž (1). Je to poměrně bezpečný nástroj, protože čepel se dá velmi rychle zasunout do rukojeti a sama nevyjede. Výhodou tohoto nože je, že se dá snadno obnovit jeho ostří odlomením již otupené části. Nevýhodou pak je jen jeden tvar ostří a ne příliš kvalitní rukojeti. Ta se většinou rychle a snadno poškodí, protože je z plastu. Navíc přesně nevede čepel, která je pak v bočním směru volnější. Proto je lepší kupovat tyto nože s kovovou rukojetí. Někdy je proto lepší si pořídit modelářský můž, který má výměnné čepele. Tyto čepele mají různý tvar ostří (2-5). Jejich nevýhodou je, že se v případě otupení musí přibrušovat. Výhodou je pak pevně usazená čepel v rukojeti a tím i přesnější řez. Spousta modelářů nedávno používala a nebo ještě používá použité žiletky. Jejich výhodou je velmi vysoce ostré ostří. Proto se hodí na vyřezávaní detailů a pod. Nevýhodou je jejich pružnost. Musíte dávat velký pozor na kolmost řezu. Konec zaříznutý do bazy má tendenci tzv. bruslit.Proto se nehodí na dlouhé řezy. Také nebezpečnost tohoto nástroje je vysoká. Nedají se brousit a tak po otupení se vyhazují.

U lupenkové pilky použijeme list s co nejjemnějšími zuby. Když nasadíte do pilky list s příliš hrubými zuby, bude pilka balzu trhat. Obzvláště u tenkých prkének. Lupenková pilka je maximálně vhodná k vyřezávání nepravidelných tvarů, kruhových otvorů a pod. Listová pilka je naopak velmi vhodná tam, kde potřebujeme dodržet kolmost řezu. Také se používá na zakracování hranolků a silnějších prkének. Opět se snažíme použít pilku s jemnými zuby.

Řežeme balzu

Když řežeme rovné řezy, tak nožem řežeme vždy podle pravítka. Na silnělší prkénka nebo hranolky použijele listovou pilku. Při řezání nožem dáváme pozor, abychom na řezaný materiál nevyvinuli příliš velký tlak. Mohlo by dojít k promáčknutí balzy a tím znehodnocení řezu. musíme víc obrousit a ten kousek který musíme obrousit nám může chybět. Také nevhodný tvar ostří (příliš široké) bude mít stejný efekt. Proto tam, kde potřebujeme zachovat maximální přesnost řezu použijeme nůž se štíhlým ostřím. Řez si také můžeme dopředu vyzkoušet na nepotřebném kousku.

Při řezu podél let dřeva muséme dávat pozor, aby nám nůž neuhnul stranou. To se stane velmi lehce, protože léta dřeva fungují něco jako svodidla. Nůž musí být maximálně ostrý a pokud to jde řežeme podle pravítka ! Při řezání pilkou po letech to platí také. Pilka se rychle zařezává, ale má neustále snahu uhnout stranou. Proto se nenechte strhnout rychlostí a snadností řezu a na pilku netlačte !

Řežeme-li z jednoho prkénka více lišt, označíme nejprve jejich společnou délku (případně další rozměry) a potom odřezáváme jednotlivé lišty. Lišty nařezáváme z obou stran, aby bylo dosaženo maximální kolmosti řezu. Když řežeme stejné lišty, které jsou sbíhavé, dosáhnete lepšího výsledku, když lišty budou k sobě přiléhat šikmou stranou než rovnou (viz. obrázek). Je to proto, že vedete jen jeden řez přes léta. Někdy potřebujeme vyříznout kruh a nemáme k dispozici vhodnou pilku. V takovém případě vedeme sérii rovných řezů, které jsou tečnami k vyřezávanému kruhu. Nejdříve vyřízneme čtverec a potom postupně seřezáváme vrcholy na mnohoúhelník. Ve finále pomocí smirkového papíru zabrousíme. Řez lupenkovou pilkou ovšem je přesnější a i rychlejší. Jak správně vést řez nejlépe ukazuje následující tabulka s obrázky a vysvětlujícím textem. Když dodržíte tyto jednoduché zásady budete s výsledkem své práce vždy spokojeni.

 

Tenké prkénko řežeme napříč let tak, že nedojedeme až do konce, ale řežeme z obou stran. Zabráníme tím vyštípnutí prkénka.

 

Silnější lišty řežeme zásadně pilkou nikoliv nožem ! Nůž materiál promáčkne.

 

Tlustší prkénka řežeme pilkou a zásadně na plocho ! Jinak budeme mít okraje řezu silně roztřepené.

 

Když řežeme nožem prkénko po délce šikmo přes léta, vedeme nůž tak, že snaha sledovat léta jej neustále přitlačuje k pravítku.

 

Z tlustšího prkénka vyřezáváme zakřivený tvar raději lupenkovou pilkou než nožem.

 

Když řežeme zakřivený tvar nožem, vedeme nůž tak, aby v případě že nám uhne (veden léty) z řezu nepoškodil vyřezávaný díl.

 

 

V větších bloků balsy odřezáváme části listovou pilkou a pilku vedeme tak, abychom byli schopni snadno kontrolovat směr řezu. Lupenková pilka nezaručuje pravoúhlý řez.


Vytisknuto z www.week.cz dne 05.05.2024 21:04
Adresa příspěvku: https://www.week.cz/re-balza/read.php?1,9284,9309#msg-9309