středa 24. dubna, 16:21 Svátek má Jiří
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Vaření
hodnocení: 4.90
Aktuální kategorie: help   Vše > Záliby a volný čas > Vaření
Diskutujte! Rádi vaříte? Pak je tato sekce to pravé pro vás..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: SPIKE
Status: expert

VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

Datum: 02.02.2014 10:47
 

Zakládám tuhle diskuzi, abychom poznatky o škodlivinách ve stravě, nebo naopak nápady, jak vařit zdravěji, měli pěkně na jednom místě

 

 

CÍLEM POTRAVINÁŘSKÉHO PRŮMYSLU JE ZISK, NIKOLI ZDRAVÍ ČLOVĚKA.

 
Upraveno 2 krát. Naposledy upravil SPIKE (10.04.2014 00:26)
 

Komentáře a názory

 
    Aktuální stránka: 6 z 11
  • Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 12.02.2014 15:55
     

    Já vím, pro dospělé je to jednodušší, ale děti vidí i u kamarádů co všechno si nosej a chtěly by taky. Já si připadám, že projdu obchoďákem a pomalu není co kupovat :-(. Tedy nakupovala bych miluju uzeniny, ryby, sýry, ale rozum velí jinak sad smiley

     
  • Autor: Reklama

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

     
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 17.06.2014 13:21
     

    Dietní potraviny nikdo nepotřebuje

    1. 2. 2014

    whats-on-your-plate-1006881-m

    Mgr. Margit Slimáková

     

    Módní diety většinou nemají se zdravím nic společného a dietní potraviny redukují ze všeho nejlépe vaši peněženku.

    Potravinářský průmysl vítá speciální diety a nové módní mikroživiny, díky kterým může trh zaplavovat neustále novými zázračnými potravinami se speciální cenou. Pro průmysl je totiž nejziskovější polotovar z těch nejlevnějších surovin, což jsou dnes zpravidla kukuřice a sója ve stovkách variant – od koncentrovaného fruktózového sirupu až po rostlinný proteinový izolát. Levný základ se obohatí nějakou módní živinou anebo sníží o živinu, kterou se zrovna doporučuje omezovat, jako například lepek, cholesterol anebo nasycené tuky. Reklamy i výživoví poradci placení průmyslem nám pak budou desítky let radit, jak jsou například margaríny plné trans tuků zdraví prospěšné. To vše až do okamžiku, kdy zákazník přestane produkt nakupovat. Pak náhle např. Unilever zjistí, že máslo není tak špatné, a začne jej přidávat do Ramy.

    Ve skutečnosti jsou dietní potraviny obvykle vysoce průmyslově upravované polotovary s nižším obsahem toho, co je zrovna považováno za nezdravé. O to více obsahují aditiv, aby se vzniklý polotovar dal vůbec jíst. V posledních letech přibývá na pultech obchodů dietních zázraků. Uvedu příklady největších dietních nesmyslů let minulých:

    Nízkotučné jogurty plné škrobů

    yogurtlightprune_pc621-800x800Mléčné výrobky se sníženým obsahem tuku byly reakcí na tvrzení, že je potřeba jíst méně živočišných tuků a cholesterolu. V procesu jejich přípravy se po homogenizaci a pasterizaci ještě odstraňoval mléčný tuk a s ním i v tucích rozpustné vitamíny A a D. Naopak se běžně přidávalo sušené mléko, které obsahuje zoxidovaný cholesterol (ten, který cévám skutečně škodí). Dalším obvyklým přídavkem byly cukry a škroby – živiny, kterými se přejídáme a které se v našem těle při jejich nadbytku perfektně přeměňují na zásobní tuky. Odtučňováním mléka se snižuje obsah zdraví prospěšných mastných kyselin krátkého řetězce a např. kyseliny palmitové, která omezuje riziko vzniku inzulinové rezistence (základ diabetu) a konjugované kyseliny linolové, která významně snižuje riziko vzniku rakoviny.

    Výsledkem jsou polotovary s nadbytečnými cukry a zoxidovaných cholesterolem ochuzené o zdraví prospěšné tuky a vitamíny, kterými se nikdo nenasytí a které bez dochucovadel nijak nechutnají. Tuky, které se přirozeně vyskytují v potravinách, totiž zajišťují delší sytivost a chuť! Bez nich jsme rychleji hladoví a jídlo nám ani nijak nechutná. Proto dietující neustále pojídají drobnosti a nejsou zasycení ani spokojení.

    Dia čokoláda narvaná fruktózou

    Ke správnému využití glukózy je potřeba inzulin, kterého je při diabetu nedostatek, a proto se diabetikům roky sladily polotovary fruktózou. Jenže dnes víme, že koncentrovaná fruktóza se v játrech přeměňuje na tuky a její nadbytek v dnešní průmyslové stravě stojí za zvyšujícími se počty obézních lidí a jedinců se steatózou jater. Namísto alkoholu si ji vybudovali pitím soft drinks a mléčných koktejlů s koncentrovaným kukuřičným sirupem, jehož základem je fruktóza.

    Dietní cola, po které se tloustne lépe než po obyčejné

    diet-sodasS cílem snižovat množství kalorií se mnohé z nezdravých nápojů namísto cukru vylepšují umělými sladidly. Ve skutečnosti neexistují studie, které by potvrzovaly, že konzumace dietních soft drink napomáhá redukci hmotnosti. Naopak se hromadí ty, jež zjišťují vyšší hmotnost při příjmu soft drinks se sladidly. Umělá sladidla podle zmíněných studií narušují kontrolu chuti k jídlu a jejich konzumenti celkově přijímají více kalorií než konzumenti stejných nápojů slazených cukrem. Jiná studie našla spojitost mezi pravidelným příjmem dietních nápojů a vyšším rizikem srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Další studie potvrdily, že aspartam snižuje inzulinovou senzitivitu více než cukr. Některé práce jeho příjem spojují s vyšším výskytem nádorových onemocnění, jako jsou leukémie a lymfomy.

    Zajímavosti k dietování

    Dietování je podle mne dodržování nesmyslných redukčních režimů (např. kapustové nebo vajíčkové diety), extrémní omezování množství jídla a jezení dietních nesmyslů namísto skutečných potravin.

    Některé studie ukazují, že dietování je konzistentním prediktorem budoucího nárůstu hmotnosti. Na dietě je obtížné zůstat dlouhodobě, protože dietování není příjemné a vede k pocitům deprivace. Přitom však žádná dočasná dieta nemůže zajistit dlouhodobý efekt. Dietování může omezovat příjem důležitých mikroživin a výsledkem může být výživový deficit i podrážděnost. Rychlá ztráta hmotnosti narušuje hormonální rovnováhu a vede k poplachové reakci organismu, který se bude snažit dosáhnout původního stavu. Biochemicky následuje prudký pokles hladiny leptinu, hormonu, který reguluje příjem a výdej energie a chuť k jídlu. Sníží se funkce štítné žlázy a metabolismus. Organismus zareaguje zvýšeným ukládáním zásob a hladem.

    Moje doporučení

    Zapomeňte na diety a dietní potraviny. Základem zdravého těla i hmotnosti jsou přirozené kvalitní potraviny a jídla z nich. To může být i pohanka, čokoláda anebo chleba s máslem. Pro zajištění zdraví nepotřebuje nikdo žádné polotovary s nápisy jako nízký obsah tuku, málo kalorií nebo cholesterolu. Jediné, co do jídla nepatří, je chemie, aditiva, zbytky léků a zbytky pesticidů. Nejzdravější potraviny jsou ty, které vyrůstají v kvalitní půdě, nejsou polévány pesticidy, jsou ze zdravě krmených a chovaných zvířat. Nikoli ze zvířat, která jsou vykrmována geneticky modifikovanou a Roundupem polévanou sójou a kukuřicí.

     

     

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 25.06.2014 11:50
     

    Zase objevili Ameriku eye rolling smiley

     

    [www.novinky.cz]

     

    Ve skutečnosti tak rafinované sacharidy (bílý chléb, rohlíky, suchary, sušenky či soda), které zvyšují ty menší částice LDL, jsou nebezpečnější.

    Bohužel právě v 70. letech minulého století jsme na základě špatného vyhodnocení výzkumu začali nahrazovat méně škodlivé tuky mnohem nebezpečnějšími trans tuky a rafinovanými sacharidy," upozorňuje Bauerová.

     
  • Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 25.06.2014 12:15
     

    Věrko a teď si trochu zabájím, a co když to bylo úmyslně? Víš kolik léků navíc se prodalo a kolik lidí navíc se muselo léčit? Co když to farmaceutické loby vypustily naschvál? Co miliard se vydalo navíc na léčení následků?

     
  • Autor: HanaK
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 25.06.2014 12:29
     

    ono nějaká konspirační teorie zpochybnila i vztah cholesterolu na nemocech srdce a cév...

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 25.06.2014 12:34
     

    mě bylo řečeno, kdybych se pořádně najedla, tak budu zdravá,.. to jako že mám jíst knedlo, zelo, vepřo,... tedy ten knedlík eye rolling smiley nono smiley , jím zeleninu, ovoce, med , ořechy , celozrné peč. a maso , tak tedy nevím co je lepší winking smiley mls smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 25.06.2014 12:42
     



    jaja99 napsal(a):

    Věrko a teď si trochu zabájím, a co když to bylo úmyslně? Víš kolik léků navíc se prodalo a kolik lidí navíc se muselo léčit? Co když to farmaceutické loby vypustily naschvál? Co miliard se vydalo navíc na léčení následků?

    Myslím, že ani tak moc nebájíš. Síla zisku je mocná a hýbe (bohužel) světem ve všech obastech, Tady je to holt ještě hnusnější a bolestnější.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil SPIKE (25.06.2014 12:48)
     
  • Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 25.06.2014 12:44
     

    Včera tu někdo dával video a to mi vyrazilo dech a sebralo poslední iluze, pohledám ho.

    [www.zvedavec.org]

    angry smiley angry smiley angry smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil jaja99 (25.06.2014 12:48)
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 25.06.2014 12:48
     



    kordula napsal(a):

    mě bylo řečeno, kdybych se pořádně najedla, tak budu zdravá,.. to jako že mám jíst knedlo, zelo, vepřo,... tedy ten knedlík eye rolling smiley nono smiley , jím zeleninu, ovoce, med , ořechy , celozrné peč. a maso , tak tedy nevím co je lepší winking smiley mls smiley

    Kordulko, myslím, že najíst se pořádně, neznamená jíst nezdravě a špatně, ale jíst všechno přirozeně jako naši předkové, vyhýbat se umělotinám, konzervám, uzeninám ap. Tedy tomu, co přinesla naše moderní doba. Ony i ty knedlíky dřív nebyly tak nezdravé, protiže mouka se nemlela tak jemně a čistě, takže to dobré ze zrna se nevyhodilo, ale zůstalo v mouce. Pestrost ve stravě je důležitá, pak i to špatné, co sníme, tam nepřevažuje, když nejíme jednostranně.

     
  • Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 25.06.2014 12:50
     

    [www.zvedavec.org]

    Tohle mě fakt na.ralo. Nedá se to slušně říct.

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 25.06.2014 12:52
     



    jaja99 napsal(a):

    Včera tu někdo dával video a to mi vyrazilo dech a sebralo poslední iluze, pohledám ho.

    [www.zvedavec.org]

    angry smiley angry smiley angry smiley

    Já jednou viděla film, kde příbuzný (už si ani nepamatuju, jestli nemocná byla ona a on o její život vedl boj, nebo naopak) zjistil, že na rakovinu lék už dávno existuje, ale protože zájmem farmaceutických firem není zdravý člověk, ale člověk stále se léčící, udržovaný při životě, ale tak, aby léky stále potřeboval, bránila proniknutí léku na trh. Asi to bylo trochu přehnané, ale bohužel asi úplně odtržené od skutečnosti taky ne. Bylo mi z toho docela na nic. Hnus a beznaděj z toho filmu trčely dost silně.

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 25.06.2014 13:17
     



    SPIKE napsal(a):



    kordula napsal(a):

    mě bylo řečeno, kdybych se pořádně najedla, tak budu zdravá,.. to jako že mám jíst knedlo, zelo, vepřo,... tedy ten knedlík eye rolling smiley nono smiley , jím zeleninu, ovoce, med , ořechy , celozrné peč. a maso , tak tedy nevím co je lepší winking smiley mls smiley

    Kordulko, myslím, že najíst se pořádně, neznamená jíst nezdravě a špatně, ale jíst všechno přirozeně jako naši předkové, vyhýbat se umělotinám, konzervám, uzeninám ap. Tedy tomu, co přinesla naše moderní doba. Ony i ty knedlíky dřív nebyly tak nezdravé, protiže mouka se nemlela tak jemně a čistě, takže to dobré ze zrna se nevyhodilo, ale zůstalo v mouce. Pestrost ve stravě je důležitá, pak i to špatné, co sníme, tam nepřevažuje, když nejíme jednostranně.

    ...to jsem dala špatný příklad, jen mě naštval jeden příbuzný, který mě skoro nezná,je to vůl ... winking smileyjo a nemocná to jako že mám ten pás. opar a ruplo mě v zádech grinning smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 25.06.2014 13:22
     

    Aha, já myslela, že ti to doporučil lékař. Tohle jsou jen takový ty hospodský kecy - kašli na dietu i zdravou výživu, pořádně se nacpi, pokud možno úplně nezdravě grinning smiley Na podobné rady můžeš kašlat a jíst, co ti chutná a s rozumem.

     
  • Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 25.06.2014 13:28
     

    Holky kdybych na to měla :-) jím jen maso a zeleninu, to by si bylo a fakt bych kašlala na všechny předpisy. Když jím dost masa cítím se skvěle, ale jak si dám dietu a jím s rozumem tak se klepu a nemám elán, jsem úplně down. Já bych nemohla být vegetarián i když mi to opravdu chutná, zhebla bych někde v příkopě slabostí.

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 25.06.2014 13:30
     



    SPIKE napsal(a):

    Aha, já myslela, že ti to doporučil lékař. Tohle jsou jen takový ty hospodský kecy - kašli na dietu i zdravou výživu, pořádně se nacpi, pokud možno úplně nezdravě grinning smiley Na podobné rady můžeš kašlat a jíst, co ti chutná a s rozumem.

    .......ne, ne Spi, doktor má ze mě radost, máme v rodině cukrovku, ...máš pravdu flower smiley

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil kordula (25.06.2014 13:48)
     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Vaření (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.