Re: Stříhání okrasných keřů

Autor: amazonka01, Datum: 20.04.2008 09:43

Našla jsem hezký článek...dám odkaz,a kdyby to zmizelo,tak ještě zkopíruju podstatné :)

http://www.vseprovasdum.cz/provadime-rezy-opadavych-okrasnych-drevin.html

 

Opadavé dřeviny snášející jen minimální řez.

Polostřih opadavých dřevin Tyto rostliny je nutno sestřihávat a tvarovat s velkým respektem. Není dobré tyto druhy keřů a stromů nechat svévolnému růstu, ale každoročním tvarovacím řezem je formovat do jejich budoucího tvaru. Silný řez provádíme jen při odstraňování mrtvého či poraněného dřeva. Jinak je pro tuto skupinu stromů a keřů silný zásah řezem nepřípustný. Může způsobit dlouhodobou ztrátu kvetení, deformaci růstu nebo v krajním případě strádání ukončené odumřením rostliny. Řez provádíme v druhé polovině léta, jelikož dřevina produkuje nejmenší množství mízy z celého roku.

Pro názornost jsem uvedl několik druhů

Opadavé dřeviny kvetoucí na starším dřevě.

Už z nadpisu je patrné, že jde o dřeviny, které potřebují k tomu aby kvetly alespoň rok staré dřevo. Ideální doba po řez je hned po odkvětu. Jednoduše odstraníte odkvetlé květy či květenství a zkrátíte letošní letorosty, ale i starší dřevo do požadovaného tvaru. Do konce vegetační doby ještě stačí keř obrazit a díky řezu nebude zbytečně vynakládat energii na tvorbu semen. Dalším rokem keře vydatněji pokvetou na letos po řezu narostlých letorostech. U všech takových dřevin je důležité ponechávat kosterní větvení a tlumit růst nových výhonů , které by nadměrně zahušťovaly střed koruny.

Řez Tavolníku a Vajgélie po odkvětuDruhy

Opadavé dřeviny kvetoucí na letošním dřevě

Tyto dřeviny mají největší tendenci k přerůstání, jelikož většina lidí se je bojí seřezávat, aby nepřišli v dalším roce o květy. Opak je ale pravdou. Pokud nebudeme keře tohoto tipu řezat, jejich schopnost kvést se časem omezí. Proto je potřeba u přerostlých rostlin se nebát a v zimě nově přirostlé dřevo seříznout na polovinu. Na jaře je ještě nutné před rašením tyto výhony seřezat na tři pupeny nebo i sáhnout do kosterních větví, abychom dosáhli požadovaného tvaru rostliny. Takto seřezaná rostlina vyžene nové výhony na kterých se v letě, či na podzim objeví květy. Tyto rostliny mají potřebu díky silnějším jarním řezům k vytváření velkého množství nových výhonů. To ale není ke škodě, jelikož o to bude větší množství květů.

Druhy

Opadavé dřeviny snášející silný zmlazovací řez

Druhy rostlin spadající do této skupiny mají jednu zvláštnost. Rostliny pro nás nejsou atraktivní svým květenstvím, ale jinými částmi rostlinného těla. U jedněch to mohou být pestrobarevné listy u dalších výrazně zbarvená borka. Důležité je každoroční produkce mladých a nových letorostů, které mají oproti starším větvím pestřeji zbarvenou kůru a také produkují větší množství okrasného listí.

Abychom docílili maximální sezónní produkce nadzemní části rostliny, je nutno provádět silné řezy. Stále platí pravidlo, čím více rostlinu ořežete, tím více další rok poroste. Výška nad povrchem země se může pohybovat od pár centimetrů do několika decimetrů.

Keře okrasné barvou borky stříháme těsně před rašením na jaře. Každý rok se při řezu snažíme ponechat stejné kosterní větve, z kterých nám každý rok vyrůstají nové letorosty. Na tomhle druhu řezu není co zkazit, takže stříhejte co můžete.

Nějaké typické druhy


Vytisknuto z www.week.cz dne 19.05.2024 18:41
Adresa příspěvku: https://www.week.cz/re-strihani-okrasnych-keru/read.php?1,45451,71485#msg-71485