úterý 23. dubna, 19:58 Svátek má Vojtěch
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada a květena
hodnocení: 4.70
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Evita
Status:

Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

Datum: 18.09.2012 15:37
 

Mám plastový kompostér, chci založit kompost. Jaké máte zkušebnosti s plastovými kompostéry? Osvědčily se vám? Jak mám začít - s hlínou? s trávou? Přiznám se, že s kompostováním nemám zatím moc zkušeností, tak bych přivítala rady a nápady zkušených, díky předem flower smiley



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 10 z 14
  • Status:

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 22.07.2020 14:55
     

    Děvčata, nechci si hrát na chytrou, ale mezi drtičem a štěpkovačem je rozdíl. Drtič opustí opravdu rozdrcená biomasa /to je název, který používala zelená Kačenka/. Štěpkovač je, dle našich poznatků lepší, protože rozdrtí biomasu na kousky a ty nadlehčují kompost a shnijí též. Rozdrceá hmota mezi sebe nepustí vzduch A ten je pro tlení důležitý. My máme štěpkovač a jsme s ním spokojeni. A pravdu má Elenka, že suché větvě se špatně štěpkují. Je dobré ustřihané větve nechat zavadnout, hlavně, když jsou olistěné. Čerstvé listí štěpkovač ucpáva. V zimě se mohou ustřihané větve štěpkovat hned neb nemají mízu. Ale vůbec namám zkušenposti se štěpkováním jehličnanů. Výrobě kompostu velmi pomáhají žížalky - kaliforňandy. Kompost se nemusí přehazovat. Ale musí se hlídat vlhkost - kompost nesmí přeschnout. Suchý kompost žížalky zahubí. Přílišná vlhkost prý taky není dobrá, ale to vím jen od odborníků. Mě se nikdy nestalo, že by byl kompost tak mokrý, že by žížalky zahubil. please smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

     
     
  • Autor: tak63
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 22.07.2020 19:32
     

    Mám nožový drtič a větve zpracuje na drť. Něco jde do kompostu, ale hlavně s ní mulčuji.

    Anavi tu píše o prokládání kartonama. To jako do kompostu dávátě nějaké rozdělané krabice? Se při jejich výrobě používají určitě nějaká lepidla ...... tak nevím confused smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 22.07.2020 20:07
     

    Měla jsem drtič, ale stál za prd, asi by byl potřeba nějaký profi, aby měl sílu. Tenhle abych prosila, aby sežvejkal slabou rovnou větvičku. Jednodušší by bylo to nastříhat nebo nasekat sekyrkou.

    Teď mám štěpkovač a ten je super (píšou tam, že suché ne a mají pravdu, to moc nebere), ale jinak tam nacpu slabé i silné větve, jen upravím rozevření kovových čelistí. Sám si to krásně vtáhne.

     
  • Status:

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 23.07.2020 18:14
     

    Do kompostu se mohou dávat krabice natrhané na kousky, ale nesmí býr polepené křídovým papírem s obrázky. Ale těch krabic dát jen trochu, určitě to nemůže nhrazovat kontejner na papír. please smiley .

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 24.07.2020 08:55
     

    Dávám tam jen čistý karton... studovala jsem všude možně, prý tam žádná závadnost nehrozí. A hlavně-v obřím kompostu je toho množství vlastně úplné minimum.

     
  • Autor: bosk
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 24.07.2020 08:58
     

    Prý se tam můžou dávat i plata od vajec

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 24.07.2020 09:12
     

    Ta tam dávám, platy od vajec prokládám vrstvy posekané trávy. A také ubrousky. A dokonce se může tímto způsobem likvidovat i stolní olej. Vytřeš pánev ubrouskem a dáš do kompostu. Pak si s tím žížaly skvěle poradí. Takže to praktikuji. thumbs down zatím žádný problém, nikde žádné zbytky z toho nenacházím. Rozmočí se to a "ztratí" se to.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (24.07.2020 09:13)
     
  • Status:

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 24.07.2020 11:05
     



    bosk napsal(a):

    Prý se tam můžou dávat i plata od vajec

    Plata od vajec, to je thumbs down určitě dobrý materiál na kompostování thumbs down

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 24.07.2020 11:47
     

    Ta plata vajec i natrhaný karton dobře vezmou přebytečnou vlhkost. Abychom neměli mušky, tak to dělám tak, že navrším kompost, uhladím do roviny a přikryji kartonama... ono to ty octomilky potom tolik neláká. Navíc - když to zmokne, tak se pod kartony krásně ubytují slimejši.. Jen nadzvednu, posbírám. confused smiley

     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 09.08.2020 22:21
     

    Ja jsem letos desne nestastna z octomilek v domacim vermikomposteru. Nemuzu se jich zbavit. Zrusila jsem vsechny patra a nechala ted pres leto jenom to hlavni, nepridavam zadne zbytky ovoce a stejne jich je porad kvantum. Nekolikrat denne otviram a vysavam jak letajici musky, tak larvy. Uz se pak vzdycky zda, ze jsou redukovany na minimum, par dni jsme pryc a pak opet hejna angry smiley No des...

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 10.08.2020 12:06
     

    Ve venkovním to řeším tak, že vždycky něco přihodím a zakryju kartonem vcelku. Musím říct, že to funguje téměř stoprocentně. jsou třeba pod tím,ale nevyletují, protože nemají kudy... takže toto řešení mi zatím vyhovuje. když se karton promáčí zespoda nebo promokne, zaházím ho zase zbytky, on se rozloží a navrch dám nový. thumbs down

    V tom domácím se radí přihodit třeba hobliny.. to už je pro ně suché a nezajímavé.

     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 10.08.2020 18:04
     

    Taky jsem cetla rady typu - zadne ovoce=zadne octomilky, ale neni to pravda. Mam tam i netkanku a stejne se tam drzi. V kuchyni jsem odstranila veskere zdroje vyskytu, ovoce mam v latkovych pytlikach, kam se nedostanou. Komposter je za zavrenymi dvermi ve spizirne a visi nad nim mucholapka. Ale proste jakmile uz jsou v substratu, jde to uz hodne tezko. Loni na podzim proste postupne zmizely (ze pravidelneho luxovani), tak doufam, ze to tak bude i letos... Stvou me neskutecne sad smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 11.08.2020 08:35
     

    octomilky musejí mít neskutečné "mozkovny" grinning smiley... takovej malej hajzl, ale jak objeví hnijící ovoce, jsou jich tam do pár minut stovky.. nechápu tu organizovanost!!! eye rolling smiley eye popping smiley jak si to jako řeknou... eye rolling smiley thumbs up angry smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 08.03.2021 12:56
     

    Včera jsme otevřeli naše dva komposty založené loni na jaře... měla jsem radost jak malá holka, děti se mi smály, že nikdy neviděly nikoho radovat se ze zetlelého odpadu grinning smiley grinning smiley grinning smiley. Ale kdybyste to viděli! A čichali! Voňavá, kyprá zemina... nejradši bych to dala všude, ale dočetla jsem se, že kompost jen zapracovat... takže abych něco spíš nepokazila. Ale je to radost s tím pracovat. Přistavila jsem si prohazovačku, ale vůbec to nebylo potřeba, není v tom ani kousek ničeho... sem tam malý klacík, ten ničemu nevadí, ale jinak nádhera... jsem se úplně kochala. winking smiley grinning smiley 

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 08.03.2021 13:00
     

    Betas, ještě jsem proti octomilkám udělala skvělou zkušenost s hoblinami. Ale nevím, jak by to fungovalo v tom domácím a zda máš nějakou šanci sehnat. Přihodím čerstvé - tráva, opady z kuchyně -a zasypu hoblinami. Je to pro octomilky suché, nic asi pod tím "necítí" a tím pádem je od nich dlouhodobě klid. Když se hobliny nasáknou, tak přihodím buď čerstvé nebo dám karton nebo to překryju třeba trochou hlíny. Nesmí to zůstat na povrchu, aby je to nelákalo. Ale já mám ten vermikompostér venku. Dívala jsem se, žížaly se smotaly do jednoho klubka a v pohodě to přežily. Ale nemám kalifornské, jen hnojní. Nicméně odvádějí neskutečnou práci... to by bez žížal nebylo tak rychle a tak parádní zem.

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada a květena (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.