sobota 20. dubna, 14:58 Svátek má Marcela
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Vaření
hodnocení: 4.90
Aktuální kategorie: help   Vše > Záliby a volný čas > Vaření
Diskutujte! Rádi vaříte? Pak je tato sekce to pravé pro vás..
 
 
Podkategorie:
 
 
 
Autor: SPIKE
Status: expert

VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

Datum: 02.02.2014 10:47
 

Zakládám tuhle diskuzi, abychom poznatky o škodlivinách ve stravě, nebo naopak nápady, jak vařit zdravěji, měli pěkně na jednom místě

 

 

CÍLEM POTRAVINÁŘSKÉHO PRŮMYSLU JE ZISK, NIKOLI ZDRAVÍ ČLOVĚKA.

 
Upraveno 2 krát. Naposledy upravil SPIKE (10.04.2014 00:26)
 

Komentáře a názory

 
    Stránky: 1234567891011 | další
    Aktuální stránka: 1 z 11
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 10:49
     
    Status: expert

    Re: Neobvyklé léčivé rostliny

    Datum: 01.02.2014 16:17

    Nevím kam s tím, vyrazilo mi dech jak moc solíme, poslechněte si ten rozhovor.

    [[www.rozhlas.cz]]

    Pořad se spustí kliknutím na šipku v červeném poli nahoře.

    [[www.kosmas.cz]]

    Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Neobvyklé léčivé rostliny

    Datum: 02.02.2014 00:34

    Jájo, měla jsem ten pořad puštěný v autě. Je to fakt hrozné, že právě u nás se solí tak výrazně moc. Že to není dobře, vím, ale docela mě překvapilo, jak je to významně škodlivé a co všechno to může způsobit.

    Status: expert

    Re: Neobvyklé léčivé rostliny

    Datum: 02.02.2014 00:42

    Věrko přesně, taky mě to vyděsilo, a nejhorší je, že on to řekl nahlas i proč proti tomu nikdo nic nedělá..... Slánku jsem okamžitě dala na místo, kde ji nemám po ruce a začínám život bez mnou přidávané soli. Nevím jak dlouho to vydržím, snad to půjde a zvládnu to. Nevím jak bez soli naložit zelí, zavařit okurky, ale neosolené běžné jídlo zvládnu, už jsem solila málo, takže jsem už byla na půl cesty. Mladá taky solí minimálně skoro neznatelně a jíst to jde, když si vykli mladí, dám to taky.

    Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Neobvyklé léčivé rostliny

    Datum: 02.02.2014 00:54

    Nejvíc soli je v hotových koupených jídlech - uzeninách, sýrech, konzervách... Máme chuťové buňky otupělé, jak jim nakládáme moc soli. Když si člověk zkusí jíst chvíli bez soli a pak si osolí jen maloučko, zdá se mu to skoro přesolené. Je ale alarmující, že se sice solí víc, než je doporučováno, skoro všude, ale většinou jen o trochu, ale u nás hned víc než 3x tolik! Ale sama zdám dost lidí, co solí, aniž by ochutnali. Pak už nevnímají chuť jídla, jak mají všechno přesolené a překořeněné.

    Status: expert

    Re: Neobvyklé léčivé rostliny

    Datum: 02.02.2014 00:57

    No už se loučím a milovanou Nivou, Hermelínem. Šunku si občas dopřeju :-), taveňáky už leta nekupuju. No bude to náročný

    Status: expert

    Re: Neobvyklé léčivé rostliny

    Datum: 02.02.2014 09:16

    Jenže bez soli to není ono, jak říkal herec Černý Werichovi ve filmu Byl jednou jeden král. Důležitá je množství soli. Třeba uzeniny jsou celý rok přesoleně, ale v létě si solí výrobci pomáhají k udržení trvanlivosti výrobků. Sýry a další hotové potraviny,tam se taky se solí nešetří. Můžeme se tomu bránit, prostě přesolené výrobky nekupovat. Jenže, asi bychom měli problém, co vůbec jíst. Jediným řešením by byl návrat do předminulého století a vyrábět si potraviny doma. nono smiley

    Status: expert

    Re: Neobvyklé léčivé rostliny

    Datum: 02.02.2014 09:25

    Alenko když jsem slyšela kolikrát víc soli konzumujeme a že jsme ve spotřebě druzí, s hrozivým náskokem a hlavněvtípek na to proč se proti tomu nic nedělá, solit už nebudu. Sýrů se vzdám to se nedá nic dělat, uzeniny už jsem omezila tak na 10 -15 Dg týdně, tak holt ještě nebudu solit, ono když mi nebude chutnat žádné neštěstí grinning smiley, potřebuju hodně schodit, tak to třeba půjde líp grinning smiley.

    Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Neobvyklé léčivé rostliny

    Datum: 02.02.2014 09:35

    Jajo, sýry nezatracuj, ty jsou důležié zejména pro nás ženy svým obsahem vápníku.

    Jinak myslím, že nejlepší způsob, jak snížit spotřebu soli, je, když budeme víc vařit doma (a nebudeme zbytečně přesolovat) a přestaneme nakupovat různé polotovary, konzervy ap. Tam je té skryté soli nejvíc. Moje tchyně solí taky zbytečně moc, ona dává sůl i do krupičné kaše, bez ní jí prostě ani ta sladká jídla nechutnají. Já jsem si vždycky říkala, že sice ta sůl trochu zvýrazní tu chuť kaše, ale být tam nemusí, tak proč ji tam cpát. A taky se snažím nedosolovat jídlo na talíři, ikdyž se mi zdá míň slané. Po pár soustech si chuťové buňky zvyknou a už to chutná naprosto přirozeně.

    Status: expert

    Re: Neobvyklé léčivé rostliny

    Datum: 02.02.2014 09:44

    Věrko tak to si dám raději neslané maso, než si nepřisolit špetičkou tu kaši, ta stejně jako koláče a buchty jsou bez maličké trošky soli nepoživatelné :-). Ale buchty a koláče stejně nemusím smoking smiley. To samé chleba ten když se neosolí není k jídlu. Maso bez soli dám bez nejmenšího problému, brambory také. Je zajímavé jak tyhle věci vnímáme každý jinak.

    Myslím že ze sýrů si jde vybrat ty méně slané, řekla bych že ty tvarohové tolik slané nejsou.

     

     

    Status: expert

    Re: Neobvyklé léčivé rostliny

    Datum: 02.02.2014 09:47

    Na vápník jsou bohaté hlavně tvrdé sýry, jenže ta jejich dnešní cena je nehorázná.

    My jsme doma léta neměli solničku, prostě se nedosolovalo. Ale jak do naší rodiny přišli zeťové, vždycky se zhánějí po solničce. Já kvůli nim více solik nebudu, tak holt si musí jídla dosolit. Jsem tchýně, můžu být trochu zlá. grinning smiley grinning smiley grinning smiley

    Status: expert

    Re: Neobvyklé léčivé rostliny

    Datum: 02.02.2014 09:57

    Snacha skoro nesolí, a já když jim vařím solím málo, takže už jsem měla díky ní maličko našlápnuto.

    Jestli jste si poslechli ten rozhovor tak tam se taly říká, že právě sodík vytěsňuje i ostatní minerály z těla takže i ten vápník. Takže dle mého selského rozumu, když nebudu solit osteoporoza nebude tak rychle pokračovat.

    Jí průmyslově připravovaných jídel kupuju minimálně, v restauraci jsem nejedla minimálne 10 let a po té co sleduju Pohlericha asi už to nestrhám. Můj největší hřích byla asi Niva, Camembert a uzeniny, ty jsem milovala a ty jsou určitě nejhoší. Nějaké polívky z pytlíku, masoxy a takové věci vůbec nepoužívám.

    Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Neobvyklé léčivé rostliny

    Datum: 02.02.2014 10:05



    jaja99 napsal(a):

    Věrko tak to si dám raději neslané maso, než si nepřisolit špetičkou tu kaši, ta stejně jako koláče a buchty jsou bez maličké trošky soli nepoživatelné :-). Ale buchty a koláče stejně nemusím smoking smiley. To samé chleba ten když se neosolí není k jídlu. Maso bez soli dám bez nejmenšího problému, brambory také. Je zajímavé jak tyhle věci vnímáme každý jinak.

    Myslím že ze sýrů si jde vybrat ty méně slané, řekla bych že ty tvarohové tolik slané nejsou.

    Vidíš, jak máme každý ty chutě jiné. Kaši nesolím, sladké kynuté těsto jen maličko (tchyni právě nechutnalo kynuté těsto v Německu, říkala, že oni ho nesolí, mně to ani nepřišlo nějaké divné, prostě jen trochu jiné, než je u nás). Chleba taky málo solím. Zajímavou zkušenost jsem měla, když jsem po resekci zubu dostala na vyplachování nějakou vodičku (už ani nevím, jak se to jmenovalo) a ta úplně zničila slanou chuť. Koupila jsem si tehdy pečivo a hned v autě jeden kus jedla, ale nedalo se to jíst, jak to bylo neslané. Dokonce jsem zvažovala, že se vrátím a upozorním je na to, že prodávají neslané pečivo. Trvalo mi to pár dnů, než jsem vypozorovala, proč mám najednou neslaná jídla.

    Status: expert

    Re: Neobvyklé léčivé rostliny

    Datum: 02.02.2014 10:27

    V jižních zemích se všechno solí docela dost, takže tam zkonzumují té soli také hodně, ale je to tam jiné. Tím že je tam horko, lidé se hodně potí a sůl se s potem vylučuje. U nás zůstává v těle.

    Mimo to je asi potřeba brát všechno s rezervou, prostě rozumně jíst, rozumně se hýbat. Co si pomyslíte o tomto [[www.novinky.cz]] ? Kolik článků o prospěšnosti bylo napsáno. A co je tedy pravda?

    Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: Neobvyklé léčivé rostliny

    Datum: 02.02.2014 10:43

    Iviku, ono se sice možná solí dost v těch jižních zemích, ale zas jedí mnohem víc čerstvé potraviny, zeleninu, plody moře... U nás je to uričitě zapříčiněno tou spotřebou jídel a surovin průmyslově zpracovaných (a hlavně důkladně prosolených, aby byla výrazná chuť a vydrželo to). Ono je to podobně jako se skrytým tukem, není to moc znát, ale je toho tam hodně. Když si posolíš chléb, vidíš tu vrstvičku soli, právě tak vidíš proužek tučného u masa, ale ve zpracované potravě to vidět není a chuť je taky zkreslená.

    Status: expert

    Re: Neobvyklé léčivé rostliny

    Datum: 02.02.2014 10:44

    JJ to už jsem četla dávno, kuřáci by to vůbec neměli to už se psalo dávno.

    Hele s tou solí to je asi pravda, každopádně solíme moc a když se to omezí, ničemu to určitě neublíží. Místo 1,5 kg přijímáme 5 nebo 6 kg, takže dost mazec, že?

     
  • Autor: Reklama

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

     
     
  • Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 10:51
     

    Věrko zrovna jsem na to myslela, že jsem tu sůl dala blbě do bylinek, ale nevěděla jsem honem kam s ní :-). Díky:-)

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 10:53
     

    Už jsem poprosila Ladu, aby to tam umazala. Sem se hodí leccos o vhodných a nevhodných potravinách.

     
  • Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 11:29
     

    Jasně že je u nás spotřeba hodně vysoká, ale ona je právě vysoká i jinde. Ale trochu to eliminují tou zeleninou, ale hlavně i tím pocením. Slané je tam také všechno hotové. Já uzeniny nejím, u nás se vaří, takže si to ovlivním podle potřeby. Někde sůl nahradím bylinkami a kořením. Směsi koření se solí nekupuji. Vozím si směsi koření ze zahraničí, jsou k dostání bez soli a kořenících přípravků. Ale ve Španělsku kupujeme uzeniny i polotovary, kvůli pohodlí. I v restauraci se hodně stravujeme, když si to zpětně vybavuji, bývá to méně slané než u nás. Ale třeba sýry jsou tam hodně slané, slané jsou i francouzské, kvůli slanosti je skoro nejím. Člověk když si zvykne málo solit, tak se zdá skoro všechno přesolené. winking smiley

     
  • Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 11:34
     

    Oni taky solí v těch teplých oblastech jako konzervaci, že? Já občas osolím jen špetkou grilovacího koření místo soli, já miluju ostré, dost ostré mls smiley

     
  • Autor: Majka
    Status: moderátor
    www.majkaj.webg..

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 11:46
     

    Já sůl hodně snížila nejdřív kvůli manželovi a jeho vysokému tlaku. On dřív solil dost, ale zvyknul si a spíš si občas přisolím já. Ovšem teď v naší oblíbené hospodě vyměnili kuchaře a to nejsou polívky, ale Mrtvé moře angry smiley Dáváme to dost jasně najevo, ale jestli je kuřák, tak máme asi smůlu.

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Majka (02.02.2014 11:46)
     
  • Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 11:47
     

    Majko nalejte mu to na hlavu smoking smiley

     
  • Autor: drahus
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 11:59
     

    Také se snažím omezovat sůl kvůli vysokému tlaku a cholesteerolu. Uzeninu se nsažíme jíst minimálně a sýry lze upravit tím, že z nich udělám pomazánku. Třeba z nivy a pak se to dá.

    Prostě nechápu - za komančů salámy a vůbec uzenina tak přesolená nebyla ani sýry. Měli jsme zřejmě přisnější normy, než má EU. Teď se některé uzeniny nedají ani jíst, jak jsou slané, hlavně šunky a zauzené věci. V létě je sůl potřeba, aby nás nutila v horku pít. I zvěř má lizy, ale samo, my té soli máme moc...

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 12:27
     

    .. děda je po mrtvici a solí jídlo, ještě dřív, než ho ochutná a nedá si říctthumbs up

     
  • Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 12:32
     

    Kordul poslechni si ten rozhovor na začátku, je to příjemné povídání, pan Légl není žádný mentor, je říká co si myslí. Kdyby mi nesolení pomohlo jen z poloviny jako jemu byla bych spkojená. Třeba to děda zaslechne. winking smiley

     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 12:40
     

    Kordulko, tak mu nesol vůbec, pak to dosolení bude akorát winking smiley

     
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 12:41
     

    ....... se Ti řekne, ..od začátku,....... jsem ráda že jsem si PC na chvilku vybojovala,........odpoledne odvezu kluky domů a musím se trochu zorientovat,

     
  • Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 12:45
     

    [www.rozhlas.cz]

    kordul mělo by to být tady, ono se úvodní překopírováním změnilo, spustí se kliknutím na první červenou šipečku :-)

     
    Upraveno 1 krát. Naposledy upravil jaja99 (02.02.2014 12:46)
     
  • Autor: SPIKE
    Status: expert

    Re: VAŘENÍ - co nám ubližuje a co pomáhá

    Datum: 02.02.2014 12:49
     

    Jájo, v tom odkazu to nejde nikde najít, jak se ten pořad jmenoval, já jsem ten začátek neslyšela, docela bych si to ráda pustila znovu.

     
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Vaření (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.