čtvrtek 25. dubna, 05:31 Svátek má Marek
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada a květena
hodnocení: 4.70
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Evita
Status:

Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

Datum: 18.09.2012 15:37
 

Mám plastový kompostér, chci založit kompost. Jaké máte zkušebnosti s plastovými kompostéry? Osvědčily se vám? Jak mám začít - s hlínou? s trávou? Přiznám se, že s kompostováním nemám zatím moc zkušeností, tak bych přivítala rady a nápady zkušených, díky předem flower smiley



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 13 z 14
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 22.11.2022 14:43
     

    Klacky házím do kompostu, který nevyvážíme, tím pádem mi tam nevadí. Vrstvím klacky, štěpku, listí, trávu a potom nahoře pěstujeme dýně, melouny, cukety. On vždy po sezoně slehne, tak ho zase doplním nahoru a nechávám to být. A doufám, že po pár letech, co to budeme takhle dělat, se nakonec rozpadnou i ty klacky. Nejsou to žádné velké průměry, tak věřím, že působením tepla, mrazu, vody, slunce, se to nakonec rozpadne napadrť. winking smiley thumbs down

    Manca napsal(a):

    Já jsem se bála, že do toho plastu nepůjde vzduch ale listí je myslím v pohodě. Kuchyňský odpad by hnil. Já mám za barákem velký kompost, kam ale chodí sousedovic slepice. Takže dám nahoru pár větví, z boku taky. Pak to klesne, navrstvím nové. No a když to přerývám, pěkně nadávám. Ještě v tom je prorostlý pýr, tak pleju. Jde mi to jak psovi pastva. Teď tam dávám starou slámu ze stodoly a prokládám posekanou trávou, občas něco pěkného odvezu. Je to pěkné, ale jsou mezi tím ty klacky.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 22.11.2022 14:44
     

    Letos se těším, až ostříháme asi 12 okrasných trav. Naštěpkovaná stébla používám místo slámy, je to pro mě skvělý objev, nikdy jsem nevěděla, kam s tím, z jedné trávy byl narvaný biokontejner, a ještě dva pytle k tomu. Teď mi naopak pořád chybí materiál, nejradši bych se vrhla na trávy všech lidí kolem smiling smiley.

     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 22.11.2022 18:17
     

    Anavi, se zalibou to vsechno ctu thumbs down grinning smiley

    Ty traviny stepkujes jak? Normalne ve stepkovacce, to jde? A kam to pouzivas misto slamy?

    Ja letos delam pokus a polovinu miscanthusu uz jsem ostrihala ted pred zimou.. nebavi me ten bordel po cele zahrade po zime... a rikam si, ze kdyz u nas jsou vzdycky takove hromady snehu, ze nejake zatekani do stebel a vymrzani by hrozit nemelo.. beztak jestli to neni jen nejaky uzus, kteryho se vsichni bezhlave drzi... proste si to chci takhle vyzkouset, ale aspon jsem riziko rozdelila napul, kdyby to neklaplo winking smiley A jak jsem je ostrihala? Svazala a od vrchu postupne aku plotostrihem po 3cm kouscich, takze mam ted kolem krasne zamulcovano thumbs down a nic jsem nemusela ani nikam odnaset..

    A to je vlastne jedna dulezita vec, kterou se snazim uplatnovat a kterou jsem okoukala od jedne nemky na instagramu - tzv. "Kompostovani na miste" thumbs down proste co na tom danem zahone ostriham, rovnou rozstrihat na mensi kousky a nechat to primo tam. Zamulcuje to, privede zivot a rozkladem pohnoji primo na miste, nez tam pak dodavat az hotovy kompost.. A to jak trvalky i kere. Takze ted naposledy jsem takto rozstrihavala vsechny sve mega hortenzie a to rucne, stepkovacku nemam, ale zato ostre nuzky, ktere vezmou cely snopek vetvi thumbs down 

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 22.11.2022 19:41
     

    Já mám pořád málo kompostérů. Letos jsme dva velké vyprázdnili. Měla jsem obavy, že ten druhý nebude ještě ok, protože byl naplněný jen jednu sezónu, ale oba byly už pěkné, že jsem ani nepoznala, který je ten starší.

    Vyprázdnili jsme taky jeden velký vyvýšený záhonek, další dva jsme smontovali a už máme všechny tyhle tři opět naplněné bioodpadem ze zahrady a z domácnosti. Přes zimu je ještě budeme doplňovat a na jaře dáme navrch vrstvu uleželého koňského hnoje a osázíme je. Snad nám na léto budou stačit dva kompostéry, které jsou teď prázdné. grinning smiley

    Teď při dešti sbbírám na zámkovce žížaly, které asi voda vyhnala z jejich děr. Nosím je na kompost, kde se mohou pohodně zavrtat a potravy tam mají až až.

     
  • Autor: alenak
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 22.11.2022 22:05
     

    Nacpala jsem do kompostu listí z lip. Pak jsme přidělávali ještě jeden. Jsou to plastová sila skládací,a přikoupila jsem náhr. díly, viděla jsem to u kamarádky na chatě. Ten 1ní se snižoval a přehazovala jsem listí do nového. S úžasem jsem zírala, jaké množství žížal tam za tu krátkou dobu byla. Kdybych to neviděla, nevěřila bych. smiling smiley

    Přiznám se, že jsem traviny, než bych vozila do konťáku raději spálila při jarním úklidu. Počet travin se časem snížil, už toho tolik není, tak na jaře zkusím, zda půjde rozdrtit, díky za inspiraci. Do konťáku vozíme plevel a ostříhané růže s trny, shnilé ovoce s monilií. Vypravovala mi známá, že si kupuje zahradní zeminu v pytli a měla tam kusy silonek. winking smiley kompost nedělá, prý nemá z čeho....když je zahrada....to se nedá ani komentovat.... grinning smiley

     
  • Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 23.11.2022 11:57
     

    K těm natím z marketu. Morčatům bych to nedávala, je to ošetřené buhví čím chemickým. Jednou jsem takhle dala natě z koupené zeleniny žížalám a zahubila si je všechny, do rána zašly a ještě nevím jak to napsat prostě to celé jakoby bleskem shnilo a šíleně smrdělo. Z krásného prosperujícího žížaliště do rána smrdutá pohroma.

     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 23.11.2022 13:08
     

    Jajo, no to mi ani nerikej!! Roky davam nate do kompostu a ted jsem jeste pritvrdila eye rolling smiley

     
  • Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 23.11.2022 13:18
     

    Tak jsem možná měla smůlu, ale bylo to Waterloo.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 28.11.2022 07:36
     


    Používám na to štěpkovač, ale je potřeba to občas prohodit nějakou větví, jinak se to potom začne "žužlat", ta větev proložená sem tam to krásně vyčistí.

    No a potom tím mulčuji cestičky v předzahrádce, kterou jsme udělali bez trávníku,a vypadá to parádně.

    Teď tím hodlám mulčovat cestičky v zeleninové zahrádce nebo brambory, takže se obávám, že toho budu mít málo. confused smiley winking smiley

    A taky tím občas prohodím kompost, abych ho "odlehčila".

    A několik let po sobě (právě kvůli tomu jarnímu čurbesu) stříháme trávy na podzim. Kdyby část vymrzla, ani by to nevadilo, máme obří a je jich hodně, takže jsem bez obav winking smiley Na jaře ušetřená práce, když už i tak je jarních prací dost. A ještě pak ta tráva začne rašit krásně zdravá (když jsem stříhala na jaře, někdy jsem požvýkala už ta obrážející stébla a nebylo to pak hezké). Ono je hezké, když to vlaje ve větru nebo pokryje ta stébla jinovatka, ale jelikož to stejně máme dál v zahradě, kam nedohlédnu, tak se toho efektu klidně vzdám. winking smiley

    Řežu je křoviňákem rovnou nad zemí. Když jsem neštěpkovala, tak jsem si je svázala a střihla ta stébla na tři díly aspoň, aby to nebyly takové dlouhé kusy. Ale já to v té době vyhazovala do biokontíku, neměla jsem šanci to někde zkompostovat a stříhat na kousíčky mě tenkrát nenapadlo, se přiznám. winking smiley

     

     

    Betas napsal(a):

    Anavi, se zalibou to vsechno ctu thumbs down grinning smiley

    Ty traviny stepkujes jak? Normalne ve stepkovacce, to jde? A kam to pouzivas misto slamy?

    Ja letos delam pokus a polovinu miscanthusu uz jsem ostrihala ted pred zimou.. nebavi me ten bordel po cele zahrade po zime... a rikam si, ze kdyz u nas jsou vzdycky takove hromady snehu, ze nejake zatekani do stebel a vymrzani by hrozit nemelo.. beztak jestli to neni jen nejaky uzus, kteryho se vsichni bezhlave drzi... proste si to chci takhle vyzkouset, ale aspon jsem riziko rozdelila napul, kdyby to neklaplo winking smiley A jak jsem je ostrihala? Svazala a od vrchu postupne aku plotostrihem po 3cm kouscich, takze mam ted kolem krasne zamulcovano thumbs down a nic jsem nemusela ani nikam odnaset..

    A to je vlastne jedna dulezita vec, kterou se snazim uplatnovat a kterou jsem okoukala od jedne nemky na instagramu - tzv. "Kompostovani na miste" thumbs down proste co na tom danem zahone ostriham, rovnou rozstrihat na mensi kousky a nechat to primo tam. Zamulcuje to, privede zivot a rozkladem pohnoji primo na miste, nez tam pak dodavat az hotovy kompost.. A to jak trvalky i kere. Takze ted naposledy jsem takto rozstrihavala vsechny sve mega hortenzie a to rucne, stepkovacku nemam, ale zato ostre nuzky, ktere vezmou cely snopek vetvi thumbs down 

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (28.11.2022 07:43)
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 28.11.2022 07:45
     

    Věrko, taky nechápu, že to lidi "neudají", i u nás stále málo. Já pořád shromažďuji teď listí na listovku. Zkusím do toho naházet hnojní žížaly, jestli si s tím poradí. Spíš "jdou" po trávě a třeba zbytcích z kuchyně, ale myslím, že s listím si poradí taky. thumbs down

    SPIKE napsal(a):

    Já mám pořád málo kompostérů. Letos jsme dva velké vyprázdnili. Měla jsem obavy, že ten druhý nebude ještě ok, protože byl naplněný jen jednu sezónu, ale oba byly už pěkné, že jsem ani nepoznala, který je ten starší.

    Vyprázdnili jsme taky jeden velký vyvýšený záhonek, další dva jsme smontovali a už máme všechny tyhle tři opět naplněné bioodpadem ze zahrady a z domácnosti. Přes zimu je ještě budeme doplňovat a na jaře dáme navrch vrstvu uleželého koňského hnoje a osázíme je. Snad nám na léto budou stačit dva kompostéry, které jsou teď prázdné. grinning smiley

    Teď při dešti sbbírám na zámkovce žížaly, které asi voda vyhnala z jejich děr. Nosím je na kompost, kde se mohou pohodně zavrtat a potravy tam mají až až.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 28.11.2022 07:46
     

    tos měla asi ty kalifornské? Jsou prý citlivější.. hnojáci si poradí snad se vším, prý umějí i odbourávat toxiny a různé patogeny, nevstřebává se jim to do těla a z nich to vyjde čisté...

    jaja99 napsal(a):

    K těm natím z marketu. Morčatům bych to nedávala, je to ošetřené buhví čím chemickým. Jednou jsem takhle dala natě z koupené zeleniny žížalám a zahubila si je všechny, do rána zašly a ještě nevím jak to napsat prostě to celé jakoby bleskem shnilo a šíleně smrdělo. Z krásného prosperujícího žížaliště do rána smrdutá pohroma.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 28.11.2022 07:47
     

    myslím, že venkovní kompost si s tím hravě poradí, pokud tam toho není převaha. Nedoporučuje se kompostovat ani citrusy, ale když mám kompost obří, tak si myslím, že slupka z jednoho pomeranče jednou za čas tam rovnováhu rozhodně nenaruší, nikdy jsem tam po sezone nenašla ani kousek nezpracovaného...

    Betas napsal(a):

    Jajo, no to mi ani nerikej!! Roky davam nate do kompostu a ted jsem jeste pritvrdila eye rolling smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 28.11.2022 07:47
     


    myslím, že to byla fakt spíš smůla... ony vydrží hodně

    jaja99 napsal(a):

    Tak jsem možná měla smůlu, ale bylo to Waterloo.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 28.11.2022 12:00
     



    Anavi napsal(a):

    myslím, že venkovní kompost si s tím hravě poradí, pokud tam toho není převaha. Nedoporučuje se kompostovat ani citrusy, ale když mám kompost obří, tak si myslím, že slupka z jednoho pomeranče jednou za čas tam rovnováhu rozhodně nenaruší, nikdy jsem tam po sezone nenašla ani kousek nezpracovaného...

    Taky neřeším citrusy, banány ap. Do kompostu jde vše, co v kuchyni zbyde jako bioodpad. Dávám i zbytky jídla (míváme minimálně), pokud nemám cestu k synovi, který to dá slepicím. O to se tu postarají kočka a ptáci, co zbyde kompost "schroupne".

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 28.11.2022 12:05
     

    Asi tak. Dám tam uvařené těstoviny, rýži, brambory... ta hrst, kterou tam přihodím, si myslím, stabilitu kompostu neohrozí. A nikdy tam nic z toho nezbyde.

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada a květena (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.