pátek 19. dubna, 08:24 Svátek má Rostislav
Profil
Není fotka
Vyhledávání
 
Co se kde šustne
 
Zajímavé foto


Navigace: Pokojové květiny
hodnocení: 5.00
Aktuální kategorie: help   Vše > Zahrada a květena > Pokojové květiny
Diskutujte! Neroste vaše zelená radost, nebo naopak roste až moc? Sdílejte s ostatními fotky, rady a zkušenosti..
 
 
 
 
Autor: gabca
Status: expert

Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

Datum: 16.11.2014 15:03
 
2c0f5bd9c1_80910684_o2.jpg
Další fotografie:

Máme tady diskuzi o vánočním kaktusu, tak proč né o vánoční hvězdě. winking smiley

Ta tam jsou doby, co se na pultech daly koupit jen červený. Každý rok se na trhu objeví nové a nové barvy.

Dávám pár fotek pro inspiraci a můžete se připojit s tou vaší loňskou, předloňskou nebo už letošní.

Já ji koupila už teď, vydrží kvést opravdu dlouho. flower smiley

Nejdřív pár obrázku z netu.

Pěstování vánoční hvězdy: Aby kvetla po mnoho let

Tato tradiční vánoční květina patří mezi nejdekorativnější pokojové rostliny. Husté, sametové listy tvoří pozadí zářivě barevných listenů. Můžete pěstovat hvězdu malou i velkou, různě zbarvenou.

Vánoční hvězda (Euphorbia (Poinsettia) pulcherrima) je nepřehlédnutelná, pestrá a slavnostně vyhlížející rostlina, ačkoli jsou její květy drobné a nenápadné. Zrak však přitahují nádherně vybarvené listeny pod kvítky. Nejčastěji jsou jasně červené, což v kontrastu s tmavou zelení listů působí slavnostně. Ale vyšlechtěny jsou i odlišně vybarvené odrůdy. Něžněji působí varieta s růžovými, broskvovými či krémovými listy, krásné jsou i listeny sněhově bílé. Vyšlechtěny jsou dokonce i odrůdy pestrobarevné, listeny jsou i různorodě tvarované.

Péče o vánoční hvězdu


Při výběru si všímejte nenápadného, nazelenalého květu. Pokud teprve rozkvétá, budou listeny krásné mnohem déle.

Vánoční hvězdy se pěstují v různých velikostech. Můžete si vybrat i půvabnou miniaturní, i půl metru vysokou rostlinu. Raritou je hvězda zapěstovaná na kmínku.

Vánoční hvězda pochází z Mexika, proto jí vyhovuje jí stálá teplota nad 20°. Květináč by neměl stát přímo na studeném parapetu, zvláště od okna táhne studený vzduch. Na citlivost vůči chladu myslete i při přenosu z květinářství – tuto teplomilnou rostlinu by vám rozhodně měli důkladně zabalit do papíru. Potřebuje i dostatek světla, ale rozptýleného, nežli přímé sluneční paprsky (podobně jakoorchideje). Zalévejte odstátou, nejlépe vlažnou vodou, která je měkká (ideální je dešťová). Substrát by měl být stále mírně vlhký. Hvězdu pravidelně rostě a v její blízkosti umístěte odpařovače – vlhčí vzduch jí svědčí. Přihnojujte hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny.

Vánoční hvězda jako trvalka

Vánoční hvězda vám může vydržet po mnoho let. Potřebuje však speciální zacházení:

Po odkvětu ji přemístěte ji na chladnější místo, snižte zálivku i vzdušnou vlhkost. V předjaří hvězdu seřízněte (u středně velké zkraťte výhony i o 10 cm). Prýštící mléko lze zastavit ponořením řezné rány do teplé vody. Pozor, mléko je jedovaté a může popálit i pokožku!). Na jaře rostlinu přesaďte. Přes léto rostlinu dostatečně zalévejte a přihnojujte, aby zesílila. Prospěje jí i letnění – venku může být od konce května až do babího léta.

Podzimní zatemňování je pro rozkvět nezbytné

Aby na Vánoce opět vytvořila překrásné barevné listeny, je vhodné rostlinu od poloviny října pravidelně zatemňovat nejméně na 12 hodin denně. Tvorbu květů, a tedy i barevných listenů, totiž vyvolávají krátké dny a dlouhé noci – delší, nežli jsou ty naše. Rostlinu proto od večera do rána zakrývejte tmavým kornoutem či pevným papírovým pytlem, aby byla ve tmě vždy nejlépe čtrnáct hodin. Pokud ji budete trpělivě zatemňovat po dobu dvou měsíců, odvděčí se vám překrásnými barvami. I bez krátkých dnů může kvést, ale obvykle ne tak oslnivě.

Rozmnožování

Na jaře si z rostliny můžete také odebrat vrcholový řízek:

Nejprve jej na hodinu ponořte do vlažné vody, aby se zastavil výron mléka. Poté řízek zapíchnete do vlhké směsi rašeliny a písku a překryjete fólií pro lepší mikroklima.

Autor Jana Bucharová.


 
Upraveno 1 krát. Naposledy upravil gabca (16.11.2014 16:37)
 

Komentáře a názory

 
    Stránky: předchozí1234
    Aktuální stránka: 4 z 4
  • Autor: kordula
    Status: expert

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 10.12.2014 17:48
     

    s tím našim kočičákem to jinak nejde, mám jen několik fuchsinek na okně, jinak nemám žádnou kytku v bytě,... jo v koupelně je umělá

     
  • Autor: Reklama

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

     
     
  • Autor: Romi
    Status:
    www.chlupatarad..

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 11.12.2014 07:14
     

    tak to já bych nemohla, nemít doma kytku.....mám botanickou, téměř a pořád mám málo. Pejsky mám hodné, ničeho si nevšímají....

    ale vánoční hvězdu mám už trosku....nevim, jak je to možný!

    umělý kytky tak leda na hrob, taky je v bytě nemám ráda....a když k tomu má doma někdo ještě "svatý"! eye popping smiley thumbs up

     
  • Autor: Anavi
    Status: expert

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 11.12.2014 08:50
     

    Tak u nás to neprojde ani na hrob... už jsem tady někde psala, že strejda nás varoval, že až bude pod zemí a dáme na hrob umělou kytku, bude nás chodit v noci strašit! grinning smiley V celé rodině, z obou stran, byli všichni zahradníci tělem i duší, takže uměliny opravdu ne-e nono smiley confused smiley

     
  • Autor: Romi
    Status:
    www.chlupatarad..

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 11.12.2014 10:42
     

    tak my máme přes zimu právě jen ty umělý vánoční hvězdy, jinak je tam po zbytek roku živá.....každý týden čerstvá...ale někomu to hraje všema barvama a že pingpongové ty umělý kytky maj nabarvený!!!!

     
  • Autor: samanka
    Status:

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 11.12.2014 20:55
     

    Kdysi jsme měli umělé květiny všude v práci - na chodbách, v kancelářích, v kuchyňce - pečlivá uklízečka je pravidelně zalévala až všechny uhnily grinning smiley grinning smiley grinning smiley pak už byly všude jen živý tongue sticking out smiley tongue sticking out smiley tongue sticking out smiley Pravda, tenkrát mi během dovolený utopila i kalu bahenní, ale nakonec jsem ji zachránila.

     
  • Autor: JanaNovo
    Status: nováček

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 11.09.2016 19:19
     

    Krásná smiling smiley Jen bych se chtěla zeptat, jak často květinu zaléváte. Protože na [www.homezin.cz] jsem se dočetla, že je potřeba udržovat substrát vlhký. A rosíte taky?

     
  • Autor: Pinka
    Status: expert

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 12.09.2016 07:42
     

    když už je načnuto skorovánoční téma winking smiley , tak jen připomínám, kdo ji chce znovu přivést ke kvetení, měla by být půl dne v temnu.

     
  • Autor: bosk
    Status: expert

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 12.09.2016 15:49
     

    Dělala jsem s Vánoční hvězdou různé komedie (zatemn´ování) a nic.Jednou mě dokonce svěsila listy a bylo po ní.Já ji sice uchovám přes léto venku a pak ji dám domů,ona přežije do dalšího jara,ale je zelená.

     
  • Autor: kaaj
    Status: expert

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 12.09.2016 18:27
     

    mám se žlutými listeny koupenou před vánocemi . roste hezky na východním okně. zalívám až je třeba a ted´ má i některé listeny opět světležluté barvy . narostla ale dost velká . asi ji ostříhám a budu koncem října praktikovat ten návod s přistiňováním .

     
  • Autor: bosk
    Status: expert

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 12.09.2016 18:34
     

    Za zkoušku nic nedáš,možná ti to vyjde.

     
  • Autor: Pinka
    Status: expert

    Re: Vánoční hvězda, růže - Poinsettia

    Datum: 13.09.2016 10:03
     

    Já ji někojik let neměla, ale z loňska mám pěknou a ani přes léto moc nenarostla, tak taky experimentuju. smiling smiley

     
 
Upozornění
Bohužel, do tohoto fóra mohou přispívat pouze přihlášení návštěvníci. přihlášení

Nejste registrovaní?
zaregistrujte se! Nezabere vám to víc jak 20 sekund a získáte množství výhod! registrace
 
 
 
Zajímavé foto
Zajímavé diskuze
Barbra a Daniel

adoptivní děti WEEKu
 
 
 
Příspěvky v diskuzi vyjadřují názory jednotlivých diskutujících. Redakce serveru nemůže ovlivnit jejich obsah.
Provoz diskuze se řídí Pravidly zasílání příspěvků na serveru Week.cz.



RSS vše - RSS vše - Diskuze - RSS - Pokojové květiny (Diskuze)

Přidej na Seznam    
 
(c) 2006-14 Week.cz | Kontakt - Podmínky užívání - Nápověda
 
Tento server používá software Phorum.