čtvrtek 18. dubna, 10:06 Svátek má Valérie
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Zahrada
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Zahrada
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: lenka01
Status:
Klikni pro filtrování
Tagy: jezirko

Voda v zahradě-fontány, jezírka a jiné vodní plochy

Datum: 18.04.2007 07:39
 

Tak ve vašich skalkách už šmíruji,co by se mi mohlo hodit.Prosím ještě o ukázku vašich jezírek.Mám ho v pořadí,i když realizace asi nebude tak brzy.

 
Upraveno 1 krát. Naposledy upravil LadaB (26.04.2012 21:45)
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 12 z 14
  • Autor: Missi
    Status: expert

    Re: Voda v zahradě-fontány, jezírka a jiné vodní plochy

    Datum: 18.01.2014 21:14
     

    Denisko, stromy pomohou proti řase, ale na podzim z nich bude spousty listí (pokud to jsou listnáče) a budeš je muset asi vybírat confused smiley , nebo čistit skimer. Hloubku bych udělala v nějakém místě aspoň 120 cm. No a děti...no, budeš muset hlídat winking smiley . Já bych kolem natloukla pár dřevěných kůlů a natáhla nějaké lano - spíš jako pro vymezení prostoru pro tu malou holčinu. Přeci jenom by jí zabralo nějakou dobu, aby ohrazení podlezla či prolezla a to stihneš zakročit. Rozhodně nebudeš moci ji ponechávat na zahradě bez dozoru, ale to asi nemůžeš ani bez jezírka winking smiley .

     
  • Autor: Reklama

    Re: Voda v zahradě-fontány, jezírka a jiné vodní plochy

     
     
  • Autor: henrieta18
    Status: nováček

    Re: Voda v zahradě-fontány, jezírka a jiné vodní plochy

    Datum: 20.01.2014 14:24
     
    Další fotografie:

    Ahoj Deniska,

    čo sa týka toho, či jazierko robiť, alebo nie - ja som mala rovnakú dilemu. Tiež sme kúpili starší dom,ktorý stále prerábame. Snívala som o jazierku (v starorodičovskom,kde sme predtým bývali, sme ho mali), ale zároveň som si uvedomovala, že peniaze potrebujeme súrnejšie na iné veci v dome a okolo domu. Ale moji chlapi - manžel a synátor - chodili a vŕzgali mi za ušami,kedy to jazierko už bude,kedy ho konečne urobím.... Nakoniec som sa rozhodla, že poviem priateľom a rodine, aby mi narodeninám (minulý rok som mala okrúhle) nekupovali dary, ale aby mi prispeli na fóliu na jazierko. Tak sa aj stalo. V septembri-októbri som si ho aj zrealizovala. Nie je síce ešte na 100% hotové,je zatiaľ bez techniky, ale som rada, že som sa do toho dala (prvé dva obrázky). Je to predsa len "živý" prvok v záhrade.

    Takže moja rada-keď chlap chce, neváhaj winking smiley

     

    Čo sa týka malých detí - ako som spomínala, v starorodičovskom sme jazierko už mali (posledný obrázok),keď sa mi syn narodil. Nikdy sme nemali problém s tým, že by do jazierka liezol, alebo by si nedával pozor, aby do neho nespadol, keď behal po dvore.

    Od momentu,keď začal chodiť, sme ho učili, že je to nebezpečné, že simusí dávať pozor a nechodiť príliš blízko. Vždy som ho mala na očiach,keď bol na dvore, sledovala som každý jeho pohyb.Častokrát bol pri jazierku sám,ale pod dohľadom, nikdy tam však nespadol. Treba to deti naučiť, upozorniť ich na nebezpečenstvá, ale pritom ich mať stále pod dohľadom. A siete sme nikdy nenaťahovali winking smiley

     

    Stromy v okolí jazierka - ako už bolopísané, v lete sa nebude jazierko prehrievať, ale na jeseň doň budú padať listy. Na druhej strane - v ktoromkoľvek obchode,ktorý sa zaoberá jazierkami (trebárs aj na nete) dostaneš kúpiť siete na zachytenie listov v akýchkoľvek rozmeroch a nestoja veľa. Len trošku práce naviac na jeseň....

     
    Upraveno 2 krát. Naposledy upravil henrieta18 (20.01.2014 14:33)
     
  • Autor: Deniska
    Status:

    Re: Voda v zahradě-fontány, jezírka a jiné vodní plochy

    Datum: 20.01.2014 17:41
     

    Henrieto, moc Ti děkuju za povzbuzení, jezírko máte krásné flower smiley . Když ta naše dvouletá se ničeho nebojí, všude vleze, i u cizích lidí se klidně vzdálí všechno prošmejdit, je to fuška ji uhlídat. Třeba krbová kamna jsme nijak nezabezpečovali, z těch sálá teplo a u obou dětí zafungoval instinkt.

    Já si na ni pozor v zahradě dám, ale chlap to hrozně podceňuje. "Vždyť se jim nic nestane". Letos bych se měla vrátit do práce a bude s nimi hlavně on, protože nepracuje celý týden. Kamarádce se v jezírku utopil starší bratr, když byla ještě batole, neskutečně mě to děsí, jsem tak trošku pako a pesimista k tomu. Např. dneska v noci se mi zdálo, že se mi malá zabila thumbs up thumbs up thumbs up . Ale mám starosti s nemocnou fenou, takže celková nálada je úplně jinde a hledám si příjemnější věci k řešení na Weeku, abych přišla na jiné myšlenky.

     

    Z těch stromů moc listí nepadá, vůbec v tom místě není potřeba hrabat listí. Vítr vane směrem na les, takže všechno opadá mimo náš pozemek. Spíš jsem řešila ten stín, který stromy vrhají - jestli se negativně nepodepíše na život v jezírku, vůbec tomu nerozumím stydlin smiley .

     

    Jestli se dopídíme k nějakému konci, určitě Vám dám vědět. Zatím je šéfik rozhodnutý příští týden začít kopat (rukama!). Stejně mu do toho začne sněžit spinning smiley sticking its tongue out

     
  • Autor: henrieta18
    Status: nováček

    Re: Voda v zahradě-fontány, jezírka a jiné vodní plochy

    Datum: 20.01.2014 20:57
     

    Ja som si jazierko tiež kopala sama - rukami (šírka 3,5m,dĺžka 8m, najhlbšie miesto 1,1m). winking smiley Keď je pôda tak akurát, ani mokrá, ani veľmi suchá, ide to jedna radosť. Minuloročné leto bolo veľmi suché, preto som začala až na jeseň. Ale keď to tak sumarizujem, vykopané bolo za cca 3 dni. Nasledujúce úpravy boli zdĺhavejšie-hlavne zháňanie kameňov po polovici chotára smiling smiley . Ešteže sused kopal akurát vtedy rigol a povykopával dosť šutrov).Manžel mi chcel pomôcť, ale ja som ho nepustila, pretože by to URČITE nevykopal dobre grinning smiley

     
  • Autor: Deniska
    Status:

    Re: Voda v zahradě-fontány, jezírka a jiné vodní plochy

    Datum: 22.01.2014 11:01
     

    Henrieto, jsi dobrá, já bych po takovém výkopu skončila na obstřicích páteře thumbs down

    Momentálně jsme ve fázi, že bude koupací, protože bychom neměli děckám kam dát nafukovací bazén. Jezírko bude na jeho místě.

    Už má namalované plánky, ale chce to navázat na přístavbu, která ještě není přistavena (letos) a prej též musíme v létě načerpat inspiraci v terénu. Takže jezírko přijde ke slovu až příští jaro. Celkem jsem si oddechla grinning smiley .

     
  • Autor: Missi
    Status: expert

    Re: Voda v zahradě-fontány, jezírka a jiné vodní plochy

    Datum: 22.01.2014 22:18
     

    Denisko a nebude ti vadit koupat se mezi rybama? Známej má krásné koupací jezírko, ale má tam karásky a koi kapry a tak kdo se jde koupat, nějakého nakopne eye rolling smiley . Takže jeho paní tam už vůbec neleze grinning smiley . No a pokud tam nebudeš mít ryby, tak akorát budeješ prostor na líhnutí komátů.

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Voda v zahradě-fontány, jezírka a jiné vodní plochy

    Datum: 23.01.2014 08:29
     

    Koupací jezírko je skvělé, ale aby se tam udržela rovnováha, musí být docela velké, matně si vzpomínám že 60 m2 (info z časopisu) Mívá část koupací a část přírodní, kam se neleze.

    Myslím, že do rybníka vleze (skoro) každý bez zábran, task ani ve vlastním jezírku nemusí rybky vadit.

    Koupací jezírko patří k mým aktuálně nesplnitelným snům smiling smiley

     
  • Autor: Deniska
    Status:

    Re: Voda v zahradě-fontány, jezírka a jiné vodní plochy

    Datum: 23.01.2014 09:18
     

    ahoj holky, rybičky musí být, vždyť to chceme hlavně na ty komáry. Nám to nevadí, jak píše Hanka, v rybníku jsou taky. I v moři. Když to nebudou medůzy, přežiju všechno. Mladá by tam vlezla i s krokodýlem nebo hrochem a ta starší... to se uvidí.

    Jj, to koupací fakt musí být větší, on má pocit, že když si to bude dělat sám, bude to skoro zadarmo nono smiley . Ale samozřejmě jsme ještě nic nezjišťovali. Technicky by to neměl být problém, místo by bylo, akorát aby byly ještě finance

     
  • Autor: babkaela
    Status: expert

    Re: Voda v zahradě-fontány, jezírka a jiné vodní plochy

    Datum: 23.01.2014 09:51
     

    Denisko, jezírko nemáme ani neplánujeme, ale .... pokud je ten tvůj náčelník aspoň trošku čtivej a zvědavej, ať se mrkne na tyhlety diskuze na zahradě. Jsou tam docela zajímavé postřehy, zkušenosti a pěkné fotky [www.zahrada.cz] .

     
  • Autor: Deniska
    Status:

    Re: Voda v zahradě-fontány, jezírka a jiné vodní plochy

    Datum: 23.01.2014 10:28
     


    děkuju moc flower smiley .

    babkaela napsal(a):

    Denisko, jezírko nemáme ani neplánujeme, ale .... pokud je ten tvůj náčelník aspoň trošku čtivej a zvědavej, ať se mrkne na tyhlety diskuze na zahradě. Jsou tam docela zajímavé postřehy, zkušenosti a pěkné fotky [www.zahrada.cz] .

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: Voda v zahradě-fontány, jezírka a jiné vodní plochy

    Datum: 23.01.2014 11:34
     

    [www.ekozahrady.com]

    tady jsou taky informace, celkem zajímavé články, ale je to směs dobrých rad a nereálných ekonápadů

     
  • Autor: Deniska
    Status:

    Re: Voda v zahradě-fontány, jezírka a jiné vodní plochy

    Datum: 23.01.2014 12:01
     

    Hani, děkuju moc, přesně tak nějak mi to maloval love smiley - uprostřed něco jako nádrž s hloubkou pro plavčení. A v okolí "do ztracena" štěrk pro rostliny a brouzdaliště pro děcka zasahující pod molo. Ale někde jsem četla, že to brouzdaliště je dobré loviště pro kočky a psy. Asi to bude oříšek... pro mě jsou teda přednější kočky než jezírko eye rolling smiley .

    Když tak na to člověk kouká, hned by si lehl na lehátko drinking smiley

     
  • Status: nováček

    Re: Voda v zahradě-fontány, jezírka a jiné vodní plochy

    Datum: 05.02.2014 12:30
     
    br 013.jpg

    Trendy jezírek jdou směrem -příroda člověk-.Konečně si populace uvědomuje, že příroda tu byla dřív.V podstatě platí to, že není důležité zda chci koupací jezírko nebo na chov KOI. Jde jen o počet ryb.Filtrace a vše s ní spojené musí být vždy dimenzovaná a nastavená tak, aby byla rezerva.Filtračních systémů máme celou řadu , ale jen dávat pozor,pro jezírka jsou naprosto nevhodné bazénové filtrace a čističky odpadních vod tzv.čov. V těchto systémech je použit písek jako filtrační médium , čož je nepřijatelné.Rovněš dopouštění vody z domácí čistíren je nevhodné.Norma na výpusti je za hranicí chovu KOI .Ideální sestava je taková ,kde v jednom celku máme více komor navzájem propojených pro lepší množení bakterií. Není vždy nutné utrácet horentní sumy za bakterie -mám vyskoušeny výrobky Bio-enzima, jedno balení postačí na 10m3 za 80,Kč. Používám bakterie na septik nebo na kompost .Po přidání bakterií do systému je potřeba vypnout UVC na dobu 24h. U větších jezírek nad 60m3 je dobré použít při instalaci nasávacích zařízení 110 odpadní potrubí, které je svedeno do šachty . Odpadá tudíš únavné čištění košíku skimeru. Do šachty rovněš umístíme čerpadla a od čerpadel vždy používáme tlakové hadice. Před filtry je dobré použít ventily-šoupata-pro regulaci a odpojení celého systému. Při stavbě jezírka se vyvarujte používání betonu a lepidel , výluhy z těchto stavebních materiálů ovlivnují na dlouhou dobu složení vody. Pozor rovněž na kameny umístěné ve vodě -travertin atd. -.Veškerý pohyb okolo jezírka by se měl nést v souladu s přírodou, proto se vyvarujte používání saponátů a různých druhů chemikálií.

    Flora a jezírko-flora v jezírku nám v podstatě ovlivnuje vzhled jezírka,myšleno čistota a průhlednost vody. Flora je jednoznačně závislá na PH vody,ideál 5,9-6,5 .Dle PH rostlina bud odčerpává živiny anebo se před nimi takzvaně uzavře. PH nad 7 rostlina na kořenovém systému /vlásečnicích/ vytvoří mikroskopický obal a tudíž není schopná v dostatečném množství odčerpat přebytečné živiny z vody a to je právě ta známá šedá řasa,která se tvoří v jarních a podzimních měsících. Největší nešvar je poslechnout reklamu a rostliny ještě přihnojit /situaci ještě zhoršíte .U dobře rozběhlého jezírka musí rostlina růst celou sezonu bez jakéhokoliv hnojiva a dokonce i bez jakéhokoliv obalu nebo košíku -jen zatížená kamenem. Pokud je PH a teplota vody je nad 12 stupnu /pozor čerpadlo se nesmí dávat až na dno/ a přesto některé rostliny nerostou , je pravděpodobně špatně určená hloubka ,ve které je rostlina uložená .Pokud si zakoupíte třeba malý leknínek , klidně jej nechte plavat na hladině a postupně jak dorůstá jej posouvejte hlouběji pod hladinu /listy potřebují fotosyntézu a voda tomu částečně zabranuje /. Pokud si chcete vybudovat filtraci pomocí tzv. biotopu , opravdu tato zona musí mít poloviční plochu jezírka a i v tomto případě stačí 10 dnu veder a celý systém se nabourá . Prostě kvalitní filtrace , UVC lampa minimálně 11W se rovná 0,8m3 a doplnování bakterií . To je základ dobře fungujícího jezírka.

    p.HRUBÝ

     
  • Status: nováček

    Re: Voda v zahradě-fontány, jezírka a jiné vodní plochy

    Datum: 05.02.2014 12:54
     
    benes 003.jpg
    Další fotografie:

    Trendy jezírek jdou směrem -příroda člověk-.Konečně si populace uvědomuje, že příroda tu byla dřív.V podstatě platí to, že není důležité zda chci koupací jezírko nebo na chov KOI. Jde jen o počet ryb.Filtrace a vše s ní spojené musí být vždy dimenzovaná a nastavená tak, aby byla rezerva.Filtračních systémů máme celou řadu , ale jen dávat pozor,pro jezírka jsou naprosto nevhodné bazénové filtrace a čističky odpadních vod tzv.čov. V těchto systémech je použit písek jako filtrační médium , čož je nepřijatelné.Rovněš dopouštění vody z domácí čistíren je nevhodné.Norma na výpusti je za hranicí chovu KOI .Ideální sestava je taková ,kde v jednom celku máme více komor navzájem propojených pro lepší množení bakterií. Není vždy nutné utrácet horentní sumy za bakterie -mám vyskoušeny výrobky Bio-enzima, jedno balení postačí na 10m3 za 80,Kč. Používám bakterie na septik nebo na kompost .Po přidání bakterií do systému je potřeba vypnout UVC na dobu 24h. U větších jezírek nad 60m3 je dobré použít při instalaci nasávacích zařízení 110 odpadní potrubí, které je svedeno do šachty . Odpadá tudíš únavné čištění košíku skimeru. Do šachty rovněš umístíme čerpadla a od čerpadel vždy používáme tlakové hadice. Před filtry je dobré použít ventily-šoupata-pro regulaci a odpojení celého systému. Při stavbě jezírka se vyvarujte používání betonu a lepidel , výluhy z těchto stavebních materiálů ovlivnují na dlouhou dobu složení vody. Pozor rovněž na kameny umístěné ve vodě -travertin atd. -.Veškerý pohyb okolo jezírka by se měl nést v souladu s přírodou, proto se vyvarujte používání saponátů a různých druhů chemikálií.

    Flora a jezírko-flora v jezírku nám v podstatě ovlivnuje vzhled jezírka,myšleno čistota a průhlednost vody. Flora je jednoznačně závislá na PH vody,ideál 5,9-6,5 .Dle PH rostlina bud odčerpává živiny anebo se před nimi takzvaně uzavře. PH nad 7 rostlina na kořenovém systému /vlásečnicích/ vytvoří mikroskopický obal a tudíž není schopná v dostatečném množství odčerpat přebytečné živiny z vody a to je právě ta známá šedá řasa,která se tvoří v jarních a podzimních měsících. Největší nešvar je poslechnout reklamu a rostliny ještě přihnojit /situaci ještě zhoršíte .U dobře rozběhlého jezírka musí rostlina růst celou sezonu bez jakéhokoliv hnojiva a dokonce i bez jakéhokoliv obalu nebo košíku -jen zatížená kamenem. Pokud je PH a teplota vody je nad 12 stupnu /pozor čerpadlo se nesmí dávat až na dno/ a přesto některé rostliny nerostou , je pravděpodobně špatně určená hloubka ,ve které je rostlina uložená .Pokud si zakoupíte třeba malý leknínek , klidně jej nechte plavat na hladině a postupně jak dorůstá jej posouvejte hlouběji pod hladinu /listy potřebují fotosyntézu a voda tomu částečně zabranuje /. Pokud si chcete vybudovat filtraci pomocí tzv. biotopu , opravdu tato zona musí mít poloviční plochu jezírka a i v tomto případě stačí 10 dnu veder a celý systém se nabourá . Prostě kvalitní filtrace , UVC lampa minimálně 11W se rovná 0,8m3 a doplnování bakterií . To je základ dobře fungujícího jezírka.

    p.HRUBÝ

     
  • Status: nováček

    Re: Jezírka

    Datum: 05.02.2014 12:58
     
    p1000511.jpg
    Další fotografie:

    Voda pohledově

    08.11.2013 21:24

    VODA POHLEDOVĚ

    -Voda tmavá

    Tmavá voda - já říkám voda roste. Nefunkční UVC ,ale počátek po 3 dnech to není tmavá voda ,ale zelená (sinice)

    -Hnědý nádech

    Hnědý nádech , případně šedá řasa - můžou se tvořit bublinky na povrchu řasy. Pravděpodobně kompletní nabourání systému. Proces nápravy - dopouštět čerstvou vodu - odstranění příčiny.

    -Zelená voda

    Zelená voda - nefunguje delší dobu UVC, malý průtok přes UVC anebo velký .Pozor účinnost UVC lamp 12 měsíců.

    -Voda mlhavá

    Mlhavá voda pravděpodobně přebytek živin. Pozor na překrmování ryb. Ryba má enormně vydatný trus , 50% trusu je znovu použitelná.

    -Voda znečištěná částicemi

    Špatná funkce filtrace jako celku , bude znatelná jen na počátku . Po cca 4 dnech začne rozklad částic a voda se začne chovat dle okolního prostředí , teplota nad 10 C - bude špinavá , celé dílo bude nefunkční.

    ČISTÁ VODA Z MÉHO POHLEDU ZNAMENÁ ,ŽE HOZENÁ 5 KORUNA DO 2 METROVÉ HLOUBKY NA KAČÍREK , NIJAK NEBUDE DEFORMOVAT JEJÍ BAREVNOST A PROSTĚ TAM BUDE ZAVAZET.

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Zahrada (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.