pátek 29. března, 00:57 Svátek má Taťána
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: Anavi
Status: expert

Vyvýšené záhony

Datum: 10.06.2016 11:35
 
Další fotografie:

winking smiley

 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí1234
    Aktuální stránka: 4 z 4
  • Autor: Romi
    Status:
    www.chlupatarad..

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 07.09.2016 10:19
     

    Hanko, my letos dali cukety pod merunku, na okraj koruny, ale nerostou....ale teda je to normální záhon, né vyvýšený. Už je to stínu nedáme, za rok je dám na kompost, na slunko.

     
  • Autor: Reklama

    Re: Vyvýšené záhony

     
     
  • Autor: samanka
    Status:

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 07.09.2016 14:44
     

    Měla jsem hokaida a cukety vloni na východní straně domu - sluníčko do cca 11h a bylo z toho prd, hokaido žádný, asi 3 cukety z 6-ti rostlin. Nejlepší hokaido jsem měla v rajčatech, honila jsem šlahouny z jedný strany záhonu na druhou a z jediný rostlinky bylo asi 10 krásných velkých dýní. Cuketám se dařilo v navýšeným záhoně, tj o řadu velkých dlažebních kostek výš než okolí, dolů jsem dala hromadu trávy, zahrnula zeminou, trochu kompostu nebo granulovaného kravince a jeli celý léto jak divý. Co mi tuto vychytávku manža srovnal, tak je to bída - letos jen 2 ks sad smiley sad smiley sad smiley. Jednou jsem zkoušela ve stínu pod jabloní, a než stačila vyrůst větší rostlina, tak ji sežrali asi slimáci, tak ta nestihla ani vykvést

     
  • Autor: vimrova
    Status:

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 07.09.2016 18:18
     

    Kamarádka nasadila hokaida do vyvýšeného záhonu, který je ale hodně ve stínu stromů, dlouho se tvářila, že z toho nic nebude, pak se rozjela a zdrhla z toho záhonu 5m na každou stranu, aby byla na sluníčku. Tana začla kvést a plodit.

     

    V polostínu mi velmi dobře jdou okurky, dýně a cukety mě ani nenapadlo dát jinam než na plný úpal, takže osobní zkušenost nemám.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 10.07.2020 11:02
     

    Naše Hokaido je na plném slunci... šlahouny 5 metrů a více... neskutečné, co ta rostlina dělá.. každý den vyroste snad 15 cm!!! Děti se na to choděj dívat.. .že je to jak Adéla nenavečeřená grinning smiley.

    Ale trochu jsem včera zaváhala, zda je to Hokaido vlastně... plody má protáhlejší, žluté, na nich bílé proužky... Tak doufám, že se nějak zaoblí a zoranžoví... Snad nemám 30 okrasných dýní!!! grinning smiley Já se těšila na jídlo winking smiley.

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 10.07.2020 11:05
     


    Zpětně pročítám...

    Letos máme dva osázené komposty - čili takové megazvýšené záhony vlastně smiling smiley - je tam cuketa, Hokaido, okurky nakladačky, okurka polní a melouny.

    Melouny bída, je na ně asi letos zima, já je zkouším poprvé a asi na ně zrovna není ideální rok, jsou to prťata, nevím, jestli vůbec něco udělají.. ještě nemají ani kvítek a to už by asi chtělo...

    Jinak cukety - paráda - každý den sklidím dva kousky, Hokaido - asi 30 nasazených plodů, okurečky nakladačky sbíráme ob dva dny a polňačky jsou zatím velké jako nakladačky, takže ještě čekám, co z nich bude.

    Celkově to ale mohu zhodnotit jako velmi povedený počin. Na tom kompostu to neuvěřitelně jede! thumbs down thumbs down thumbs down flower smiley

    Jen teda po letošní zkušenosti - Hokaid není potřeba dávat 3 sazenice, ale bohatě asi stačí jedna, pokud člověk nechce, aby Hokaido zabraly celou zahradu smiling smiley. naopak nakladačky se tísní v koutku a nemít oporu, kde se mohou šplhat, asi by je cuketa a dýně zcela zadusily... sad smiley.

    Betas napsal(a):

    Jeeeee, dekuji!! ;-) :-)

    Ja jsem totiz tento tyden videla TV reportaz, ktera me moc zaujala a od te doby o tom premyslim.... Nepestuji zatim nic, letos jsem poprve v zivote na kompost lupla dyni a cuketu, tak jsem zvedava, jak to u nas v horach pojede... :-/

     

    A v ty reporazi prave rikali, ze rozkladem se logicky substrat zahriva, coz by me v horach prave mohlo pomoci. Navic do okrasne male zahrady mi prijde nepatricne davat normalni zahony a tyto muzou vypadat dost esteticky. Uz uplne vidim, jak bych si je natrela stejnou barvickou, jako je nova chaticka :-)

     

    Libilo se mi, ze prvni rok dat plodiny narocne na ziviny, dalsi rok uz neco jineho az nakonec treba bylinky. Cyklus vymeny vnitrku po 5 letech...

     

    Anavi, mas s tim tedy nejake zkusenosti?

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 10.07.2020 11:08
     


    Prý to nastává až u druhé generace, tak nevím... taky se právě bojím, jestli cuketa nějak neovlivnila tvar a barvu našeho Hokaida smiling smiley. Ale pokud prý mám obojí prvně z originál semen, nemělo by se stát.. tendenci by k tomu měla až semena sebraná z dýní a cuket letošních... ale co je na tom pravdy, nevím. Takto mi to bylo vysvětleno.

    Hanule napsal(a):

    Jo, a tuto informaci nemám vlastní praxí prověřenu, ale cukety a dýně není dobré mít spolu, ony se totiž prý vzájemně spráší. Cuketa dýni... Jsem to nevěděla, bylo mi řečeno jako varování, komu se tak stalo.

     
  • Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 10.07.2020 11:34
     

    Anavi, segra s tím má bohaté zkušenosti, nesmí se použít semena z vypěstovaných plodů, vyrostou z toho kříženci neznámých vlastností, segra je ukládá na zimu a krmí jimi slepice, některé mají tak tvrdou slupku, že se na ně musí sekerou. Takže semena nenechávat, leda na smlsání, a set pokaždé originál.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 18.04.2021 20:17
     
    175540602_10216720733604927_1394020329096811081_n.jpg
    Další fotografie:

    V potu tváře jsme vytvořili dva vyvýšené záhonky. Žádnou estetiku nehledejte, bylo by to marné. grinning smiley

    Jeden je nižší, ten už je zaplněný a dnes jsem do něj vysela ředkvičky. Druhý čeká už jen na finální vrstvu zeminy (tu mi přivezou asi v pátek), ale na ten nespěchám, budou v něm okurky a další rostliny, které mohou ven až po zmrzlých.

    Měla jsem kliku na suroviny - v tom menším je dole štěpka, ve vyšším ještě vrstva větví a klacků. Štěpky jsem našla dostatek pod vysokým napětím, kde loni likvidovali celý pruh porostu a jen to naštěpkovali a nechali ležet na místě. Pak vrstva listí a drnů (pořád mám dost na zahradě, kde je třeba hnusné drny zlikvidovat).

    Včera mi syn přivezl koňský hnůj a už pěkně rozleželý a plný žížal, ten je super. I zeminu slušné kvality jsem sehnala. Tak teď "už jen" sít, sázet a pak zalévat a plít. eye rolling smiley smoking smiley grinning smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil SPIKE (26.08.2022 20:05)
     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 19.04.2021 11:27
     

    Věrko, tak ať to roste. Těm plodinám je estetika ukradená a žížalám zjevně taky. grinning smiley thumbs down love smiley

    Moje nadšení z tohoto druhu pěstování zatím neopadlo... jen se obávám, co hraboši. Děr je tam spoustu, loni neškodily, protože ty komposty jsou asi tak vysoké, že tam tolik nerejdily. Ale udělala jsem si ještě na podzim dvě německé kopy a kolem je to samá díra. Pletivo jsem do těch původních nedala. Ale už mám koupené a u dalších záhonů to nepodcením. nono smiley winking smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 26.08.2022 20:09
     
    301795081_120301180766452_423324728626278319_n.jpg
    Další fotografie:

    Ve vyvýšeném záhonku nakonec byly jahody. Teď jsem se rozhodla je zlikvidovat a mladé sazeničky dát do nového záhonku. Krásně to tam už skoro všechno zetlelo. Jen ty největší kusy dřeva, co jsou úplně dole, ještě nějaký čas potřebují. Tu pěknou zeminu použijeme jinde a tento záhonek poslouží jako kompostér. Až ho naplníme (což určitě nebude trvat dlouho), dodáme navrch hnůj a pěknou zeminu a hned ho osázíme, nejspíš cuketami ap.

    Stihli jsme to v parném dopoledni a teď se to krásně zalilo. I ty deště předchozích dnů byly super, záhonek byl vlhký v celé své výšce

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 27.08.2022 21:11
     
    301976908_120624307400806_6343103418162486977_n.jpg

    Vyvýšený záhonek dlouho prázdný nezůstane. Ještě je v něm trošku zeminy, kterou přidám někam ke kytičkám, ale z jedné strany ho už plním. Dnes v něm skončila slézová růže, štětka obecná a nevyužité jahodníky.

     
  • Autor: Manca
    Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 27.08.2022 22:21
     

    Já bych to lopatkou vždycky zasypala s pokračovala dalším pruhem. Bylo by to vlastně zaryté a na jaře připravené k sázení.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 28.08.2022 09:11
     

    Manco, ono to do jara plné bude, pak tam dáme vrstvu koňského hnoje a zeminy a osázíme. Máme toho bioodpadu spousty, dávám tam odpad z kuchyně a ze zahrady - trávu, uvadající trvalky na podzim... Ono toho teď na podzim bude opravdu hodně. Postupně už leccos končí svoji sezónu, tak to stříhám na menší kusy a přidávám, ale ještě spousta trvalek i letniček roste a kvete, ty tam přijdou po prvních mrazícíh. do konce října to spolehlivě zaplníme.

    Už jsme letos naplnili dva takovéhle záhonky, ty budou příští rok taky osázené. Další dva velké komposty, na nichž jsou letos cukety ap., po sezóně vyprázdníme a rozvezeme to po zahradě. Pro příští rok budou připravené k naplnění.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil SPIKE (28.08.2022 09:13)
     
  • Autor: Manca
    Status: expert

    Re: Vyvýšené záhony

    Datum: 28.08.2022 22:29
     

    Jo to já se nebojím, že by se nezaplnilo, naopak. Ten hnůj tomu prospěje. Já mám kompostů několik, abych nevozila materiál kilometry. Je toho hora a pak se nějak ztratí a je furt málo. Vyvýšené záhony se taky slehly, ale jsou pod jabloní, tak se teď materiál doplňuje sám. Mám tam maliny, asi tam nacházím všechny shniláče, přidám trávu z posledního sekání a na to trochu kompostu, aby to vypadalo.

     
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.