Re: Kocovina

Autor: Libi, Datum: 18.12.2007 22:25

tak tuhle prázdninovou akci budu mít v mysli jako odstrašující případ asi hodně dlouho, ale přece jen pár pozitiv to mělo - alkohol odboural několikaleté bariéry s některými lidmi a od té doby už se zase bavíme normálně winking smiley

 

Jak zmírnit následky konzumace alkoholu

Lék na kocovinu neexistuje. Tento stav totiž není dobře prozkoumán. Kromě toho jsou následky nadměrného pití jistou ochranou před vznikem závislosti.


Třetí den po nekonečném večírku na rozloučenou se svobodou se třiatřicetiletý Hal Walker probudil s důvěrně známými příznaky. Ostré světlo ho píchalo do očí, hlasité zvuky duněly v hlavě jako rány kladivem a hlava třeštila jako střep. Kdyby tak někdo našel lék na kocovinu, byl by za vodou, pomyslel si stejně jako mnozí jiní, kteří toho večera vypili dost, aby ráno trpce litovali, píše list The New York Times.
Ovšem jak naznačují nové studie, lék na kocovinu po nemírném požití alkoholu by nemusel být až tak vzdálený. Letos v létě oznámila skupina amerických lékařů, že extrakt ze slupky opuncie, pichlavého plodu kaktusu Opuntia Ficus, je účinný při zmírnění průvodních znaků kocoviny, jako je sucho v ústech a nevolnost. Jejich výzkum financovala kalifornská společnost Perfect Equation a nechala si extrakt patentovat. Michiganská společnost Living Essentials pro změnu podala žádost o patent na pilulku Chaser, která obsahuje aktivní složky plavené křídy a živočišného uhlí.

Ročně 150 miliard

Odborníci se ale shodují, že navzdory podobným produktům stoprocentní lék na kocovinu nadále neexistuje - mimo jiné proto, že samotná kocovina zatím není plně prozkoumána. Vědci se vždy raději soustřeďovali na pochopení účinků alkoholu a na zdravotní dopady jeho konzumace než na rozšifrování mechanismu kocoviny. "Tento fenomén je neuvěřitelně neprostudován," říká Linda Degutisová, profesorka medicíny a veřejného zdraví Yaleské univerzity.
Většina oblíbených léků, které jsou volně prodejné v lékárnách, nemá odpovídající studie, pokud jde o jejich účinky při zmírnění kocoviny. Někteří experti tvrdí, že podobný výzkum vyvolává řadu etických problémů - vývoj fungujícího léku na kocovinu by mohl přimět lidi, aby pili víc alkoholu, když budou vědět, že ráno stačí spolknout prášek, aby jim nebylo zle. A představa řidiče autobusu či pilota letadla, který po bujarém večírku polyká pilulku proti kocovině a nastupuje do práce, je dostatečně varující.
Jiní vědci ale soudí, že následky kocoviny stojí společnost ročně tolik peněz, že by se vyplatilo je přinejmenším prostudovat. Přesná čísla nikde neexistují, ale studie doprovázející extrakt z opuncie odhaduje, že jen ve Spojených státech stojí problémy spojené s konzumací alkoholu, včetně kocoviny, ročně 150 miliard dolarů. "Nyní je proto naprosto nutné provést výzkum, který zjistí, zda by léky na kocovinu mohly zabránit doprovodným symptomům, jako je například ztráta koncentrace, poruchy úsudku či motorických dovedností," říká Michael Shlipak z Kalifornské univerzity.

Za trest

Kocovina je vlastně určitým trestem za zvýšenou konzumaci alkoholu a toho, komu je špatně, vlastně částečně chrání před alkoholismem. To jsou také argumenty, které používají čeští lékaři na problematiku alkoholu, když hovoří o lécích na kocovinu. V Česku byl například minulý rok vyvinut přípravek, který by měl její příznaky výrazně snižovat.
Preparát byl vyvinut pracovníky katedry farmaceutické botaniky a ekologie Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy pod vedením jejího vedoucího Luďka Jahodáře. Obsahuje pouze přírodní látky - révu vinnou, smuteň hořkou, datlovník obecný, čekanku obecnou, Andrographis paniculata a Emblica officinalis.
Působit má zejména na bolest hlavy, nevolnost, závratě, sníženou schopnost koncentrace a únavu. Podle výrobců přispívá také k ochraně jater před negativními účinky alkoholu a podporuje proces jeho zvýšeného odbourávání v játrech. Urychluje odstranění jedovatého metabolitu alkoholu - acetaldehydu a navozuje zvýšenou aktivitu jaterních enzymů podílejících se na odbourávání alkoholu.
Ani další preparát, který je na trhu po celém světě, se neobejde ze strany lékařů bez kritiky a navíc může doslova i uškodit. Jde o lék Alka-Seltzer, jenž se podle návodu užívá ráno po konzumaci alkoholu. Ten obsahuje lék kyselinu acetylsalicylovou (podobně jako například aspirin či acylpyrin). Ta může člověku zvláště po velké dávce alkoholu způsobit krvácení do beztak již alkoholem poškozené žaludeční sliznice.
A co tedy odborníci na alkohol doporučují proti kocovině? "Přirozeně abstinenci či pití malého množství nápojů s nízkou koncentrací alkoholu," říká Václav Dvořák, primář oddělení pro léčbu závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice. A připomíná, že Česko patří mezi státy, které v počtu alkoholiků patří mezi nejpostiženější.
Pokud během večera již cítíte, že se vám podlamují kolena, začněte pít minerálku. Další rada vychází z dob hodování starých Římanů, ale lze ji použít i na alkohol. Pokud jej vypijete příliš, je lepší se vyzvracet. V žaludku se totiž vstřebává jen 20 procent alkoholu, zbytek se do krve dostane až ze střeva. Když je tedy ze žaludku odstraníte, následky zmírníte. To je ale rada pro silné povahy, ti rozumnější raději tolik alkoholu do zažívacího ústrojí nenalijí.

Hlavně tekutiny

Když už ale "dojde na nejhorší", tak je dobré první opatření udělat ještě před usnutím. Osprchujte se, aby se pročistily a prokrvily póry pokožky. Dále se doporučuje vypít větší množství minerálky či mléka, aby se tělo ve spánku znovu zásobilo minerálními látkami. Důležité je usínat ve vyvětrané místnosti. K posteli si připravte lék proti bolesti hlavy.
Pokud máte po probuzení kocovinu, existuje mnoho rad, jak se jí alespoň částečně zbavit. Důležité je doplnit ztracenou tekutinu, nejlépe vodou se špetkou soli nebo minerálkou. Doporučuje se i bujón, respektive jakákoli polévka či takzvaná Virgin Mary (Bloody Mary bez vodky) - rajská šťáva s trochou citrónu, soli, pepře. Ty dodají tělu tekutiny a minerály.
Tradiční káva není při podobných stavech nejvhodnější. Už vůbec nemá smysl se trestat takovými kombinacemi, jako je káva s citrónem. Citrón by sice tělu pomohl - je to vitamín, ale pokud jej nakapete do horké kávy, jeho účinek zcela zrušíte. Káva, respektive kofein v ní obsažený, sice může na chvíli povzbudit, ale zároveň odvodní organismus. Přitom při kocovině je naopak třeba tekutiny tělu dodat. Stejně špatně poslouží i černý čaj a cola.
Ráno s kocovinou často doprovází chuť na rybičky, okurky - organismus si tak říká o sůl. Proto se těmto pokrmům nevyhýbejte. Vhodná je i zelenina, ovoce, mléčné výrobky. V každém případě nedoplňujte "hladinku" ani malým pivem. Navzdory zkušenostem totiž lékaři tvrdí, že "vyrážení klínu klínem" nefunguje. Pitím alkoholu totiž člověk kromě minerálů a tekutin ztrácí také důležitý hormon ADH, požití dalšího alkoholu utlumí jeho sekreci a stav se bude prodlužovat. "Postižený" tak zmírní jen subjektivní potíže, objektivní zůstanou.


Vytisknuto z www.week.cz dne 07.05.2024 21:56
Adresa příspěvku: https://www.week.cz/re-kocovina/read.php?1,16750,39368#msg-39368