středa 24. dubna, 14:45 Svátek má Jiří
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Konzervace
Aktuální kategorie: help   Vše > Záliby a volný čas > Vaření > Konzervace
Diskutujte! Rádi vaříte? Pak je tato sekce to pravé pro vás..
 
 
 
 
Status: expert

Zelí do 4l lahve

Datum: 19.10.2006 21:31
 
Nevím jak Vám ,ale mě se ještě nepodařilo uchovat kysané zelí v panelákovém sklepě a se zmrzlým v zeláku na balkoně nemám odvahu experimentovat. Před několika lety jsem dostala recept na zelí bez kvašení vydrží celou zimu a je moc dobré.
10 kg krouhaného zelí
15 cibulí
kmín podle chuti
nálev : vše svařit a nechat vystydnout
3 l vody
1,5l octa
200g soli
50 tabletek cukerinu
do vychladlého nálevu přidat 2 kávové lžičky pyrosiřičitanu draselného (dostat v drogerii používají vinaři) zalít zelí a nechat 24 hod stát plníme volně do sklenic zaděláme víčky a !nesterilizuje se!
 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí1234 | další
    Aktuální stránka: 2 z 4
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zelí do 4l lahve

    Datum: 30.10.2014 18:07
     

    Mamka naklada klasicke ysane i to s pyridoxinem,a na tom ja teda totalne ujizdim.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Zelí do 4l lahve

     
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Zelí do 4l lahve

    Datum: 30.10.2014 18:10
     

    Co to je pyridoxin a kde to kupuje?

    Ikdyž já bych se ráda vyhnula jakýmkoliv přídavkům.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zelí do 4l lahve

    Datum: 30.10.2014 18:21
     

    Verko,to vis,jak jsem Bio,hned jsem se kolegyne chemika ptala,jestli je to ok. Pry jsou horsi veci. Ja to tak miluju,ze snim zavarovacku na posezeni. Mamka alozila deset sklenic,tak jsem protahla oblicej,ze to mam tak na 14 dni s bidou...

    Jo,a neni to pyridoxin,to by byl vitamin,ale pyrosiricitan...jsem zas byla moc rychla. stydlin smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (30.10.2014 18:24)
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zelí do 4l lahve

    Datum: 30.10.2014 18:26
     

    [www.drogerie-ppv.cz]

     

    Koupis to podle me v drogerce nebo tam,kde prodavaji veci na konzervaci.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Zelí do 4l lahve

    Datum: 30.10.2014 18:50
     

    Jo to bude to, na co má alergii moje skorošvagrová. Shání nesířené víno, jinak se osype.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Zelí do 4l lahve

    Datum: 30.10.2014 18:54
     

    Tak koukám, že to bude ono a že to není nezbytné, jen to usnadňuje uchovávání zelí.

    Zelí nechám kvasit v prádelně a pak ho zavařím do sklenic, aby vydrželo.

     
  • Autor: hespa
    Status: expert

    Re: Zelí do 4l lahve

    Datum: 31.10.2014 11:52
     

    Věrko nedávám žádnou chemii.

    Recept mám na 10 kg zelí, ale vydělím na 1 kg a pak po zvážení přizpůsobuju.

     

    10 kg zelí nakrouhaného zelí

    15 - 20dkg soli

    2 dkg kmínu ( celý)

    15 dkg cibule

    případně přidat jablka, mrkrv jedlé červené jeřabiny

    (do 4 l sklenice jsem dávala asi 4 kg nakrouhaného zelí)

     

    Všechno smíchám ve vaničce, a pěchuju tak, aby nebyly nikde vzduchové bubliny. Zelí musí být při kvašení stále potopené pod zelnou šťávou. pokud se š´táva vykvasí a horní vrstva se ocítá na suchu, dolévám slaným roztokem cca na 1 l - 15 gr soli. Jelikož hrdlo sklenice nemám čím zatížit, dávám pevný zavázaný igelitový pytlík s trochou slané vody, zatížím jím zelí, povážu a pak zatížím talířkem a 2 kg závažím. Občas zkontroluju, doleju slanou vodu a nechávám 6 ýdnů v pokojové teplotě. po té době dám někam do chladna a odebírám. Po odebrání, pokud není zelí potopené zase zaliju trochou slané vody a opět zatížím tím pytlíkem s vodou, aby pěkně přikryl to zelí a nešel k němu vzduch.

     

    Když dělávám do zelňáku cca 15-17 kg, po uzrání pěchuju do zavařovaček a steriluju.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil hespa (31.10.2014 11:52)
     
  • Autor: danypv
    Status:
    danypv.rajce.id..

    Re: Zelí do 4l lahve

    Datum: 31.10.2014 12:30
     

    hespo, množství cibule se mi nezdá, to by bylo na nás Moraváky hodně málo. Na 10 kilo dáváme minimálně kilo cibule, lepší je o dost víc. Sůl sedí, kmínu dáváme taky víc a hlavně KOPR thumbs down

    Taky jsem kysané zelí sterilovávala, je to senza na vaření, na salát se nám to nezdálo dobré. Letos nám praskl velký kameninový zelák, měli jsme ještě menší porcelánový, a tak jsem zbylým naplnila sklenice 0,7 l i větší, je to taky ověřené a tedy dobré. Tedy kvasit přímo ve sklenicích.

     
  • Status: expert

    Re: Zelí do 4l lahve

    Datum: 31.10.2014 13:00
     

    Nojo už pravidelně topím, měla bych naložit zelí do láhve:-). Dělala jsem loni kysané podle Dany a bylo moc dobré, na druhou várku jsem odjela a nemělo potřebné teplo a tak šlo do mulče pod keře:-), alespoň pohnojilo.

     
  • Autor: danypv
    Status:
    danypv.rajce.id..

    Re: Zelí do 4l lahve

    Datum: 31.10.2014 15:09
     

    grinning smiley

     
  • Autor: kaaj
    Status: expert

    Re: Zelí do 4l lahve

    Datum: 31.10.2014 17:51
     

    každý rok jsme nakládali do kameniny s ráfkem . 35-40 kg . letos ne . potom jsme museli mladé nutit aby si nabrali . jsou už líní si vzít i jídlo . no ale jsou v práci , chodí na obědy , děcka ve škole . já nesmím kvůli ředění krve . tak letos jenom do 2l sklínky od okurek - . v pohodě zkvasilo a už je půlka pryč . segedíňák apod . kdykoliv se nacpe sklínka znovu . cibule? odhadem - ani nevím kolik ji tam bylo . sůl . kmín . křen . aúúúú - dala bych si mls smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Zelí do 4l lahve

    Datum: 31.10.2014 18:13
     

    To bude asi nejlepší řešení, že si průběžně budu nakládat dvoulitrové sklenice. Stejně průběžně pak můžu spotřebovávat.

     
  • Autor: hespa
    Status: expert

    Re: Zelí do 4l lahve

    Datum: 31.10.2014 18:41
     

    Taky se mi zdá té cibule málo. Je fakt, že u ní zrovna moc nešetřím, deko sem deko tam winking smiley . Ale dělávám to podle tohohle receptu roky a zelí je dobrý. mls smiley

     
  • Autor: samanka
    Status:

    Re: Zelí do 4l lahve

    Datum: 03.11.2014 09:59
     

    Letos jsem si prvně naložila soudek, (14 dní) mám kontrolovat i pod pokličkou? Ještě minulý týden přetékala šťáva pod pokličkou, teď už jsem dvakrát dolila vodu do žlábku, Navrch mám prkýnka zatížené kamenem,

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Zelí do 4l lahve

    Datum: 14.11.2014 08:38
     

    tak cibuli do zelí, to slyším prvně, asi bych se bála, že se to zkazí a bude chutnat divněconfused smiley

    mám ráda klasiku, zelí, kmín, sůl, ušlapat, v tomhle na experimenty nejsem, ani nedávám jadernice - protože je nemám :-)

    Nakládala jsem malý hrnec, na 10 kg zelí, ale to nesníme, letos ještě nemám, asi zkusím půlku a zavařit....

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Konzervace (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.