pátek 19. dubna, 14:13 Svátek má Rostislav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada a květena
hodnocení: 4.70
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Evita
Status:

Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

Datum: 18.09.2012 15:37
 

Mám plastový kompostér, chci založit kompost. Jaké máte zkušebnosti s plastovými kompostéry? Osvědčily se vám? Jak mám začít - s hlínou? s trávou? Přiznám se, že s kompostováním nemám zatím moc zkušeností, tak bych přivítala rady a nápady zkušených, díky předem flower smiley



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 12 z 14
  • Status:

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 11.07.2022 20:06
     

    Jájo, já těm plastovým kompostérům nevěřím. Oni jsou, na pohled, velmi hezké. Ale já myslím, že prostředí uvnitř neprospívá tlení. Minimálně je uvnit málo vzduchu. A udržet vlhkost tak akorát, to musí být věda. Hráď s kompostem zahradu nekrášlí, ale žížalám se v ní daří bez jakékoliv údržby. Na zimu zalezou do hloubky a se zahříváním půdy se objeví v kompostovaném materiálu. Akorát hlídám, aby kompost nepřeschl. Letos do něj vodu neleju, stačí ta, která naprší. Ale v minulých letech, když byl ty suché roky, tak přes léto jsem do něj vodu doplňovala. Hlavně přes horké léto. Jakmile se do něj vozí spadaná jablka, má kompost vody dost. A na dno nedávám nic. Možná, že kaliforňandy zalezou na zimu do půdy pod kompostem. To jsem nikdy nezkoumala. angry smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 12.07.2022 09:09
     

    Alčo, my se snažíme komposty na podzim navršit co nejvíce, aby to da jara slehlo a na jaře na to vždy něco sázíme-dýně, okurky, cukety, melouny. Tím je to částečně zakryté listy a tolik to nevysychá a když ano, tak to právě člověka donutí vzít tu konev do ruky. Funguje to skvěle. thumbs down Troufám si říct, že kompostování umím a kompost máme skutečně luxusní, drobtovitý, vonící po lesní půdě.A to max do roka.

     
    Upraveno 3 krát. Naposledy upravil Anavi (12.07.2022 09:12)
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 20.07.2022 08:06
     

    Miluji tento text: (je to dlouhé, ale zábavné pro nás, co jsme znalí problematiky winking smiley)

     

    Karel Čapek - Zahradníkův rok, O UMĚNÍ ZAHRADNICKÉM

    O UMĚNÍ ZAHRADNICKÉM

    Pokud jsem byl jenom vzdáleným a roztržitým divákem na hotové dílo zahrádek, považoval jsem .zahradníky za osoby ducha zvláště poetického a jemného, které pěstují vůni květin, naslouchajíce zpěvu ptačímu. Nyní, když se dívám na věc z větší blízkosti, shledávám, že pravý zahrádkář není člověk, který pěstuje květiny; je to muž, který pěstuje hlínu. Je to tvor, který se zarývá do země a nechává podívanou na to, co je nad ní, nám, lelkujícím budižkničemům. Žije, ponořen v zemi. Staví svůj pomník v hromadě kompostu. Kdyby přišel do zahrady ráje, začichal by opojen, a řekl by: „Tady je, panečku, humus!“ Myslím, že by zapomněl pojíst ovoce stromu poznání dobrého a zlého ; spíše by koukal, jak by mohl Hospodinu odvézt nějaké to kolečko rajské prsti. Nebo by shledal, že strom poznání dobrého a zlého nemá kolem sebe uděláno pěkné mísovité rabátko, i začal by se tam mrvit v hlíně, nevěda ani, co mu visí nad hlavou. „Adame, kde jsi ?“ zavolal by Hospodin. „Hned,“ odpověděl by zahradník přes rameno, „teď nemám kdy.“ A dělal by dál své rabátko. Kdyby byl člověk-zahradník vznikal od počátku světa přírodním výběrem, byl by se patrně vyvinul v nějakého bezobratlovce. K čemu vůbec má zahradník záda? Jak se zdá, jen k tomu, aby si je chvílemi narovnával, pravě „To mě bolí záda!“ Co se nohou týče, dají se všelijak skládat; lze sedět na bobku, klečet na kolenou, vpravit nějak nohy pod sebe, nebo konečně si je dát za krk; prsty jsou dobré kolíky k dělání důlků, dlaně drtí hrudky nebo rozhrnují prsť, kdežto hlava slouží k zavěšení fajfky; jenom hřbet zůstává nepoddajnou věcí, kterou se zahradník marně pokouší náležitě ohnout. Zahradní žížala také -nemá zad. Zahrádkář je obyčejně nahoře zakončen zadkem; nohy a ruce má, rozkročené, hlavu někde mezi koleny, podoben pasoucí si klisně. Není to muž, který by chtěl „i jen píď jedinou přidati k své postavě;“ naopak skládá, svou postavu vejpůl, usedá na bobeček a zkracuje se všemožným způsobem; jak ho vidíte, zřídka měří přes metr výšky.

    Pěstování hlíny záleží jednak v různém rytí, okopávání, obracení, zahrabávání, kypření, rovnání, hlazení a kadeření, jednak v přísadách.

    Žádný pudding nemůže být složitější než příprava zahradnické půdy ; pokud jsem mohl sledovat, dává se do ní hnůj, mrva, guano, listovka, drnovka, ornice, písek, sláma, vápno, kainit, Thomasova moučka, dětská moučka, ledek, rohovina, fosfáty, trus, krondaro, popel, rašelina, kompost, voda, pivo, vyklepané fajfky, ohořelé sirky, mrtvé kočky a mnohé jiné substance. To vše se ustavičně míchá, zarývá a přisoluje; jak řečeno, zahradník není člověk, který voní k růži, nýbrž, který je stíhán představou, že by „ta půda chtěla ještě trochu vápna,“ nebo že je těžká (jako cejn, říká zahradník) a „chtěla by víc písku.“ Zahradnictví se stává věcí jaksi vědeckou. Dnes už by dívka nesměla jen tak zpívat: „Pod našema okny roste růže květ.“ Spíše by měla zpívat, že pod našema okny by se mělo nasypat ledku a bukového popela, pečlivě promíchaného s drobnou řezankou. Růže květ je tak říkajíc jenom pro diletanty; zahradníkova radost je zakořeněna hlouběji, až v lůně prsti. Po smrti se zahrádkář nestává motýlem, opilým vůní květin, nýbrž žížalou, okoušející všech temných, dusíkatých a kořenitých rozkoší hlíny.

    Teď z jara jsou zahrádkáři neodolatelně, jak se říká, vábeni do svých zahrádek; sotva položí lžíci, už jsou na svých záhoncích, zvedajíce zadky k báječnému blankytu; tady rozemelou v prstech teplou hrudku, tady strčí blíž ke kořínkům zvětralý a drahocenný kousek loňského hnoje, tam vyrvou plevel a tuhle seberou kamínek; teď čechrají půdu kolem jahod a za chvíli se uklánějí několika sazeničkám salátu, nos u země, zamilovaně lechtajíce křehký chundel kořínků. V této poloze užívají jara, zatím co nad jejich bedry opisuje slunce svůj slavný koloběh, plují oblaka a páří se nebeské ptactvo. Už se otvírají poupata třešňová, mladé lupení se rozvíjí s líbeznou útlostí, kosi křičí jako blázni ; tu se narovná pravý zahrádkář, protáhne se v kříži a praví zádumčivě: „Na podzim to hodně pohnojím a přidám drobet písku.“

    Ale je jedna chvíle, kdy se zahrádkář vztyčí a rozvine ve své plné výši ; je to odpolední hodinka, kdy své zahrádce udílí svátost kropení. Tehdy stojí, přímý a téměř vznešený, řídě trysk vody z hubičky hydrantu; voda šumí stříbrnou a zvučnou prškou; z kypré země zavane vonný dech vlhkosti, každý lístek je zrovna divoce zelený a jiskří chutnou radostí, že by jej člověk snědl. „Tak, teď má dost,“ šeptá zahradník blaženě; tím nemyslí třešničku zpěněnou poupaty, ani nachovou meruzalku ; míní hnědou prst země.

    A když zapadne slunce, praví s vrcholnou spokojeností: „To jsem se dnes nadřel!“

     
  • Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 20.07.2022 08:17
     

    Anavi, Čapek byl zahradník celou duší. Jak vyjádřil všechny pocity zažraného zahradníka, to se nedá vymyslet do takových detailů. To se musí prožívat. Zahradní tématiku má skutečně zažitou. smiling smiley thumbs down

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 20.07.2022 08:26
     

    Viď? Spousta mých známých tohle nechápe. Já zase neumím pochopit, že má někdo zahradu a přijde domů a zapadne do baráku. Včera jsem se přistihla, jak v bílých kraťasech a bílém tričku lítám po zahradě s konvemi a stříhám přesahující větvičky... Syn vždy šokovaně vyleze a ptá se: Nechce nejdřív "přijít domů"? grinning smiley Ale já jen odemknu vchod, vezmu klíč od zahrady a jdu rovnou tam, abych se nezdržovala lezením na zahradu přes barák. winking smiley Takže někdy tam šaškuji třeba v lodičkách, říkám, že vertikutuji. grinning smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (20.07.2022 08:26)
     
  • Autor: Manca
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 20.07.2022 08:54
     

    Celá knížka je skvělá. Já jsem včera právě vršila posekanou trávu na kompost. A občas prohodila hlínou od vedle. V žabkách, protože jsem se původně šla jen tak kouknout...

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 20.07.2022 09:41
     

    grinning smiley grinning smiley grinning smiley jo, jo, stejnej případ, koukám.

    Manca napsal(a):

    Celá knížka je skvělá. Já jsem včera právě vršila posekanou trávu na kompost. A občas prohodila hlínou od vedle. V žabkách, protože jsem se původně šla jen tak kouknout...

     
  • Autor: cancourek
    Status:

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 20.07.2022 10:57
     

    grinning smiley grinning smiley grinning smiley koukám, všude stejný. Onehdá jsem přijela z práce, vylezla jsem z auta a šla obhlídnout zahradu. Asi za půl hoďky se za mnou ozvalo - aháááá, já myslel, že si dneska v práci přesčas, a ty se tady klidně dloubeš v hlíně winking smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 20.07.2022 14:26
     

    grinning smiley grinning smiley grinning smiley Mně zase říkají: Se divíš, že nic nestíháš, když už dvě hodiny držíš v ruce konev? grinning smiley

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 20.07.2022 20:27
     

    Dneska 5,7 km s konvema....

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 19.11.2022 22:39
     

    Holky, je to neuvěřitelně, ta drátěná klec mi stále funguje, co ten minimkomposterek už za ty roky vyprodukoval, to je doslova pecka. A kolik žížal už jsem z něj rozdala... love smiley

    Anavi napsal(a):

    Betas, jaký máš drátěný???

     

    Teď mě napadlo, že mám po morčeti venkovní výběh, stále nevím, jak to využít... nejdřív jsem myslela vysypat ho šutrama a udělat z toho takové netradiční sedátko, ale teď přemýšlím, že bych ho dala na to zamýšlené místo, po stranách dala čistý karton nebo tkanou netkanou textilii (aby to nepropadávalo, ale přitom bylo vzdušné), aby nebyl vidět obsah a házela bych do toho na střídačku trávu, listí, kuchyňský odpad a logr či čajové sáčky. A vidělo by se..

    Související obrázek

    Když už to zmiňuji... morčák se dožil téměř rekordního věku, tuším 8 nebo 9 let... Předevčírem večer se nažral, usnul a ráno se neprobudil. jsem ráda, že se nijak netrápil. love smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 19.11.2022 22:42
     

    Teď mám zase novou výzvu. Sebrala jsem od kontíku sud s prasklým dnem a hodlám vyrábět listovku. Když mě chlap viděl, co zase táhnu, už to komentoval: Není to na zahradu a nemáš s tím žádný záměr, že ne? eye popping smiley

    Ale nakonec tam ještě vyvrtal další díry a pak se zase bude chlubit grinning smiley, stejně jako našima bramborama vypěstovanýma v ořešákovém listí. winking smiley

    Jen na jíchu jsem zatím nesebrala dost odvahy nono smiley.

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil Anavi (22.11.2022 14:35)
     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 20.11.2022 09:23
     

    grinning smiley Tak drzim palce s pokusem!

    Pripomina mi to me, jak jsem tento tyden hledala misto v lese, kde bych si nahrabala pekne listi, celkem 8pytlu grinning smiley Kousek vedle asi lidi prave odvazi zeleny odpad do lesa, tak tam byla cedule: Zde neni skladka! A ja kousek od toho rychle rychle nabiram a pytluju a dokonce si s sebou na to vezmu fiskars hrabe grinning smiley

    Anebo treba jindy, kdyz jsem sla vyhazovat odpadky, tak v popelnici byl stos prokladu od vajec - tak jsem sla nazpatek jeste snad s vetsim nakladem grinning smiley Vim, jak zizalkam smakuji thumbs down

    U nas jsme letos tez prehazovali kompost, po dvou letech. U nas v horach to nejde tak rychle, ale byl paradni, jsem spokojena. Taky, ze uz mi tam diky tomu pridanemu pletivu na dnu a po stranach konecne nelezou hrabosi. Do druheho (jen prehozeneho z klece A do klece B) jsme jeste pridali tri pytle konskych koblih a mozna bude hotovy uz pristi podzim.

    Mam malou zahradu a nemam pres rok az tolik zeleneho do kompostu, takze jsem zacla v potravinach vybirat prepravky s natema od zeleniny, co tam lidi odlamou grinning smiley Minule mi v Lidlu pan pokladni vybiral z toho pytliku listy zeli, ze je pry musi dat do odpisu!! grinning smiley eye rolling smiley No chapete to??? angry smiley Od te doby uz se mi to ale nestalo, byl nejakej dulezitej asi...

     

    Staci..?? grinning smiley

     
  • Autor: Manca
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 20.11.2022 11:42
     

    Já jsem se bála, že do toho plastu nepůjde vzduch ale listí je myslím v pohodě. Kuchyňský odpad by hnil. Já mám za barákem velký kompost, kam ale chodí sousedovic slepice. Takže dám nahoru pár větví, z boku taky. Pak to klesne, navrstvím nové. No a když to přerývám, pěkně nadávám. Ještě v tom je prorostlý pýr, tak pleju. Jde mi to jak psovi pastva. Teď tam dávám starou slámu ze stodoly a prokládám posekanou trávou, občas něco pěkného odvezu. Je to pěkné, ale jsou mezi tím ty klacky.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 22.11.2022 14:41
     

    Tak mám hned několik věcí "k věci" smiling smiley

     

    Přiznávám se dobrovolně - plata od vajec tahám z kontíku pravidelně - jednak proto, že jsem eko-bio a nechápu, že lidi nečtou ten nápis jako kráva, že tam proklady od vajec a role od toaleťáku a papírových utěrek nepatří a za druhé proto, že tím krmím "holky". No a další věc - já jsem tak praštěná, že jsem šla za naším údržbářem eye rolling smiley a domluvila si s ním, že si odvezu listí z areálu firmy. Pořád mě varoval, jestli si uvědomuji, že je toho na kamion. No, byla jsem nejdřív nadšená, ale po té, co jsem odvezla už několikrát spoustu narvaných pytlů, auto po strop a ta hromada je pořád stejně velká eye popping smiley , asi zbaběle vyhlásím, že už mu ten zbytek nechám na místní kompostoviště grinning smiley tongue sticking out smiley.

    Když jsme ještě měli morče, tak mamka z té krabice u zeleniny vybírala třeba chřástí od kedlubů nebo květáku, případně listy od salátu. No a to byl prý humbuk, že by si to za rámeček nedala! Jinej takovej důležitej na ni vlítnul, že se to nesmí. Tak asi na to opravdu mají nějaké předpisy. confused smiley thumbs up

    Betas napsal(a):

    grinning smiley Tak drzim palce s pokusem!

    Pripomina mi to me, jak jsem tento tyden hledala misto v lese, kde bych si nahrabala pekne listi, celkem 8pytlu grinning smiley Kousek vedle asi lidi prave odvazi zeleny odpad do lesa, tak tam byla cedule: Zde neni skladka! A ja kousek od toho rychle rychle nabiram a pytluju a dokonce si s sebou na to vezmu fiskars hrabe grinning smiley

    Anebo treba jindy, kdyz jsem sla vyhazovat odpadky, tak v popelnici byl stos prokladu od vajec - tak jsem sla nazpatek jeste snad s vetsim nakladem grinning smiley Vim, jak zizalkam smakuji thumbs down

    U nas jsme letos tez prehazovali kompost, po dvou letech. U nas v horach to nejde tak rychle, ale byl paradni, jsem spokojena. Taky, ze uz mi tam diky tomu pridanemu pletivu na dnu a po stranach konecne nelezou hrabosi. Do druheho (jen prehozeneho z klece A do klece B) jsme jeste pridali tri pytle konskych koblih a mozna bude hotovy uz pristi podzim.

    Mam malou zahradu a nemam pres rok az tolik zeleneho do kompostu, takze jsem zacla v potravinach vybirat prepravky s natema od zeleniny, co tam lidi odlamou grinning smiley Minule mi v Lidlu pan pokladni vybiral z toho pytliku listy zeli, ze je pry musi dat do odpisu!! grinning smiley eye rolling smiley No chapete to??? angry smiley Od te doby uz se mi to ale nestalo, byl nejakej dulezitej asi...

     

    Staci..?? grinning smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada a květena (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.