čtvrtek 28. března, 12:57 Svátek má Soňa
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada a květena
hodnocení: 4.70
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Evita
Status:

Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

Datum: 18.09.2012 15:37
 

Mám plastový kompostér, chci založit kompost. Jaké máte zkušebnosti s plastovými kompostéry? Osvědčily se vám? Jak mám začít - s hlínou? s trávou? Přiznám se, že s kompostováním nemám zatím moc zkušeností, tak bych přivítala rady a nápady zkušených, díky předem flower smiley



Starší odpovědi byly automaticky odmazány
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 6 z 14
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 22.08.2019 15:28
     

    Chvála hnojním žížalám! Ty holky odvedly neuvěřitelný kus práce... Na podzim jsem obrátila dnem vzhůru drátěnou klec na morčáka, kterého už nemáme. Vystlala jsem to černou netkanou textilií a na dno udělala pár nevelkých děr, aby žížaly měly případně kontakt s půdou. Do té drátěné klece vystlané textilií, aby z toho nic nevypadávalo, jsem vršila někdy od začátku podzimu všechno možné - ostříhané trvalky, okrasné trávy, posekanou trávu, shrabané listí, odpady z kuchyně - slupky z mrkve, brambor, rajčata, která už nebyla nic moc, slupky z okurek, kávovou sedlinu, slupky od banánu, skořápky z vajec, sáčky od čaje... no prostě vše, co mi bylo líto hodit do koše a bylo "bio". Do klece jsem potom dala kyblík hnojních žížal (tenké červené), které jsem si vyryla na kompostu a vypustila je tam... a doufala, že se jim tam zalíbí a "přežijí". Na podzim, kdy to bylo už úplně plné, jsem to překryla vrstvou shrabaného listí a na to jsem dala vrstvu koupeného substrátu, do toho jsem vysadila sazenice jahod. Jahody už letos odplodily, tak jsem je přesázela do nádob a rozhodla se prozkoumat, co vzniklo pod nimi... no nestačila jsem zírat. Neuvěříte mi, ale kromě těch skořápek a pár klacíků, co jsem shrabala společně s listím, tam není nic!!! Vše rozloženo. Když jsem zmáčkla ten kompost v ruce, voda nevytékala a zůstala mi v ruce krásná hrouda. A jak to voní ... jako kdyby to byla jen čistá listovka... ale není. Takže jsem z toho malého prostoru vybrala 5 pytlů kvalitní zeminy! Já se radovala jak malé dítě smiling smiley. Jelikož už pár týdnů kupím v jiných pytlích zelený odpad ze zahrady, tak jsem je tam postupně vysypala, prosypala posekanou trávou, zbytky z kuchyně, a prosypávala jsem to tou hotovou zeminou, ve které se to jen hemží žížalami. Jejich počet se snad zdesetinásobil, jsou na každém centimetru snad! Mě to tak baví, že si člověk takto jednoduše, za období od listopadu do srpna vytvoří takhle hodnotnou zeminu. Jsem se prostě musela podělit flower smiley thumbs down. Radovala jsem se snad víc, než kdybych vyhrála milion. Miluju zažívat na vlastní kůži tyto přírodní procesy. Kéž by se k tomu lidé začali navracet. thumbs down

    Až to bude plné, chci na to zkusit vysadit třeba půdopokryvné růže... uvidíme, jak se jim tam bude dařit.

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil Anavi (22.08.2019 15:35)
     
  • Autor: Reklama

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

     
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 22.08.2019 15:34
     

    k tomu přidávám příspěvek z 1.10.2018, kdy jsem přemýšlela o realizaci. (Zbytky z kuchyně již jsem s tímto záměrem hromadila)

    Anavi napsal(a):

    Betas, jaký máš drátěný???

     

    Teď mě napadlo, že mám po morčeti venkovní výběh, stále nevím, jak to využít... nejdřív jsem myslela vysypat ho šutrama a udělat z toho takové netradiční sedátko, ale teď přemýšlím, že bych ho dala na to zamýšlené místo, po stranách dala čistý karton nebo tkanou netkanou textilii (aby to nepropadávalo, ale přitom bylo vzdušné), aby nebyl vidět obsah a házela bych do toho na střídačku trávu, listí, kuchyňský odpad a logr či čajové sáčky. A vidělo by se..

    Související obrázek

     

     
  • Status:

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 22.08.2019 16:18
     

    Anavi, toto vypadá dobře, kompost v tom bude větrat. Jestli jsou ty dráty pozinkované, tak to příliš dlouho nevydrží, ale určitě déle než prkna. Na dřevěné komposty byly dobré staré švele z železnice. Ty vydržely desetiletí. Jenže, ty se dnes neseženou a ten jejich nátěr určitě nebyl dobrý. A pokud na něm zasadíš cokoliv a máš uvnitř kalifornské žižaly, tak se s tím rozluč, ty sežerou všechno. love smiley

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 23.08.2019 08:38
     

    Alenko, jak píšu ještě o příspěvek výše, tak ten drátěný mám od loňska, nemám tam kaliforňanky, ale hnojačky a nahoru jsem nasázela jahody. Krásně odplodily, ale jak je kompost částečně ve stínu, tak úroda by určitě mohla být vyšší čili jsem je přesázela na slunce a kompost letos vybrala a obnovila. A jsem nadšená z toho, jaký byl. thumbs down thumbs down thumbs down Úplně předpisový. A člověka potěší, že má prázdnou popelnici a vlastně veškerý bioodpad z domu přemění na užitečnou zeminu. flower smiley A ještě se u mě mají dobře žížalky. love smiley Hotové hostiny jim pořádám. Hlavně jim ve velkém dodávám logr z kávovaru z práce. thumbs down winking smiley

     
  • Status:

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 23.08.2019 14:06
     

    Anavi, dobře děláš, vyrobit si domácí kompost je určitě lepší, než kupovat substráty v obchodě. My taky cpeme do kompostu všechno možné, dnes můj děda naštěpkoval větve z poražené broskve, také skončily v kompostu. Ale logr z kafe, to jsem ještě nezkoušela. Pytlíky z čaje, to ano. Vždy je možné načerpat další vědomosti. U nás v kompostu bydlí kaliforňandy, nedám na ně dopustit, zpracují všechen odpad a nemusí se kompost přehazovat. Ale pěstovat na něm cokoliv, to se tedy nedá, Holky pilné zpracují všechno a nerozlišují, co je potrava pro ně a co užitečné rostliny. grinning smiley grinning smiley grinning smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 23.08.2019 14:38
     

    Anavi, úplně tě chápu. Taky mám radost, když z hnusného odpadu je krásná zemina.

    Mám kompost (jen ohrádku z prken), další ze sudů, které téměř nemají dno, jeden koupený plastový. Zvládnu je naplnit všechny. Moc se s tím nemažu, dávám tam vše ze zahrady i z kuchyně, i leccos, co tam moc nepatří, ale o jedlé věci se postarají většinou kočky všech sousedů, co ke mně chodí. Za rok-dva je přeházím přes velké síto, co tu zbylo ještě z dob stavby, velké kusy jdou zpět, zbytek do skleníku, ke kytičkám... Někdy je to moc mokré a slepené (to když se tam splácne větší vrstva něčeho hůře tlejícího), tak to jen přehodím zpět a holt to ještě počká další rok. Žížalami se to vždycky úplně hemží.

     

     

    Už jsem to tady nědy psala, že chalupáři obdivují mamce zeminu a ptají se, kde ji vzala (no kde asi, má kompost). Oni vyvážejí vše do lesa, trávu, listí, větvičky, protože nechtějí mít něco tak nepěkného, jako je kompost. To je ta odtrženost od přírody.

     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 23.08.2019 15:50
     

    Hrozne se mi libi, s jakym nadsenim tu popisujete to, co by melo byt uplne normalni. Taky nechapu lidi, co u nas vozi travu, popel a vetve do lesa.

    Nedavno tu byl dokonce biokontejner, na kterem byl napsano “trava, listi, drny”. Vzdyt to je preci to nejcennejsi, co ma na zahrade zustat a pouzit na kompostovani ci mulcovani.

    Lidi si dokonce i kupuji hotove smesi do vyvysenych zahonu, misto toho, aby zuzitkovali to, co uz na zahrade maji 🙈

    Ja se ted zas bavim vybiranim zulove drti a kamenu z vykopovych praci na zahrade. Pouziju je na okrasne mulcovani pod keri. Nac platit za odvoz suti a pak kupovat drahe kameni a platit za dovoz..

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 23.08.2019 16:01
     

    Vyvýšené záhony, to je úplně můj sen... ale zatím máme ještě hodně práce s jinými věcmi, tak na to zřejmě hned tak nedojde. Plánovala jsem, že bych měla 4, jeden by ale vždy fungoval jako kompost. Takže do něj by se házelo všechno možné a na zimu by se něčím osázel, aby to na jaře mělo užitek... a vzniklá zemina by postupně putovala do těch tří dalších, kam bych ale na dno také dávala různé větvičky a zbytky ze zahrady. Prostě by člověk měl kvalitní zeminu zadarmo a ještě uklizeno winking smiley. Naši předci to měli promyšlené a praktikovali to a my takhle "blbneme"... Listí si vozím i z jiných zahrad, protože lidé ten "bordel" nechtějí. přitom jen z listí jde udělat super listovka i v obyčejných plastových pytlích. Já si totiž takhle jeden rok dovezla tři pytle lipového listí od známých, dala jsem je za chatičku, že to pak vysypu bud na kompost nebo k mamce do vyvýšeného záhonu. Jenže jsem na to zapomněla. A další podzim beru ty pytle, koukám do toho, co je to tam za zeminu a ona to byla už hotová listovka!!! Sice se tam shromažďovali kolem toho slimáci, ale ty jsem vybrala a hlína luxus! thumbs down thumbs down

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Anavi (23.08.2019 16:01)
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 28.05.2020 13:06
     


    Hlásím, že zvýšené záhony už máme. Pouze v počtu 3 ks oproti zamýšleným 4, ale zato nádavkem mám dva komposty o velikosti 1,5x1,5 a výšku cca 1 m, takže si nestěžuji.

    V drátěném kompostéru je stále nadmíru živo, rodí se tam malinké žížalky smiling smiley, daří se tam svinkám a stíněnkám.

    Teď plánuji, že až projdou naše komposty horkou fází, tak tam část hnojaček nastěhuji, aby se posnažily tam... ale je mi jasné, že v tom prostoru se načekáme, než se namnoží na potřebné množství. winking smiley

     

    Anavi napsal(a):

    Vyvýšené záhony, to je úplně můj sen... ale zatím máme ještě hodně práce s jinými věcmi, tak na to zřejmě hned tak nedojde. Plánovala jsem, že bych měla 4, jeden by ale vždy fungoval jako kompost. Takže do něj by se házelo všechno možné a na zimu by se něčím osázel, aby to na jaře mělo užitek... a vzniklá zemina by postupně putovala do těch tří dalších, kam bych ale na dno také dávala různé větvičky a zbytky ze zahrady. Prostě by člověk měl kvalitní zeminu zadarmo a ještě uklizeno winking smiley. Naši předci to měli promyšlené a praktikovali to a my takhle "blbneme"... Listí si vozím i z jiných zahrad, protože lidé ten "bordel" nechtějí. přitom jen z listí jde udělat super listovka i v obyčejných plastových pytlích. Já si totiž takhle jeden rok dovezla tři pytle lipového listí od známých, dala jsem je za chatičku, že to pak vysypu bud na kompost nebo k mamce do vyvýšeného záhonu. Jenže jsem na to zapomněla. A další podzim beru ty pytle, koukám do toho, co je to tam za zeminu a ona to byla už hotová listovka!!! Sice se tam shromažďovali kolem toho slimáci, ale ty jsem vybrala a hlína luxus! thumbs down thumbs down

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 28.05.2020 13:22
     

    Hoď sem fotky, jak ty záhonky vypadají. Potřebuji inspiraci.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 28.05.2020 13:32
     

    když si vzpomenu, tak nafotím aktuální stav smiling smiley.

    SPIKE napsal(a):

    Hoď sem fotky, jak ty záhonky vypadají. Potřebuji inspiraci.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 28.05.2020 14:07
     

    Betas, je tohle ten váš?

    [www.demashop.cz]

     
  • Autor: Betas
    Status:

    Re: Zakládání kompostu v plastovém kompostéru

    Datum: 29.05.2020 22:41
     

    Ano, temer uplne on. My ho mame z Bauhausu, ma metr na metr a 80cm vyska..

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu (nejen) v plastovém kompostéru

    Datum: 07.07.2020 15:46
     
    received_946522092484299.jpeg
    Další fotografie:

    Kompost si opravdu užívám... a nejen já smiling smiley ... i naše dýně Hokaido, cukety a okurky nakladačky. winking smiley

    Jen se teda dost perou o životní prostor. eye popping smiley

     

    K nakladačkám jsem nakonec dala lehce našikmo poplastované mříže, které jsem kdysi měla na clematisy. Krásně se kolem toho omotávají.

     

    V druhém kompostu je rošťák meloun, kterému jsem to tam pronajala celé (paní na trhu povídala, že potřebuje prostor minimálně 2x2 m!!!) a on má pět listů. winking smiley Takže příště se na něj vykašlu a dám místo něj cukety a okurky (Hokaida už ne, protože jestli se opravdu urodí všechny ty plody, které jsou nasazené, tak už bychom nic jiného do konce roku nejedli smiling smiley )... ty umějí jinak využít poskytnutý prostor. grinning smiley

     

    A můžete si povšimnout, že vedle je už zase slušná další kupa připravená na zkompostování... winking smiley. Tohle mě opravdu baví.

    Můj chlap mi říká, že by nevěřil, že některé ženě stačí vyrobit kompost a tím si zaručit to, že ji celý den neuvidí ... grinning smiley grinning smiley grinning smiley

    Já si to hezky kolem těch rostlin vypleju, potom zalévám do petek, které mám vedle každé té rostliny, aby to šlo rovnou ke kořenům, posbírám slimejše, posypu granulemi, nasměruji šlahouny, aby rostly správným směrem, vytrhám kolem trávu, pozoruji žížaly a prožívám absolutní pocit štěstí... no obávám se, že už je to nějaká diagnoza. spinning smiley sticking its tongue out 

    V počátečním nadšení jsem si tam vysázela kolem pidirostlinek dýní a cuket také afrikány, že mi to i hezky pokvete.. no tak ne, protože ty rostlinky se tam tísní někde v koutku, úplně malinké. Ale chutnají slimejšům, tak jdou aspoň na ně a ne na úrodu. thumbs down

    U melouna jsem vysázela měsíček lékařský a toho se asi dočkám, protože ten meloun se fakt nehodlá hnout z místa. winking smiley flower smiley

     

    Jo a taky se tam velmi daří bramborám.. myslím, že až potom rozhrneme kompost, mohli bychom kyblík brambor sklidit. Natě pěkné a kvetoucí, narozdíl od těch na záhonu, které následkem dešťů žloutnou, hnijí a žerou je mandelinky. winking smiley

     
    Upraveno 8 krát. Naposledy upravil Anavi (07.07.2020 16:06)
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Zakládání kompostu (nejen) v plastovém kompostéru

    Datum: 07.07.2020 19:39
     

    Anavi, úplně tě chápu. flower smiley

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada a květena (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.