sobota 20. dubna, 11:48 Svátek má Marcela
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada a květena
hodnocení: 4.70
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Evita
Status:

Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

Datum: 18.09.2012 15:37
 

Mám plastový kompostér, chci založit kompost. Jaké máte zkušebnosti s plastovými kompostéry? Osvědčily se vám? Jak mám začít - s hlínou? s trávou? Přiznám se, že s kompostováním nemám zatím moc zkušeností, tak bych přivítala rady a nápady zkušených, díky předem flower smiley



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 9 z 14
  • Autor: JaniV
    Status:

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 17.07.2020 14:52
     

    teploměrem ne,ale strkám do něj ruku,abych zjistila,jestli se pořádně zahřál grinning smiley.Myslím,že teplotu má kolem 50 stupŇů,možná i víc.Jsem na tom dost závislá smiling smiley,mám pocit,že bez horké fáze to není správný kompost.

    taky vozím z Prahy (vlakem do HK)kuchyňský odpad od dcery,nemůžu ani vidět třeba banánové slupky v popelnici,nejraději bych to vybrala grinning smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

     
     
  • Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 17.07.2020 16:28
     

    Holky mě už to přešlo, nosila jsem 4 roky z hotelu všechen logr do kompostu. Hele když vidíte, že za ten čas to kompost není jen mazlavé černé bahno plné žížal. Kompostery plné stále do 3/4 a když máme nasekanou trávu vejde se tam tak koš a pak to vozíme na hromadu k potoku jako dřív, stejně se tam už nevejde ani hnůj od králíků, ale jak tam nakouknu když nic nemám je tam místa plno. A jako šaškovat a dělat bokem hromadu a přidávat to tam postupně na to už nemám ani sílu ani čas. Sousedi už to složili a dali na půdu, jenže jsme podepsali smlouvu, že je budem používat a opatrovat nevím už kolik let, pokutu platit nechci.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil jaja99 (17.07.2020 16:58)
     
  • Autor: bosk
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 17.07.2020 16:47
     



    alenak napsal(a):

    Nejsi sama smiling smiley , taky mám kyblík s víkem a vše třídím, stará škola grinning smiley

    I já jsem na tom stejně,pod terasou kyblík,kam dávám bioodpad z kuchyně a pak nosíme na kompost.Dělám to tak léta.

    Kompostér nemáme plastový,ale dřevěný.

     
  • Autor: tak63
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 18.07.2020 23:23
     



    Anavi napsal(a):

    .......tak jsem se někde dočetla, že superrychlý kompost vytvoříš právě tím, že do toho budeš dávat trus, moč a ...................grinning smiley

    Mi to něco připomnělo ...... stalo se to před více než 40 léty, když jsem začal chodit s mojí manželkou love smiley

    Každou sobotu a neděli se jezdilo s jejími rodiči na chatu, kde byl pouze suchý záchod. Zděná budka u chaty s odklápěcím sedákem, pod kterým byl plastový kýbl do kterého se vykonávala potřeba. Po naplnění si dědatchán zapálil pod nos cigáro, popadnul kýbl s hovénkamami a šel to zakopat do kompostu.

    Použil jsem toto zařízení pouze jednou. Pak jsme se vzali a já tu budku zbořil a postavil zděnou kuchyň a koupelnu s vanou, sprchou a hajzlíkem, vykopal krumpáčem a lopatou žumpu, vybetonoval, zaizoloval, přivedl vodu a používáme a splachujeme ........ , ale ten kompost tenkrát - to byl materiál grinning smiley

     
  • Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 19.07.2020 17:31
     

    Když naši měli kompost a chovali králíky, tak tam přišlo vše co zbývalo, zdechlá králíčata, odpad při zabíjení králíků a samo kýbl ze suchého záchoda se tam sapal taky. Byl to super kompost a byl hotový rychle a nic konkrétního se v něm nenašlo. Organismy a hmyz pracovali účinně a rychle

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 20.07.2020 13:42
     

    Taku, moji rodiče měli pouze kadibudku (doma, ne na žádné chatě) ještě před 20 lety. Cca jednou za rok se obsah převozil na kompost. Dokud měli králíky a sepice, šel tam i veškerý odpad od zvířátek. Vše zaručeně bio. grinning smiley

     

    Pmatuji si scénku z jednoho filmu (no možná to byli Bakaláři, nevím), kde šoufkem vybírá pan Sovák obsah jímky a odnáší na kompost. Děti si ucpávají nos a ofrňují se. On jim říká, že teď to holt smrdí, ale pak z toho budou krásně voňavé kytičky. Prostě přirozený koloběh života v celé přírodě. Odpad se stává materálem pro nový život.

     
  • Status:

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 22.07.2020 08:10
     

    Skipe, to jsi napsala moudře. Já toto zpracování obsahu kadibudky taky pamatuji a můj otec to komentovat slovy "vše roste na ho-ně" Ale už bych se k této praxi vrátit nechtěla. nono smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 22.07.2020 08:10
     

    winking smiley grinning smiley

     

    je pravda, že největší výnosy čehokoliv jsme měli, když taťka zapravil do země kravský hnůj... a pořád chodil "to je vůně.. vůně domova"... no jako dítě jsem si říkala, že je úplný blázen... winking smiley grinning smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (22.07.2020 08:11)
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 22.07.2020 08:16
     

    Tráva je největší průšvih... neměla jsem to teď chvíli pod kontrolou, trávy se tam přidalo víc, než je zdrávo a neproschnutá a je z toho přesně ten černej mazlavej hnus... včera jsem to přeházela a snad to bude lepší.

    Ale my to z této hromady na podzim přeházíme do kompostéru, prosypu to listím a proložím kartonama, doufám, že se to bude nějak stabilizovat winking smiley grinning smiley .

    A nemůžu se dočkat, až otevřeme ty letošní dva kompostéry, na kterých teď rostou dýně, jaký to bude materiál grinning smiley

    Třeba budu zklamaná...ale to neva. Poučím se z chyb a začnu nanovo winking smiley . Má to smysl. thumbs down

    jaja99 napsal(a):

    Holky mě už to přešlo, nosila jsem 4 roky z hotelu všechen logr do kompostu. Hele když vidíte, že za ten čas to kompost není jen mazlavé černé bahno plné žížal. Kompostery plné stále do 3/4 a když máme nasekanou trávu vejde se tam tak koš a pak to vozíme na hromadu k potoku jako dřív, stejně se tam už nevejde ani hnůj od králíků, ale jak tam nakouknu když nic nemám je tam místa plno. A jako šaškovat a dělat bokem hromadu a přidávat to tam postupně na to už nemám ani sílu ani čas. Sousedi už to složili a dali na půdu, jenže jsme podepsali smlouvu, že je budem používat a opatrovat nevím už kolik let, pokutu platit nechci.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 22.07.2020 08:20
     

    Ještě dotaz ... máte někdo zkušenost s kompostováním větví z okrasných keřů (svída, tavola, tavolníky, hortenzie... máme toho poměrně kvanta)?

    Vím, že by se mělo dát třeba do štěpkovače, ale ten opravdu nemáme a jeho pořízení je zatím v nedohlednu... stále jsou jiné, důležitější věci.

    Na podzim budu určitě mít hromadu větví. Přemýšlela jsem, že když to dám na dno těch dvou vybraných kompostérů, tak to snad nemusí ničemu vadit, ne? Prostě to tam vytvoří aspoň na dně drenáž a zůstane to tam prostě déle, když to nebude rozložené.

    Kompost chci stejně překatrovat, tak v tom problém nevidím... nebo to má nějaká úskalí?

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 22.07.2020 08:24
     

    JAKÉ JSOU MOŽNOSTI ZPRACOVÁNÍ VĚTVÍ?

    Pokud se chystáte zakládat kompost na příští rok, můžete menší větve použít jako dobrý základ. Stačí je pouze nalámat na krátké například 1–1,5metrové pruty a ty uložit v tenké vrstvě na dno kompostéru. Na tyto větve lze dále ukládat další organický materiál, který bude díky dřevní hmotě lépe dýchat. Hromada nesmí být ale moc vysoká. Mnoho užitečných živočichů, kteří napomáhají rozkládat a provzdušňovat materiál se totiž nachází v zemi a při příliš vysoké vrstvě větví hrozí, že budou mít problémy se do kompostu dostat.

    Větve můžeme také dobře zpracovat pomocí štěpkovače či drtiče. Štěpku lze následně dobře použít na topení v kamnech. Oproti tomu drť lze dobře použít na mulčování záhonů či na kompost, kam se hodí hlavně materiály drobné struktury, aby nedocházelo k tlení hmoty, které je pro správné kompostování nežádoucí.

    BUĎTE KREATIVNÍ!

    Mnohé větve můžete také využít na různé okrasné nebo haťové plůtky. Stačí, když si pruty o větším průměru ukotvíte do země a dáte tak budoucímu plůtku tvar. Následně jimi propletete ještě v syrovém stavu pevné dlouhé pruty.

    Dlouhé pruty si můžete také ponechat a příští rok z nich vytvořit oporu pro rajčata, papriky a či jinou zeleninu. Můžete je také využít na stavbu opěrné konstrukce na fazole nebo hrášek. Fantazii se meze nekladou.

     

    Něco jsem k tomu našla: [www.magazinzahrada.cz]

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 22.07.2020 08:55
     

    Ivo, možná by stačil pro začátek tenhle [dum.bazos.cz]

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 22.07.2020 09:37
     

    Díky za odkaz. love smiley

    Otestuji, jak to bude vypadat, když to dám na dno toho kompostu a kdyby výsledky byly nevalné, tak do toho štěpkovače půjdeme. Zatím, co jsem teď ostříhala, dávám stranou, aby to seschlo a uvidíme.

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 22.07.2020 10:02
     

    Ivo, suché se štěpkuje velice, převelice špatně - mám vyzkoušeno ... ovšem záleží na typu štěpkovače - drtiče. Dobré je trávu prokládat právě štěpkou či nějakým hrubším materiálem, nehnije tolik. Syn má kamaráda, který říká, žemá nejvýkonější štěpkovač na světě - babičku - sedí na stoličce, před sebou má špalek (kus silného kmenu, výška tak akorát) a v ruce sekerku a štěpkuje a štěpkuje a štěpkuje ... nejbáječnější na tom je, že ji to baví .

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 22.07.2020 10:26
     

    Já bych to taky dokázala smiling smiley... Někdy ostříhám ty okrasné keře a potom ručně těmi zahradnickými nůžkami krátím na špalíčky grinning smiley.

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada a květena (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.